Vada řeči (neumím R, Ř) a nízké sebevědomí. Jak to řešit?

Anonymní
2.2.20 18:44

Vada řeči (neumím R, Ř) a nízké sebevědomí. Jak to řešit?

Ahoj.
Mám nízké sebevědomí z toho, že mám vadu řeči (konkrétně neumím písmeno R a Ř). Jsem kvůli tomu ve stresu, bojím se mluvit, protože mi lidi moc nerozumí. Na logopedii jsem chodila dlouho, ale R a Ř jsem se prostě nenaučila a teď už se to nenaučím. Když mám mluvit před cizími lidmi, tak si připravuji věty, bez těch písmen, ale někdy to nevyjde, že. Chce se mi z toho brečet, s takovou nikdy nebudu sama sebou, navíc se mi smějou. Co si myslíte o lidech, kteří mají takový handicap? Pokud ten problém máte, jak to řešíte, jak z toho ven? Díky moc všem.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

14228
2.2.20 18:47

Já si myslím, že potřebuješ dobrého logopeda. R a Ř se můžeš naučit i v dospělosti. Chce to jen trénink.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11944
2.2.20 18:53

No primárně začni řešit to sebevědomí. Ideálně v psychoterapii. R a Ř řeš až pak, přežila si to do teď, tak to pár měsíců počká. A zároveň ti to půjde líp. když odhodíš část té zátěže z mindráků a budeš se to učit v pohodě, ne s úzkostí.

Jinak ráčkování u chlapů mi přijde nesmírně sexy (čert aby vzal logopeda, co naučil Jindřicha Šídla vadu řeči maskovat), u ženských nevím, bo jsem vcelku dost hetero.

Respektive víš co - než se odhodláš do případné psychoterapie - jeď k Ivě Vostárkové na základní seminář o hlasu. Není to logopedie, nenaučí tě tam správně vyslovovat, ale hodně dobře pracuje s nalezením vlastního hlasu a jeho oceněním i s případnými vadami.

A je to fakt dobré.

https://www.dechahlas.cz/seminare/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5342
2.2.20 18:54

Táta se R a Ř naučil ve svých 55 když musel na logopedii kvůli mrtvici. Takže bych to nevzdávala, spíš si zkuste nastudovat různé způsoby nácviku. Třeba potřebujete trochu alternativní přístup aby vám došlo co má jazyk při vyslovování dělat. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11944
2.2.20 18:56

Jinak skotové mají ráčkování přímo v popisu skotské výslovnosti. A neříkejte mi, že tohle prostě není úplně nejlepší!

:-D

https://www.youtube.com/watch?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23040
2.2.20 19:01
@Anonymní píše:
Ahoj.
Mám nízké sebevědomí z toho, že mám vadu řeči (konkrétně neumím písmeno R a Ř). Jsem kvůli tomu ve stresu, bojím se mluvit, protože mi lidi moc nerozumí. Na logopedii jsem chodila dlouho, ale R a Ř jsem se prostě nenaučila a teď už se to nenaučím. Když mám mluvit před cizími lidmi, tak si připravuji věty, bez těch písmen, ale někdy to nevyjde, že. Chce se mi z toho brečet, s takovou nikdy nebudu sama sebou, navíc se mi smějou. Co si myslíte o lidech, kteří mají takový handicap? Pokud ten problém máte, jak to řešíte, jak z toho ven? Díky moc všem.

Není ostuda jít i v dospělosti k logopedovi. Ráčkování se nesměju, spíš si říkám, proč to už dávno neřešili s logopedem. Po telefonu jsem občas mluvila s paní, co hrozně drmolila, ač bez vady řeči, ale stejně jsem musela dávat velký pozor, abych ji pochopila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1205
2.2.20 19:01

Chodila jsi na logopedii i v dospělosti nebo jen jako dítě? Já se R najednou téměř naučila ve 30 po asi dvou lekcích s logopedkou, kterou jsem náhodou potkala na spinningu. Jako dítě jsem chodila na logopedii taky neúspěšně. V kombinaci určitých souhlásek mi ani dnes úplně nejde, ale většina lidí si toho už ani nevšimne nebo to minimálně neřeší. A pár kamarádů mi dokonce řeklo, že to ráčkování předtím bylo zajímavé, takže bych se tím netrápila. Ale jinak pomůže psychoterapie a uvědomění si, že většině lidí v Tvém okolí je popravdě řečeno dost ukradené, jak kdo mluví. Nebo Ty si něco špatného myslíš třeba o lidech, co neumí pro změnu sykavky nebo třeba koktají?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1421
2.2.20 19:02

Taky si myslím, že by ses mohla objednat k nějakému logopedovi, šance, že se to naučíš je velká a naroste ti sebevědomí. Ale znám pár lidí, co to neumí a nikdy se to nenaučili a myslím, že se jim nikdo nesměje. A nebo možná nějaký blb se směje, ale spoustě lidem se nějaký bllb kvůli něčemu směje, kvůli váze, výšce, vlasům, vzdělání, vzhledu, zaměstnání, oblečení a dalším věcem. Na to se můžeš vykašlat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1721
2.2.20 19:18

Najít správného logopeda. Chodím se synem k logopedce, která sama říká, že někdo používá špatné metody. A taky k ní chodí i dospělí. Věř si, dáš to

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.2.20 19:19

Já jsem se to naučila doma. Teď chodím jen se sykavkami. A upřímně mě to až tak nepřijde. Oproti tomu jak jsem mluvila na škole kdy mi fakt nebylo rozumět, mi teď rozumět je domluvím se i přes telefon, co předtím nešlo. Sice když mluvím rychle tak si šlapu na jazyk a nebo když je ve slově moc hačku, tak je menší problém, ale jinak bych řekla že to docela jde.
A upřímně bych řekla že s tím moc problém nemám (snad) co se okolí týče až na prac. kolektiv. Tam mi to šefka dává hodně sežrat, ale ji vadí i to že nechodím oblečená jako dáma tedy podpatky, šaty a že se nelíčím tak ji vadí i že mluvím šíleně a pár dalším kolegyním to vadí taky…ale tam se ty vztahy tak nějak zhoršili sami v poslední době

• Nahlásit
  • Citovat
1828
2.2.20 19:19

Taky jsem jako dítě chodila několik let neúspěšně na logopedii a R jsem se potom naučila na prahu dospělosti během jednoho sezení na logopedii. Kolegyně Slovenka se R naučila v dospělosti, když začala mluvit česky :mrgreen: :mrgreen: Takže to rozhodně jde, nevzdávej to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5942
2.2.20 19:23

Lidem s vaddou řeči se nesměji samozřejmě, ale slapani si na jazyk mi vadí hrozně a neumím si představit, že by můj partner měl tuto vadu. R a Ř mi tak nevadí, ale moje spoluzacka se nakonec obojí naučila asi 2 roky před maturitou (tedy téměř v dospělosti), protože chtěla jít na pedagogiku a to se vylucovalo, motivace a šikovný logoped a šlo to. Takže jak radi ostatní, najít nového logopeda. Myslím, že motivaci máš… držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1496
2.2.20 19:29

R mi v některých slovech jde, v některých trochu rackuju, neřeším to. Táta a další příbuzní jsou cizinci a já jsem se od nich naučila jinak vyslovovat některé hlásky a pochytila jsem v některých slovech i trochu jiný přízvuk. Na logopedii jsem s tím chodila v skoro v dospělosti a chodili tam i dospělí. Takže pokud chceš, tak tak s tím klidně můžeš pořád ještě něco udělat. Ale myslím si, že výslovnost nebude tvůj hlavní problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4388
2.2.20 19:34

Najdi si klinického logopeda, hradí to pojišťovna. jen poctivě cvičit.
Logopedie není jen pro děti, učí se mluvit. i lidí po nemoci, po bouračce, naučí se pílí, není nic co bys nezvládla když budeš chtít :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23107
2.2.20 19:40

Vady řeči u lidí neřeším, mám výhodu, že moje děti měly problémy s řečí, tak jsem celkem vycvičená v domýšlení a nemám problém s porozuměním i u větších vad. Ty ale zkus nějakou logopedii, kde by ti mohli poradit jak to zlepšit. A hlavně zapracovat na sebevědomí, ono je fakt většině lidí šumák jak mluvíš a těm co ne za to nestojí. Sama to teď řeším se synem, že se mu občas nějaký tupější spolužák posmívá, ale co se dá dělat. Rozumný člověk to neřeší a blbec se bude smát kvůli něčemu jinému.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama