Určování první a poslední hlásky ve slovech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
monikahajj
Povídálka 46 příspěvků 10.04.18 22:32
určování první a poslední hlásky ve slovech

Dobrý večer, mám velkou prosbu na maminky co mají doma předškoláčka. Máme problém s určováním první a poslední slabiky ve slově. Trénujeme pořád a často, ale syn 6 let se stále nechytá. Tuto dovednost by měl umět u zápisu do 1. třídy a k tomu jdeme za týden a já už jsem z toho nešťastná. Chodíme i na logopedii, ale tam je vše letem světem, za čtvrt hodiny nás ženou ven a další termín za 2 měsíce. Poradíte mi prosím někdo, jak ho to naučit??? Všichni mi tvrdí, že to je tím, že to prostě neslyší, ale já si spíš myslím, že neví co po něm vlastně chci. Vytleskávat a slabikovat umí, ale když se ho zeptám na první písmenko, tak na mě jen bezmocně kouká a mě po chvíli tečou nervy. Moc děkuji za rady a komentáře


Reklama

Reakce:
 
Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 18993 příspěvků 10.04.18 23:05

Náš mladej, si zase plete první písmenko a první slabiku (hlásí tu slabiku dost často).
U nás pomohlo se zeptat né na první písmenko, ale „na co začíná… postel“. A jinak to dost často prostě hlásím, když mu třeba něco ukazuju, hele, to je holubička, H jako holubička.
Neumí napsat svoje jméno? Tam by se mohl chytit, náš mladej první písmenko svýho jména pozná i v textu, takže sme pak říkali H jako Honza, a tam někde mu docvaklo, co se po něm chce, bych řekla…

Jinak zápis sme měli minulý týden, a i když u tří z pěti slov místo prvního písmene řekl první slabiku, myslím, že to není důvod pro nepřijetí, pokud se v tom ostatním chytá. Není to maturita ;) Nám na škole výslovně řekli, že na zápis nemáme nijak drtit nebo připravovat. Že i dítko, co studem řekne dvě slova, tak normálně projde, pokud vysloveně nebude na odklad (ty odkladové děti hlídají už ve školce, řeší se PPP a podobně) :jazyk:

 
bigl
Ukecaná baba ;) 1468 příspěvků 10.04.18 23:12

Tak to je indiviny. Jedno mé dítě to zvládalo jako předškolák, druhé už ve 4 letech, hrávali jsme slovní fotbal. Nejtěžší je poznat poslední písmeno, pokud je to samohláska a-e-i-o-u. Někteří s tím mají problém i v první třídě.
Jak trénujete? Pomáhá slovní fotbal a nebo hra na roboty. Např. řekneš koláč a pak to vyhláskuješ k-o-l-á. č. To nám říkali u zápisu, že to máme natrénovat než půjdouu děti do školy. Ale jinak buď v klidu, určitě to všichni u zápisu nebudou umět. Pokud budete trénovat, tak to do nástupu do školy zvládne :palec:

 
monikahajj
Povídálka 46 příspěvků 10.04.18 23:15

Do PPP nás nikdo nedoporučil, prý to nemáme zapotřebí. Syn začal později mluvit, proto chodíme na logopedii. Ve školce písmenka ani podepisování neučili, tady to ve škole nevyžadují, tak jsme to doma netrénovali. Všechno celkem pěkně zvládá, tak nevím. Vyšetření školní zralosti v rámci MŠ mají den před zápisem, tak nevím co s tím. Jestli zvažovat odklad, ale je narozený na podzim a šel by skoro až v 8 letech. Nebo prostě zatnout zuby a potrénovat. Určování písmen u slova mu prý ve školce jde a na logopedii se taky chytá, ale doma na mě jen kouká a houpe nohama, tak nevím…

 
monikahajj
Povídálka 46 příspěvků 10.04.18 23:18
@bigl píše:
Tak to je indiviny. Jedno mé dítě to zvládalo jako předškolák, druhé už ve 4 letech, hrávali jsme slovní fotbal. Nejtěžší je poznat poslední písmeno, pokud je to samohláska a-e-i-o-u. Někteří s tím mají problém i v první třídě.
Jak trénujete? Pomáhá slovní fotbal a nebo hra na roboty. Např. řekneš koláč a pak to vyhláskuješ k-o-l-á. č. To nám říkali u zápisu, že to máme natrénovat než půjdouu děti do školy. Ale jinak buď v klidu, určitě to všichni u zápisu nebudou umět. Pokud budete trénovat, tak to do nástupu do školy zvládne :palec:

hru na roboty jsme nezkoušeli, tak to hned zítra zkusíme, třeba se chytne. No popravdě, na logopedii nám řekli že máme říct slovo a pak ho dusit na co to slovo začíná a já si myslím že mu to právě takto nevyhovuje. Snažíme se mu to usnadnit, natahujeme ty první a poslední hlásky, zkoušíme tleskat a dupat ale doma to prostě nejde

 
tereza12345
Echt Kelišová 8999 příspěvků 3 inzeráty 11.04.18 05:48
@monikahajj píše:
Do PPP nás nikdo nedoporučil, prý to nemáme zapotřebí. Syn začal později mluvit, proto chodíme na logopedii. Ve školce písmenka ani podepisování neučili, tady to ve škole nevyžadují, tak jsme to doma netrénovali. Všechno celkem pěkně zvládá, tak nevím. Vyšetření školní zralosti v rámci MŠ mají den před zápisem, tak nevím co s tím. Jestli zvažovat odklad, ale je narozený na podzim a šel by skoro až v 8 letech. Nebo prostě zatnout zuby a potrénovat. Určování písmen u slova mu prý ve školce jde a na logopedii se taky chytá, ale doma na mě jen kouká a houpe nohama, tak nevím…

Podle me.je dulezity, jestli vubec umi vsechna pismenka a vi co to pismenka jsou. Klidne bych nejdriv pismenka. psala, vysvetila.co se po nem chce. A pak trenovala bez psani, aby to slysel.
do zari casu dost, to natrenujete.. odklad bych podzimnimu diteti nedavala..

 
Sára 1
Echt Kelišová 8526 příspěvků 11.04.18 07:29

Zkusit první písmenko hodně zvýraznit - říci hodně nahlas a oddělit od ostatních. Nebo vyhlaskovat celé slovo a první písmenko nahlas, ostatní šeptem. Ze začátku nám to taky nešlo, ale vždy po pár dnech se dcera chytla a pochopila, co po ni chci. Trénujeme hodne, takze už pozná vyhlaskovane slovo, sama hlaskuje, pozná samohlásky, krátké, dlouhé. Ostatní děti v jejím veku to většinou neumí. My to děláme kvůli logopedii. Máme knížku Není hláska jako hlaska. Určitě ze zacatku zkoušet jen třípísmenná slova. Nevim, jak jste na tom s mluvením, ale pokud hůř, tak asi změnit logopeda. Taky to zvazuju. Hláskování neumí kolikrát ani školáci. Naopak narazila jsem na dítě, které to umělo perfektne v pěti letech, jen tak mimochodem poslouchalo, co se chce postarším dítku.

 
Sára 1
Echt Kelišová 8526 příspěvků 11.04.18 07:31

Můžete si vzít kartičky a ukazovat si počet hlásek počtem karticek. Dáš vedle sebe tři kartičky a vyhlaskujes třeba P E S a vždy ukazes na jednu kartičku.

 
monikahajj
Povídálka 46 příspěvků 11.04.18 07:48

@tereza12345 Písmenka umí, abecedu se doma učíme, jen ho neučím psát, myslím si, že to by se měl učit až ve škole

@Sára 1 zvýrazňování prvního písmena děláme, ale nějak to nebylo moc platné. Hláskovat umí, to je bez problémů. V mluvení nám dělá problémy už jen R Ř, ale s logopedií moc spokojení nejsme takže zvažujeme změnu.

Ráno jsme zkoušeli něco nového a už to konečně začalo jít, vypadá to, že se jen ťunťa bál něco říct, aby to neřekl blbě, tak budeme trénovat dál. Každopádně všem děkujeme za rady

 
Sára 1
Echt Kelišová 8526 příspěvků 11.04.18 08:04

@monikahajj Když umí hláskovat, tak to pak by nemělo být těžké. Jen asi přesně nevěděl, co se po něm chce. Zkuste s těm kartičkami nebo ctvereckama a ukázat mu to konkrétní písmeno, které chcete.


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Matěj Stropnický a jeho cesta na zámek: Jak káže levicovou vodu a sám hltá víno

Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický si pořídil s přítelem... číst dále >

Vondráčková přestává být poslušnou ženou a Plekancovi to vrací!

Když Tomáš Plekanec informoval o rozpadu manželství s Lucií Vondráčkovou,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak... číst dále >


Reklama