Úzkosti ze změn a pomíjivosti.

Anonymní
30.3.20 22:11

Úzkosti ze změn a pomíjivosti.

Prosím o zachování anonymu, za své pocity se stydím.
Chtěla bych vědět jestli tu někdo zažívá podobné strachy nebo jsem v tom sama.
Asi kolem patnácti jsem si začala uvědomovat, jak rychle plyne čas, což mě tačalo vyvolát strachy: ze stárnutí, z pomíjivosti života, z velkých změn, které přináší čas. Občas na mě padne pocit, že v životě je vše zbytečné, protože vše jednou pomine a každé mé úsilí jednou padne vniveč.
Mám obavy z velkých životních změn, bojím se konce partnerského vztahu (slyším-li slovo rozvod přeběhne mi mráz po zádech), mám strach, že nezvládnu osamostatnění dětí (zatím, žádné nemám).
Ač vím, že to zní absurdně, přála bych, aby v mém životě bylo stále vše stejné…
Každý den mi něco připomene, jak strašně rychle utíká čas a mě častokrát napadne, že vše rychle uteče a já bude stará, nemocná, trpcí bolestmi. Vidím-li po několikáté nějaký film či seriál, hned přepočítávám, jak byl starý tehdy a jak dnes, jak byl tehdy oproti dnešku nový a jak to rychle uteklo…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1371
30.3.20 22:28

...

No bohužel to tak je, jednou holt budeš stará bába. Do té doby máš na výběr: buď svůj život prožít, nebo jen přežívat. Proto se s tím netrap a snaž se žít. Stojí to přece za to :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
865
30.3.20 22:47

Vetsina lidi ma pocit, ze cas strasne rychle utika. Mam pocit, ze cim je clovek starsi, tim mu to utika rychleji. Na nudne prednasce se naopak cas vlece. Ted bych radeji cas urychlila, aby uz bylo po pandemii. Zivotni zmeny jsou stres pro vetsinu lidi(ten rozvod snad pro kazdeho). Nema cenu se s tim dopredu zaobirat. Tesim se, az se deti alespon trosicku osamostatni :D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 23:02

Mám posledních deset let naprosto stejné pocity jako ty. Plus strach ze smrti. Jenže mě je 50.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.3.20 23:18
@Anonymní píše:
Mám posledních deset let naprosto stejné pocity jako ty. Plus strach ze smrti. Jenže mě je 50.

Mě ještě nebylo ani 30.
Já nemám strach ze smrti jako takové (z faktu, že nebudu), ale bojím se umírání, fyzické bolesti obecně.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
31.3.20 11:51
@Oriseka píše:
Vetsina lidi ma pocit, ze cas strasne rychle utika. Mam pocit, ze cim je clovek starsi, tim mu to utika rychleji. Na nudne prednasce se naopak cas vlece. Ted bych radeji cas urychlila, aby uz bylo po pandemii. Zivotni zmeny jsou stres pro vetsinu lidi(ten rozvod snad pro kazdeho). Nema cenu se s tim dopredu zaobirat. Tesim se, az se deti alespon trosicku osamostatni :D.
@Oriseka píše: . Mam pocit, ze cim je clovek starsi, tim mu to utika rychleji.

Bohužel, tohle je vědecky podloženo. Asi nejvíc věřím teorii, že důvodem je fakt, že mozek vynaloží více energie na zpracování nových podmětů a člověku se zdá, že čas utíká pomaleji (což na mne opravdu funguje, že pokud zažívám něco nového, pocitově se čas zpomalí, bohužel nemám ráda změny, takže se novým věcem spíše vyhýbám), jak člověk stárne nových podmětů oproti dětství ubývá a vnímání se zrychluje.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
31.3.20 14:04
@Tecumseh píše:
No bohužel to tak je, jednou holt budeš stará bába. Do té doby máš na výběr: buď svůj život prožít, nebo jen přežívat. Proto se s tím netrap a snaž se žít. Stojí to přece za to :mrgreen:

Já se snažím, ale nějak mi to nejde.

• Nahlásit
  • Citovat
865
31.3.20 20:03
@Anonymní píše:
Bohužel, tohle je vědecky podloženo. Asi nejvíc věřím teorii, že důvodem je fakt, že mozek vynaloží více energie na zpracování nových podmětů a člověku se zdá, že čas utíká pomaleji (což na mne opravdu funguje, že pokud zažívám něco nového, pocitově se čas zpomalí, bohužel nemám ráda změny, takže se novým věcem spíše vyhýbám), jak člověk stárne nových podmětů oproti dětství ubývá a vnímání se zrychluje.

Na tom neco bude. Kdyz prijedu nekam na dovolenou, tak se mi zda, ze se prvni den se toho stihne hrozne moc (neco noveho) a pak zbytek dovolene utece strasne rychle. A nepomohlo by vam delat neco, co tu po vas zustane? Nejlepsi je asi zit pritomnosti, jak to delaji lide, co vedi, ze maji jen odmereny cas. Taky nemam prilis rada zmeny, ale zas tak depresivne to nevidim. Hlavne to zdravi, aby bylo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.4.20 14:59
@Oriseka píše:
A nepomohlo by vam delat neco, co tu po vas zustane?

Ne, mě je bohužel absolutně jedno, co po mě zůstane, to se mě týká, stejně už nebudu o ničem vědět…

• Nahlásit
  • Citovat
865
1.4.20 15:39
@Anonymní píše:
Ne, mě je bohužel absolutně jedno, co po mě zůstane, to se mě týká, stejně už nebudu o ničem vědět…

Psycholog? Antidepresiva? Vira v neco, v cokoliv? Treba snaha zit uzitecny zivot? Nebo obohatit zivoty ostatnich? Delat dobrovolnika? Poridit si psa? Proste nemit cas premyslet o nesmrtelnosti chrousta :nevim:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.4.20 21:43
@Oriseka píše:
Psycholog? Antidepresiva? Vira v neco, v cokoliv? Treba snaha zit uzitecny zivot? Nebo obohatit zivoty ostatnich? Delat dobrovolnika? Poridit si psa? Proste nemit cas premyslet o nesmrtelnosti chrousta :nevim:.

Já už asi nevěřím v nic, všechno se mi zdá zbytečné.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama