V jakém případě mám nárok na mateřskou?

30
1.3.16 10:55

V jakém případě mám nárok na mateřskou?

Zdravím všechny zasloužilé matky nebo dobře informované,

přítel (24) by si moc přál miminko a já nejsem ani tak proti, ale jsem studentkou VŠ. Jelikož mám i mladší kamarádky, co mají děti a stěžují si, že moc nevychází s penězi, chtěla jsem si ujasnit, co by se dalo a nedalo dělat. Například skrze mateřskou atd. Vím, že na příspěvek a porodné mají nárok všechny, ale co klasická mateřská? Musím být zaměstnaná, abych 270 dní měla odplaceno zdravotní pojištění, ale je jedno na jaký typ smlouvy to je? Hlavně, abych to měla zaplacené? A jak je to v případě, že třeba někde člověk dělá 3 měsíce, pak měsíc ne a další práci? Je těch 270 dní limitováno třeba za poslední rok?

Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

139
1.3.16 10:57

Myslim, ze musis mit odpracovany rok ale nejsem si jista. Kazdopadne uz ani na porodne nemaji narok vsichni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
39405
1.3.16 10:58

@Renenutet na mateřskou budeš mít nárok, pokud budeš zaměstnaná, do těch 270 dní se počítá i doba studia, pokud je úspěšně ukončeno. Na porodné nemá nárok každý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
1.3.16 11:06

Pokud úspěšně dokončíš školu a po ní půjdeš do práce, tak budeš mít nárok na mateřskou, následně potom na rodičovský příspěvek. Na porodné není automatický nárok, musíš se s výdělkem tvým a otce dítěte vejít do určité částky, pokud byste měli víc (což bych vám doporučovala kvůli výši mateřské, která by se počítala z tvého platu), tak porodné nedostanete.

Prostuduj si stránky MPSV a OSSZ, všechny informace tam jsou a jsou přehledné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18178
1.3.16 11:07

@Renenutet Musi to byt takovy typ smlouvy, ze ktere si platis nemocenske (ne zdrvotni!) pojisteni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12127
1.3.16 11:07

Na porodne je narok je do urcite castky je to 2,7 nasobek minima cca 21.000.Pokud budete oba pracovat zrejme na nej nedosahnete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4830
1.3.16 11:13
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30
1.3.16 11:18

Aha, tak děkuji moc :) Jelikož mám před sebou ještě několik let studia, tak se mi to určitě nebude počítat. Děkuji tedy za rady, nastuduji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58857
1.3.16 13:49
@Amy22 píše:
Myslim, ze musis mit odpracovany rok ale nejsem si jista. Kazdopadne uz ani na porodne nemaji narok vsichni.
čéče neraď, když o tom nic nevíš.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58857
1.3.16 13:50

@Renenutet 270 dní nemocenského pojištění, pokud ukončíš úspěšně školu, nastoupíš do práce, počítá se Ti i ta škola ;) porodné a spol psaly už holky. POkud nesplníš nárok na mateřskou, můžeš volit výši rodičáku, pokud splní podmínky chlap.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4560
1.3.16 16:18

Dostuduj, popracuj, nebo pracuj při studiu a vezměte se a pak ploďte…ať si to pak přítel nerozmyslí a nezapomene na zodpovednost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30
18.3.16 09:21

@truelly
Pracuji pri skole a nemam rada, kdyz nekdo radi, co jemu vyhovuje, dekuji ;) Ne kazdy chce dite ve 40, nez dodela vsechny skoly naroz jeste pracovat :D a ne kazdy muz ma v planu odchazet ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
754
19.3.16 07:41

Souhlas s @truelly, doslovne…

@Renenutet
Proc ve 40, co je to za pocty?? matura, pak cca 3-5 let VS a aspon ten rok maknout na plny uvazek… :nevim:
Natoz pracovat? A predstav si, ze napriklad penize se dostavaji za praci (praxe, konexe atd. do budoucna ani radeji nezminuji)… co vas to tam na VS uci :mrgreen:
Tvuj pritel (zenit se nechce, kdyz tolik chce dite?) urcite nema v planu odchazet, nyni… to si asi maloktery chalan roky predem planoval, ale stava se to a casto… jak potom uzivis sebe a dite/deti? nepriznat si tuto zasadni, trebas i nepravdepodobnou a negativni, ale doslova existencni realitu vas potom s deckama nenakrmi… :?

Vlastne chci rict, dvakrat mer, jednou rez… at se mate co nejlepe ;)

P. S. Uz mi sepla tva prezdivka, ty ses chtela soudit s otcem kvuli vyzivnemu, protoze studujes VS a chces navic klavir a kytaru a zivit psa a tva prace pri skole ti nepokryva tve naroky… jojo, dite je super napad, hura do toho holka :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.6.16 13:16

Ahoj maminky zajímalo by mne zda mám nárok na MD? Někde jsem se dočetla, že musím nastoupit po RD aspoň na jeden den do práce, abych měla opět nárok na PPM. Můžete mi prosím někdo vysvětlit jak to tedy je? Smlouvu mám na neurčito a rodičovská dovolená trvá do konce června do synových tří let. Teď jsem opět těhotná a bohužel kvůli zdravotním problémům nemohu nastoupit znovu do zaměstnání. Termín porodu je koncem září. Takže, dr. mi bude na dobu mezi rodičovskou dovolenou a mateřskou dovolenou psát po ukončení RD neschopenku. No a teď jsem docela zmatená, jak to tedy je musím nastoupit do práce? Děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
39405
8.6.16 15:32

Máš to zjištěno dobře

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie