Uspořádání kuchyňské linky

1687
18.6.09 10:13

Uspořádání kuchyňské linky

Ahoj holky,

pomalu (ale jistě) se chystáme na stavbu baráčku. A v souvislosti s tím si v hlavě furt řeším jednu otázku - v rohu kuchyňské linky je lepší mít dřez nebo sporák?

Já bych nejradši ani jeden spotřebič, prostě bych nehala v rohu jen pracovní/odkládací plochu, ale dispozice naší kuchyně budou takové, že dřez nebo sporák tam bude muset být.

Ještě mám k tomu toto:

• dřez chci velký - tzn. dřez + malý dřezík + odkládací plocha
  • myčku chci vedle dřezu, ale nevidím problém v tom, že když bude dřez v rohu, tak dvířka pod dřezem nepůjdou otevřít, když bude otevřená myčka (moje mamka to tak má a jde jen o zvyk)
  • kdyby byl sporák v rohu, tak mi přijde, že digestoř v rohu vypadá lépe, než na rovné zdi.

No prostě nemám ani pro jednu variantu významné pro ani proti. tak se ptám vás - jak to máte a jaké jsou výhody vašeho uspořádání?

Díky předem za názory.

A krásný sluníčkový den všem :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
18.6.09 10:25

No já jsem tohle (dnes už můžu říct že naštěstí) neřešila, protože jsme se přestěhovali do bytu, kde už kuchyň byla (krásná a relativně nová). Máme ji do U (nebo teda asi spíš J, protože jedno rameno je kratší) a řešená je tak, že na konci delšího ramene je sporák se sklokeramickou deskou a dole troubou, nad ním digestoř pod skříňkou, takže není téměř vůbec vidět. Úplně na kraji jsou ještě rohové poličky (nahoře i dole). Vedle sporádku je myčka, pak až k odkapávací ploše (ta je v rohu) je pracovní deska. Odkapávací deska je spojená se dřezem, který teda není tak úplně v rohu, ale ta část na odkapávání ano. Pak je už jen pracovní deska do rohu a za rok (na kratším rameni Učka). Za tímto koncem máme něco jako komín a za ním ještě velkou lednici s mrazákem a další skříňkou nad nimi a vedle další mrazák. Nad celou délkou pracovní desky máme horní skříňky, takže místa v kuchyni je víc než dost. Rozhodně v ním mám ještě rezervy, a to máme hodně nádobí (já i manžel jsme před svatbou měli vybavenou kuchyň a něco dalšího jsme dostali jako svatební dar - a nemáme problém s tím, kam to dát). Jsem moc spokojená, nato, že jde o panelákovou kuchyň, tak je řešená moc dobře, navíc se do kuchyně vejde kulatý rozkládací stůl s rohovou sedačkou, kam se nás po rozložení vejde minimálně šest. Myslím, že sama bych to nenavrhla líp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35136
18.6.09 10:30

Osobně bych tam dala spíš ten dřez, protože prostor pod dřezem je stejně zabitej odpadama a skoro nic tam nedáš, zatímco pod varnou deskou můžeš mít troubu nebo skříňku - což by v rohu nešlo, max. nějakej drahej karusel.

Pozn: malý dřezík se dneska pokud vím přestává dávat, protože se to nějak neosvědčilo. Lidi co to mají, říkají, že to nepoužívají. Tedy teď mám na mysli takovej ten minidřezíček, kam se ti nevejde ani talíř - pokud bys měla nějaký funkční dřez, potom by bylo super mít dva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
18.6.09 10:31

Peti - já mám v rohu sporák + digestoř a mamka dřez :lol:

Mně to vyhovuje víc jak to mám já, pokud vařím, tak horké hrnce jsou víc v bezpečí před malým záškodníkem ;-) To samé pokud otevřu horkou troubu, tak mám jen jednu stěnu kterou musím chránit, kdežto u našich je ve „volnu“. Jinak pokud buděš mýt nádobí v myčce, tak je to asi fakt jedno, mamka myje nádobí v tom dřezu a blbě se mi tam se vším manipuluje… Já teda nejsem nějak extra kuchařka která by půl dne stála u plotny, to už o mně víš :D možná kdybych měla půl hodiny něco míchat a natahovat se do rohu, tak bych mluvila jinak. Třeba má někdo jinou zkušenost ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5530
18.6.09 10:33

Ahoj,

mame klasickou panelakovou kuchyn do „L“ - linka je v delsi casti toho L, pokracuje jeste uzkou skrinkou za roh, ke dverim do koupelny. Nicmene v rohu linky mame sporak (sklokeramika+trouba pod ni) nehore digestor a nad ni jeste mala skrinka. Jak pise Hkac - opravdu neni skoro videt. Navazuje mycka, nad ni odkapova plocha, dal drez+skrinka pod, do konce linky uz jen pracovni plocha.
Neni to urcite nic svetoborneho, ale ono se toho v takovem prostoru asi ani moc nevymysli. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8440
18.6.09 10:38

V rohu máme dřez - ne moc velký - bez odkládací plochy - máme myčku, tak na co velký, že :lol: Používám ho jen na oplachování ovoce,zeleniny atd, které pak odkládám na okapanání na talíř :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23861
18.6.09 10:58

Kuchyň budu mít do L s ostrůvkem a jak píše, zvolila jsem do rohu odkládací plochu. Kdybych si musela vybrat. dala bych do rohu spíš dřez. Nejn kvůli odpadům, ale i pro takový trojúhelníkový kout úplně vzadu, který v přápadě dřezu využiješ jako odkládací plochu, v případě sporáku asi nevyužiješ.
Já jsem zvolila raději dva stejné dřezy než ten malinký, protože tchyně ho měla a jen na to nadávala, že je to nepraktické. Mooc bych chtěla dřezový pult s odkládací deskou, to celé nerez až k zadní stěně (už mě nabaví klasický dřez vsazený do pracovní desky, kde zatéká všude okolo), ale nevím kde to sehnat a nevysolit za to zrovna 50 tis :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1009
18.6.09 10:59

Já hlasuju pro rohový dřez. Mám to tak už deset let a nevýhody nevidím žádné. Samozřejmě záleží na řešení skříněk kolem.

Já mám malou kuchyň do L (nebo do J, když budu přesnější). Zleva barový pult, klasická skříňka, šuplíky, sporák, malá výsuvná skříňka, rohový dřez , malá výsuvná skříňka, myčka, lednička.
Ta rohová část je zvednutá o 10 cm nad ostatní plochu, abych se nemusela při mytí ohýbat. Pod dřezem je velká skříňka, kde mám naskládány veškeré hrnce, misky a dokonce i pekárnu. Skříňky vedle dřezu jsou řešeny jako malé zkosené výsuvné skříňky, jedna je na ocet, olej druhá mycí prostředky apod. Následují zleva sporák, zprava myčka. Špatně se to popisuje, fotka by byla lepší.

Rohový sporák i troubu má tchýně a stěžuje si, že prostor za ním je nevyužitelný.

PS: Přístup do myčky je bez problémů. Klidně stojím u dřezu, mám otevřenou skříňku pod ním a vytahuji věci z myčky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5766
18.6.09 11:57

PetiX,

vyštrachala jsem staré fotky a máme kuchyň uspořádanou takhle:  

Chtěla jsem také ten velký dřes, ale bohužel by to zase muselo být uspořádané jinak a to jsem nechtěla. Takže máme menší kulatý a k tomu myčku, takže to stačí, nijak extra neodkládám věci, ani odkapávač nemám. Buď to jde hned do myčky a nebo to umyju pár drobných věcí a hned uklidím. Jen co jsem si všimla u druhých co mají odkládací dřes, tak jej mají docela už zničený od vody, jestli mě dobře chápeš, zanešený. Takže pokud ho budeš chtít mít pořád krásný, lesklý a čistý tak šůrovat, šůrovat, to jsem si tak pro sebe vydedukovala, prostě na první pohled už není on. Ještě vedle varné desky máme odkládací mřížku na horké hrnce. Troubu jsem chtěla mít ve výšce a chtěla jsem mít digestoř se sklem, takže to pro mě bylo rozhodující, že troubu v rohu nechci. Velké rohové digestoře jsou docela dost drahé. Samozřejmě, že ty co jsou jen třeba pod skříňkou jsou docela finančně v pohodě.
Toť od nás :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5766
18.6.09 11:58
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
18.6.09 12:16

Když budete mít myčku, tak do rohu dřez s jedním pořádným umyvadlem a odkapávací plochou, pod něj skříňku bez polic na hadice, věci okolo mytí (zásobní chemie do myčky, houbičky atd.), igelitky na tříděný odpad a tohle:
http://www.ikea.com/…cts/80010222
Zásobník na pytlíky je geniální, šetrný k přírodě (nekupuju PE pytlíky, používám ty od zeleniny a pečiva co jsem v nich přinesla z obchodu, většinou se mi podaří i vzít si „starou“ igelitku a nekupovat pokaždé nové), musí se ale instalovat tam, kde nejsou police.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2257
18.6.09 12:53

Ahoj, já mám v linku v paneláku do J a v rohu mám sporák a už bych to nechtěla. Za prvé jsme nedomysleli, kolik prostoru zbytečně neupotřebíme a pak mi vadí, že skříňka s digestoří nesahá nad celou plochu sporáku. Nevím, jak přesně bych to popsala, ale příště, pokud bych dávala sporák takhle do rohu, dorovnala bych sádrokartonem jako by místo rohu stěnu, aby digestoř byla přesně nad varnou deskou (nevím, jestli to pochopíte, ale jinak mě nenapadá, jak to napsat). Pokud to dovolí místo, volila bych troubu a mikrovlnku do komínu nad sebou a pod varnou desku bych dala velké šuplíky třeba na hrnce.
Jinak mám tak velký dřez, jako chceš ty a neměnila bych, využívám ho 100%, mám hned vedle myčku a jsem ráda. Jiný bych nechtěla-i když už ne nerezový, raději připlatit za granitový.
Co set týče umístění dřezu do rohu, výhoda je bezesporu v místě pod ním, třeba na koše nebo jiné velké věci, to já mám pod varnou deskou právě trouby a když otevřu šuplíky, neotevřu troubu :(
Příště bych volila úplně jinak a protože bydlím v paneláku, místa není nazbyt, holt pozdě bycha honit :wink:
Tady jsem našla jednu fotku, když jsem čekala první dceru, tak takhle to máme, akorát nám pak měnili ten zadní ostrůvek za menší (děsnej problém)..který se nakonec ukázal jako další nepraktická věc, protože na něj pořádně nedošáhnu a jen se na ty věci práší a snáší mastnota

:(
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
452
18.6.09 13:12

Měli jsme menší panelákovou kuchyn, a v rámci úspor místa jsem tam měla dřez. Klasicý kulatý, v pravo od něj myčku.

Teď jsme se rozšoupli :-) a mám dvě rohové skříňky, jednu s policí a jednu s karúzlem (nechce se mi hledatm jak se to píše). Obecně si myslím, že jsou to skříňky na prd, nebo na věci, které moc nepoužíváš. Alespoň u mě. Protože, jestli něco nesnáším, tak hrabat se v 90cm skřínce :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14721
18.6.09 13:13

Mám linku do L a v rohu mám chlebník :)
Na tvém místě bych ale do rohu dala dřez, protože jak psala Pudla, pod dřezem jsou akorát trubky. Do té rohové skříňky je špatný přístup, což ti vadit nebude, když tam bude akorát odpad a pár hloupostí.

Holky tu zmínily odkládací plochu u dřezu - myslíš tím ten „odkapávač“?Já ho mám v práci a nemám ho ráda. Věčně jsou na něm zaschlé kapky.
A doma mi nechybí, mám myčku a když něco myju ve dřezu, hned to schovám. Podle mě je zbytečný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3790
18.6.09 14:13

Peto … ani jedno ;-) :lol:

drez v rohu jsme meli v prvnim baraku a vadilo mi, ze tam jednak nebylo nad drezem okno ;-) , takze nebylo videt na deti na zahradu a jednak se ke drezu vesel jen jeden clovek ;-) . mozna ten druhy duvod zni divne, ale kdyz mi treba manzel pomahal a tak .. tak jsme se tam motali jeden pres druhyho nebo kdyz chtely deti pomahat s mytim nadobi ;-)

sporak v rohu … prijde mi, ze je tak omezeny pristup .. navic mam rada, kdyz je odkladaci plocha z obou stran ;-)

pokud opravdu musis mit jednu z veci v rohu, tak bych asi volila drez ;-). jinak bych se vubec nezaobirala minidrezem .. je podle me k nicemu ;-) . bud bych sla do jednoho opravdu velkeho a hlubokeho, aby se tam vesel poradny hrnec nebo 2 stejne velkych ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama