V pěti letech nechce do školky ani do kroužků

25.4.17 16:15

V pěti letech nechce do školky ani do kroužků

Ahoj, máte podobnou zkušenost?
Dcera je od malinka málo společenská. Nechtěla se nechat chovat nikým jiným než mnou, kolem tří let měla problém jít jen s babičkou na procházku a už 2× jsem ji po měsíci odhlásila ze školky, protože dělala scény a já jsem jí tam nechtěla dát na sílu. Jsme doma s mladším, tak jsem si říkala, že jí dám ještě čas než sociáně dospěje. I když je to spíš úzkost být chvíli beze mě, protože v kolektivu dětí bývá ráda. V září musí povinně do předškoláků a já se toho už dnes děsím. Přihlásila jsem ji třeba na cvičení nebo jednou týdně do dětského klubíku, kam chodí její kamarádi, ale ona tam většinou tak 5× jde s nadšením a pak najednou otočí a řve mi doma, že chce bý se mnou, říká že jí bolí bříško a hlavička, je čím dál tím víc histerická. Je na ni vidět, že by i šla, ale pak ji přepadne úzkost a už nepomohou ani sliby ani zákazy. Nechci ji způsobit trauma, ale taky si myslím, že už je potřeba přestřihnout pupeční šňůru. Jak na to?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

10975
25.4.17 16:25

@evelin12 U těch kroužků bych nepovolila, pokud ji to 5× baví a pak se rozhodne dělat scénu, tak je to jen vynucování pozornosti.
S tou MŠ bych uvážila, jaké bude složení kolektivu. Pokud by přišla do již zaběhnutého kolektivu dětí, které již do MŠ chodí a jen postoupí do předškoláků, budou tam už vybudované nějaké vazby. Pokud tam bude více nových dětí, neviděla bych to jako problém. V prvním případě bych intenzivně uvažovala o individuálním vzdělávání. Některé školy potom mají přípravku pro přijaté děti a to už by ji třeba mohlo bavit a seznámila by se s prostředím i dětma, co s ní potom budou chodit do školy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7461
25.4.17 16:27

@evelin12 No, dcera je taky spis takoveho razeni. Chodi do skolky na dopoledne (4 hod) od 4.5 let, meli jsme take uz dve faze, ze tam nepujde (jednu spojenou s rannim zvracenim, to bylo zvlast neprijemne), ale neustoupila jsem. Poradne se chytla az ted, tedy cca po pul roce. Trvalo ji delsi dobu socialne se zorientovat. V zari ji budes muset proste durazne a srozumitelne vysvetlit, ze je skolka jeji povinnost. Jinak u krouzku fakt zalezi na vedeni, dcera chytla tak super vedouci, ze krouzek uplne miluje, a to se ji puvodne nechtelo uz predem. Ale zkouseli jsme jeste jeden, a tam taky moc byt nechtela…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2042
25.4.17 16:33
@evelin12 píše:
Ahoj, máte podobnou zkušenost?
Dcera je od malinka málo společenská. Nechtěla se nechat chovat nikým jiným než mnou, kolem tří let měla problém jít jen s babičkou na procházku a už 2× jsem ji po měsíci odhlásila ze školky, protože dělala scény a já jsem jí tam nechtěla dát na sílu. Jsme doma s mladším, tak jsem si říkala, že jí dám ještě čas než sociáně dospěje. I když je to spíš úzkost být chvíli beze mě, protože v kolektivu dětí bývá ráda. V září musí povinně do předškoláků a já se toho už dnes děsím. Přihlásila jsem ji třeba na cvičení nebo jednou týdně do dětského klubíku, kam chodí její kamarádi, ale ona tam většinou tak 5× jde s nadšením a pak najednou otočí a řve mi doma, že chce bý se mnou, říká že jí bolí bříško a hlavička, je čím dál tím víc histerická. Je na ni vidět, že by i šla, ale pak ji přepadne úzkost a už nepomohou ani sliby ani zákazy. Nechci ji způsobit trauma, ale taky si myslím, že už je potřeba přestřihnout pupeční šňůru. Jak na to?
Řešila jsem to stejné, když malá měla 3 roky a kousek. Psycholožka poradila vytvrat, ty scény jsou většinou scény pro matku, má strach, to ano. naše třeba, že pro ni do školky nepřijdu, přitom se nikdy nestalo, že bych ji někde nechala. Zvracela x krát denně, ráno před školkou, po cestě do školky,…Já z toho měla hrozný stres, už dopředu jsem si říkala, co zas bude, jak to zvládnu, jak to zuvládne dcera…psycholožka poradila začít u sebe. Vnitřně se srovnat s tím, že situace je taková jaká je, že sic scény dělat může, ale já nemám dát najevo lístost, nestresovat se dopředu. I při scénách dát pusu, pohladit, říct že přijdu v tu atu dobu, to za každou cenu dodržet a prostě to brát tak, jak to je. Každopádně v mmntě, kdy jsem si to srovnala v sobě, srovnala se do týdne i dcera…hlavně neustupovat.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.4.17 16:37

Řeším stejný problém. Můj mladší syn zatím do školky nechodil, teď už musí - je předškolák. Taky se toho děsím. Před rokem jsme zkoušeli takové cvičení a hrátky s dětmi /byli tam i rodiče/. První hodina: začátek se bál i sundat boty, pak jakž takž, druhou hodinu mi skoro celou koukal na hodinky, kdy už půjdeme domů, no a třetí - řval už od vchodu, nepomohlo vysvětlování, přesvědčování, ani „hrubá síla“, kdy jsem ho doslova odvlekla po schodech dolů do šatničky, boty mu sundala za šíleného řevu, do místnosti odmítl jít, neudělala jsem s ním nic ani já, ani paní cvičitelka /tedy spíš učitelka, má pedagogické vzdělání vš/, prostě řval a řval, že chce domů, asi po půl hodině, kdy už jsme opravdu rušili ostatní, jsme se dohodli, že odejdeme. O další návštěvě nechtěl ani slyšet, nakonec nám vrátili peníze a zrušili jsme to. Tak jsem zvědavá na tu školku. Stalo se někomu, že si takto staré dítě nezvyklo a muselo se to řešit třeba s psychologem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
590
25.4.17 16:41

Me dcera taky rvala. zacal ji vodit manzel a bez scenek… zkus at vodi manzel…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2042
25.4.17 16:43
@snažilka2 píše: Řeším stejný problém. Můj mladší syn zatím do školky nechodil, teď už musí - je předškolák. Taky se toho děsím. Před rokem jsme zkoušeli takové cvičení a hrátky s dětmi /byli tam i rodiče/. První hodina: začátek se bál i sundat boty, pak jakž takž, druhou hodinu mi skoro celou koukal na hodinky, kdy už půjdeme domů, no a třetí - řval už od vchodu, nepomohlo vysvětlování, přesvědčování, ani „hrubá síla“, kdy jsem ho doslova odvlekla po schodech dolů do šatničky, boty mu sundala za šíleného řevu, do místnosti odmítl jít, neudělala jsem s ním nic ani já, ani paní cvičitelka /tedy spíš učitelka, má pedagogické vzdělání vš/, prostě řval a řval, že chce domů, asi po půl hodině, kdy už jsme opravdu rušili ostatní, jsme se dohodli, že odejdeme. O další návštěvě nechtěl ani slyšet, nakonec nám vrátili peníze a zrušili jsme to. Tak jsem zvědavá na tu školku. Stalo se někomu, že si takto staré dítě nezvyklo a muselo se to řešit třeba s psychologem?

Já psala příspěvek už výše. Ale - ono pokud jsi tam byla s ním a celou dobu řval, tak on by se pravděpodobně choval jinak, kdyby jsi ho tam nechala a odešla. Ony ty dětiječí nejvíc před těma matkama, v mmntě, kdy si je učitelka přebere, tak se většinou zklidní. Sic dcera tam seděla ještě pár dní jak oukropek, nezapojovala se a s nikým moc nemluvila, každý den to bylo lepší a lepší…a hlavně- u nás byl krušný nejen začátek, ale i po půl roce ve školce návrat z dovolené. To začalo zase to stejné, co na začátku. ale trvalo to kratší dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11329
25.4.17 16:49

Především se musíte přestat děsit a vytvářet katastrofické scénáře.

Jedině pokud vy budete úplně v pohodě, tak se vaše dcera začne učit překonávat svou plachost a introverzi.

Jinak tohle jsou fajn knihy

pro rodiče
https://www.kosmas.cz/…ym-strachem/
https://www.kosmas.cz/…avy-a-stres/

pro děti
https://www.kosmas.cz/…rach-strach/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10975
25.4.17 16:49
@ccudlik píše:
Me dcera taky rvala. zacal ji vodit manzel a bez scenek… zkus at vodi manzel…

Tohle funguje tutově! Náš čtyřleťák ráno kolikrát natahuje po odchodu z domova a do MŠ tatínek předává natěšené dítě :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7461
25.4.17 17:43

@luca241 Podepisuju, byt pevne presvedcena, ze ja sama chci, aby dite do skolky chodilo, ze je to pro nej dobra alternativa, cloveku hodne pomuze. I kdyz to zvraceni bylo uz dost silne kafe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24411
25.4.17 18:00

@evelin12 Nepovolila bych. U těch kroužků prostě trvat na svém. A školku zkoušet postupně, pokud jsi doma s dítětem, tak se domluvit, že bude chodit třeba jenom na pár hodin, do oběda nebo jak to půjde. A začínat třeba jedním dvěma dny v týdnu. Musí si prostě zvyknout. Ono totiž doma je to pro ni samozřejmě pohodlnější, na mámu může zkoušet to, co ve školce nesmí, může si dělat kdy chce co chce, ve školce je režim. Ale na to je potřeba ji navyknout. Takže trvat na svém, nedá se nic dělat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3063
25.4.17 18:12

@evelin12 jedině tak, že at bude brečet nebo ne, ty musíš vytrvat…trochu jsi to už pokazila tím že si jí 2× stahla ze školky a ona ví že si to muže vybrečet..takže se připrav že bude určitě vytrvalá :-)) většina dětí dělá sceny… někdo týden nekdo mesíc, dva, tři…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40170
25.4.17 18:22

@evelin12 teď to na tebe bude zkoušet víc. Má tě už hezky omotanou kolem prstu a ví, že jí ustoupíš. Byla chyba ji stáhnout, jakmile zabrecela.
Ze školy bys ji taky stahovala? Asi ne, že.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7461
25.4.17 18:56

@axelina @lucenka Jojo, jak je precedens, budou to mit sakra tezke. To byla pro me hlavni motivace nepovolit, minimalne moje vychytrale deti by po takovem ustupku pripravily dokonaly teror…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama