Uvažují opustit vysokou školu, ale bojím se rodičů

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
40
25.11.21 14:47

Uvažují opustit vysokou školu, ale bojím se rodičů

Ahojte, mám dilema… Mí rodiče a celá moje rodina jsou dost na vzdělání a tituly, přitom sami vysokou nemají. Když jsem řekla po střední, že nevím, na jakou vysokou jít a že asi nechci, tak bylo doma zle a vždy jsem byla nějak ztrapněna tím, že budu blbá a byla jsem zklamání rodiny… Tak jsem byla donucena si něco vybrat… Vybrala jsem si něco, co by mě i bavilo, není to špatný obor. Akorát to není to pravé, chtěla jsem dělat něco jiného, k čemu vysokou nepotřebuju. No nic, jsem na té vysoké teda (samozřejmě radost v rodině, otec si dokonce už koupil nový oblek na moji promoci a matka mi píše, jak je pyšná a nesmím je zklamat.). Čím dal víc mám k té vysoké odpor… Bojím se udělat zásadní rozhodnutí, hlavně se bojím, že mě rodina zatrhne…

Máte někdo podobnou zkušenost? Děkuji moc za odpovědi a přeju krásný den :dance:

(Nevěděla jsem, do jaké kategorie zařadit můj problém, tak se omlouvám, pokud je to špatně :D )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25.11.21 15:08

S manzelem jsem se seznamila na vysoke. Moc jsem tomu nedala, mela jsem celkem dobre placenou brigadu, kde mi dali nabidku na plny uvazek tak nebylo co resit a na skolu jsem se po ctvrtem semestu vykaslala. Mamzel ten skoncil bc ikdyz jeho rodina cekala ze pujde dal na ing.. no to bylo zle. Moje rodina muj odchod neresila, ze kdyz si umim vydelat na slusne zivobyti tak titul jim je fuk. Ale manzelova rodina tam byla jak posedla, ja jsem byla za manipulatorku a ze z jejich syna udelam bezdomovce kdyz nebude titulovan :D ja jsem ho nenutila, rozhodl se sam, a vydelava hodne slusne penize, ikdyz si to sedlo tak dodnes obcas tchyne nejakou jedu poznamku pronese :roll: jsi dospela a jestli te skola nebavi a zvladnes se slusne uzivit tak nema cenu nekde ztracet cas s necim co te nenaplnuje :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2756
25.11.21 15:21

Nikdy v životě jsem nelitovala ničeho, co jsem dokončila ( i třeba řidičáku na traktor :), i když asi s traktorem asi nikdy jezdit nebudu). Naopak jsme vždycky litovala něčeho, co jsem si udělat mohla a neudělala. To, že teď potřebu VŠ nemáš neznamená, že jí někdy mít nebudeš. Během života se mění priority a znám mnoho mladých dravců, co se vykašlalo na školu, protože se dokázali velmi dobře uživit třeba byznysem. Jenže jak stárnou, tak už to takoví dravci nejsou a na jejich místa číhají mladší. A oni by se třeba dobře uplatnili, aby ty mladé učili, kaučovali, menežovali (já vím, hrozné slovo). Ale na to už by to vzdělání potřebovali a ve čtyřiceti s dvěma dětmi na krku a zaměstnáním už na to nejsou ani síly, ani čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10876
25.11.21 15:35

@Emmulee a když s tím seknes, tak budeš dělat co? Co budeš mít? Jen obyč maturitu? Jako nikdy jindy nebudeš mít TAK SNADNOU možnost si tu školu udelat jako právě teďka. Vis, že ti ta škola umožní si najít lépe placené místo? Jelikož do práce pak budeš chodit dalších 40 let, tak si to sakra dobře rozmysli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1086
25.11.21 15:44

Ahoj zakladatelko,
já si třeba udělala bakaláře v oboru, který byl úplně mimo můj zájem nebo jakékoli uplatnění, pak jsem dokonce pokračovala na mgr, ten jsem před koncem nechala plavat a nakonec jsem v 29 letech šla studovat od znovu do Londýna do odvětví, které mám nejraději. Jo ještě před tím prvním bakalářem jsem byla jeden semestr na ekonomce, docela mi to šlo, ale nenáviděla jsem to město, ve kterém se to odehrávalo..

Za mě, pokud máš dobrý plán B, tak proč ne. Záleží také, jaký máš obor, pokud nějaký perspektivní, tak bych to asi dotáhla do konce.

Já jsem takový případ, že jsem byla na třech bakalářských oborech, dokončila dva, svůj první diplom jsem pak roztrhala a vyhodila do koše a za ten poslední jsem moc vděčná, protože můžu pracovat, tam kde chci. Nicméně, bych šla klidně studovat dál.. Baví mě to i ta rozmanitost potom.

Držím palce
a s rodičí bych si zkusila normálně promluvit, chtějí pro Tebe jen to nejlepší, a když jim to nebudeš tajit, tak se budeš i lépe cítit, zmírníš stres a všechno rozhodování nebude jen na Tobě. :srdce:

Příspěvek upraven 25.11.21 v 15:46

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1676
25.11.21 15:45

Nepíšeš, o jaký obor jde, kolik toho máš za sebou a jak ti to jde. Nicméně já bych teda si VŠ dodělala, kor, pokud už si taky něco odstudovala. On se ti ten titul fakt neztratí, rozšíříš si obzory. Nikdo neříká, že nemůžeš pak dělat práci XY. O které teda taky nic nevíme.

Jako kdyby moje dítě nechtělo na VŠ, taky se asi podivím a budu mu to jedině doporučovat (ale asi trochu takticky, ne že jako bude dítě ostuda rodiny bez titulu).

Pořád na té VŠ potkáš řadu kontaktů a naučíš se spoustu věcí, které se ti budou hodit v každé práci. Můj názor.

Příspěvek upraven 25.11.21 v 19:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1187
25.11.21 15:59

A kolik už máš za sebou? Pokud vyloženě nepotíš krev, snažila bych se třeba ty 2-3 roky vydržet, ono dnes to skoro nejde alespoň bez bakaláře najít slušnou práci.
Jinak soucítím, rodina by neměla dítě vydírat a už vůbec ne do něj vkládat svoje nesplněné touhy. Nemáš to lehké, ale dodělání školy je jednoznačně dobrá věc.
Pokud ve škole máš ale hodně problémů, tak to jistě za to nestojí. Je to ale hlavně tvoje rozhodnutí, snažila bych se od rodičů nějak odpoutat, abych zjistila, co chci hlavně já sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23783
25.11.21 16:28

V jakém jsi semestru?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
25.11.21 17:00

@divine woman
Jsem teprve v 1… obor je to celkem uplatnitelný - stavitelské inženýrství

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39418
25.11.21 17:02

Kde to je, co to je za obor? Myslíš stavební? Asi tě to fakt nebere, když nevíš, jak se obor skutečně jmenuje. A když jsi v prvaku, nedělej hned rozhodnutí. Výdrž aspoň první rok a pak se rozhoduj

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
25.11.21 17:11

@inkakřivák
Tak město psát snad nemusím :roll: a obor se tak jmenuje, místo stavitelské jsem měla použít spíš stavební, nicméně význam je to stejný

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39418
25.11.21 17:16

Ano obor se jmenuje stavební. Proto jsem se ptala. Zarazilo mě, že studuješ a nevíš jak se obor jmenuje, to je všechno. Nepůsobí to pak důvěryhodně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.11.21 17:29

Já skončila až v navazujícím studiu, pracovala jsem dokonce i na diplomce a nelituju toho ani trochu. Bylo to v situaci, že jsem získala výbornou startovací práci. Byl to úplně jiný obor a titul nebyl třeba. Původní plán byl si při zaměstnaní školu dodělat, ale najednou mi to přišla jako ztráta času a jako zbytečná honba za titulem, který by mi v reálném životě k ničemu nebyl. Je to 10 let zpátky a rozhodla bych se stejně.
Rodiče to nesli těžce, stejně jako tehdejší přítel. Bylo mi to předhazováno ještě několik let s tím, kdy si tu školu jako dodělám. No nakonec je to přešlo a přítel byl vyměněn :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
1127
25.11.21 17:32

Já řeknu lakonickou a otřepanou frázi - vzdělání Vám nikdo nevezme. I když skončíte jako skladnice, prodavačka, tak vždycky můžete jít na lepší pozici, přesně, jak to napsala carsa.

Tím nechci říct, že vejška je nutnost, nebo dokonce, že lidi bez titulu jsou méněcenní, nicméně speciálně u žen bych viděl jako velkou výhodou mít VŠ.

Mezi vysokoškoláky je taky nejméně nezaměstnaných. Ano, často slýchávám a čtu v diskuzích, že všichni chtějí mít tituly, a nikomu se nechce makat rukama. Ale tohle má počátek už v 90. letech, kdy pravicové vlády razily heslo, že manuální práce je fuj, a především do státní správy začal pronikat požadavek na vysokoškolské vzdělání.

Já si vážím všech profesí, potřebujeme traktoristy, pekaře, dělníky, ale manuální práce, pokud nejste OSVČ, je špatně placená a jsem názoru, že když si většina lidí bude moci vybrat mezi těžkou fyzickou prací, třeba horník, a prací hlavou v kanclu, třeba projektant, vybere si druhou možnost.

A přesně jak napsala carsa, na spoustu pozic se dnes zkrátka bez vejšky nedostanete. Titul nezaručuje úspěch a to, že budete úspěšná a bohatá, i když tohle se i dnes vtlouká lidem do hlavy hodně (mít titul, dělat manažera či ředitele, mít se dobře). Ale tohle se povede jednomu ze sta. Kouzlo titulu je v možnostech, neznamená to, že skončíte s BMW a platem 500k čistého, titul nezaručuje nic. Ale máte s ním šanci na lepší život, než jako člověk pouze se základním vzděláním.

A ano, existuje spousta vysokoškoláků, co dělají skladníky. K lopatě můžete jako projektant vždy. Ale bez vejšky můžete u té lopaty zůstat napořád (nadsázka).

Na druhou stranu, jít na vysokou kvůli rodičům je blbost. Vím, že to asi myslí dobře, ale pokud při studiu trpíte, ničí Vám to psychiku, zabalil bych to. Je ale možné, že toho jednou budete litovat, stejně tak můžete být šťastná a spokojená i bez titulu. Člověk by ale měl dělat věci především kvůli tomu, že je chce on sám, nikoliv proto, že si to přeje okolí.

Bohužel, ve spoustě případů nedokážeme odhadnout, zda v tuto chvíli činíme správné rozhodnutí, a jak ovlivní naši budoucnost (mám jít na vejšku, rozejít se s ním/s ní, změnit práci, zvětšit si prsa, pořídit si děti), v tom je kouzlo i svízel života. Jen řeknu, že lidi kolem Vás Váš život nežijí, žijí svůj, tudíž si zodpovídáte za něj jen a pouze Vy. Je otázka, jak člověk v prváku na vejšce dokáže zhodnotit a zvážit důsledky svých rozhodnutí, jestli je vyzrálý.

Faktem ale je, že Emimino je plné podstatě starších žen, které udělaly špatná rozhodnutí, takže se nenechte vykolejit kecama, že toho budete litovat a tak. Třeba jednou ano, ale to rozhodnutí uděláte Vy.

Příspěvek upraven 25.11.21 v 17:58

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23783
25.11.21 17:54

@Emmulee V prvním semestru a otec si koupil oblek na promoci? 8o Tak to je tedy slušně střelenej. Jestli tě to nebaví, tak s tím sekni hned. Nebo se zatáhni a dostuduj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat