V kterém TT lze odejít na mateřskou dovolenou s dvojčaty?

29
29.7.21 22:34

V kterém TT lze odejít na mateřskou dovolenou s dvojčaty?

Ahoj všem, čekám jednovaječná dvojčata a celou dobu mi můj gynekolog říká, že budu rodit v 36. týdnu. Dnes jsem v 24. týdnu, tak jsem se zeptala doktora, kdy můžu počítat s odchodem na mateřskou dovolenou a bylo mi řečeno, že mezi 32. a 34. týdnem…Chtěla jsem se zeptat, jak jste to měly vy? Pokud mám nárok jít na MD 6-8 týdnů před termínem porodu, tak jsem myslela, že nejpozději v 30. týdnu už na MD budu…Moc děkuji za odpovědi :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
29.7.21 22:39

Opravdu se to bere až od běžného termínu což je ten 40tt.. takže mezi 32.-34.tt..

Pokud porodis dřív, tak ti MD naskočí od data porodu.

To, že možná budeš rodit v 36tt nikoho nezajímá..

• Citovat
  • Nahlásit
242
29.7.21 22:42

Bere se to podle „normálního“ termínu porodu (40. tt), takže je to opravdu ten 32.–34. tt. Já jsem chtěla jít co nejpozději, takže jsem nastupovala 2 týdny před plánovaným porodem v 36. tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
29.7.21 22:44
@Anonymní píše:
Opravdu se to bere až od běžného termínu což je ten 40tt.. takže mezi 32.-34.tt..

Pokud porodis dřív, tak ti MD naskočí od data porodu.

To, že možná budeš rodit v 36tt nikoho nezajímá..

Ten 36. tt mi nebyl řečen jako „možná“, ale jako hraniční…porod bude určitě nejpozději v tomto týdnu nebo jak samozřejmě píšeš i dříve. Měla jsem za to, že se termín nástupu na MD odvíjí od termínu porodu, který stanoví doktor…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29
29.7.21 22:47

Ok, děkuji za reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.7.21 22:49
@Elenis píše:
Ten 36. tt mi nebyl řečen jako „možná“, ale jako hraniční…porod bude určitě nejpozději v tomto týdnu nebo jak samozřejmě píšeš i dříve. Měla jsem za to, že se termín nástupu na MD odvíjí od termínu porodu, který stanoví doktor…

Bohužel, to co řekne doktor sociálku nezajímá :roll: pokud si doktor troufne tak tam může kouzlit +- týden, ale jinak ne.. mě takto Dr posouvala o týden.. potřebovala jsem o týden později nastoupit, kvůli docerpani předchozího rodičáku.

Hele mě doktor taky říkal, že nevydržím do 35tt a rodila vydržela jsem do 38tt.. neříkám, že u tebe to ten 36tt nebude, ale tak jako tak bohužel.. je to u nás debilně nastavené

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.7.21 22:52
@Arnoštice píše:
Bere se to podle „normálního“ termínu porodu (40. tt), takže je to opravdu ten 32.–34. tt. Já jsem chtěla jít co nejpozději, takže jsem nastupovala 2 týdny před plánovaným porodem v 36. tt.

Můžu se jen že zajímavostí zeptat? Jak si to měla/udělala? Já když jsem chtěla takto nastoupit, tak mi Dr říkala, že to nelze a jen mi to tedy posunula a musela jsem nastoupit 5 týdnů před :nevim: teď to budu řešit znovu, tak že by mi to třeba pomohlo.. děkuji

Příspěvek upraven 29.07.21 v 22:53

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.7.21 22:52

Taky cekam dvojcata, ale dvojvajecna, i u nich je termin porodu podle cyklu/utz imaginarni, nejpozdeji ve 38tt pujdou ven.
Nastup na MD se mi pocita 6-8 tydnu pred oficialnim terminem porodu dle cyklu/utz, a to bez ohledu na pocet plodu. Ten ma nasledne vliv na delku materske dovolene, pri vicecetnem porodu je to 37tydnu.
Minulou materskou jsem naopak nastupovala az dnem porodu a cerpala ji tak pouze v delce 22 tydnu.

• Citovat
  • Nahlásit
10882
29.7.21 22:55

U dvojčat máš mateřskou delší, ale nástup je vždycky 6-8 týdnů před termínem porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.7.21 22:55
@Anonymní píše:
Můžu se jen že zajímavostí zeptat? Jak si to měla/udělala? Já když jsem chtěla takto nastoupit, tak mi Dr říkala, že to nelze a jen mi to tedy posunula a musela jsem nastoupit 5 týdnů před :nevim: teď to budu řešit znovu, tak že by mi to třeba pomohlo.. děkujiPříspěvek upraven 29.07.21 v 22:53

Ty si muzes nastoupit v podstate kdy chces, ale ta podpurci lhuta se Ti stejne nejpozdeji pocita 6 tydnu pred oficialnim terminem porodu (40tt).
Ja to tak udelala a nastoupila dokonce az dnem porodu, muj denni plat byl neco kolem 4000 kc a den materske okolo 1500 kc, takze jsem mela materskou sice o 6 tydnu kratsi, ale za tech 6 tydnu jsem mela mnohem vyssi plat, nez bych mela materskou.

• Citovat
  • Nahlásit
1812
29.7.21 22:57

X

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
242
29.7.21 22:59
@Anonymní píše:
Můžu se jen že zajímavostí zeptat? Jak si to měla/udělala? Já když jsem chtěla takto nastoupit, tak mi Dr říkala, že to nelze a jen mi to tedy posunula a musela jsem nastoupit 5 týdnů před :nevim: teď to budu řešit znovu, tak že by mi to třeba pomohlo.. děkuji

Napsala jsem to nejednoznačně: nastoupila jsem 2 týdny před porodem, který byl plánovaný na 36. tt (taky jednovaječný dvojčata), tj. nastoupila jsem v 34. tt – neboli v rámci toho standardního 32.–34. tt.
Takže jak jsem tohle udělala? Tobě to doktorka posouvala podle termínu „dvojčecího“ porodu?

EDIT: Už asi chápu, nemuselo jít o dvojčata. No nenastoupila jsem v 36. tt, ale porod byl plánovaný na 36. tt, to byla ta víceznačnost. A jinak jo, pokud má člověk vyšší plat, tak nemusí odcházet takhle brzo – jen je tam, pokud se to nezměnilo, debilní podmínka, že musí nastoupit min. těch 6 týdnů před, nebo potom až datem porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.7.21 23:17

A můžu se zeptat z čeho konkrétně vyplývá, že se vždy vychází z 40tt, když v zákoně je rozhodující „očekávaný termín porodu“, který dle zákona o nemocenském pojištění určuje lékař? K čemu by ho potom vyplňoval na tiskopise pro peněžitou pomoc v mateřství? Přece vám tam všem nenapsali doktoři, že budete rodit ve 40tt, i když jste měli třeba jisté ukončení těhotenství dříve z důvodu rizikového těhotenství?

Jen mě to zajímá, jak vám to doktoři vysvětlili ;)

• Citovat
  • Nahlásit
242
29.7.21 23:48
Hele mě doktor taky říkal, že nevydržím do 35tt a rodila vydržela jsem do 38tt.. neříkám, že u tebe to ten 36tt nebude, ale tak jako tak bohužel.. je to u nás debilně nastavené

Ale tady nejde o to, do kdy vydrží, ale o to, že se tento typ těhotenství nejpozději v 36. týdnu ukončuje, když to nejde samo, tak se porod prostě naplánuje (u těch jednovaječných je to stejně v naprosté většině případů císař). Tzn. není možnost, že by těhotenství trvalo dýl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
242
29.7.21 23:54
@Anonymní píše:
A můžu se zeptat z čeho konkrétně vyplývá, že se vždy vychází z 40tt, když v zákoně je rozhodující „očekávaný termín porodu“, který dle zákona o nemocenském pojištění určuje lékař? K čemu by ho potom vyplňoval na tiskopise pro peněžitou pomoc v mateřství? Přece vám tam všem nenapsali doktoři, že budete rodit ve 40tt, i když jste měli třeba jisté ukončení těhotenství dříve z důvodu rizikového těhotenství?Jen mě to zajímá, jak vám to doktoři vysvětlili ;)

Dobrý dotaz :) No upřímně já jsem to řešila se sestrou, ne doktorem, a sama jsem jí hned hlásila, ať mně tam dá ten „normální“ termín porodu, abych nastoupila co nejpozději. Takže možná ta má první odpověď byla zavádějící v tom, že to tak není univerzální, a třeba by to někde bylo možné domluvit. Protože datum porodu opravdu určí lékař a nikdo ze sociálky fakt ultrazvuk dělat nebude… Nemají to jak zjistit.
Takže ona to možná bude jen nějaká rutina a setrvačnost. Jako spousta věcí ve zdravotnictví :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat