Uspávání - metoda "vyplakání"

196
31.1.06 17:27

Uspávání - metoda "vyplakání"

Ahoj maminy!

Chtěla jsem se zeptat, zda jste některá zkusila uspávat metodou „uplakání“ (nechat pár minut plakat, přijít, opět nechat pár minut plakat, tentokrát déle, přijít a pod… ) už malé miminko - v našem případě dvouměsíční. Máme velké problémy s večerním uspáváním a zatím nemám odvahu to vyzkoušet, abych ji takhle malou netraumatizovala. Na druhou stranu - čím dřív se to naučí, tím líp i pro ní.

Máte-li zkušenosti, prosím podělte se.

děkuju moc
A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6545
31.1.06 17:54

Já myslím, že asi záleží na vašem přesvědčení a zda to nevadí vám, rodičům.
Tady se dočteš víceméně dva názory - jeden, který říká, že pokud se na to cítíte, můžete to zkusit (my to zkusili a časem se naučila, ale pak jsem si to sama zkazila, ale to je jiná otázka). Druhá strana bude zas naprosto odsuzovat tento způsob. Určitě si můžeš počíst ve starších diskusích (myslím nedávno proběhla Estivillova metoda - dej do vyhledávání), ale své dítě znáš ty a záleží i na tom, co vy na to.
A druhá věc, někomu to funguje, někomu bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
475
31.1.06 17:56

Ahojky.
U nás jsme to takhle zkusili, když měl Honzik asi tři měsíce. Jinak jsem uspávala na rukou. Protože to ale kolikrát trvalo třeba hodinu a mě ruce dřevěněli a ani jsem si nemohla třeba odskočit na WC, tak jsme se rozhodli s tím něco udělat. První večer plakal, tak jsem tam šla za pět minut, nezvedala, jen utěšila a odešla. Pak za deset minut a za dvacet minut už jsem tam nemusela. Druhou noc vydržel plakat pět minut a třetí noc byla tichá. Smířil se s tím hodně rychle. U někoho to třeba trvá týden, u někoho i měsíc. Usíná sám do teď a to i přes den. Někdy je den, kdy se tam trochu zlobí, ale že bych ho musela ukojit se stává tak dvakrát do měsíce (když rostou zuby, nebo trápí rýma..).
Jinak jsem teď ráda, že jsme ho to naučili jako malého, protože když pláče, tak je to pláč. Teď už se umí pořádně vztekat a to bychom tu asi měli brzo sociálku :oops:
Hodně úspěchů s usínáním :D
Kuřátko

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3321
31.1.06 18:05

Ahojky,

my jsme teda přímo tuto metodu nezkoušeli ale jelikož malý byl hodně palčící dítko-zlobily do prdíky tak jedině tak jsem se nezbláznila :wink:
Prostě jsem ho do té postýlky položila a šla se osprchovat a podobně.Někdy plakal i 20min.Žel jiná možnost nebyla.
Později když už vnímal a uvědomoval si tak jsme večer položili s tím že se jde spinkat.Začal křičet,ale nechávali jsme ho …různě dlouhou dobu a pak jsme pro něj zase přišli když se neuklidnil a do 40min.neusnul

No a tak to praktikujeme i dneska.Když vidím že je unavený tak ho jdu položit a buď si povídá a usne(to většinou)nebo křičí(a podle intenzity poznám zda usne či ne)když ne tak ho ještě na chvíli vezmu mezi nás a za 20min se to opakuje,ale to už fakt není moc často,spíše hned usíná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
31.1.06 18:06

to bych nikdy nezkousela!!!

Petra

• Nahlásit
  • Citovat
2114
31.1.06 18:08

Ahoj, od narozeni s malou zadne problemy se spanim ani uspavanim nebyly ale v tak v 8m prisla zmena se kterou sem se nechtela smirit takze sme okamzite nastolili tuto metodu a behem par dni sme se vratili zpet, myslim ze i u 2m mimi se to takhle muze zkusit. Sany.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
614
31.1.06 18:12

Ahoj, my jsme to zkouseli taky, kdyz byli Kubovi tri mesice! Do te doby to bylo neco podobneho, jako pise Kuratko - uspavani na rukou bez jakekoliv moznosti odskocit si, dojit si pro piti a podobne.
Prvni vecer to trvalo skoro hodinu a pul vcetne tusim dvou kojeni, druhy vecer uz jen 20 minut a treti se Kuba polozil do postylky a po 5 minutkach broukani si usnul :lol: :lol: :wink:
A zatim mu tohle uspavani vydrzelo do ted, s tim, ze posledni mesic uz cteme pred spanim pohadku…
Takze, u nas to fungovalo, ale kazde dite je jine, takze to asi bude chtit hodne trpelivosti!!!
Hezky den a at vam miminka hezky spinkaji :wink:
Eliska a Kubik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
31.1.06 18:13

Ahojky,

jak už psala Gabča, toto či hodně podobné téma tu již několikrát proběhlo. Je to stále nekončící boj :(
Myslím, že 2-měsíční dítě nechávat vyplakávat je brzo. Zkusila bych to od 3 měsíců. To zhruba taky končí „prdíkové období“, se kterým máme bohužel nemalé zkušenosti :roll:
Já jsem taky tuto metodu používala, jinak bych byla už v blázinci. Chce to prostě zkusit, vždycky to můžeš přerušit, když se ti to nebude líbit. Teď už jsem tajkž-takž v noci vyspaná, ideál to samozřejmě není. Pravidelně mezi 2 - 3 ráno kecá. Prostě se nají a hodinu prokecá. 8O 8O Jak ho to odnaučit, netuším.

Držím všem rodičům palce a přeji mnoho prospaných hodin!

Jitka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
31.1.06 18:26

Ahojky Adelo,
uplakání můžeš zkusit, jak pise kuratko, u někoho to opravdu zabírá (znám případy) už v pár měsících, ale já se k „uplakávání“ dostala až v půl roce. Když byla malá prťavoučká, tak totiž opravdu řvala šíleně, a po chvilce se mi začla kuckat, až mi běhal mráz po zádech.
Tak jak to bylo u nás s uspáváním: malá dělala od narození se spaním veliké problémy. Usnula docela v pohodě na ruce, ale nešla zaboha položit! Jakmile ucítila pod sebou postýlku, bylo zle - řev a další půlhodina uspávání.
Zkoušela jsem tedy kolem 2 měsíců i uplakání. Seděla jsem u postýlky, hladila ji po zádíčkách, držela za ručičky - jako aby věděla, že tam jsem. Ale plakala a plakala. Až se nakonec vždycky začala kuckat a tím pláčem dávit… Nakonec jsem ji začla dávat k sobě do postele, ale nestačilo jí ani to, že s ní ležím. Musela jsem ji nejdřív uhoupat, pak opatrně si s ní lehnout a překulit ji na postel a celou dobu držet za obě ručičky, aby sebou neškubala, případně uspat přímo na svém těle… a usínala kolem 11. v noci - děs!!
Ale od začátku jsem měla zavedené pevné zvyky: ve stejnou dobu koupání, večerní krmení, a začínání uspávání. Během večerního „manipulování“ s dítětem jsem zhasla a vůbec nemluvila, aby věděla, že teď je večer a ne den. A houpala jsem na ruce a houpala, a pak ji pokládala… a zase houpala… měla jsem pak vytahaný ruce jak opice.
Vím, že tohle není vůbec předpisový návod, ale po měsíci si nějak uvědomila, že jde teda spát, a od třech měsíců usínala sama.
Jasně, pak kolem 5. měsíce začly zoubky, tak se zase uhoupávalo, ale potom vždy bez problémů usnula, nejpozdějc do půl 8.
Jenže těžkla a těžkla, a když měla v 7 měsících 9 kilo, prostě jsem ze dne na den houpat přestala. Trvalo dva dny a usnula zase sama!!
Ale měla už naučené z dřívějška, že usíná kolem půl 8, takže asi ji přemohl zvyk a únava.
Tak pevný nervy, určitě usínání vypilujete. Nejsi v tom rozhodně sama a špatně usíná moc moc dětí… papa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
868
31.1.06 18:49

Ahojky,

tak já jsem tuto metodu vyzkoušela, když byly Pavlíkovi asi tak 4měs a skončilo mu prdíkové obdobní (alespoň to nejhorší…)

První den řval hodinu a půl, pak na půl hodiny usnul, vzbudil se na kojení a jelo se znova… To samé se odehrávalo i druhý a třetí den… Já hodně špatně snáším, když pláče, tak jsem celé ty hodiny seděla vedle v místnosti a zírala jsem před sebe. Nebyla jsem schopna nic dělat, odejít, byla jsem jak opařená… :(

Po tom třetím dnu jsem to vzdala… já ho prostě plakat neumím nechat. Možná je to chyba, možná ne…

Zavedla jsem usínání po kojení tak, že mu zazpívám 2-3 ukolébavky a on v klidu usne.

Tento systém je pro nás přijatelnější… A myslím, že o tom to je, prostě si každý musí najít systém, který mu a jeho miminku vyhovuje…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
31.1.06 19:40

Ahoj,aplikovala jsem tuhle metodu u obou dětí a dost se to vyplatilo. Chce to pevné nervy. Manžel byl fakt oporou,jinak to nejde,málem bych brečela s nima.Dnes jsou jim 2 a 5. Na rozdíl od kamarádek neznám zdlouhavé uspávání, prostě se naučili usnout sami. Přečtu pohádku a je to. Do budoucna se to určitě vyplatí. Takže pokud nemá hlad, nebolí ho bříško,tak bych to zkusila. Tak odvahu a do toho!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72
31.1.06 23:58

Nazdárek Adélo,
myslím si, že zkusit to můžeš. Já tuto metodu také používám. Ale přes den, v noci nemáme problémy. Malou ve dne položím do postýlky a jdu vykonávat domácí práce. Nejdříve si „hraje“ a pak když slyším, že křičí a brečí, zavolám že jí slyším a že už jako jdu. Když se to stupňuje, přiběhnu. Někdy mě zkouší. Pláče, zklidní se a poslouchá jaký to mělo ohlas, zase zapláče, kouká,… někdy z toho usne ještě dříve, než příjdu.Už u takhle malé poznáš různé druhy pláče. Jó a víš, jak to máme v noci? Položím do postýlky, dám pusu a nechám jí tam. V případě breku příjdu utišit, nejčastěji dát dudlíka zpátky do pusiny. Usíná skoro okamžitě a budí se ve stejnou dobu na kojení.. Ale to je spíše štěstí, protože si opravdu nepamatuju, co jsem udělala tak zázračnýho, že to takhle jde.
Zajisti si nejdůležitější věci (nemá hlad,neblinká,není jí zima,teplo,nic jí netlačí a nikde se jí nic nestane), obrň se trpělivostí a zkuz to. Držíme pěstě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1436
1.2.06 00:45

Ahoj, ja osobne by som tuto metodu nepraktikovala, preco pisem v tejto diskusii http://emimino.cz/modules.php?…
V tomto clanku sa tiez dozvies preco nie
http://www.rodina.cz/clanek4844.htm
Tak si to precitaj a rozhodni sa podla seba.
Na taketo male mimi sa dost dopurucuje ten tiez tolko diskutovany
Dr. karp da sa kupit knizka „Nejstastnejsi miminko v okoli“
Maleho som plakavat nenechala a aj tak sme ho naucili zaspavat sameho. Je to sice viac casovo narocne, ale ide to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85
1.2.06 00:53

Dnes večer jsem poprvé zkusila syna (10 měsíců) uspat tak, že jsem ho dala do postýlky, pohladila, zazpívala, dala méďu a šla vedle do pokoje. Normálně totiž usíná při kojení. Chvilku si hrál, pak se mu to nelíbilo, začal se zlobit. Chodila jsem k němu po 5-10 min, začal brečet, bylo to horší a horší. Vydržela jsem to půl hoďky (lépe řečeno manžel to nevydržel - měli jsme pak docela debatu, jestli to dítě netýrám). Syn měl pak hrozný hysterický záchvat a já si teď vyčítám, jestli jsem mu opravdu nepřivodila trauma.
Asi budeme patřit mezi ty, na něž se tahle metoda nehodí :D A nebo jsem moc měkká? Má se dítě začít „lámat“ už v tomhle věku? Na druhou stranu, nebudu pak jeho otrok?
Ach jo, mám z toho teď špatný pocit
papa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1436
1.2.06 01:13

Puci rozhodne si nemyslim, ze si otrok, ide o to co tebe vyhovuje, nie o to, co ti tvrdi okolie, ze je spravne.
Mne uspavanie nikdy zas tak moc nevadilo, maly je cez den docela samostatny niekto sa musi venovat cez den, ja som sa zase musela vecer :-)
Maly mi od 4m zaspaval sam (naucili sme ho to, ale nie vyplakanim), potom sa staval v postielke, tak sme ho tam nejake obdobie museli drzat v lahu, kym nezaspal (bolo to do 10 minut).
Neskor som zaviedla model, „bud zaspis pri kojeni, alebo ta uspi tatka“ :D Tiez bol u nas on ten makksi, takze nebolo tazke ho presvedcit, aby sa zhostil tejto ulohy.
prekvapivo stacilo fakt malo, prisiel, vzal ho na ruky, pohojdal, prihovoril sa mu, obcas aj spieval (no fakt krasa) :-) ulozil ho a maly tam sam zaspal. proste pochopil, ze ked sa nakoji, uz nedostane a neuspi sa tym.
Avsak co pomohlo nam:
Zhruba priblizna doba ukladania spat (doba kedy na nom vidim, ze ma vrchol unavy), obcas sa stane, ze to prekona a ulozenie nema cenu, lebo je pretazeny, vtedy musim pockat znova na znaky unavy (trenie oci, zyvanie) a ulozit ho az vtedy.
Hudba-bez pusteneho CD nezaspi.
Ulozenie na bok, pohladkanie po chrbatiku, pripadne chvilku trasenie zadockom.
Potom odchadzam. obcas tam musim este raz ist ja alebo ocko, ale staci ho pohladkat, ulozit a odchadzam. neplace, ale lozi po postielke, kym nezaspi.
Prislo to zo dna na den, okolo roka sa to dost zlepsilo.
dalej teplota v izbe od 18-20 stupnov, pred spanim vzdy vyvetrame.
pred spanim sa moc neblaznime, opakujem rovnake ritualy.
U nas samostatne zaspavanie nemalo vplyv na nocne budenie.
Tak snad som pomohla a aspon nieco pomoze.
Ked bol mladsi, tak sme davali aj moje tricko do postielky, aby ma citil.
Niekomu pomaha postielku predhriat termoforom, hracka, dudlik.
Ja som teraz objavila, ze pomaha ho zamotat do deky (neznasal periny ani ine prykrivky), nahodou som objavila tenucku deku z fleesu, ktoru nie je takmer citit, do tej ho zamuchlam a prekvapivo sa mi zacal budit menej 8O
Tak prajem pevne nervy. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama