V září končím RD a jsem těhotná, jak postupovat?

Malvajs
24.7.13 15:33

V zari koncim RD a jsem tehotna, jak postupovat?

Ahoj holky, jdu k vam pro radu, jak postupovat. 22.9.2013 mi konci trileta rodicovska dovolena. V kvetnu mi psali z prace, jak to vidim. Byla jsem k nim uprimna a rekla, ze se jiz rok snazime o druhe a ze je realna sance ze v lete otehotnim. Pokud ne, ze nastoupim do prace. Odpovedeli mi, ze se poradi a ozvou.
Otehotnet se nam nakonec zadarilo :dance: a pokud vse bude v poradku, tak budu rodit v breznu 2014 (jsem 6tt).No a ted bych potrebovala poradit jak postupovat. Zatim vse tajime, chtela bych co nejdele, aby bylo vse v poradku, ale je mi jasne, ze musim do prace napsat nejpozdeji do 14 dnu. Potrebuji poradit, jak mam v tom zari postupovat. Pravdepodobne me na tech 5 mesicu nevezmou anebo mi nabidnou neco jineho. Ale ja smlouvu menit nechci a potrebuji, aby mi navazovala na druhy rodicak. Do prace bych jinak nastoupit chtela, syn jde od zari do skolky, takze v tom problem neni a ja klidne mezi lidi na chvili rada pujdu :-)Ale nejsem si jista, jestli zamestnavatel po me nebude chtit podepsat jinou „horsi“ smlouvu" a tim padem, bych dalsi materskou mela horsi. Od zari do brezna mi o penize ani ted tak nejde, protoze jsem mela RD na 2 roky ( myslela jsem, ze otehotnim driv :-)) a tudiz mi penize uz rok nechodi, tak to jeste tech par mesicu vydrzim, jde mi ale pak o tu materskou a o mozny nastup do prace po druhem rodicaku. Holky, nemate s tim nektera zkusenost? Predem moc dekuji za radu. PS: Mam smlouvu na dobu neurcitou.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

19256
24.7.13 15:42

No tak vzit zpatky te MUSI na stejnou pozici, jakou mas v smlouve a nemuzou te vyhodit. Nic nepodepisuj a je to, muzes klidne do prace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71496
24.7.13 15:47

@mroe Souhlas, mohou chtít něco podepsat, ale to je tak všechno, ty jim nic podepisovat nemusíš a platí tvoje původní smlouva… a těhotnou nemohou vyhodit ani pro nadbytečnost, takže směle do práce ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Malvajs
24.7.13 15:47
@mroe píše:
No tak vzit zpatky te MUSI na stejnou pozici, jakou mas v smlouve a nemuzou te vyhodit. Nic nepodepisuj a je to, muzes klidne do prace.

Takze myslis, ze nejlip proste nastoupit a pak v unoru jit na materskou? Ja se spis ptam, kdyby oni na me s necim vyrukovali, at jsem pripravena. Jakoze me vezmou, ale ze treba na zkraceny uvazek a na to bude jina smlouva a pink, vse bude jinak. Mela jsem celkem dobre placenou praci a nerada bych o ni prisla i do budoucna :-)

• Citovat
  • Upravit
Malvajs
24.7.13 15:48

@j.a.n.i1 No me by to nevadilo, jsme tri roky doma a klidne si par mesicu strihnu :-) ale bojim se, ze oni s tim budou mit problem. Hlavne ja asi trosku taky, protoze nevim jak zvladnou cely uvazek. Prac. doba od 9-17.30, takze zkraceny bych klidne vzala. A to se muze resit treba dodatkem ke smlouve?

• Citovat
  • Upravit
6528
24.7.13 15:50

@Malvajs měla jsem to podobné a kdyby mi to nevyšlo (nakonec jsem rodila ještě chviličku před koncem prvního RD), tak bych šla na neschopenku, abych pak měla nárok na PPM a následně na RP. Zjisti si, jak je to potom s vyplácením PPM, když před tím odpracuješ jakoby jen 5 měsíců. Nejsem v tom zběhlá, ale snad jsem zaslechla, že se to počítá z posledního zaměstnání (takže to by u tebe bylo těch 5 měsíců) a že to musí být min. rok, což by ti nevycházelo a pak by to vypočítávali z výplaty a rodičáků, který jsi vlastně neměla, takže by se PPM snížila. To ale jen hážu do placu dotaz na zamyšlení, rozhodně netvrdím, že to tak je. Mě jen řekli, že kdybych byla na neschopence, tak mám PPM ve stejné výši jako u prvního a o to mi šlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71496
24.7.13 15:52

@Malvajs Jo, zkrácený lze řešit dodatkem ke smlouvě, akorát si pohlídej, aby ten dodatek měl jen omezenou platnost třeba do toho února a že se to pak vrací zpět na plný.
Jo a pokud dobře počítám, tak mateřskou bys měla i v případě toho zkráceného stejnou, protože do 4 let předchozího dítka se porovná aktuální plat s platem před první mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19256
24.7.13 15:54
@Malvajs píše:
@j.a.n.i1 No me by to nevadilo, jsme tri roky doma a klidne si par mesicu strihnu :-) ale bojim se, ze oni s tim budou mit problem. Hlavne ja asi trosku taky, protoze nevim jak zvladnou cely uvazek. Prac. doba od 9-17.30, takze zkraceny bych klidne vzala. A to se muze resit treba dodatkem ke smlouve?

No, na zkraceni pracovni doby mas pravo jako tehotna, ale pokud se to bude resit dodatkem ke smlouve, doporucuju dobre procist, at tam neni nejaka klicka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71496
24.7.13 15:54

@mischelinka To, co ti řekli není pravda… žádný rok tam být nemusí, PPM by klidně spočítali i z jednoho měsíce, pokud by ten plat byl vyšší než před první mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19256
24.7.13 15:55
@mischelinka píše:
@Malvajs měla jsem to podobné a kdyby mi to nevyšlo (nakonec jsem rodila ještě chviličku před koncem prvního RD), tak bych šla na neschopenku, abych pak měla nárok na PPM a následně na RP. Zjisti si, jak je to potom s vyplácením PPM, když před tím odpracuješ jakoby jen 5 měsíců. Nejsem v tom zběhlá, ale snad jsem zaslechla, že se to počítá z posledního zaměstnání (takže to by u tebe bylo těch 5 měsíců) a že to musí být min. rok, což by ti nevycházelo a pak by to vypočítávali z výplaty a rodičáků, který jsi vlastně neměla, takže by se PPM snížila. To ale jen hážu do placu dotaz na zamyšlení, rozhodně netvrdím, že to tak je. Mě jen řekli, že kdybych byla na neschopence, tak mám PPM ve stejné výši jako u prvního a o to mi šlo.

To se ji netyka, ma smlouvu na dobu neurcitou, takze je stale jako v praci, zadny rok v praci se na ni nevztahuje.
Ted jsem si to procetla jeste jednou a ne, je to tak, jak rika Jani.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Malvajs
24.7.13 15:59

Holky diky :-) budu psat do prace nasi krasnou novinu, tak cekam na reakci a musim byt pripravena :-) Diky za pomoc :kytka:

• Citovat
  • Upravit
3876
24.7.13 16:07
@mroe píše:
No tak vzit zpatky te MUSI na stejnou pozici, jakou mas v smlouve a nemuzou te vyhodit. Nic nepodepisuj a je to, muzes klidne do prace.

No já si tedy myslím že po 3 letech ji na stejnou pozici vzít nemusí. Pozice se drží půl roku, ale po třech letech mají povinnost ji zaměstnat, ale může to být i na jiné pozici.
Nevím, je těžké v 6.tt říkat že jsem těhotná a kdybys to neřekla, podle mě se vedení nemůže zlobit. Myslím že se standardně těhotenství oznamuje po 3. měsíci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71496
24.7.13 16:09
@brumik7 píše:
No já si tedy myslím že po 3 letech ji na stejnou pozici vzít nemusí. Pozice se drží půl roku, ale po třech letech mají povinnost ji zaměstnat, ale může to být i na jiné pozici.

Musí ji vzít na pozici, kterou má uvedenou ve smlouvě, takže pokud ji má člověk uvedenou hodně přesně, tak i po 3 letech to musí být ta uvedená.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3876
24.7.13 16:13
@j.a.n.i1 píše:
Musí ji vzít na pozici, kterou má uvedenou ve smlouvě, takže pokud ji má člověk uvedenou hodně přesně, tak i po 3 letech to musí být ta uvedená.

ok, asi máš pravdu. já to ale pochopila tak že to nemusí být přesně to samé místo, kde dělala před porodem
http://finance.idnes.cz/…dnikani.aspx?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19256
24.7.13 16:15
@brumik7 píše:
ok, asi máš pravdu. já to ale pochopila tak že to nemusí být přesně to samé místo, kde dělala před porodem
http://finance.idnes.cz/…dnikani.aspx?…

No to tu ale nikdo nepsal. Tak to samozrejme byt muze( a je jedno, jestli je tehotna nebo se vraci do prace naporad). Psaly jsem na stejnou pozici, jakou ma ve smlouve. Takze zalezi na tom, jak ma tu pozici ve smlouve popsanou. V kazdem pripade jako ucetni nebude delat treba uklizecku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama