Úzkosti nebo antidepresiva v těhotenství?

Anonymní
19.11.20 18:55

Úzkosti nebo antidepresiva v těhotenství?

Dobrý den,
Již dlouho trpím úzkostmi a s tím spojenou takovou ne úplně těžkou depresí. Strašně mě to omezovalo, nebyla jsem schopná normálně pracovat, žít… Rozhodla jsem se to řešit, dát si život do pořádku. Přerušila jsem studium, i když mi zbývál poslední rok na VŠ, ale já to prostě psychicky nedávala, začala chodit na psychoterapie, zatím bez úspěchu, byl mi doporučen psychiatr a nyní předepsaná medikace. Jenže jsem před nedávnem zjistila, že jsem těhotná a to aktuálně 9+5, nebylo to plánované.. Asi půl roku používame vždy pesar+metodu plodnych dní, kdy jsme byli extra opatrní a vždy to bylo ok, teď si spermie asi našli cestičku a ovulaci jsem údajně měla hodně posunutou asi o týden, tedy pár dní před očekávanou MS, podle stáří plodu. No to je jedno, stalo se.

Psychiatrovi jsem to samozřejmě řekla a napsal mi antidepresiva, která by v těhotenství neměla vadit. ÚL je sertralin, lék Setaloft. Já si je vyzvedla a dnes měla nasadit. Jenže mám zkrátka strach. Ne že by to mělo vliv na tělesný vývoj. Ale co nějaký duševní vývoj miminka v budoucnosti, v dospělosti, výchovné či sociální problémy? Bojím se, že si budu každou pilulku vyčítat. Navíc když vím, že to nelze jentak rychle vysadit. Co když to ovlivní kojení, hormonální kaskadu spojenou s porodem, vztah k miminku? ☹️ Začátek těhotenství není nejlepší na zahájení medikace, ale já jinak nedokážu fungovat a stavy které prožívám teď už vůbec nepomáhají.

Nemáte někdo zkušenost s antidepresivy v těhotenství? Ideálně se stejnou ÚL? Co vaše dětičky? Nemají nějaké výraznější problémy? A pomohlo vám to? :(

Děkuji, potřebuji se asi i vypovídat a ujistit, že kvůli tomu nebudu nejhorší matka… Omlouvám se za anonym, ale okolí to ještě neví a tento portál rádi navštěvují…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
19.11.20 23:31

To se sešlo blbě, pravda, taky bych z toho měla obavy :? Ale úzkosti a deprese by se mohly vlivem těhotens. hormonů zhoršit a pak by ses z toho dostávala daleko dyl :think: co třeba zkusit přečkat první trimestr, kde se nejvíc utváří mozek a vše kolem a nasadit třeba až na druhý? Nebo do toho 20tt. Do porodu bych to nenechavala, 6nedeli je velká bouře hormonů + nevyspani a mohl by to být průšvih..

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.11.20 09:19
@Anonymní píše:
To se sešlo blbě, pravda, taky bych z toho měla obavy :? Ale úzkosti a deprese by se mohly vlivem těhotens. hormonů zhoršit a pak by ses z toho dostávala daleko dyl :think: co třeba zkusit přečkat první trimestr, kde se nejvíc utváří mozek a vše kolem a nasadit třeba až na druhý? Nebo do toho 20tt. Do porodu bych to nenechavala, 6nedeli je velká bouře hormonů + nevyspani a mohl by to být průšvih..

Toho zhoršování se bojím… Na druhou stranu se tyto stavy v těhotenství většinou spíš zlepšují… Ale proč riskovat… Původně jsem od dr. odcházela s tim, že to zkusím a nasadím hned. Pořád mě ujistovala, jak vůbec ničemu nemůžou uškodit. Jak mnoho žen s tím odkoji a děti jsou zdravé… A já jsem ráda za moderní medicínu, ale uvědomuji si, že se pořád zjišťuji nové a nové informace a to především co se týká vlivu léků… Jak jsem začala doma přemýšlet, zjistila jsem, že to prostě nechci takhle… Že nejde o mě… Přečkat alespoň první trimestr je asi jediná možnost.. Zase pokud bych čekala do 20tt, léky mi nemusí sedět a dlouho se mohou hledat vyhovující… Opravdu nevím, s kým se poradit… ☹️

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.11.20 13:49

Já beru seropram už asi 4roky… během té doby jsem již jednou porodila, nyní opět těhu..absolutně bez problémů -jak během těhu tak během kojení, odstavování atd… Žádné nežádoucí účinky u syna nepozoruju (3roky). Nemusíte se bát ;) lepší adekvátní meditace, než ty stavy, které deprese nebo úzkosti umí… :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.11.20 13:58
@Anonymní píše:
Já beru seropram už asi 4roky… během té doby jsem již jednou porodila, nyní opět těhu..absolutně bez problémů -jak během těhu tak během kojení, odstavování atd… Žádné nežádoucí účinky u syna nepozoruju (3roky). Nemusíte se bát ;) lepší adekvátní meditace, než ty stavy, které deprese nebo úzkosti umí… :srdce:

Tohle bych potřebovala slyšet pořád.. :srdce: Úplně mi alespoň trochu spadl kámen ze srdce… Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.11.20 18:36

Úzkosti, panika a deprese v těhotenství

Dobrý večer,
měla bych na vás prosbu o radu. Léčím se již dva roky s panickou atakou. Začalo to stavy, kdy jsem cítila horkost snad ve všech žilách v těle, zkroutili se mi ruce do křeče, začala jsem mít průjem, zvracet, motání hlavu, nemohla jsem jíst, jídlo se mi úplně hnusilo. Došlo to do fáze, kdy mě 2× odvezla záchranka. V nemocnici mě napíchali léky na uklidnění a bylo líp. Vždycky jsem měla pocit, že to je moje poslední jízda v životě. Začala jsem se léčit u psychiatra, který diagnostikoval velmi silnou panickou poruchu a nasadil Lexaurin 2,5 tablety denně a Cipralex 2× 20mg denně. Postupně jsme léky snižovali, až jsem zůstala na 0,5 tablety Lexaurinu ráno + 1 tableta Cipralex 20mg ráno. Před 5 týdny jsem zjistila těhotenství, aktuálně jsem v 10tt. Když jsem to zjistila, spojila jsem se s psychiatriem, který hned, ze dne na den, vysadil Lexaurin, což je samozřejmě pochopitelné v souvislosti se špatným vlivem na vývoj plodu a Cipralex snížil na 10mg. Bohužel však toto náhlé snížení způsobilo, že se mi stavy panické ataky vracejí. Nemůžu jíst, spát, jsem nervózní, stabilně mi hoří ruce, mám průjem, sem tam zvracím a celkově se cítím hrozně. Nechci ohrožovat dítě dalšími léky, ale sousčasně se bojím, aby tyhle stavy na něj neměli ještě horší vliv. Měla bych být klidná a v pohodě, a snažím se chodit třeba na procházky, ale vadí mi lidi, nejlépe je mi samotné, a naopak mě v samotě ubíjí myšlenky. Jsem asi cvok :( Psychiatr mi řekl, že se mám prodýchávat nebo zkusit autogenní léčbu, ale to mě přivádí ještě do větších depresí. Prosím, nesetkal jste se s tím někdo? Už jsem i zvažovala obrátit se na Bohnice, protože praktik mi asi těžko poradí a psychiatr nechce o ničem ani slyšet, jen říká, že to musím vydržet, ale je to opravdu těžké, jsem stále v napětí, nesvá a utrápená z toho, že je mi pořád takhle a bojím se o miminko, aby mu to neublížilo :,(

• Citovat
  • Nahlásit
29
21.11.20 18:40
@Anonymní píše:
Dobrý večer,
měla bych na vás prosbu o radu. Léčím se již dva roky s panickou atakou. Začalo to stavy, kdy jsem cítila horkost snad ve všech žilách v těle, zkroutili se mi ruce do křeče, začala jsem mít průjem, zvracet, motání hlavu, nemohla jsem jíst, jídlo se mi úplně hnusilo. Došlo to do fáze, kdy mě 2× odvezla záchranka. V nemocnici mě napíchali léky na uklidnění a bylo líp. Vždycky jsem měla pocit, že to je moje poslední jízda v životě. Začala jsem se léčit u psychiatra, který diagnostikoval velmi silnou panickou poruchu a nasadil Lexaurin 2,5 tablety denně a Cipralex 2× 20mg denně. Postupně jsme léky snižovali, až jsem zůstala na 0,5 tablety Lexaurinu ráno + 1 tableta Cipralex 20mg ráno. Před 5 týdny jsem zjistila těhotenství, aktuálně jsem v 10tt. Když jsem to zjistila, spojila jsem se s psychiatriem, který hned, ze dne na den, vysadil Lexaurin, což je samozřejmě pochopitelné v souvislosti se špatným vlivem na vývoj plodu a Cipralex snížil na 10mg. Bohužel však toto náhlé snížení způsobilo, že se mi stavy panické ataky vracejí. Nemůžu jíst, spát, jsem nervózní, stabilně mi hoří ruce, mám průjem, sem tam zvracím a celkově se cítím hrozně. Nechci ohrožovat dítě dalšími léky, ale sousčasně se bojím, aby tyhle stavy na něj neměli ještě horší vliv. Měla bych být klidná a v pohodě, a snažím se chodit třeba na procházky, ale vadí mi lidi, nejlépe je mi samotné, a naopak mě v samotě ubíjí myšlenky. Jsem asi cvok :( Psychiatr mi řekl, že se mám prodýchávat nebo zkusit autogenní léčbu, ale to mě přivádí ještě do větších depresí. Prosím, nesetkal jste se s tím někdo? Už jsem i zvažovala obrátit se na Bohnice, protože praktik mi asi těžko poradí a psychiatr nechce o ničem ani slyšet, jen říká, že to musím vydržet, ale je to opravdu těžké, jsem stále v napětí, nesvá a utrápená z toho, že je mi pořád takhle a bojím se o miminko, aby mu to neublížilo :,(

Nemám zkušenost ale určitě bych kontaktovala jiného psychiatra… Třeba vám změní medikace a zvýší dávky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.20 13:08
@Anonymní píše:
Dobrý večer,
měla bych na vás prosbu o radu. Léčím se již dva roky s panickou atakou. Začalo to stavy, kdy jsem cítila horkost snad ve všech žilách v těle, zkroutili se mi ruce do křeče, začala jsem mít průjem, zvracet, motání hlavu, nemohla jsem jíst, jídlo se mi úplně hnusilo. Došlo to do fáze, kdy mě 2× odvezla záchranka. V nemocnici mě napíchali léky na uklidnění a bylo líp. Vždycky jsem měla pocit, že to je moje poslední jízda v životě. Začala jsem se léčit u psychiatra, který diagnostikoval velmi silnou panickou poruchu a nasadil Lexaurin 2,5 tablety denně a Cipralex 2× 20mg denně. Postupně jsme léky snižovali, až jsem zůstala na 0,5 tablety Lexaurinu ráno + 1 tableta Cipralex 20mg ráno. Před 5 týdny jsem zjistila těhotenství, aktuálně jsem v 10tt. Když jsem to zjistila, spojila jsem se s psychiatriem, který hned, ze dne na den, vysadil Lexaurin, což je samozřejmě pochopitelné v souvislosti se špatným vlivem na vývoj plodu a Cipralex snížil na 10mg. Bohužel však toto náhlé snížení způsobilo, že se mi stavy panické ataky vracejí. Nemůžu jíst, spát, jsem nervózní, stabilně mi hoří ruce, mám průjem, sem tam zvracím a celkově se cítím hrozně. Nechci ohrožovat dítě dalšími léky, ale sousčasně se bojím, aby tyhle stavy na něj neměli ještě horší vliv. Měla bych být klidná a v pohodě, a snažím se chodit třeba na procházky, ale vadí mi lidi, nejlépe je mi samotné, a naopak mě v samotě ubíjí myšlenky. Jsem asi cvok :( Psychiatr mi řekl, že se mám prodýchávat nebo zkusit autogenní léčbu, ale to mě přivádí ještě do větších depresí. Prosím, nesetkal jste se s tím někdo? Už jsem i zvažovala obrátit se na Bohnice, protože praktik mi asi těžko poradí a psychiatr nechce o ničem ani slyšet, jen říká, že to musím vydržet, ale je to opravdu těžké, jsem stále v napětí, nesvá a utrápená z toho, že je mi pořád takhle a bojím se o miminko, aby mu to neublížilo :,(

Dobrý den, já psala příspěvek výše… Já bych se také obrátila na jiného psychiatra… V tom prvním tehu jsem brala seropram (stejná složka) 40mg - maximální dávku a vůbec nebyl problém…léky se snižují na polovinu těsně před porodem a buď vám budou stačit, nebo se po porodu vrací na původní dávku… :think: :lol: ;) aspoň tak to dělá moje lékařka a vím, že si to zjišťovala i v Praze, takže tak… :think: :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.20 13:37
@Anonymní píše:
Dobrý den, já psala příspěvek výše… Já bych se také obrátila na jiného psychiatra… V tom prvním tehu jsem brala seropram (stejná složka) 40mg - maximální dávku a vůbec nebyl problém…léky se snižují na polovinu těsně před porodem a buď vám budou stačit, nebo se po porodu vrací na původní dávku… :think: :lol: ;) aspoň tak to dělá moje lékařka a vím, že si to zjišťovala i v Praze, takže tak… :think: :nevim:

Tyjo.. Mě dr řekla, že mám začít s 50mg a pak dát normálně 100mg 😯 tak doufám, že se neplete, prý je to i tak dětská dávka… Stejně zvažuji, že těch 50 by mi mohlo bohaté stačit, ale poradím se s ní až tam zas půjdu… Nejsem zas úplně případ na sebevraždu…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.11.20 16:56
@Anonymní píše:
Tyjo.. Mě dr řekla, že mám začít s 50mg a pak dát normálně 100mg 😯 tak doufám, že se neplete, prý je to i tak dětská dávka… Stejně zvažuji, že těch 50 by mi mohlo bohaté stačit, ale poradím se s ní až tam zas půjdu… Nejsem zas úplně případ na sebevraždu…

Psala jste v původním prispevku o 10 a 20 mg??? Teď o 50 a 100mg??? změna léku?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama