V 6 letech nedrží správně tužku

65
12.2.21 14:08

v 6 letech nedrží správně tužku

Dobrý chci se zeptat na rady ohledně správného držení tužky u dítěte. Náš syn, 6 let, byl na testu šk. zralosti a paní psycholožka si všimla, že drží nesprávně tužku, doma mi to nepřijde a ani v MŠ nic neříkají. Na nástu do školy to v testu nemělo vliv, ale řekla nám ať to do prázdnin dopilujeme, že by měl obrovské problémy v psaní.
Máte někdo nějaké zkušenosti jak naučit? Děkuji

Příspěvek upraven 12.02.21 v 19:14

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
53206
12.2.21 14:36

Mému dítěti tohle taky zjistili při zápisu, měla jsem vztek, protože sama jsem přesné obrázky nestudovala a slepě věřila učitelkám ve školce, které říkaly, jak je to vzorné. Jak to přeučit, no dost blbě, když už je to x let zafixované. Pořídila jsem stabilo pastelky a tužky se zářezy, podporují správný úchop, a pak opravovala, opavovala a opravovala. Držet to už správně umí, ale kolikrát pak ze zvyku přehmátne do toho špatného držení a je to znát, písmo je takové křečovitější, a co hůř, při psaní delších textů dítě brzy bolí ruka a chytá do ní křeč. Takže bych nedala na povídání, jaké slýchám v okolí - „já to taky držím celej život jako prase kost a nikdy jsem s tím problém neměl“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16332
12.2.21 14:41

Netrénuj držení jako takové, ale grafomotorická cvičení - uvolnění ruky, rozvoj nervového spojení ruka-oko. Jednak se na to poptej ve školce, jestli to používají a jak na tom je synek.

Plus to to zařaďte formou hry doma.

https://www.babyonline.cz/…rafomotorika

https://www.uceni-v-pohode.cz/…afomotoriky/

A teda cokoliv co dělá rukama - lego, házení s míčem, navlékání něčeho na něco, vyřezávání, práce s těstem, modelování, kreslení, malování a vůbec pomáhá.

Podstatné je aby tu ruku držel co nejuvolněněji, takže nesmí mít pocit, že to je něco, v čem může selhat a něco co dělá s odporem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1325
12.2.21 14:46

Záleží jak tu tužku drží. Syn má nahoře ukazovacek i prostrednicek a podpira prstenickem. Někde píšou, že jediný správný uchop je s ukazovacek nahoře a podepirat prostrednickem, jinde píšou, že i ten synův uchop je správný, že je to prostě druhá varianta. Tak čert aby se clv tom vyznal. Ve školce o uchopu nic neříkali. A syn to umí držet i tím druhým způsobem, ale píše se mi líp tím svým…i na uvolnenejsi roku, míň tlačí atp. Tak taky nevím, co s tím. Je pravda, že já občas tu tužku držím taky tak, manžel taky.. když jsem psala fakt dlouho nebo rychle, tak mě ruka bolel nezávisle na tom, nějak jsem tužku držela, naopak ty uchopy jsem měnila, abych mohla dal psát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
605
12.2.21 14:50

Prislo mi jako dobry napad toto… Vim ze to par mamin u nasich prvnaku resilo…

https://www.shoptik.cz/…ra-ci-tuzky/?…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
malosa
12.2.21 14:51

Držení tužky

@lidsha Asi bych se tím přespříliš nestresovala. Myslím, že se to u nás přehání. Strávila jsem teď rok ve Spojených státech a většina lidí tam drží tužku jako prase kost. Jenže v dnešní době už málokdo píše dlouhé hodiny. Všechno je na počítači. Došlo mi, že je to lpění na vzorném držení u nás v určitém ohledu jen přežitek dob minulých.
Problém je jen, jestli má ruku v křeči nebo ne. Což nemusí nutně souviset s perfektní figurou držení. Souhlasím proto s doporučením od @Ou.

• Citovat
  • Nahlásit
1129
12.2.21 15:24

@malosa a ted si vem, ze levaci maj tech „spravnych“ uchopu i vic podle toho jak jsou zrovna zvykly psat, jestli drapanim nebo dolnim pismem.. taky mi to prijde napalici. Jako levak pisu vetsinou drapanim, obcas dolnim pismem a tuzku i pri dolnim psani davam dost do podoby prave drapani.
Naucila jsem se psa i dost dobre pravackou a tou taky pisu lip prave kdyz mam postaveni skoro drapanim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8516
12.2.21 15:28

@lidsha souhlasím s @malosa . U našeho syna ve škole mají na trénování správného úchopu nějaké rozcvičování a básničky, aby děti věděly, jak mají správně pero nebo tužku držet. Nicméně syn ji úplně přesně podle toho nedrží, uč. o tom na tř. schůzkách mluvila a upozorňovala rodiče tam, kde je to problém a doporučovala trénování. U nás to zrovna problém prý není, syn má ruku volnou a písmo prý na prvňáčka krasopisné. Takže je asi třeba posuzovat individuálně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1447
12.2.21 16:01

Hele, moje obě děti přes moji i učitelek snahu drží tužku špatně. Zajímavé je, že ji drží stejně jako já…oba píší krásně. Já taky :lol: Nehrotila bych to…já fakt poctivě opravovala a stejně si to chytly jak potřebují…kdo jako určil, co je správně, hmmmm :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26909
12.2.21 16:28

Ono záleží na tom, jak hodně špatně. Pokud drží křečovitě, není to úplně ideální. My se synem docházíme na Maxíka a tam se právě trénuje, aby děti měly uvolněnou ruku. Učitelka je učí držet špatně, ale nijak to neprožívá. Hlavně se snaží, aby nebyly děti v držení křečovité.
Já držím úplně špatně. Když jsme byli se synem v PPP, tak mi tam říkala spec. pedagožka, že takto drží tužku děti ze silně nepodnětného prostředí :mrgreen: Máma je učitelka na 1. stupni, takže toto neplatí :lol:
Držím špatně i příbor. Prý to spolu úzce souvisí :nevim:
Pro syna jsme dostali doporučení na trojhranné pastelky a různé další psací potřeby. Třeba Stabilo dělá fixy, kterým zajíždí hrot, když se na ně tlačí a jsou velice silné, trojhranné, tak se synovi dobře drží.
Psycholožka doporučovala nějaký nástavec, který má mističky, aby dítě nemohlo ty prsty dát jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53206
12.2.21 16:29

Asi půjde o to, jakým způsobem špatně. Třeba moje dítě nemá klasický špetkový úchop, kdy by si palcem tužku jenom přidržovalo, ale přetahuje palec strašně moc dopředu, v podstatě ji drží až tím kloubem, celá dlaň je pak příšerně zkroucená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mufina
12.2.21 17:07

Syn taky špatně držel tužku, trenovali jsme celé prázdniny před nástupem do školy. On tedy nedržel křečovitě, spíš naopak až příliš lehce. Koupila jsem mu takový silikonový držák na tužku a trénoval s tím, v prvním pololetí první třídy se to upravilo.
Je to zvláštní, máme jednu dceru levačku a ta má od batolete naprosto ukázkový úchop:-)

• Citovat
  • Nahlásit
65
12.2.21 19:13

Moc děkuju všem za názory a super podněty, snad stihnem do září nějak nacvičit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
265
12.2.21 22:01
@malosa píše:
@lidsha Asi bych se tím přespříliš nestresovala. Myslím, že se to u nás přehání. Strávila jsem teď rok ve Spojených státech a většina lidí tam drží tužku jako prase kost. Jenže v dnešní době už málokdo píše dlouhé hodiny. Všechno je na počítači. Došlo mi, že je to lpění na vzorném držení u nás v určitém ohledu jen přežitek dob minulých.
Problém je jen, jestli má ruku v křeči nebo ne. Což nemusí nutně souviset s perfektní figurou držení. Souhlasím proto s doporučením od @Ou.

Přežitek z dob minulých? Mě to spíš přišlo jako novinka. Za nás se nějaký úchop neřešil.
To, že špatně držím tužku jsem se dověděla až teď, když šel malý do školy. Úchop se podařilo přeučit. Jen teď začal tlačit na tužku. Tak mi to připadá jak z louže pod okap. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22999
12.2.21 22:03

Vyuziju tyhle diskuze a zeptám se, jestli někdo vi, PROC je uchop tremi prsty spatne?

Zatím se porad řeší, jak se ma tuzka držet, ale nikdo mi ještě PROC. Já nám cely zivot tudíž špatný uchop.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat