Uplatnění slevy na manželku - daně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
monika25
Zasloužilá kecalka 588 příspěvků 12.03.19 16:25
Uplatnění slevy na manželku - daně

Dobrý den, mám dotaz. Manžel je zaměstnaný a uplatňuje v daních mě i dvě děti. Já pobírám rodičovský příspěvek a přivydělávám si na DPP. Můj dotaz se týká toho jestli já si můžu uplatňovat u zaměstnavatele slevu na poplatníka a zároveň může uplatňovat manžel slevu na mě. Řeším to proto, že účetní v práci mi řekla, že je to možné pokud nemám výdělek vyšší než 68000,– za rok. Což nemám a tím pádem mě daně na konci roku neúčtují, ale díky tomu, že uplatňuji slevu měsíčně tak mi neodečítají odpočtovou daň z příjmu. Já tomu nerozumím, ale přijde mi to divné..

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Šáruší
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 12.03.19 16:36

rodičák se nepočítá, pokud to DPP nedělalo víc jak 68000, může si manžel uplatnit slevu na tebe. To nesouvisí s tvojí daní, ale s jeho daněma.

monika25
Zasloužilá kecalka 588 příspěvků 12.03.19 16:54

Ok díky ..

salomme
Neúnavná pisatelka 19498 příspěvků 12.03.19 17:27

Ano, pokud ty máš HRUBÝ příjem za rok 2018 do 68 000 Kč, napíšeš jen čestné prohlášení, že sis za rok 2018 nevydělala víc než oněch 68 tis a že si neuplatňuješ ani slevy na děti. Manžel si tato prohlášení přiloží ke svému daňovému přiznání.

Hanula1212
Kelišová 5485 příspěvků 12.03.19 17:29

Co se týká zvýhodnění na děti, pokud máš zaměstnavatele, pak čestné prohlášení nestačí. Zaměstnavatel ti vystaví Potvrzení zaměstnavatele druhého z pooplatníků…

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1310 příspěvků 12 inzerátů 13.03.19 10:56

Nechci zakládat novou diskuzi, tak snad nebude vadit můj dotaz. Jsem na MD, pobírám RP, jiné příjmy nemám. Dostane na mě manžel slevu? Je potřeba přiložit nějaké potvrzení?

monika25
Zasloužilá kecalka 588 příspěvků 13.03.19 11:34

OTak tohle vím. :lol: Ano dostane na tebe slevu a na dítě také. Stačí jen tvé čestné prohlášení, že nemáš žádné zdanitelné příjmy..

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1310 příspěvků 12 inzerátů 13.03.19 11:40

@monika25 Děkuji :kytka:

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 13.03.19 12:50
@zuzikka píše:
Nechci zakládat novou diskuzi, tak snad nebude vadit můj dotaz. Jsem na MD, pobírám RP, jiné příjmy nemám. Dostane na mě manžel slevu? Je potřeba přiložit nějaké potvrzení?

jsi na RD, podstatné je, jestli jsi tam byla i loňský rok

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1310 příspěvků 12 inzerátů 13.03.19 12:56

@Šáruší ano, od srpna.

mall1976
Kecalka 374 příspěvků 13.03.19 12:59
@zuzikka píše:
@Šáruší ano, od srpna.

A co do srpna? Mateřská z ČSSZ? ta se tam počítá

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 13.03.19 13:00
@zuzikka píše:
@Šáruší ano, od srpna.

no, v tom případě jsi ale do srpna brala mateřskou, takže jsi pravděpodobně přesáhla 68000 za rok a tudíž nemůžete uplatňovat slevu na manželku.

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1310 příspěvků 12 inzerátů 13.03.19 13:07

@Šáruší mateřskou jsem neměla. Byla jsem na ÚP a podporu v nezaměstnanosti jsem pobírala jen do dubna.

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 13.03.19 13:09
@zuzikka píše:
@Šáruší mateřskou jsem neměla. Byla jsem na ÚP a podporu v nezaměstnanosti jsem pobírala jen do dubna.

dobře, takže krom rodičáku, měla jsi za loňský rok příjmy mnnší než 68000? Pak můžete čerpat slevu manželku. Jinak ne.

Příjmy:
Do vlastních příjmů se započítávají zejména:

všechny výdělky ze zaměstnání, podnikání či dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti),
peněžitá pomoc v mateřství,
dávky nemocenského pojištění,
podpora v nezaměstnanosti,
výplata (náhrada mzdy) za čerpanou dovolenou,
důchody z důchodového pojištění (starobní, plný i částečný invalidní, vdovský i vdovecký),
výživné manželky po rozvodu (nikoli však výživné na dítě),
příjmy z prodeje nemovitostí, které nepatří do společného jmění manželů,
příjmy získané v rámci dědického řízení,
hodnota darů získaných v příslušném zdaňovacím období.

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1310 příspěvků 12 inzerátů 13.03.19 13:14
@Šáruší píše:
dobře, takže krom rodičáku, měla jsi za loňský rok příjmy mnnší než 68000? Pak můžete čerpat slevu manželku. Jinak ne.

Příjmy:
Do vlastních příjmů se započítávají zejména:

všechny výdělky ze zaměstnání, podnikání či dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti),
peněžitá pomoc v mateřství,
dávky nemocenského pojištění,
podpora v nezaměstnanosti,
výplata (náhrada mzdy) za čerpanou dovolenou,
důchody z důchodového pojištění (starobní, plný i částečný invalidní, vdovský i vdovecký),
výživné manželky po rozvodu (nikoli však výživné na dítě),
příjmy z prodeje nemovitostí, které nepatří do společného jmění manželů,
příjmy získané v rámci dědického řízení,
hodnota darů získaných v příslušném zdaňovacím období.

Z těch příjmů jsem měla jen tu podporu, takže do těch 68000 se určitě vlezu.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama