Ústavní versus rodinná péče, jaký je váš názor?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Cowlinka
Stálice 51 příspěvků 21.03.18 13:55
Ústavní versus rodinná péče, jaký je váš názor?

V posledních dnech okolo mě několikrát proběhla petice proti umisťování malých dětí do ústavů, tedy hlavně těch nejmenších https://www.petice-kojeneckyustav.cz/?…. Hodně lidí se k petici přiklánělo a podepisovalo, což chápu, mám to stejně :potlesk:. Sem tam se objevily názory o vyhozených penězích, marnosti práce, nenapravitelnosti rodin, o tom, že dětem je v ústavu líp než v některých rodinách, … :think: pohled chápu, ale nesouhlasím s ním :pankac:. Jak to máte vy? Má ta petice smysl nebo nemá?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.18 14:05

Tak s větou, že v ústavu může být lépe než v NĚKTERÝCH rodinách bych souhlasila. Ale obecně je dítěti lépe v rodině, kde má jednu pečující osobu jen pro sebe, která se mu věnuje dle jeho potřeb. Vzpomínám si dodnes na jednu větu, ze které mne stále mrazí. Vezli jsme do kú jedno mimino (bohužel to v tu chvíli nešlo jinak), „teta“ ho dala do postýlky, mimino brečelo a „teta“ řekla, ono za týden přestane… a tahle věta o ústavech vypovídá vše.

Russet
Extra třída :D 13230 příspěvků 21.03.18 14:22

Myslím, že má smysl dočasné pěstounství a pak trvalí pěstouni. Pokud nejde adoptovat hned miminko. V ústavu mají vše, ale tu svou jednu osobu, co se na ni fixují. Není to lehký start do života - být nechtěný. Takže logicky se to může projevit. Ale problémy dělají i děti svým pokrevným příbuzným.

Russet
Extra třída :D 13230 příspěvků 21.03.18 14:23
@Anonymní píše:
Tak s větou, že v ústavu může být lépe než v NĚKTERÝCH rodinách bych souhlasila. Ale obecně je dítěti lépe v rodině, kde má jednu pečující osobu jen pro sebe, která se mu věnuje dle jeho potřeb. Vzpomínám si dodnes na jednu větu, ze které mne stále mrazí. Vezli jsme do kú jedno mimino (bohužel to v tu chvíli nešlo jinak), „teta“ ho dala do postýlky, mimino brečelo a „teta“ řekla, ono za týden přestane… a tahle věta o ústavech vypovídá vše.

8o přestane. Protože se nikoho nedovolá :,(

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33683 příspěvků 10 inzerátů 21.03.18 14:26

Můj názor je ten, že jsem zejména pro tu intenzivní práci s původní rodinou, ta mi v našem systému velmi chybí. Tím by mohlo být významně sníženo množství dětí, které jsou umístěny do nějaké náhradní péče. Náhradní péče, a´t rodinná nebo ústavní, má svá pro a proti a vždycky bude záležet na lidech, kteří tu práci dělají.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.18 14:27

@Russet přesně, protože se nikoho nedovolá a to prostě o ústavu vypovídá vše.

Helileli
Závislačka 3155 příspěvků 21.03.18 14:31

Já bych byla pro pěstounskou, ale ne za každou cenu a pro velmi pečlivě prověření pěstounů a jejich motivace. Viz ta ženská, co zabila svou dvouletou neteř, protože byla zrovna naštvaná na její matku, že nevybehala všechny papíry a te „milující“ tetě nepřišly dávky.

Russet
Extra třída :D 13230 příspěvků 21.03.18 14:33
@Anonymní píše:
@Russet přesně, protože se nikoho nedovolá a to prostě o ústavu vypovídá vše.

Viděla jsem na ČT nějaký dokument a přiznám se, že mi bylo hodně zle. Chápu, že je to letitá praxe a dlouho se z ní bude vybředávat. Stavba těch domů něco stála. Ale čím víc bude dětí v rodině, tím líp.

Russet
Extra třída :D 13230 příspěvků 21.03.18 14:35
@Helileli píše:
Já bych byla pro pěstounskou, ale ne za každou cenu a pro velmi pečlivě prověření pěstounů a jejich motivace. Viz ta ženská, co zabila svou dvouletou neteř, protože byla zrovna naštvaná na její matku, že nevybehala všechny papíry a te „milující“ tetě nepřišly dávky.

Jako hnus, ale kdo bez skrupulí svěří nejspíš negramotné osobě problematické dítě? Ona snad nechodila a špatně jedla.

Helileli
Závislačka 3155 příspěvků 21.03.18 14:42
@Russet píše:
Jako hnus, ale kdo bez skrupulí svěří nejspíš negramotné osobě problematické dítě? Ona snad nechodila a špatně jedla.

No přijde mi, že když je to v rámci rodiny, tak je svěření do péče formalita, což by být neměla. Měla by tam proběhnout nějaká příprava, sezení s psychologem… Jenže to by ten systém musel být pružný a být nastaveny tak, aby potenciální pěstouny proklepli a připravili co nejrychleji.

Russet
Extra třída :D 13230 příspěvků 21.03.18 14:43
@Helileli píše:
No přijde mi, že když je to v rámci rodiny, tak je svěření do péče formalita, což by být neměla. Měla by tam proběhnout nějaká příprava, sezení s psychologem… Jenže to by ten systém musel být pružný a být nastaveny tak, aby potenciální pěstouny proklepli a připravili co nejrychleji.

No jo, není moc času. A rodina je rodina. Teda aspoň to bývá…

Talitha
Extra třída :D 13381 příspěvků 21.03.18 14:52

Ja bych chtěla, aby tu byla jen náhradní rodinná.
A větší spolupráce s puvodni rodinou. Žádné ustavy.
:,( :,( :,(

Představa, ze me děti by byly odkázány na stridajici se tety. :,(
Ustavni péči mám v kategorii: lepsi, nez zemrit hlady na ulici nebo umrznout. Jen jako ta uplne nejakutnejsi péče. A potom hned do rodin.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15776 příspěvků 21.03.18 15:14
@Tiger-lily píše:
Můj názor je ten, že jsem zejména pro tu intenzivní práci s původní rodinou, ta mi v našem systému velmi chybí. Tím by mohlo být významně sníženo množství dětí, které jsou umístěny do nějaké náhradní péče. Náhradní péče, a´t rodinná nebo ústavní, má svá pro a proti a vždycky bude záležet na lidech, kteří tu práci dělají.

Naprostý souhlas. Krev není voda a cílem státu má být především intenzívní práce a pomoc biologickým rodinám, aby, pokud to jen trochu jde, mohly děti zůstat u svých pravých rodičů. Nepochopím, proč z milující rodiny se berou někdy děti jenom proto, že rodina je na tom špatně finančně a nemá třeba úplně eňo ňuňo zázemí - není snad dítěti lépe sice v ne tak super bytě, ale s vlastními milujícími rodiči než ve vybaveném bytě s cizími lidmi? Porovnává někdo míru stresu dítěte z nevhodného materiálního zázemí vs. míru stresu dítěte, kterého vezmou jeho rodičům právě kvůli tomuto??? Nebylo by kolikrát řešením pomoci těmto rodinám finančně a ne dítě z rodiny odebírat?
Co se týká vhodnosti či nevhodnosti ústavu a naproti tomu pěstounů nedokážu odpovědět - může být stokrát lepší pěstounská rodina, než ústav, ale např. může být i třeba Klokánek lepší, než nějaký dočasný pěstoun, který to jde dělat jenom pro peníze. To, že sítem prověřování pěstounů nemohou projít tito lidé, kteří péči o svěřené děti budou flákat a dělat to hlavně pro peníze, nevěřím.
Hlavně nevidět v pěstounství takovou mantru a spásu, aby to nakonec blbě nedopadlo, jako kšeftování s dětmi např. v Anglii nebo Norsku.
Na prvním místě má být vždy biologická rodina.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15776 příspěvků 21.03.18 15:18
@Talitha píše:
Ja bych chtěla, aby tu byla jen náhradní rodinná.
A větší spolupráce s puvodni rodinou. Žádné ustavy. :,( :,( :,(Představa, ze me děti by byly odkázány na stridajici se tety. :,(
Ustavni péči mám v kategorii: lepsi, nez zemrit hlady na ulici nebo umrznout. Jen jako ta uplne nejakutnejsi péče. A potom hned do rodin.

No ale on zde hrozí i systém střídání dočasných pěstounů..pozor na to.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33683 příspěvků 10 inzerátů 21.03.18 15:32

@Evulina Jj a jsem ráda, že tedy konečně někdo upozorňuje na to, že sociální práce selhává právě v té oblasti pomoci rodinám, které nejsou zrovna ze škatulky.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Hořící muž z Václavského náměstí: Následovníka Palacha hasili bundami

Policie dnes odpoledne kolem třetí hodiny zasahovala v horní části... číst dále >

Lascivní pohyby, vyzývavé oblečení a postava dvacítky: Šinkorová všem vyrazila dech

Herečka Daniela Šinkorová (46) dokáže dost překvapit. I když za chvíli oslaví... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >