Reklama

Úřady jdou po maminkách, které si vydělávají na internetu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Mandlička
Závislačka 2651 příspěvků 22.02.10 10:16
úřady jdou po maminkách, které si vydělávají na internetu

Finanční úřady začaly kontrolovat ženy, většinou maminky, které si vylepšují rodinný rozpočet obchody přes internet, aniž by platily daně. V cizině nakoupí nové věci pro děti, které bývají často až o polovinu levnější než u nás, a pak je prodávají na internetových bazarech nebo aukčních serverech.
Většina žen ale tyto příjmy „na přilepšenou“, které často dosahují až několika tisíc měsíčně, nezdaňuje. Právu to potvrdil vrchní ředitel České daňové správy Jan Knížek.
Daňové kontroly se už dotkly některých prodávajících na aukčních serverech Aukro.cz a Fler.cz. „Přišlo doporučení z Evropské komise, abychom se soustředili tímto směrem. Na internetu jde o hodně peněz,“ tvrdí vrchní ředitel Knížek.
Mezi maminkami je vzájemná „výpomoc“ přes internet velice populární, protože řada nezbytných věcí pro děti, ať už se jedná o oblečení nebo i volně prodejné léky a výživu, je v Česku předražená. Ve srovnání s Německem, Polskem, Slovenskem a obchody ve Velké Británii až o polovinu. A tak se obchodování ve stylu levně koupit v cizině a o něco dráž prodat u nás opět rozmohlo. Na internetu to jde ale podstatně rychleji.
Finanční úřady se ale podle Knížka nezajímají o příležitostné nabídky, kde matky nabízejí přebytečné, i když nové věci. „Někteří lidé začali na těchto serverech skrytě obchodovat. Nakupují ve velkém a přes aukce či bazary prodávají. To je již podnikání, které podléhá zdanění,“ zdůraznil Knížek.
Doměří až desítky miliónů korun
Berňák nyní prozkoumává stovky případů a fyzickým osobám zřejmě doměří daně v celkové výši desítek miliónů korun. „Už zpětně vyměřil úřad daně dvěma ženám, které si myslely, že prodávat věci z venku není podnikání, když jsou na mateřské. Jedna teď musí doplatit 50 tisíc,“ uvedla maminka na Mimibazaru.cz. „Vy jste chtěla ty kombinézy? Je mi líto, asi končím,“ sdělila nervózně Právu jedna pražská maminka obchodující v Česku na internetu s populárním oblečením značky Next.
Některé maminky ovšem v diskusích otevřeně souhlasí s tím, aby berňák se skrytým drobným podnikáním, které na oko vypadá jako jednorázové prodeje přebytečných nových věcí, zatočil.
I tři roky zpětně
Finanční úřad může daně doměřit i tři roky zpětně, a dokonce i když nemá dost konkrétních podkladů od poplatníka, částku mu lidově řečeno doměří podle toho, kolik v daném oboru dosahují obratů obdobní podnikatelé.
Kromě toho může obchodník za skryté podnikání dostat penále plus úrok z prodlení od živnostenského úřadu. Mamince pak hrozí, že jí úřady seberou i některé dávky. Když se však takto podnikající osoba přijde sama přiznat a daně doplatí, nastupuje podle Knížka tzv. účinná lítost.
Nahodilý příjem se nedaní
Pokud příležitostně prodám nepotřebnou věc, pak je to v pořádku. Obecně platí, že do 20 tisíc korun nahodilého příjmu (ne na základě živnosti) za zdaňovací období (rok) se daň neplatí.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
beckie
Závislačka 4132 příspěvků 22.02.10 10:31

Ono se dalo čekat, že si toho dříve nebo později někdo všimne, že jo. Měla jsem taky takový hloupý nápad, že bych něco podobného dělala, ale došlo mi, jaké by to mohlo mít následky, pokud bych nebyla živnostník, tak jsem se na to vyprdla. A dobře jsem udělala.
A myslím, že i ti takto obchodující s tím hold museli počítat. Každý přece ví, že větší výdělky se daní.

 
zuzajdik
Závislačka 4424 příspěvků 22.02.10 11:50

beckie, obávám se, že mezi obchodujícími maminkami jsou i takové, které to fakt nenapadlo (tím je neomlouvám, ani nekritizuji, jen konstatuji :wink: )

Ale ono se to musí vyplatit i se zdaněním (tzn. zvýšením ceny na pokrytí daně, SZ, ZP), ne? Pořád to vyjde líp, než v obchodě. Navíc např. NEXT je myslím jen v Brně a v Praze, takže mamky odjinud nemají moc šanci..

 
Cappy
Kelišová 6093 příspěvků 22.02.10 11:54

Nechci se nikoho zastávat, ale mnohé to opravdu nenapadne, že na některé „obchody“ musí mít živnost.
Taky jsem o tom kdysi přemýšlela, že bych se do něčeho podobného pustila, ale strach byl nakonec silnější než touha začít „podnikat“ :-?

 
beckie
Závislačka 4132 příspěvků 22.02.10 12:52

Já přemýšlela, že budu hlídat a hned mě napadlo, jestli nepotřebuju živnost nebo jak vydělané peníye danit. Možná je to tím, že se v tomhle moc nevyznám, tak jsem hold opatrnější, abych někde něco nepo… :nevim: :nevim:

 
janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 22.02.10 12:55

Bohužel v tomhle platí, že neznalost zákona neomlouvá. A jestli to někoho nenapadlo, tak je přece šance se poradit na úřadě nebo zajít za daňařem nebo minimálně za účetní z práce…

 
beckie
Závislačka 4132 příspěvků 22.02.10 14:18

Já nevím prostě mám pocit, že to spíš maminky dělají stylem „však ono se na to nepřijde“! Přece když jedu do zahraničí, koupím tam kupu věcí s účelem prodat, tak mě nenapadne, že chci vlastně obchodovat, podnikat??? :nevim: :nevim:

 
zuzajdik
Závislačka 4424 příspěvků 22.02.10 15:39

A kde se tento článek vůbec objevil?

 
domi
Ukecaná baba ;) 1814 příspěvků 22.02.10 16:33

Zuzko - tenhle konkrétní byl dnes na novinky.cz, ale o tom, že berňáci si posvítili na mimibazar, se psalo už před týdnem nebo 14 dny. A zrovna včera jsem se bavila s jednou pracovnicí FÚ a ta mi taky říkala, že momentálně probíhá „zátah“ na obchodníky na netu (mmb, aukro…)

 
zuzajdik
Závislačka 4424 příspěvků 22.02.10 19:07

Aha, Domi, díky:)

Ale musím teda říct, že s tou diskuzí pod článkem na novinkách opravdu nesouhlasím. Fakt nechápu, proč by se toto podnikání nemělo zdaňovat. Hemží se to tam úvahami jako „chudáci maminky“, apod. Ale proč je tedy v pořádku, že třeba maminka, která chodí každý víkend makat za pokladnu do supermarketu, se normálně zdaňuje (pokud vůbec příjem dosáhne částky, ze které se daň odvádí), a tady diskutující tak brojí proti zdanění zjevné živnosti?

Příspěvek upraven 22.02.10 v 19:24

 
katka-m
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 22.02.10 19:11

Teď o tom mluvili i ve zprávách na ČT1.

Taky si myslím, že je zdaňování v pořádku, týká se to až výdělku nad 20tis, takže občas prodat tepláčky nebo bundu klidně může kdokoliv, nejde tady o postih prodeje věcí po dětech, ale o to, že někdo se prodejem po internetu skutečně živí, a to i velmi dobře.

zuzajdik píše:
Fakt nechápu, proč by se toto podnikání nemělo zdaňovat. Hemží se to tam úvahami jako „chudáci maminky“, apod. Ale proč je tedy v pořádku, že třeba maminka, která chodí každý víkend makat za pokladnu do supermarketu, se normálně zdaňuje (pokud vůbec příjem dosáhne částky, ze které se daň odvádí), se zdaňuje a tady diskutující tak brojí proti zdanění zjevné živnosti?

Přesně tak.

 
karolínka.sofinka
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 22.02.10 19:21

taky tam neprodávají jen maminky, ale i ostatní obchodníci, kteří ne všichni mají živnost a na maminkách vydělávají.

 
Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 22.02.10 19:38

Jó holt je krize, státní kasa prázdná a berňák už neví co by. Já to vím zas od sběratelů, že po nich jdou, ono stačí koupit třeba jen pár věcí, par jich prodat na aukru, dvacet tisíc překročit není problém a už po nich jdou, jdou, jdou :roll: Dokonce úředníci lezou i na burzy a jakmile někdo prodává věc dražší než 5 tis Kč, tak si to vyfotěj a řešej, tak se zas Čecháčkové holt budou uchylovat k jiným způsobům, no.

 
pavlak5
Ukecaná baba ;) 1853 příspěvků 22.02.10 19:40

pravda to se budou udavači snažit.. :roll:

 
Aspera
Generální žvanilka 20526 příspěvků 1 inzerát 22.02.10 19:47

Jen tak mě napadlo, nevíte jak je to s těmi co prodávají své vlastní výrobky? Je to to samé jako prodávat věci co koupí jinde?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Uzel útočí na Me Too: Rýpu se ženám všude, ale za ramena je vzít nemůžu!

Je tomu přibližně rok, co v Americe odstartovala kampaň Me Too. Za oběť jí... číst dále >

David Kraus o Strýcové: Čekal jsem od Báry, že řekne alespoň promiň

Druhá polovina léta ve společenských rubrikách patřila Davidu Krausovi (38),... číst dále >

Články z Ona Dnes

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety.... číst dále >

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >