úřady jdou po maminkách, které si vydělávají na internetu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Mandlička
Závislačka 2653 příspěvků 22.02.10 10:32
úřady jdou po maminkách, které si vydělávají na internetu

Finanční úřady začaly kontrolovat ženy, většinou maminky, které si vylepšují rodinný rozpočet obchody přes internet, aniž by platily daně. V cizině nakoupí nové věci pro děti, které bývají často až o polovinu levnější než u nás, a pak je prodávají na internetových bazarech nebo aukčních serverech.
Většina žen ale tyto příjmy „na přilepšenou“, které často dosahují až několika tisíc měsíčně, nezdaňuje. Právu to potvrdil vrchní ředitel České daňové správy Jan Knížek.
Daňové kontroly se už dotkly některých prodávajících na aukčních serverech Aukro.cz a Fler.cz. „Přišlo doporučení z Evropské komise, abychom se soustředili tímto směrem. Na internetu jde o hodně peněz,“ tvrdí vrchní ředitel Knížek.
Mezi maminkami je vzájemná „výpomoc“ přes internet velice populární, protože řada nezbytných věcí pro děti, ať už se jedná o oblečení nebo i volně prodejné léky a výživu, je v Česku předražená. Ve srovnání s Německem, Polskem, Slovenskem a obchody ve Velké Británii až o polovinu. A tak se obchodování ve stylu levně koupit v cizině a o něco dráž prodat u nás opět rozmohlo. Na internetu to jde ale podstatně rychleji.
Finanční úřady se ale podle Knížka nezajímají o příležitostné nabídky, kde matky nabízejí přebytečné, i když nové věci. „Někteří lidé začali na těchto serverech skrytě obchodovat. Nakupují ve velkém a přes aukce či bazary prodávají. To je již podnikání, které podléhá zdanění,“ zdůraznil Knížek.
Doměří až desítky miliónů korun
Berňák nyní prozkoumává stovky případů a fyzickým osobám zřejmě doměří daně v celkové výši desítek miliónů korun. „Už zpětně vyměřil úřad daně dvěma ženám, které si myslely, že prodávat věci z venku není podnikání, když jsou na mateřské. Jedna teď musí doplatit 50 tisíc,“ uvedla maminka na Mimibazaru.cz. „Vy jste chtěla ty kombinézy? Je mi líto, asi končím,“ sdělila nervózně Právu jedna pražská maminka obchodující v Česku na internetu s populárním oblečením značky Next.
Některé maminky ovšem v diskusích otevřeně souhlasí s tím, aby berňák se skrytým drobným podnikáním, které na oko vypadá jako jednorázové prodeje přebytečných nových věcí, zatočil.
I tři roky zpětně
Finanční úřad může daně doměřit i tři roky zpětně, a dokonce i když nemá dost konkrétních podkladů od poplatníka, částku mu lidově řečeno doměří podle toho, kolik v daném oboru dosahují obratů obdobní podnikatelé.
Kromě toho může obchodník za skryté podnikání dostat penále plus úrok z prodlení od živnostenského úřadu. Mamince pak hrozí, že jí úřady seberou i některé dávky. Když se však takto podnikající osoba přijde sama přiznat a daně doplatí, nastupuje podle Knížka tzv. účinná lítost.
Nahodilý příjem se nedaní
Pokud příležitostně prodám nepotřebnou věc, pak je to v pořádku. Obecně platí, že do 20 tisíc korun nahodilého příjmu (ne na základě živnosti) za zdaňovací období (rok) se daň neplatí.

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Reakce:
DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16291 příspěvků 22.02.10 11:17

No hezký… Kde budeme nakupovat? 8-o

domi
Ukecaná baba ;) 1814 příspěvků 22.02.10 11:37

Hanule - ale tady není problém v tom, že někdo něco prodává (nakupovat můžeš dál), ale že prodává „na černo“ - tj. bez živnostenského oprávnění a příjmy nedaní.
A podle mne to není jen případ mimibazaru. Napadlo mě třeba, jestli jsou řádně daněny i příjmy z MLM (čímž si řada maminek taky přivydělává) :-?

Finančák určitě nebude vidět problém v mamince, která ve velkém nakupuje v zahraničí a prodává přes mmb, ale má živnostenské oprávnění a příjmy řádně daní :wink:

DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16291 příspěvků 22.02.10 11:40

no právě, daně ty ceny zvednou a vyjde mi líp nakupovat nový, byť nekvalitní věci v tescu než objednat si next z Anglie… Ani nevím,kolik je na oblečení DPH, 10 nebo 20%?

karolínka.sofinka
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 22.02.10 11:41

já si myslím, že je to zcela v pořádku. Totiž někdy to taky nejsou jen maminky na mateřské, ale komerční prodejci. A mamce, co potřebuje prodat věci po mimču, určitě limit 20000 Kč na rok stačí.
Pokud někdo chce vydělávat, tak si má založit živnost, já taky nakupuju značkové nové věci přes MMB a MMA, ale vždy jsem dostala i doklad. Vyplatí se tam nakupovat určitě víc než v kamenných obchodech a zboží je i kvalitnější - samozřejmě jsou tam i takoví, co tam prodávají věci z tržnice.
1 body Early Days u nás v kojeneckém stojí 75 Kč a já na MMB koupila 7 ks za 200 Kč. Paní má živnost a vyplatí se jí to. Tak proč by měl někdo obchodovat na černo?

karolínka.sofinka
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 22.02.10 11:47

s tou nekvalitou v tescu bych já nesouhlasila, malá má hodně věcí od Cherokee a jsme spokojeni.
Takový KIK - to je hrůza, nebo jak už teď i v eshopech prodávají K&Y a V&K, Hypernova - Baby Kap nebo Frog - neodpovídající velikosti, aušusový materiál.

domi
Ukecaná baba ;) 1814 příspěvků 22.02.10 11:54

Hanule - tady jde spíš o daň z příjmu, než o DPH. DPH se odvádí až od určitého obratu (milion? - přesně nevím :oops: )

DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16291 příspěvků 22.02.10 12:28

Ups, jsem zas něco popletla :lol: Ale i tak bych řekla že se u některých tímto zvedne cena, ne? No uvidíme…

Uživatel je onlineadmin
Extra třída :D 11318 příspěvků 22.02.10 14:03

Prosím o přesun do diskuse na stejné téma založené současně s touto.

Najdete ji zde:
https://www.emimino.cz/…rnetu-37997/

Předem moc děkuji :)

L.

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Ondráček vyhrožuje ředitelce Supraphonu, že to „roztočí“: Dej to právníkům!

Českou hudební scénou otřásá nevídaný spor. Na sociálních sítích se do sebe... číst dále >

Nejdrsnější kritika Sparty: Rosický na to nemá, Křetínský je analfabet, říká Luhový

Dlouho bylo ticho, teď ale z úst Milana Luhového (55) zazněla jedna z... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >