Uplatnění slevy na odečet daru

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
EvulinkaH
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.03.19 13:29
Uplatnění slevy na odečet daru

Prosím o radu. Mám potvrzení na uplatnění slevy na odečet daru, který jsem poskytla jednomu spolku. Na potvrzení je uvedeno, že jsem poskytla YX korun na charitativní činnost toho spolku. Naše účetní mi potvrzení vrátila, že je to nedostačující, že tam musí být konkrétně uvedeno, na co platba byla. Manžel (a cca 20 lidí) měli totožné potvrzení a jim to jejich účetní uznaly. Existuje nějaká metodika na to, co tam má být uvedeno (kde ji tedy najdu), nebo je to na uvážení konkrétní účetní? Děkuji.

Reakce:
P4ja
Echt Kelišová 8594 příspěvků 20.03.19 13:32

@EvulinkaH Já bych asi zašla někam na finanční úřad a zeptala se tam, tam by to měli vědět. Jinak, když bych to podávala sama, tak bych to neřešila a případně by mě kontaktovali, kdyby to bylo nedostatečné. Tady nevím, jestli to tak je, když ti to zpracovává účetní. Nebo to musí být na první dobrou.

eumedon
Extra třída :D 14513 příspěvků 20.03.19 13:38
@EvulinkaH píše:
Prosím o radu. Mám potvrzení na uplatnění slevy na odečet daru, který jsem poskytla jednomu spolku. Na potvrzení je uvedeno, že jsem poskytla YX korun na charitativní činnost toho spolku. Naše účetní mi potvrzení vrátila, že je to nedostačující, že tam musí být konkrétně uvedeno, na co platba byla. Manžel (a cca 20 lidí) měli totožné potvrzení a jim to jejich účetní uznaly. Existuje nějaká metodika na to, co tam má být uvedeno (kde ji tedy najdu), nebo je to na uvážení konkrétní účetní? Děkuji.

Můžeš si od účetní vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a podat daňové přiznání.

P4ja
Echt Kelišová 8594 příspěvků 20.03.19 13:43
@eumedon píše:
Můžeš si od účetní vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a podat daňové přiznání.

A dá se o to žádat takhle pozdě?? My to v práci vždycky hlásili docela brzy, jeslti si budeme dělat daňové sami a nebo to budeme chtít od účetní.

Každopádně i to je řešení, jen by asi zakladatelka musela kromě potvrzení o zaplacení třeba úvěrů a pojistek dokládat i konkrétní smlouvy atd., ne??

EvulinkaH
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.03.19 13:49

Jde mi o to, proč stejné potvrzení jiné účetní uznaly (a daně byly vráceny) a moje ne-kde je chyba. Tak pokud existuje nějaké nařízení FÚ, jak má potvrzení vypadat, tak by to teoreticky měli mít všichni špatně, ne?

Hanula1212
Kelišová 5485 příspěvků 20.03.19 13:54

@P4ja na podání přiznání jsou 3 roky, pokud nemá z nějakého důvodu povinnost podat. Pokud má dělat zúčtování účetní, musí mít podklady do 15.2.
@EvulinkaH účetní bude zřejmě důsledná a chce mít podloženo, že dar splňuje zákonné podmínky. Buď doložit účel daru nebo si podat daňové přiznání sama. Otázkou je, zda nebude chtít i FÚ prokázat účel

EvulinkaH
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.03.19 13:57

@Hanula1212 Je tam uvedeno na charitativní činnost spolku.

Hanula1212
Kelišová 5485 příspěvků 20.03.19 14:01
@EvulinkaH píše:
@Hanula1212 Je tam uvedeno na charitativní činnost spolku.

Tak v tom odstavci v zákoně je charitativní.. uvedeno. takže mě by to stačilo. Zkus se zeptat, co jí konkrétně chybí.
Pardon - přehlídla jsem tu charitu v úvodním příspěvku.

eumedon
Extra třída :D 14513 příspěvků 20.03.19 15:18
@P4ja píše:
A dá se o to žádat takhle pozdě?? My to v práci vždycky hlásili docela brzy, jeslti si budeme dělat daňové sami a nebo to budeme chtít od účetní.Každopádně i to je řešení, jen by asi zakladatelka musela kromě potvrzení o zaplacení třeba úvěrů a pojistek dokládat i konkrétní smlouvy atd., ne??

Podle mne dokládá to, co by dokládala účetní berňáku, akorát, když je účetní přespříliš opatrná a vyžaduje toho víc, než by vyžadoval berňák, tak je to způsob, jak ji obejít. Prostě vezme odpovědnost za úspěch v daňovém řízení na sebe.

Jinak - povinnost podat daňové přiznání nemá, takže za pozdě podané daňové přiznání by jí postih hrozit neměl a berňáku by vysvětlila, že se nemůže domluvit s účetní, jaký doklad stačí. A předtím se může domluvit s účetní, že oba nebudou muset nic berňáku vysvětlovat, když jí to potvrzení dá rychle, tak aby stihla podat daňové přiznání do konce března.

P4ja
Echt Kelišová 8594 příspěvků 20.03.19 21:03

@eumedon No spíš jsem měla na mysli to, že když podáváš daňové přiznání jakoby poprvé, tak dokladas i smlouvy třeba k pojištění, když z něj chceš slevu. Já je dávala poprvé a teď už je nechtějí, protože je mají. Ale když jsem chtěla přiznání udělat po účetní, tak je chtěla znovu. Ostatně proto si přiznání dělám sama. Tak jsem předpokládala, že kdyby to zakladatelka vzala do svých rukou, tak ty věci musí doložit taky

eumedon
Extra třída :D 14513 příspěvků 20.03.19 21:07
@P4ja píše:
@eumedon No spíš jsem měla na mysli to, že když podáváš daňové přiznání jakoby poprvé, tak dokladas i smlouvy třeba k pojištění, když z něj chceš slevu. Já je dávala poprvé a teď už je nechtějí, protože je mají. Ale když jsem chtěla přiznání udělat po účetní, tak je chtěla znovu. Ostatně proto si přiznání dělám sama. Tak jsem předpokládala, že kdyby to zakladatelka vzala do svých rukou, tak ty věci musí doložit taky

Ale jistě. Doloží je jako přílohu k daňovému přiznání. Rozdíl je v tom, že mezi ní a berňákem nebude účetní, která jí bude tvrdit, že to nestačí.

Co jí pomůže, když se na e-miminu dozví, že to stačí, když jí bude účetní tvrdit opak? (Předpokládám, že mzdová účetní jejího zaměstnavatele, v úvodním příspěvku nenapsala, jestli je zaměstnanec a žádá o zúčtování daně, nebo OSVČ a má účetní/daňovou poradkyni).

EvulinkaH
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 22.03.19 17:10

Takže pro ty, kteří by řešili něco podobného. Volala jsem na FÚ a bylo mi řečeno, že pro potřeby tohoto úřadu stačí formule „na charitativní účely“, tedy tak jak to mám napsáno. Paní mzdová účetní mého zaměstnavatele je příliš opatrná a bojí se kontroly, kdyby náhodou (mluvila jsem telefonicky i s ní- ona sama nerozumí tomu, co se pod pojmem charitativní účely skrývá :think: ). Uzná to tedy takhle, poznačila si ale jméno zaměstnankyně FÚ, která mi informaci sdělila.

Váš příspěvek
Reklama