V Česku docházejí byty. Poptávka je rekordní

39
15.4.16 17:20

V Česku docházejí byty. Poptávka je rekordní

http://archiv.ihned.cz/…-co-prodavat

Volných bytů je v Česku tak málo, že se developeři obávají, že brzy nebudou mít co prodávat. Rekordní zájem má tři hlavní důvody: extrémně levné hypotéky, nízké úroky na vkladech v bankách a růst ekonomiky, který přináší zvyšování platů a snižuje obavy ze ztrát zaměstnání.

Ceny nemovitostí rychle rostou, ale ani to lidi neodrazuje. Podle developerů zájem o byty ještě nikdy nebyl tak velký jako nyní.

Realitní makléři odhadují, že poptávka ještě zesílí. Nových bytů je méně, protože ubývá developerských projektů. A byty, které developeři měli v zásobě z výstavby minulých let, se rychle vyprodávají. Problém je nejsilněji cítit v Praze, kde plány developerů na nové projekty brzdí komplikované povolování nových staveb a zdlouhavá příprava nového územního plánu.

Co na to říkáte, věříte tomu? Prý developeři nebudou mít za chvíli co prodávat, není to jen nějaký reklamní článek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3620
15.4.16 17:31

@Erdeco tak třeba v našem městě nejsou žádné nové byty, nic se nestaví a sehnat pěkný velký byt je prakticky nemožné, manžel se na to právě před pár dny díval a nenašel žádnou nabídku. My máme hezký nový byt, ale je relativně malý, ovšem větší nemáme šanci teď sehnat, chceme cihlovou zástavbu a to je hodně velký problém. Měli jsme problém byt sehnat už v době, kdy jsme se sem stěhovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Gabriela1234
15.4.16 17:44

Mraková, i tady?

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
31460
15.4.16 18:48

Záleží, v Praze je jich zas přebytek a rozhodně nedocházejí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34044
15.4.16 19:00

Sazby hypoték ženou ceny bytů nahoru do nesmyslné výše. Řadě lidí nedochází, že banky se tč. snaží smluvně nahrabat co nejvíce klientů před nadcházející novelou OZ, který umožní volněji přecházet mezi bankovními domy. Lidem, co jsou zblbnuti dočasnou dostupností hypoték a berou si je na dlouhou dobu a na vysokou částku (viz první věta) však nedochází, že tento stav úrokových sazeb tu nebude věčně, sazby prostě půjdou časem nahoru. A ten, kdo jede nadoraz, bude bojovat o střechu nad hlavou. Tohle prostě hypoteční bublina je. Nadále tvrdím, že hypotéka není pro každého, i když Vám reklamní masáž a okolí tvrdí něco jiného. Na investiční koupi bytu si hnusně řečeno počkám, až to řada lidí neutáhne, bublina praskne a ceny bytů půjdou zase dolů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7592
15.4.16 19:11
@Anonymní píše:
Mraková, i tady?

Jo, jo, asi ji to u sousedů nestačí. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
152
16.4.16 07:06
@PetraJ píše:
Jo, jo, asi ji to u sousedů nestačí. :lol:

Náhodou, mě tam její témata hodně baví a dle počtu příspěvků ostatní taky :mrgreen:
Burj, pod tvůj příspěvek se podepisuju. Je otázka, kdy se celá ekonomika zase zhoupne směrem dolů (ne že bych to chtěla). Kdo kupuje teď, je blázen. Očekávám stejnou „melu“ jako v letech 2009,2010,2011… ještě vloni, kdy už ceny letěly oproti 2014 nahoru, jsem si drbala hlavu, že jsem tehdy váhala, zda koupit nebo nekoupit. Přijde mi, že situace nyní je snad ještě horší než v 2008. Trh se úplně zbláznil.
Jen prosím, jakou změnu o přechodu mezi bankami máš na mysli? Nový zákon o úvěrech bude řešit předčasné splácení bez sankcí (doufám), ale ono se chystá něco i ve směru zákazů zatížení a zcizení?? To mi nějak uniklo :think: díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15081
16.4.16 08:10

Podle mě je to blbost. Developeři všemi možnými způsoby lákají lidi na nabídky nemovitostí, jejichž ceny jsou totálně přemrštěné. Nemyslím si, že by jim poptávající trhali ruce :lol:
Líbí se mi, když jedu do práce, tak míjím veliký billboard s nabídkou pozemků v jedné obci vedle většího města (znám místo, kde ty pozemky jsou, ošklivé pole mezi hlavními silnicemi, pravda blízko dálnice na Prahu). Nicméně ten billboard nabízí ty pozemky jako ideální bydlení v přírodě na dosah Prahy a blablabla a je tam obrovský červený nápis s vykřičníky, že zbývá neprodaných již jen 7 parcel. ten nápis už tam visí cca 2 roky ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34044
16.4.16 09:35
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
152
16.4.16 12:49
@Burj Chalifa píše:
Sazby hypoték ženou ceny bytů nahoru do nesmyslné výše. Řadě lidí nedochází, že banky se tč. snaží smluvně nahrabat co nejvíce klientů před nadcházející novelou OZ, který umožní volněji přecházet mezi bankovními domy.

asi jsem tupá :mrgreen:, ale možnost přechodu zákon o úvěrech neřeší. Možnost přechodu je od nového OZ díky institutům zákazu zatížení a ztížení podstatně horší než s „pouhým“ zástavním právem banky.

Bohužel, kdo si hypo vezme s těmito podmínkami - a co jsem zkoumala, dávají je standardně bohužel už všechny banky - je v pasti. Doba úroků 2% samozřejmě za čas skončí a pak budou dnešní kupujucí kulantně řečeno v zadeli. I když, je otázkou, bude-li mít vůbec cenu uvažovat o přechodu k jiné bance. Jestli úroky půjdou nahoru, půjdou nahoru napříč celým hypotéčním trhem, takže to bude asi stejně jedno..Fatální důsledky bude mít jedna tisícovka sem, jedna tisícovka tam, jen u těch, co jsou dnes už tak na hranici svých finančních možností.
Upřímně, být dnes v kůži těch, co musí akutně řešit bytovou situaci nákupem jakékoliv nemovitosti, bych být nechtěla. Ceny jsou totálně mimo realitu. O vztahu růstu příjmů a růstu cen nemovitostí nemá ani cenu mluvit.

Jen by mě zajímalo, kdo všechno developerské šizené perly typu 2+kk za 3,5 mio kupuje.
Tolik Rusů apod. tady ani není - a pro dva průměrně vydělávající jedince s dítětem (dětmi) je to částka nad hranici možností :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34044
16.4.16 13:00
@beta72×xx píše:
asi jsem tupá :mrgreen:, ale možnost přechodu zákon o úvěrech neřeší. Možnost přechodu je od nového OZ díky institutům zákazu zatížení a ztížení podstatně horší než s „pouhým“ zástavním právem banky.

Bohužel, kdo si hypo vezme s těmito podmínkami - a co jsem zkoumala, dávají je standardně bohužel už všechny banky - je v pasti. Doba úroků 2% samozřejmě za čas skončí a pak budou dnešní kupujucí kulantně řečeno v zadeli. I když, je otázkou, bude-li mít vůbec cenu uvažovat o přechodu k jiné bance. Jestli úroky půjdou nahoru, půjdou nahoru napříč celým hypotéčním trhem, takže to bude asi stejně jedno..Fatální důsledky bude mít jedna tisícovka sem, jedna tisícovka tam, jen u těch, co jsou dnes už tak na hranici svých finančních možností.
Upřímně, být dnes v kůži těch, co musí akutně řešit bytovou situaci nákupem jakékoliv nemovitosti, bych být nechtěla. Ceny jsou totálně mimo realitu. O vztahu růstu příjmů a růstu cen nemovitostí nemá ani cenu mluvit.

Jen by mě zajímalo, kdo všechno developerské šizené perly typu 2+kk za 3,5 mio kupuje.
Tolik Rusů apod. tady ani není - a pro dva průměrně vydělávající jedince s dítětem (dětmi) je to částka nad hranici možností :think:

2+kk,3+kk…co když někdo chce samostatnou kuchyň? Ty kuchyňské kouty jsou úplný mor. Dále absence komor, šaten, úložných prostor…2+kk je v podstatě startovní byt, ale ne za tu cenu, to je při současných cenách závazek na celý život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat