Úzkostná porucha x hraniční porucha osobnosti

Anonymní
3.8.13 20:02

Úzkostná porucha x hraniční porucha osobnosti

Je tu nějaký psycholog? Potřebovala bych vědět, jaký je rozdíl mezi těmito poruchami a kam byste zařadili někoho, kdo mívá úzkostné stavy po dlouhodobém výrazném stresu. Která z těchto poruch má nějkou vnější příčinu a která je způsobená myšlením té osoby? Něco jsem vygooglila, ale jsem z toho jelen. :D

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3183
3.8.13 20:15

:lol:
Ta hranicni porucha by mela bejt dle Psychologickeho slovniku Hartl/Hartlova osoba s hyserickymi nebo psychopatickymi sklony, razena do dg. porucha osobnosti emocne nestabilni… :lol: EDIT: vyrazny sklon jednat impulzivne bez uvazeni nasledku, spolu s afektivni nestalosti, s minimalni schopnosti planovat dopredu - vybuchy zlosti vetsinou vedou k nasili a existuji dve varianty…Hranicni = emocni nestalost, pri niz ma postizeny casto nejasne n. narusene predstavy o sobe samem a o svych preferencich vc. sexualnich - chronicke pocity prazdnosty atd. atd… :lol:

Porucha uzkostna je:
Uzkostna porucha a panicke poruchy, u nichz je uzkost hlavnim cinitelem, nebo fobie a poruchy obsedantne-kompulzivni, pri nichz se uzkost objevuje ve chvili, kdy se postizeny pokousi zmenit sve patologicke chovani… opet Psychologicky slovnik :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.8.13 20:21

To z toho moc moudrá nejsem. Jak se to konkrétněji projevuje? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
3183
3.8.13 20:28

Uz jsem zavrela knizku a tam je to napsany sloziteji - sma ana to vejram jak vejr :lol:

Zkus alespon pres WIKI

http://cs.wikipedia.org/…3%A1_porucha

http://cs.wikipedia.org/…ha_osobnosti

Tam si urcite neco najdes… Jinak pak asi odbornej slovnik - ja bych Te to tu vypisovala pul hodiny, mezitim se treba najde nekdo chytrej a to bych se zastrelila :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.8.13 20:35

Díky, tohle jsem četla, ale právě jsem potřebovala, aby mi někdo pomohl zařadit konkrétní případ. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
2964
3.8.13 20:58

Troufám si tvrdit, že obojí je vrozené, nezpůsobené vnějšími vlivy.

Laicky bych řekla, že to, co myslíš, není diagnóza, ale druh obranné reakce na stres. Někdo ječí a nemusí mít diagnózu hysterie, někdo se uzavře a nemluví a nemusí mít diagnózu autista. Stejně tak nemusí ten, kdo začne DOČASNĚ trpět úzkostmi, mít diagnózu úzkostné poruchy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1767
3.8.13 21:11

Psycholog nejsem, ale mám pár let praxe s psychicky nemocnými.
Hraniční porucha osobnosti je něco, čemu se říkalo dříve psychopatie, není to porucha, spíše nevhodné uspořádání osobnosti, které se navenek projevuje často „problematičností“ dané osoby. Má potíže udržet si práci, navazovat vztahy, chvíli miluje, chvíli nenávidí, zdá se mu, že problém mají ostatní… - neberte mně za slovo, ale chvílemi mám pocit, že třeba Iveta Bartošová má některou z poruch osobnosti :think:, takže si to představte asi tak. Existuje totiž i mnoho dalších poruch osobnosti, ne jen ta hraniční.

Úzkostná porucha je neurotickou poruchou. Takže pacient má nějaké nepřiměřené obavy, fobie z různých věcí, rád by normálně fungoval, ale brání mu velké obavy, dejme tomu z reakcí lidí. Svůj problém si uvědomuje. Porucha má vnější příčinu.

Kam bychom zařadili někoho… a je nutné ho někam zařazovat? :) Není tak důležité, že je to po stresu, ale spíš příznaky by napověděly :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.8.13 21:15

Jo, potřebuju zařadit. :) Jde o ženu, která byla dlouhodobě týraná svým manželem, ponižovaná, zesměšňovaná. Tak má obavy, jestli někdy najde někoho normálního, jestli se jí podaří samotné uživit děti, není si jistá, jestli není v něčem vadná, potřebuje se neustále ujišťovat, že to, co dělá je dobře…

• Nahlásit
  • Citovat
17629
3.8.13 21:16

Irenka to popsala hezky. Diagnozy jsou škatulky, lidi jsou lidi, ne každý se někam vejde ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.8.13 21:26

Asi jsem někdy psychopat:-D:-D.. sama teď prochazim dlouhodobým stresem…a někdy bych di sama dala facku jak reaguji…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17629
3.8.13 21:36
@Anonymní píše:
Jo, potřebuju zařadit. :) Jde o ženu, která byla dlouhodobě týraná svým manželem, ponižovaná, zesměšňovaná. Tak má obavy, jestli někdy najde někoho normálního, jestli se jí podaří samotné uživit děti, není si jistá, jestli není v něčem vadná, potřebuje se neustále ujišťovat, že to, co dělá je dobře…

mám dojem, že sis odpověděla sama tím, co píšeš..žena byla dlouhodobě týraná svým manželem. takové traumatické zkušenosti člověka velmi vážně poznamenají. Může se stát, že měla třeba sama problematické dětství apod. Důležité je, aby na sobě pracovala (nejlépe formou psychoterapie) aby mohla spokojeně(ji) žít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.10.16 18:10
@Anonymní píše:
Díky, tohle jsem četla, ale právě jsem potřebovala, aby mi někdo pomohl zařadit konkrétní případ. :kytka:

Ahojky ja mam hraniční poruchu a panickou uzkostnou poruchu… Panická úzkostná porucha se u me projevuje tlakem na hrudi, bušení srdce strach z lidi( agorafobie)…dřív jsem mývala panické ataky ( nemohla jsem propadnout dech, třes těla a podobně)…úzkosti mohou přijít bud s nějakou stresovou zátěží nebo i bez nějaké příčiny… Hraniční porucha(emočně nestabilní ) se u každého může projevovat jinak…ja jsem výbušná, agresivní, naladova hodně padam do depresi, pila jsem casto alkohol na léky, jsem bisexuální a nejhorší je sebepoškozování…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
402
25.10.16 18:41
@Anonymní píše:
Jo, potřebuju zařadit. :) Jde o ženu, která byla dlouhodobě týraná svým manželem, ponižovaná, zesměšňovaná. Tak má obavy, jestli někdy najde někoho normálního, jestli se jí podaří samotné uživit děti, není si jistá, jestli není v něčem vadná, potřebuje se neustále ujišťovat, že to, co dělá je dobře…

Ahoj, hele jasnou odpoved ji da jen diagnostika. Jsou testy ktere umi odlisit patologii v osobnosti (coz je hlubsi problem) anebo zda ma clovek spise situacni patologii. Jde o to, ze clovek muze byt uzkostne ladeny a kdovijaky jeste, bude trpet panickymi atakami, ale nemusi to byt dano tim, ze by mel nejakou patologickou osobnost. Kort v pripade, ze si prosel vyraznym stresem se nabizi spise neco jako ta uzkostna porucha :) at si skakne ke klinickymu psychologovi a necha se vysetrit :) obcas odlisit nektere nemoci je velmi tezke: napriklad psychopata (nektere z poruch osobnosti ) od psychotika (schizofrenie, bludy atd.) :) a neurotika (nektere depresivni nemoci se rady tvari jako psychoticke poruchy… i proto, ze deprese je casto provazi jako doprovodna komplikace :/ )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
402
25.10.16 18:48

Jo a neslysela jsem teda o tom, ze by clovek s poruchou osobnosti mel na toto sam od sebe nahled :/ disocialove maj jasno… vsichni ostatni muzou za to, ze oni jsou v kriminalu ^_^

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.1.18 20:10

Ahoj. je tu ešte niekto k diskutovaniu?

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie