Úzkosti po porodu

Anonymní
30.10.20 09:14

Úzkosti po porodu

Zdravím vsechny,
Přidávám jako anonym, protože je to pro mě hodně citlivé téma..
Máme doma 11 dní starého chlapečka, na kterého jsem se hrozne moc těšila, a taky jsem se strašně těšila na mateřství a všechny ty krásné věci okolo.
Taky je důležité napsat, že se posledních 5 let let potykam s úzkostnou poruchou, několikrát jsem brala i léky, naposledy v těhotenství ale bylo mi řečeno že mám vysadit.
Behem těhotenství jsem se cítila skvělé, ale den po porodu na mě zase padly úzkostné stavy…a já se cítím hrozně, protože kvůli tomu všemu nejsem schopná cítím žádnou radost a hezké pocity, prostě se cítím pořád jako hromádka neštěstí. Říkám si, že beztak nemám maleho tak ráda jak bych měla, ale já vím že mám, jen přes ty úzkosti nejsem schopna nic pěkného cítit…akorát mě všechno strašně stresuje. Malý nám taky dost pláče a v noci toho moc nepospi, takže i to nevyspání tomu moc nepomáhá. Určitě to že mě všechno cítí…
Bylo mi mou psychiatrickou řečeno, že mám začít brat znovu léky, a kdyby se to nelepšilo, musela bych stopnout kojení. Prý to tyto stavy dost zhoršuje. Taky jsem se domluvila s psychoterapeutem, že k němu začnu zase chodit, chci tk řešit a chci se s tím vším vyrovnat co nejdříve..
Jsem z toho nešťastná, hrozně jsem se na toto období těšila a teď mě mrzí, že místo radostných chvilek zažívám jen samou úzkost a stres :(
Měla jste to některá také tak, nebo jsem prostě fakt divná? Určitě si spousta z vás bude říkat Tak proč jste to dítě měli… samozřejmě jsme ho moc chtěli, jenom ten střet s realitou mě totálně semlel. Připadám si jako nejhorší matka a člověk na světě. Matýsek je náš miláček a já mu nejsem schopná být normální psychicky vyrovnanou mámou :(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6347
30.10.20 09:27

Pokud jste měla potíže už dřív, tak začnete brát léky a stopněte kojení hned. Mě poporodní deprese nastoupila i když jsem předtím vůbec žádné problémy neměla a těhotenství bylo super, jak zdravotně, tak pocitově. Já pomoc nevyhledala, byla to největší chyba v mém životě, ale měla jsem štěstí, zezpo třech měsících mi došlo mléko a po přechodu na UM se všechno začalo velmi rychle lepšit. U druhého dítěte jsem si laktaci nechala zastavit už druhý den po porodu, protože jsem se necítila v pořádku a musím říct, že díky druhému dítěti jsem našla i správnou cestu k tomu prvnímu. Takže na nic nečekejte a netrapte sebe i mimčo zbytečně dlouho. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20020
30.10.20 09:37

Ono tohle období není žádná krása a nádhera tak se všude ukazuje a píše, jsou rozhozený hormony, člověk neví co s miminem, vyčítá si kde co, je unavený a nevyspalý, spoustsa ženských je na dne i když to nechtějí přiznat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3929
30.10.20 09:52

Tohle zažívá spousta žen, i těch, které nikdy dřív psychické problémy neměly. Rané mateřství se všude zobrazuje v růžových barvách, načinčané miminko a spokojená máma zářící láskou… Ale realita je kapku jinde, je to náročné fyzicky i psychicky a my nejsme vývojově stavěné na to, být na to úplně samy a ještě k tomu mít na starost kupu dalších věcí, jak se často stává.
Takže především si to nevyčítej! Nejsi špatná máma! Důležité je, že ty problémy chceš řešit. Nech si poradit od odborníků. I kdybys musela ukončit kojení, není to neštěstí. Tohle je relevantní zdravotní důvod, ne rozmařilost typu „nechci si zničit prsa“.
A zajisti si pomoc a podporu z okolí - úklid, vaření, občas i pochování nebo povození miminka… Ať můžeš co nejvíc spát. Jsi v šestinedělí, máš na to nárok. Spi, kdykoli spí miminko. Spánek je fakt hodně důležitý a jeho nedostatek s psychikou hodně mává.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14595
30.10.20 09:54

Se spoustou léků se dá kojit. Takže zavolej svému ošetřujícímu lékaři a řeš to s ním.

A i UM je mnohem lepší varianta, než zhorucená máma.

Není to tvoje chyba či slabost, porod je zkrátka do neurochemie velký zásah, takže je potřeba co nejdřív zase neurochemii srovnat.

držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.20 09:57

Stopnout kojeni hned. Prolaktin je proste svinskej hormon na zenskou psychiku a pro labilnejsi matky by melo byt kojeni zakazany a zadotovany UM na prvni rok. zas tak uzasny to Mm neni a psychika matky a to rozhodne nesotji.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.20 10:24

Dekuji za tuhle diskuzi.
Mam krasny zivot, jsem zdrava, mam milujiciho manzela, zdrave deti, stastny domov. Po porodu druheho ditete jsem mela silene stavy bez nalady, deprese…az po ukončení kojeni to preslo. Netusila jsem, ze kojeni tohle zpusobuje. Melo by se o tom rozhodne voc mluvit!
Nyni kojim treti dite a zase se necitim dobre. A to mi krasne spi. Pri samotnem kojeni mam zizen a pocit nebolnosti a vseobecne jsem smutna a bez nalady.
Nikdy drive jsem o tom neslysela a pripadala jsem si divna. Ani zadna kamaradka mi nic podobneho „nepriznala“…Dekuji za objasneni s prolaktinem.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
30.10.20 14:16

No víte co, mě hlavně mrzí jak vidím, jak jsou ty novopečené maminky šťastné a jak si to všechno užívají a pak jsem tady já, sedím na gauči, úzkost na hrudi, jsem ráda že teď malý chvilku spí, protože toho teď moc nenaspi a říkám si, že bych měla jít něco dělat, ale nemám na to vůbec chuť ani sílu.
Zkusím ještě tento víkend a kdyby se nic nezlepšilo, tak budu muset kontaktovat gynekologa kvůli ukončení kojení. Teď je jen otázka, jestli to pomůže, že. Desim se toho že to tak budu mít už pořád.
Cítím se blbě vůči malému, nedávám mu prostě ten klid a lásku co potřebuje, protože jsem jak otupěla :( proč prostě v životě nemůžou jít alespoň některé věci podle toho, jak si je člověk naplánuje…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama