Úzkostná porucha + těhotenství

3276
7.10.11 06:44

Úzkostná porucha + těhotenství

Ahoj všem, mám dotaz především k těm maminkám, které s touto nemocí mají zkušenosti. Jde o to že jsme začali přemýšlet o miminku, jenže i když děti chci zároveň mám velký strach, jak to budu zvládat. Možná že to teď vidím moc katastroficky, ale zajímá mě jak jste své těhotenství zvládaly vy, jestli se úzkost nezhoršila, nebo naopak, díky hormonům, třeba nezlepšila. Už jsem o tom na psychiatrii mluvila s mou doktorkou, léky budu moct užívat i v těhu (kromě neurolu a lexaurinu apod.), jen se bojím těch záchvatů. I když se už dlouho lečím, občas to stejně přijde, a když vidím jak to se mnou vždycky cvičí, tak si říkám aby z těhotenství, které má být jednou z nejhezčích věcí v životě nakonec nebyla noční můra. :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7260
7.10.11 07:19

já s tím teda zkušenosti nemám, ale ptala ses třeba svojí lékařky, zda pak nebudeš i náchylnější např.k laktační psychóze apod?
Toho bych se osobně bála víc, než samotnýho těhotenství. Nevím, jak ta tvoje úzkostná porucha vypadá, ale já jsem v 15tt a tříská to se mnou slušně a to žádné psych.onem. nemám :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5misa6
7.10.11 07:31

Ahojky,tak já jsem 19tt.V květnu jsem omarodila deprese-úzkost,brala jsem léky,a rok jsme se snažili o mimi.Po měsíci marodění se nám to povedlo.Léky jsem chtěla vysadit,a bojovat s tím sama.Ono nad tím jak vše budeš zvládat,nesmíš přemýšlet.Máme ted v rodině špatnou situaci,a kolikrát jsem na dně,ale snažím se.Držím palce,at vše zvládneš.

• Nahlásit
  • Citovat
3276
7.10.11 07:40

No i o laktační psychóze jsem se s doktorkou bavila, ale říkala že riziko je minimální, jelikož beru antidepresiva denně a dlouho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5429
7.10.11 08:29

No tak já jen napíšu,že pro mě teda těhotenství není nejkrásnější období ani náhodou.Mám za sebou skoro tři :lol: .A už nikdy víc.To musel vymyslet chlap,že je to nejhezčí období ženy :roll: :roll: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3276
7.10.11 08:56

Ahaa, tak to je pozitivní :mrgreen: no to bude pecka teda :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12739
7.10.11 09:40

Ahoj, já na to trpím už déle, ale lékama se neléčím. Zvládám to sama, do 12tt mi doktorka říkala at vydržím pak že případně nasadí léky, ale není to třeba vůbec. Je mi skvělě, dokonce ataky přicházejí ale jednou za čas a dají se skvělé vydýchat. Už mám druhé těhu a u dcerky jsem neměla žadné výrazné problémy. Znám maminky, které jsou naprosto zdravé a přesto měli poporodní depresi jako blázen. Myslím, že to že trpíš na úzkosti nemá s tímhle nic společného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.10.11 09:40

Ahoj,já s touto nemocí žiju 9 let..z toho 3 roky se snažíme o mimi.Také se trochu bojím,ale podle dostupných info jsem se rozhodla do toho jít..léky jsem tomu přispůsobila a riziko poporodních psychických problémů by snad mělo být minimální..dle psychiatra.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.10.11 09:51

ahoj, úzkostnou poruchou jsem před těhu netrpěla, ale co přišlo v těhu?
Jsem na začátku cca 14tt, ale po této stránce jsem na prosto vyřízená! prý nejkrásnější období…
Doufám,ž e se to časem zlepší.

• Nahlásit
  • Citovat
11.3.12 15:21

ahoj holky, prosím o radu, jsem v 4 týdnu těhu. Před pulrokem jsem vysadila antidepresíva, na to mi umřel táta a ted když jsem do těch uzkostí nějak spadla:(máte někdo zkušenost s antidepresívami v těhotenství?Nevím jestli je lepší mít uzkosti pro mimi nebo brát antidepresiva a být v klidu, ale jak to pusobí na mimi?děkuji moc moc za rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
228
12.3.12 09:57
Pštrosice píše:
ahoj holky, prosím o radu, jsem v 4 týdnu těhu. Před pulrokem jsem vysadila antidepresíva, na to mi umřel táta a ted když jsem do těch uzkostí nějak spadla:(máte někdo zkušenost s antidepresívami v těhotenství?Nevím jestli je lepší mít uzkosti pro mimi nebo brát antidepresiva a být v klidu, ale jak to pusobí na mimi?děkuji moc moc za rady.

Ahoj, obecně lidé o psychických problémech a jejich léčbě neradi mluví (pořád je to v naší společnosti tabu), takže jak to mají jiné těhulky v mém okolí nevím.
Můžu napsat vlastní zkušenost: Pro úzkostně depresivní poruchu se léčím od r.2007, užívám Aurorix (nebo stejný lék-generikum Apo-Moclob). Když jsem zjistila, že jsem těhotná, rozepsala mi doktorka, jak postupně snížit dávku antidepresiv, ale vysazovat je rozhodně nemám. Teď jsem ve 28tt a užívám 1× denně nízkou dávku. Podle doktorky, by to mimču ublížit nemělo, podle ultrazvuku je v pořádku, tak doufám, že vše bude ok. Tu nízkou dávku bych pak měla užívat i při kojení.

Jinak musím přiznat, že posledních 14dní se mnou asi hodně „cloumají“ těhotenské hormony a psychiku mám jak na houpačce. Chvíli jsem přacitlivělá a plačtivá a rozbrečí mě i reklama (kde je nějaká rodinka), pak zase nad vším moc přemýšlím a pochybuji, že to mateřství zvládnu, jindy mám strach z porodu a nebo vyčitám partnerovi, že si se mnou málo povídá a málo se o mě zajímá. No, je to mazec :nevim: a fakt ty stavy neumím nijak ovlivnit a ovládat. Ale není to jako mít deprese (tam jsem měla jen hrozné prázdno a žádný smysl/důvod něco dělat), teď bych to spíš popsala jako strach/úzkost z toho neznáma (z mateřství), které mě brzy čeká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.12 20:37

ahoj díky moc!!!jsem moc ráda za podobnou zkušenost!k mému psychiatrovi jdu ve středu tak se ho na všechno musím zeptat.každý kdo to zažije pochopí jaké ty stavy jsou.A ty si ty prášky brala celou tu dobu?s tima emocema, mám to samé chvíli všechno super a během chvíli se to změní, je to houpačka.jsem z toho uplně mimo páč se nepoznávám:)drž se

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
228
12.3.12 21:03
Pštrosice píše:
ahoj díky moc!!!jsem moc ráda za podobnou zkušenost!k mému psychiatrovi jdu ve středu tak se ho na všechno musím zeptat.každý kdo to zažije pochopí jaké ty stavy jsou.A ty si ty prášky brala celou tu dobu?s tima emocema, mám to samé chvíli všechno super a během chvíli se to změní, je to houpačka.jsem z toho uplně mimo páč se nepoznávám:)drž se

Jo, jo, prášky jsem brala celou dobu (od toho roku 2007) a teď v těhotenství je beru taky, jen v upravených - nižších dávkách.
Určitě to prober s tvým doktorem a drž se, přeju, ať jsi v pořádku ty i mimčo. Stavy skutečných depresí jsou fakt něco strašného a nedá se to vysvětlit těm, kteří to nezažili. Určitě nestojí za to vystavovat tomu sebe a mimčo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5664
12.3.12 23:56

Ahojky, mám řadu let úzkostnou poruchu a beru antidepresiva Apo-parox. Nic jiného. Bez nich bych to bohužel nezvládla. Po konzultaci s psychiatry, gynekology i genetiky jsem brala léky i při těhotenství, tak při kojení. A vše v pořádku. A ani žádná laktační psychóza se nevyskytla, naopak, bylo mi líp.
Nyní jsem podruhé těhotná a stále léky beru. Toto těhotenství si dokonce užívám ještě víc. Věřím, že je to i díky antidepresivům. Bohužel se bez nich zatím neobejdu.
Někdo holt má slabší průběh této psychické nemoci a zvládne to sám a jiný to musí léčit odborněj. Nemá cenu se trápit, když lehké antidepresiva pomohou.
Jinak ty výkyvy nálad a emoce jako na houpačce jsou normální pro vetšinu těhotných a to nemají žádnou psychickou poruchu. To s nemocí nemá nic společného. To jsou jen hormony.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
jobo
3.5.12 19:45

Ahojky, chtěla jsem se zeptat.Při prvním těhot. vše ok,ale v porodnici třetí den jsem se uplně zhroutila,zavolaly psychyatra a závěr byl úzkostná porucha a poporodní deprese.Beru léky už 2roky a chtěly bysme se pustit do dalšího miminka,jenže se opět dle doktorky vše vrátí.A vidět se zas v takovém stavu,který málem skončil psych.léčebnou no nevím.Má někdo z Vás zkušenost s tím že se Vám vrátila ta samá poporodní deprese?Děkuji za odpověd.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama