Upřímná soustrast se NEPŘEJE !

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Dundee2
Kelišová 5943 příspěvků 16.08.18 12:00
Upřímná soustrast se NEPŘEJE !

Vážené dámy (a pánové, co, jste zde s těžké minoritě) - mám pro vás „domácí úkol“ z etikety. Pokud se jakýmkoli způsobem účastníte pohřbu (obřad, hostina, kondolence), seznamte se tím, jak se tam chovat. Úplně nejhorším faux-pas a doslova projevem neomalenosti, tuposti a ignoranství je, pokud někomu přejete upřímnou soustrast (pokud to není tedy váš nepřítel).
Vhodné formulace a postupy jsou tyto: „Upřímnou soustrast“ (ano, jen tato dvě slova); „„Přijměte moji (naši) upřímnou soustrast ve Vašem (hlubokém) zármutku; „Upřímnou soustrast, cítím(e) s vámi“ nebo „Upřímnou soustrast, je mi (nám) to líto; alternativně "Cítíme s Vámi (není nutno dodávat: v těchto těžkých chvílích) či "Hodně síly k překonání zármutku; "Dovolte mi, abych vám vyjádřil upřímnou soustrast“. Nejčastěji je však nejvhodnější a plně postačující: Pevné stisknutí ruky, sklopení očí a mírný úklon.
Rozhodně se vyvarujte slov „rád bych… vyjádřil; chci vám vyjádřit… A v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ: "PŘEJI…upřímnou soustrast“.

Proč to píši? Nedávno jsem byl na pohřbu a ten nešvar jsem opět viděl a slyšel v zase o něco vyšší hojnosti - těm lidem co „přáli“ bych dal nejraději takovou facku, že by druhou vzali o zem (což jsem ostatně jednou udělal - když mi takhle jeden přál k úmrtí mé ženy (které se nedožila ani Kristových let)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Reakce:

vokishka
Extra třída :D 12752 příspěvků 16.08.18 12:04

@Dundee2 ano,nepreje,pritom obcas je to slyset i v televizi. Ale delat kvuli tomu takove sceny a dokonce nekoho fackovat je hodne pres caru. Oni jsou ti lidi na pohrbu taky vykolejeni, tak to z nich proste vypadne.

iiiv
Extra třída :D 10957 příspěvků 16.08.18 12:05

@Dundee2 tak být pozůstalá, tak je to asi to poslední co řeším :roll:

Bábrdl
Generální žvanilka 21425 příspěvků 16.08.18 12:05
@vokishka píše:
@Dundee2 ano,nepreje,pritom obcas je to slyset i v televizi. Ale delat kvuli tomu takove sceny a dokonce nekoho fackovat je hodne pres caru. Oni jsou ti lidi na pohrbu taky vykolejeni, tak to z nich proste vypadne.
:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

Andymo
Kecalka 130 příspěvků 16.08.18 12:05

Facku kvuli tomuto..? No to snad ne :zed:

Tichošlápek
Extra třída :D 10468 příspěvků 16.08.18 12:06

Poslední co mne na pohřbu blízkých zajímalo bylo zkoumat fráze. Jestli jsi kvůli tomu někoho praštil, jsi mimo

vertunka
Závislačka 4642 příspěvků 16.08.18 12:06

A tenhle vykrik do tmy ma byt jako co? Kdo chce, ten to vi, kdo nechce, stejně bude ,,přát''. Když mi zemřela nejbližší osoba, bylo mi uplně jedno, co mi kdo říká při stisku ruky. A dávat za to někomu facky? To je na psychiatra.

plenkovedorty
Kecalka 235 příspěvků 16.08.18 12:07

Etiketa by ti sla, ale jeste se naucit pokore, trpelivosti a ucty k lidem ;)

Wani
Závislačka 3300 příspěvků 16.08.18 12:07

@Dundee2 Další, co má potřebu šířit osvětu dlouhým příspěvkem? :think: A fackovat za to někoho, no tak nevím, co je větší porušení etikety. :think:

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19866 příspěvků 16.08.18 12:09

přiznám se, že mě to taky rve uši a když to někde slyším, tak se mi otvírá kudla v kapse.
To už je fakt lepší říct nějakou „nefrázi“, jako třeba „je mi líto Vaší ztráty“, než říct takovou blbost.
A že to Dundee píše sem, však v pořádku, aspoň si to přečte polovina matek v týhle republice 8) a naučí to i svoje děti, až to jednou bude potřeba…

divine woman
Echt Kelišová 8810 příspěvků 16.08.18 12:09

Toto slovní spojení bytostně nesnáším. Na pohřbu v rodině proto volím stisk ruky a někdy mírné objetí.

Dundee2
Kelišová 5943 příspěvků 16.08.18 12:10
@vokishka píše:

V televizi říkají tunu blbostí - neměli bychom to automaticky přebírat, ale může to být naposloucháno. Tak oni vykolejení jsou hlavně pořád ještě ti pozůstalí, kterým se kondoluje a ti mají slyšet, to, co se očekává a ne věty, která tam nezapadají. To je vykolejí ještě více

Dundee2
Kelišová 5943 příspěvků 16.08.18 12:12

@Mar__tanka1983 :palec:

Dundee2
Kelišová 5943 příspěvků 16.08.18 12:13
@divine woman píše:
Toto slovní spojení bytostně nesnáším. Na pohřbu v rodině proto volím stisk ruky a někdy mírné objetí.
:palec: to úplně stačí. a je to 1000× lepší než přát

PaníBovaryová
Závislačka 4020 příspěvků 16.08.18 12:13

Diky povodnim obec zavadi hraz… dekujeme povodnim :D
Nejptimalnejsi reseni … optimalni= nejlepsi, nemuze byt neco nejnejlepsi :)
A toho je, co se lide jeste nenaucili a nikdy nenauci. Ale fackovat je za to? Co na to rika tvuj psychiatr? :lol:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Okamurův hřích: „Spojil ses s nimi, už tě nebudeme volit,“ píší mu naštvaní voliči

Jeho voliči ho poslouchají na slovo a ve všem s ním souhlasí, teď se ale i ti... číst dále >

Josef Rychtář se zastal Andrey a pustil se do Pomejeho: Zadlužil a okradl i Ivetu!

Andrea Pomeje se dočkala nečekaného zastání. Po vydání článku, v němž jsme... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >