Upřednostňuje svého bratra

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 08:40
Upřednostňuje svého bratra

Ahoj, zajímal by mě názor na naši situaci. Mám druha a s ním dvouleté dítě. Je to hodný člověk, nekouří, nepije, je buď v práci nebo s námi doma, já jsem na rodičovské dovolené. Dochází však mezi námi opakovaně ke střetům týkajícím se financí. Já jsem nyní na rodičovské dovolené, můj příjem činí 12 tisíc měsíčně, z nichž hradím společné bydlení za nás tři a poplatky + SIPO, to je 11 tisíc Kč měsíčně. Některé měsíce mi příjem na úhradu poplatků ani nestačí, to když se musí uhradit některá z ročních pojistek nebo přijde nějaká nárazová platba. Druh hradí stravu pro nás tři a výdaje pro dítě, plus co je potřeba, v tom není problém. Finance jsme však měli i po 4 letech vztahu oddělené, neměla jsem absolutně přehled o jeho výdajích a nemohla jsem proto ani dobře hospodařit - myslím např. nákupy do domácnosti a potraviny (seznam tvořím já, on jede nakoupit rovnou po práci, v poslední době jezdíme častěji společně). Nevěděla jsem, kolik zbývá z rozpočtu na měsíc, postupně to došlo do té fáze, že jsme oba v kontokorentu dohromady za 30 tisíc mínus (já 10, on 20), plus máme půjčky na IVF.

Dokud jsem měla mateřskou, která byla vyšší než nyní rodičovská, hradila jsem i já potřeby dítěte a věci do domácnosti. Nyní můj příjem stačí akorát na poplatky a splátky. Pokud přijde nedoplatek třeba za elektřinu nebo služby, vezmu si splátkový kalendář a hradím to z rodičovské postupně. Když jich přijde víc, jako nyní za elektřinu i za vodu, já splácím elektřinu (5 tisíc) a druh uhradí ve dvou splátkách vodu (7 tisíc). Jeho příjem je cca 40 tisíc Kč čistého. Měli jsme velké výdaje se třemi IVF, celkem jde o cca 150 tisíc Kč dluh.

To, co mi vadí, je jeho způsob přístupu k fungování rodiny a její financování. Má dva bratry, jeden v insolvenci, druhý má podle sdělení mého druha asi 10 exekucí. Tento s exekucemi si jeden dluh nasekal tak, že si nakupoval drahé mobily a neměl na jejich úhradu. Od mého druha požadoval, aby mu s financováním pomohl. On, dobrák od kosti, si vzal půjčku a za bratra dluh uhradil, jednalo se s úroky o 140 tisíc. Já bych pomoc a to i výchovnou očekávala v tom, že mu pomůže sepsat např. žádost o splátkový kalendář a ne, že si za něho vezme půjčku. Jeho bratr chodí do práce, nemá děti, je mu 40, věnuje se hospodám, hraní na kytaru a kapele. Je potřeba dodat, že toto se stalo ještě před tím, než jsme se s druhem seznámili. Bratr mému druhovi splácí 1000,– Kč měsíčně, takže se mu peníze vrátí až za 140 měsíců :zed:

Pokud u nás nastala situace, kdy byly větší výdaje, já na mateřské, snaha o druhé dítě cestou IVF, tedy vysoké náklady, můj druh nemá snahu jít za svým bratrem a slušně ho požádat, zda-li by nemohl splácet více, pomohlo by jakékoliv navýšení, namísto toho si vezme půjčku od banky nebo od mých skoro 80ti letých rodičů. Hádáme se proto, že chci, aby v první řadě upozornil svého dlužníka a pokusil se o dohodu, když byl ochoten za něj dluh za mobily rychle uhradit, namísto toho, aby náš rozpočet zatěžoval kontokorenty a půjčkami.

Situaci s nepřehledností financování domácnosti jsem vyřešila tím, že jsem před dvěma měsíci přesně začala evidovat naše příjmy a výdaje a mohu tak lépe hospodařit. Naštěstí neměl problém s přiznáním příjmů a výdajů. Mám tedy nyní přehled alespoň na papíře a nyní jasně vidím toky peněz, kde je potřeba ubrat, kolik dáme za jídlo, za naftu apod. Jakmile začnu druha vybízet, a to i slovy, miláčku, jak to tedy vyřešíme, jedeme na doraz a navrhnu, aby se pokusil o dohodu s bratrem, přestane komunikovat, odvádí pozornost a když ho nechci nechat uhnout z tématu, osočí mě, že se zase chci hádat, jako vždy když mám dostat MS. To se mě hodně dotklo :,( Nyní mu přišel přeplatek na jeho bytě, v němž bydlí tento jeho bratr a namísto toho, aby to byla částka do plusu, třeba na dárek k blížícím se narozeninám pro naše dítě, tak se vyhnul obloukem bratrovi a použil přeplatek na fungování než přijde výplata. Mám ho ráda, ale svého bratra chrání vždy víc, než svou rodinu. Chápali/y byste to stejně? Jen dodám, že za dobu, co jsme spolu, ani nespořím. Než jsme se seznámili, neměla jsem nikdy žádnou půjčku a byla jsem finančně zcela soběstačná.

Edit: Dala jsem druhovi tento můj příspěvek přečíst a ohradil se proti tomu, že vyznívá, že si bere půjčky na jídlo. Tímto upřesňuji, že na jídlo si půjčky nikdy nebral, jde o půjčky na úhradu mimořádných výdajů, jako byly IVF. Můj tlak na něho, aby v první řadě svoje finance řešil u dlužníka (vyplývá to i z běžné, koneckonců i soudní praxe), se týká právě financování těchto mimořádných výdajů, kdy by právě bratrovo dluh výrazně pomohl vyřešit naši situaci. Co však je pro mě důležitější, protože oba jsme pracovití a dluhy tak jako tak splatíme, je jeho přístup k bratrovi oproti naší nové rodině. Na jeho obranu ještě dodám, že přede mnou nikdy s nikým nežil a s nikým nehospodařil.

Příspěvek upraven 01.07.19 v 08:56

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Beckyttine5
Zasloužilá kecalka 537 příspěvků 01.07.19 08:48

No, změnu bych na tvém místě moc neocekavala.. nikdy jste úplně společně nehospodarili, každý máte svůj oddělený účet, přestože jsi na RD.. a pokud má přítel 40 cisteho a ty 12 a podilite se na fungování domácnosti zhruba stejně, tak to podle mě úplně v pořádku není..

Lalelale
Závislačka 4925 příspěvků 01.07.19 08:53

Řeknu to zle a narovinu: tvůj druh je finančně totálně negramotný a spolu s tím, že ty ses o rodinné finance nezajímala, vás dostal do dluhů. Osobně bych si ho po tomhle už nikdy nedokázala vážit. Je dobře, že teď máš finance víc v rukou, ale opravdu ti bude vyhovovat vést svého muže do smrti za ručičku, aby někde nerozfofroval vaše peníze? Situaci s bratrem radši nekomentuju. Za poznámku o MS bych se snad sbalila a odešla, takhle si můj partner v životě nedovolil se mnou mluvit, a to narozdíl od tvého nenasekal dluhy.

saadet
Extra třída :D 11955 příspěvků 1 inzerát 01.07.19 09:02

A já to nevidím zdaleka jen jako chybu chlapa. Fin. negramotní jsou oba. 50k / měsíc zas není tak strašně málo-samo záleží na nákladech. Ale není to na půjčky a drahé IVF. To je jak s barákama a hypo, každý má pocit, že to může mít. No nemůže.

Máte oba dluhy a žijete z ruky do huby. Co když chlap přijde o práci, něco se stane? Půjdete se pást?

Jinak dle mého bys měla přestat řešit bratra, jednak je to jeho věc, půjčil mu to před vaším vztahem a evidentně nemáte šanci je zněj dostat. Soustředď se radši na Vaše výdaje. Trochu se uskromnit a ty si event. najdi brigádu, nebo chlap 2. práci, nebo lépe placenou.

A vůbec neřeš druhé dítě. To mě dorazilo nejvíc.

Jana525
Kelišová 5673 příspěvků 01.07.19 09:08

8o proboha. Vzpamatujte se a to oba. Dejte se financne dohromady a myslete na dite, ktere uz tady je. To IVF snad uz ani nekomentuju, nemate na to a jeste budes delat dluhy a zadelavat si v budoucnosti na nejake zavazne onemocneni

Natálka26
Kelišová 5861 příspěvků 01.07.19 09:15

Bratrovi půjčil před vaším vztahem, nechce teď měnit podmínky co si dohodli. Ok, co už naděláš. S tím si musela počítat, ale co mě zajímá daleko víc tak je ivf, věděla jsi jak na tom finančně jste a přesto se zadluzis kvůli ivf? To je chyba vás obou, ne jenom druha, že teď nemáte prachy a na kontokorentu jste - 30k.

To že si mu to dala přečíst je sice fajn, ale k čemu? Splati bratr dřív svůj závazek? Má na to vůbec prostředky? Tohle půjčování si kvůli někomu je vždycky špatně. Vždycky.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 09:23
@saadet píše:
A já to nevidím zdaleka jen jako chybu chlapa. Fin. negramotní jsou oba. 50k / měsíc zas není tak strašně málo-samo záleží na nákladech. Ale není to na půjčky a drahé IVF. To je jak s barákama a hypo, každý má pocit, že to může mít. No nemůže.

Máte oba dluhy a žijete z ruky do huby. Co když chlap přijde o práci, něco se stane? Půjdete se pást?

Jinak dle mého bys měla přestat řešit bratra, jednak je to jeho věc, půjčil mu to před vaším vztahem a evidentně nemáte šanci je zněj dostat. Soustředď se radši na Vaše výdaje. Trochu se uskromnit a ty si event. najdi brigádu, nebo chlap 2. práci, nebo lépe placenou.

A vůbec neřeš druhé dítě. To mě dorazilo nejvíc.

Situace s IVF vznikla tak, že v době, kdy jsem ještě brala mateřskou a u toho vydělávala, měl k tomuto partner liknavý přístup. IVF chtěl, resp. druhé dítě chtěl, ale na schůzce v centru asistované reprodukce se začal vykrucovat a venku řekl, že se chce víc snažit o dítě sám. V té době jsem vydělávala dost na to, abychom IVF zafinancovali lépe. Bohužel, moc se nesnažil, utekly 2 roky a mně už věkově hořela a hoří koudel u zadku, proto jsem do IVF šla za minutu 12, ale už tedy v době příjmu z rodičáku. Touha po druhém dítěti je veliká a na dvou dětech jsme se na začátku vztahu domluvili, že chceme oba.

Jana525
Kelišová 5673 příspěvků 01.07.19 09:25
@Anonymní píše:
Situace s IVF vznikla tak, že v době, kdy jsem ještě brala mateřskou a u toho vydělávala, měl k tomuto partner liknavý přístup. IVF chtěl, resp. druhé dítě chtěl, ale na schůzce v centru asistované reprodukce se začal vykrucovat a venku řekl, že se chce víc snažit o dítě sám. V té době jsem vydělávala dost na to, abychom IVF zafinancovali lépe. Bohužel, moc se nesnažil, utekly 2 roky a mně už věkově hořela a hoří koudel u zadku, proto jsem do IVF šla za minutu 12, ale už tedy v době příjmu z rodičáku. Touha po druhém dítěti je veliká a na dvou dětech jsme se na začátku vztahu domluvili, že chceme oba.

Promin, ale vy spolu mate problem i v sexu? To snad uz nemyslis vazne, ze ne?

Jana525
Kelišová 5673 příspěvků 01.07.19 09:28

Takze mate problem s penezi, vypada to, ze i v sexualni oblasti, ale ty proste chces strasne miminko a to i za cenu toho, ze se zadluzite.
Zacni myslet mozkem. Bud tak hodna. Nechavas se prilis ovlivnovat hormonama. Bud rada, ze zatim to ivf nevyslo, protoze by jsi toho jednou sakra litovala.

saadet
Extra třída :D 11955 příspěvků 1 inzerát 01.07.19 09:29
@Anonymní píše:
Situace s IVF vznikla tak, že v době, kdy jsem ještě brala mateřskou a u toho vydělávala, měl k tomuto partner liknavý přístup. IVF chtěl, resp. druhé dítě chtěl, ale na schůzce v centru asistované reprodukce se začal vykrucovat a venku řekl, že se chce víc snažit o dítě sám. V té době jsem vydělávala dost na to, abychom IVF zafinancovali lépe. Bohužel, moc se nesnažil, utekly 2 roky a mně už věkově hořela a hoří koudel u zadku, proto jsem do IVF šla za minutu 12, ale už tedy v době příjmu z rodičáku. Touha po druhém dítěti je veliká a na dvou dětech jsme se na začátku vztahu domluvili, že chceme oba.

Hele ale na rovinu, sotva uživíte sebe a jedno dítě. Prostě na druhý nemáte. Chtít je hezký, ale to bohužel zdaleka nestačí. Nemáte nic ušetřeno, máte dluhy a ty řešíš, že chceš druhý dítě.

Takhle přesně začínají insolvence, exekuce apod. Ježiši mě to úplně děsí, že takhle někdo fakt uvažuje.

Neblbni a dejte si život do kupy.

Pandulka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 09:35

No nevidím problém s půjčkou u bratra a moc nechápu, že na něj v tom tak tlačíš.

Co mi naopak nějak nejde do hlavy, tak jak můžete být s jeho 40 tis. čistého v mínusu? Ty platíš nájem a vše s ním spojené. Jídlo může stát cca 10 tis, nafta jestli dojíždí autem každý den 5 tis. I kdybyste měli splátku za IVF 10 tis. měsíčně, tak byste měli být schopni ušetřit min. 5 tis (spíš 10) měsíčně z jeho platu. Tak mi nejde do hlavy, kde se vám ty peníze ztrácí..

Enmamma
Závislačka 3937 příspěvků 01.07.19 09:42

Já bych zakladatelce druhé dítě z IVF nevyčítala. Kdyby čekala až budou mít peníze, neměli by děti žádné, to je pro většinu žen psychicky zničující a budoucí zlepšení finanční situace psychiku už nikdy nezachrání. Do konce života by jí to bylo líto a přemýšlela by, jaký hezký život mohla mít a nemá. Osobně si myslím, že partner je finančně negramotný a bez zájmu věc řešit a zakladatelka věc řeší v době, kdy už jsou po uši v problémech. Nemá ale cenu vyčítat něco, co bylo. Domluvila bych se na společné kase a tu by měla na starosti zakladatelka. Tak málo peněz nemají, dá se s tím hospodařit a slušně vyžít.

Russet
Neúnavná pisatelka 16976 příspěvků 01.07.19 09:44
@Anonymní píše:
Ahoj, zajímal by mě názor na naši situaci. Mám druha a s ním dvouleté dítě. Je to hodný člověk, nekouří, nepije, je buď v práci nebo s námi doma, já jsem na rodičovské dovolené. Dochází však mezi námi opakovaně ke střetům týkajícím se financí. Já jsem nyní na rodičovské dovolené, můj příjem činí 12 tisíc měsíčně, z nichž hradím společné bydlení za nás tři a poplatky + SIPO, to je 11 tisíc Kč měsíčně. Některé měsíce mi příjem na úhradu poplatků ani nestačí, to když se musí uhradit některá z ročních pojistek nebo přijde nějaká nárazová platba. Druh hradí stravu pro nás tři a výdaje pro dítě, plus co je potřeba, v tom není problém. Finance jsme však měli i po 4 letech vztahu oddělené, neměla jsem absolutně přehled o jeho výdajích a nemohla jsem proto ani dobře hospodařit - myslím např. nákupy do domácnosti a potraviny (seznam tvořím já, on jede nakoupit rovnou po práci, v poslední době jezdíme častěji společně). Nevěděla jsem, kolik zbývá z rozpočtu na měsíc, postupně to došlo do té fáze, že jsme oba v kontokorentu dohromady za 30 tisíc mínus (já 10, on 20), plus máme půjčky na IVF.

Dokud jsem měla mateřskou, která byla vyšší než nyní rodičovská, hradila jsem i já potřeby dítěte a věci do domácnosti. Nyní můj příjem stačí akorát na poplatky a splátky. Pokud přijde nedoplatek třeba za elektřinu nebo služby, vezmu si splátkový kalendář a hradím to z rodičovské postupně. Když jich přijde víc, jako nyní za elektřinu i za vodu, já splácím elektřinu (5 tisíc) a druh uhradí ve dvou splátkách vodu (7 tisíc). Jeho příjem je cca 40 tisíc Kč čistého. Měli jsme velké výdaje se třemi IVF, celkem jde o cca 150 tisíc Kč dluh.

To, co mi vadí, je jeho způsob přístupu k fungování rodiny a její financování. Má dva bratry, jeden v insolvenci, druhý má podle sdělení mého druha asi 10 exekucí. Tento s exekucemi si jeden dluh nasekal tak, že si nakupoval drahé mobily a neměl na jejich úhradu. Od mého druha požadoval, aby mu s financováním pomohl. On, dobrák od kosti, si vzal půjčku a za bratra dluh uhradil, jednalo se s úroky o 140 tisíc. Já bych pomoc a to i výchovnou očekávala v tom, že mu pomůže sepsat např. žádost o splátkový kalendář a ne, že si za něho vezme půjčku. Jeho bratr chodí do práce, nemá děti, je mu 40, věnuje se hospodám, hraní na kytaru a kapele. Je potřeba dodat, že toto se stalo ještě před tím, než jsme se s druhem seznámili. Bratr mému druhovi splácí 1000,– Kč měsíčně, takže se mu peníze vrátí až za 140 měsíců :zed:

Pokud u nás nastala situace, kdy byly větší výdaje, já na mateřské, snaha o druhé dítě cestou IVF, tedy vysoké náklady, můj druh nemá snahu jít za svým bratrem a slušně ho požádat, zda-li by nemohl splácet více, pomohlo by jakékoliv navýšení, namísto toho si vezme půjčku od banky nebo od mých skoro 80ti letých rodičů. Hádáme se proto, že chci, aby v první řadě upozornil svého dlužníka a pokusil se o dohodu, když byl ochoten za něj dluh za mobily rychle uhradit, namísto toho, aby náš rozpočet zatěžoval kontokorenty a půjčkami.

Situaci s nepřehledností financování domácnosti jsem vyřešila tím, že jsem před dvěma měsíci přesně začala evidovat naše příjmy a výdaje a mohu tak lépe hospodařit. Naštěstí neměl problém s přiznáním příjmů a výdajů. Mám tedy nyní přehled alespoň na papíře a nyní jasně vidím toky peněz, kde je potřeba ubrat, kolik dáme za jídlo, za naftu apod. Jakmile začnu druha vybízet, a to i slovy, miláčku, jak to tedy vyřešíme, jedeme na doraz a navrhnu, aby se pokusil o dohodu s bratrem, přestane komunikovat, odvádí pozornost a když ho nechci nechat uhnout z tématu, osočí mě, že se zase chci hádat, jako vždy když mám dostat MS. To se mě hodně dotklo :,( Nyní mu přišel přeplatek na jeho bytě, v němž bydlí tento jeho bratr a namísto toho, aby to byla částka do plusu, třeba na dárek k blížícím se narozeninám pro naše dítě, tak se vyhnul obloukem bratrovi a použil přeplatek na fungování než přijde výplata. Mám ho ráda, ale svého bratra chrání vždy víc, než svou rodinu. Chápali/y byste to stejně? Jen dodám, že za dobu, co jsme spolu, ani nespořím. Než jsme se seznámili, neměla jsem nikdy žádnou půjčku a byla jsem finančně zcela soběstačná.

Edit: Dala jsem druhovi tento můj příspěvek přečíst a ohradil se proti tomu, že vyznívá, že si bere půjčky na jídlo. Tímto upřesňuji, že na jídlo si půjčky nikdy nebral, jde o půjčky na úhradu mimořádných výdajů, jako byly IVF. Můj tlak na něho, aby v první řadě svoje finance řešil u dlužníka (vyplývá to i z běžné, koneckonců i soudní praxe), se týká právě financování těchto mimořádných výdajů, kdy by právě bratrovo dluh výrazně pomohl vyřešit naši situaci. Co však je pro mě důležitější, protože oba jsme pracovití a dluhy tak jako tak splatíme, je jeho přístup k bratrovi oproti naší nové rodině. Na jeho obranu ještě dodám, že přede mnou nikdy s nikým nežil a s nikým nehospodařil.

Příspěvek upraven 01.07.19 v 08:56

O druhé bych se ve vaší situaci nepokoušela a důrazně řekla partnerovi, že jestli si dál bude půjčovat za své bratry, odcházím. Že má myslet především na dítě a na vlastní rodinu, když není žádný milionář. Protože stačí, aby onemocněl a jste v pr…

a12
Hvězda diskuse 37314 příspěvků 01.07.19 09:49
@Anonymní píše:

Hele, ty mas dvoulety dite a rodicak 12000? Tak to uz ti bude končit, ne? Vracis se teda do práce?
A to si zacla řešit ivf hned po narození prvního ditete?

saadet
Extra třída :D 11955 příspěvků 1 inzerát 01.07.19 09:58
@Enmamma píše:
Já bych zakladatelce druhé dítě z IVF nevyčítala. Kdyby čekala až budou mít peníze, neměli by děti žádné, to je pro většinu žen psychicky zničující a budoucí zlepšení finanční situace psychiku už nikdy nezachrání. Do konce života by jí to bylo líto a přemýšlela by, jaký hezký život mohla mít a nemá. Osobně si myslím, že partner je finančně negramotný a bez zájmu věc řešit a zakladatelka věc řeší v době, kdy už jsou po uši v problémech. Nemá ale cenu vyčítat něco, co bylo. Domluvila bych se na společné kase a tu by měla na starosti zakladatelka. Tak málo peněz nemají, dá se s tím hospodařit a slušně vyžít.

Promiň, ale JAK HEZKÝ ŽIVOT BY MOHLI MÍT? To nemyslíš vážně? Vždyť mají jedno dítě a jsou v dluzích…pokud by teď otěhotněla, z čeho budou živit 4 lidi? Jak se z toho vyhrabou? To je cesta k insolvenci, nebo exekuci, nebo k diskuzi s názvem: Čekám dítě, jedno už mám, partner neplatí alimenty a nemá z čeho zaplatit náklady. To je ten hezký život? Ano vidím to černě, ale vzhledem k popsané situaci, zdaleka ne nereálně…

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama