Úzkost a strach ze smrti u 11 letého dítěte

Anonymní
11.8.20 09:36

Úzkost a strach ze smrti u 10 letého dítěte

Dobrý den,
potřebovala bych radu, už nevím kudy kam, vím, že na toto jsou dětští psychologové, to mám jako nejzašší variantu. Mám dceru 10 let, ted v době koronaviru se dost na mne upla jak jsme byli spolu sami doma. Během dvou měsíců nám zemřeli v rodině tři lidé, s ani jedním neměla bližší vztah i když to byli přímý příbuzný… Ted se u ní najednou objevil strašný strach ze smrti, její i jejích blízkých, pořád má strach, že by ji měl někdo zabít, i když žije v milující rodině. Máte s tím někdo zkušenost? Popřípadě co s tím? Už se mi i stalo, že se zeptala zda ji nezabiju, zda tady bude ráno atd…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
473
11.8.20 09:41

To chce odbornou pomoc. Třeba terapeut.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1852
11.8.20 09:44

Co si vzpomínám, když jsem byla malá a začala jsem si realitu smrti uvědomovat, měla jsem tyhle strachy taky a to mi bylo možná míň, než tvoji dceři. Myslím, že je to normální. Vysvětlila bych jí, jaká je realita, ale jinak bych tohle téma moc nevířila a snažila bych se odvést pozornost jinam. I my dospělí máme v hlavě občas tyhle strachy, ale umíme je zaplašit, naučí se to taky. Psychologa bych si nechala až jako nejposlednější řešení :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14024
11.8.20 10:01

Je potřeba o tom mluvit, potřebuje vědět že to čeho se bojí může říct nalas a ve vás to nevyvolá nic, co by vedlo k tomu, že si to raději nechá pro sebe. Plus potřebuje cítit přijetí a to, že teda je to děsivé, ale že se to dá zvládnout.

pokud se jí nedaří to formulovat, můžete zkusit kreslit, jak se cítíte - jak ona, tak ty - dost pomůže když jí přiznáš i svoje vlastní obavy a popíšeš jak je zvládáš.

A jasně že k tomu je spousta knížek

tady pro rodiče

https://obchod.portal.cz/…vit-o-smrti/
https://www.cestadomu.cz/…icimu-diteti

A pak Cesta Domů má dost skvělých knih přímo pro děti, které jsou určené k tomu, aby se četly společně a mluvilo se o těch věcech.

Tahle je docela fajn

https://www.cestadomu.cz/…rti-smrtouci

a tahle taky

https://www.cestadomu.cz/…rt-jako-duha

plus tahle přímo na strachy

https://www.cestadomu.cz/…brach-strach

Je to něco, co je potřeba naučit se zvládat a smířit se stím, že prostě jsou těžké a bolavá věci, nedá se to úplně odstranit - leda popíráním a to v dlouhodobém hledisku vede k daleko větším problémům no.

Tím tématem je strach ze smrti, k tomu je potřeba se dostat, osahat si ho a nějak přijmout to, že smrt prostě je nevyhnutelnost a musíme s tím žít. Je to téma, které se nám v životě opakovaně vrací a v okamžiku kdy se mu začneme vyhýbat při takovéhle složité situaci, kdy do dítěte vědomí smrti prvně narazí, tak mnohdy tento nezpracovaný strach ze smrti sedí u kořene spousty úzkostných poruch.

tak držím palce, ať se vám tím podaří projít a ve výsledku vás to sblíží a posílí.

Nemyslím si že to je na terapii, to co prožíváte je vcelku adekvátní reakce na situaci a první konfrontace s existenciálním tématem. Dcera není porouchaná, nepotřebuje léčit. Pokud se ti nedařilo najít klíč k tomu, jak to pojmout a jak téma otevřít a pomáhat, aby to nebolelo moc, tak si případně nějakého dětského psychologa najdi. Jestli je u vás v regionu organizace působící v oblasti paliativní péče, tak bych se jich zeptala na tip na někoho, na koho se obrátit. Nejspíš ti nabídou konzultaci přímo u nich. A jsou ti kteří s tematikou hovorů o smrti a strachu pracují denně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.8.20 10:23

Mě spíš trápí i to, že jsme celý den v klidu a v pohodě a stačí nějaká malá blbost a ona se mě zeptá, zda ji nechci zabít… podotýkám, že žije v harmonické milující rodině, o to mě to více trápí, jak může vůbec přijít na to, že by ji někdo měl ublížit…

• Citovat
  • Nahlásit
10075
11.8.20 10:26
@Anonymní píše:
Mě spíš trápí i to, že jsme celý den v klidu a v pohodě a stačí nějaká malá blbost a ona se mě zeptá, zda ji nechci zabít… podotýkám, že žije v harmonické milující rodině, o to mě to více trápí, jak může vůbec přijít na to, že by ji někdo měl ublížit…

Já bych to neodkládala a poradila se s psychologem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
828
11.8.20 10:37

Taky nemyslím, že je to něco s čím by se hned muselo běžet k doktorovi. Možná by ji to ještě víc vystresovalo. Pokud bylo teď v rodině víc úmrtí najednou tak je to pro dospělého stresující natož pro 10tiletou holku. Dneska všichni se vším hned běží k psychologovi, ale jak už to bylo výše zmíněno, tohle prostě k životu patří a dcera o tom potřebuje mluvit aby věděla, že takové věci k životu patří. Pokud bude mít nějaké otázky, sednout si s ní, na všechno ji odpovědět a probírat to horem dolem dokud ona bude chtít.

Jestli ji nebudí nějaké noční můry ze spaní tak bych tu návštěvu psychologa zatím vážně nehrotila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1852
11.8.20 11:09
@Anonymní píše:

jo tak to jsem přehlédla, proč bys jí měla zabíjet? To přece nemá souvislost s tím, že někdo u vás zemřel (pokud to tedy nebyla násilná smrt :nevim: )
Dítě přece nepřemýšlí nad tím, že by ho měl zabít rodič :think:? (Největší jistota na celém světě!)
Nekouká spíš na nějaké filmy :nevim:??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.8.20 12:51

@Berry77 na filmy ne, ale má telefon tak možná občas nějaký článek na seznamu si myslím…vůbec to taky nechápu máme spolu jinak hezky vztah, toto teď trvá chvíli a doufám ze to zase přejde…násilná smrt to nebyla prave…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.8.20 17:09

Asi chápu jak jí je, ale neporadím.
Od cca deseti let jsem se bála smrti - u mne spojené s knížkou Malý Bobeš, kdy maminka vysvětluje Bobši, jak malý František bude pod zemí - tma, zima… Byla to naprostá bezmoc, později spojená ještě s jiným efektem při probuzení.
U mne to více stávalo v zimním období (stále tma) či v podvečery kdykoliv během roku.
Dá se říci, že jsem se z těchto stavů vymanila okolo 35-ti let pomocí různých alternativních metod, ač byly mířené na jiné problémy.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.8.20 17:31

Já bych s vyhledáním odborníka neotálela. Ve velmi útlém věku jsem nedokázala téma smrti zpracovat a to jsem jenom zaslechla rozhovor ohledně úmrtí jedné paní. Od té doby se smrti bojím a dodnes s tím bojuju - způsobilo to u mě nadměrné obavy o zdraví a záchvaty paniky. Kéž by to se mnou tenkrát někdo řešil. Myslím, že bych si ušetřila spoustu starostí a trápení v dospělosti :)

• Citovat
  • Nahlásit
1237
11.8.20 23:57
@Anonymní píše:
@Berry77 na filmy ne, ale má telefon tak možná občas nějaký článek na seznamu si myslím…vůbec to taky nechápu máme spolu jinak hezky vztah, toto teď trvá chvíli a doufám ze to zase přejde…násilná smrt to nebyla prave…

Nějaký článek na seznamu, jo? Myslím, že byste si měly povídat nejen o smrti, ale taky o pohybu na internetu… Silně pochybuju, že tvoje dítě má tak drastické strachy z článků na seznamu. V tom bude spíš nějaká creepy pasta a jiné fajnovky…

Jinak má tak nějak na čase. Mě v tom věku nikdo neumřel, na existenciální úzkost stačila nějaká otcova poznámka k 11.narozeninám o stárnutí… Tam mi doklaplo, že nás každá ta bezva oslava s dortem posouvá víc a víc je smrti. Po čase to odeznělo, naučila jsem se s tím žít.
Nicméně v téže době mě k smrti děsily hurikány a UFO - TV Nova měla zrovna nějaké svoje bizarnější období zpráv, pamatuju si dodnes nějakou reportáž o levitujícím nádobí :D. Děsilo mě to tak moc, že jsem si některé dny vydupala usínání v ložnici rodičů… Taky to přešlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.8.20 20:28

@elibro co je creepy pasta? No ono stačí když zaslechla ze se někde něco stalo a už to probírá do detailu a nemůže třeba usnout, stačí zprava v rádiu a už se tím zaobírá i když se jedna úplně o cizi lidi…uvidím jakým směrem se to bude vyvíjet a kdyžtak vyhledam odbornou pomoc.

• Citovat
  • Nahlásit
1237
12.8.20 22:27
@Anonymní píše:
@elibro co je creepy pasta? No ono stačí když zaslechla ze se někde něco stalo a už to probírá do detailu a nemůže třeba usnout, stačí zprava v rádiu a už se tím zaobírá i když se jedna úplně o cizi lidi…uvidím jakým směrem se to bude vyvíjet a kdyžtak vyhledam odbornou pomoc.

V podstatě hororové historky, které se šíří po internetu jakože „zaručeně pravdivé“. Samozřejmě je to všechno brutálně přitažené za vlasy, je to svým způsobem žánr. Ale ideální pro puberťáky k sebevyděšení… No a kdo si chce na webu počíst o děsivých vraždách a spol., ten si počte/zkoukne YouTub i mimo tenhle specifický žánr. Zrovna nedávno jsem mluvila s cca 12-letou holkou, která musela spát s lampičkou, protože do noci „studovala“ na netu duchy a byla přesvědčená, že když zhasne, tak u ní budou taky…

Mě v mém UFO období určitě dost zachraňovalo to, že tehdy v mé kapse žádný chytrý telefon neležel… Byla jsem zvídavé dítě a hrůza je taky druh fascinace…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama