Vada řeči vzniklá náhle v dospělosti

Anonymní
19.9.21 22:56

Vada řeči vzniklá náhle v dospělosti

Ahoj všem,
nemáte někdo zkušenost s vadou řeči, která vznikla v dospělosti? Pociťuji na sobě, že mám trochu jinou výslovnost - konkrétně jde o,,r”, není to přímo ráčkování… Spis mi přijde, ze ho někdy řeknu nechtěně jinak, jakoby méně zřetelně, nebo jak cizinec nebo jak to nazvat… Spis kdyz jsem nervózní. Stalo se mi to až teď, co jsem po porodu (ale až třeba 5 měsíců po). Jelikož jsem byla zvykla hlas používat v práci, na VŠ jsem absolvovala kurz rétoriky, tak mi to dost vadi a chci to začít resit.
Nemáte s tím někdo zkušenost? Nemůže to byt únavou, nevyspanim? Vstávám v noci co 45 minut, v 6 ráno úplný budicek, je pravda, ze od porodu jsem se nevyspala. Tak mě napadlo, jestli to nemůže souviset? Nebo třeba nejak u porodu? Byl ale bezproblémový… A asi by se to projevilo hned.
Nemáte někdo zkušenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18362
19.9.21 23:02

Jo, spánkovou deprivací to klidně být může. Ta dělá s mozkem věci a na hlase jako takovém klidně může být poznat, protože chronická únava a s ní spojený stres se na hlasivkách a motorice mluvidel pochopitelně projevuje.

Ale nebude to trvalé, pokus se to ignorovat, zejména když je to jen občas, aby se to nezafixova. A ideálně se do práce vracej až po té, co se spánek srovná.

Kdyby se, nedejbože, stalo, že to bude přetrvávat, objednej se na logopedii a budeš se holt trošku přecvičovat.

Tím že teď je mozek v setrvale stresovém módu, tak se stejně moc nezvládne něco nového učit a většina toho nácviku u logopeda bude tak jako tak uvolňování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35774
20.9.21 06:52

Může to být banalita ale taky příznak vážnější nemoci. Pokud by problém přetrvával, bylo by vhodné jako první zamířit na neurologii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.9.21 07:45

@Ou Díky :srdce:

@Pears206 To si myslím, ze by se pravě dělo celkove, i doma… Ale mi se to děje jen v určitých situacích.

• Citovat
  • Nahlásit
35774
20.9.21 09:50
@Anonymní píše:
@Ou Díky :srdce:@Pears206 To si myslím, ze by se pravě dělo celkove, i doma… Ale mi se to děje jen v určitých situacích.

Nechci strašit, ale některé symptomy nemocí přicházejí plíživě a nenápadně. Ale pokud se spokojíš s tvrzením, že je vše v pořádku a je to jen únava, stres a přetížení mozku a když tak to vyřeší logoped, OK, Tvůj problém.

Právě těhotenství, kojení a období po porodu, bývá spouštěčem různých chorob, které s ním zdánlivě nesouvisí, vlivem vysokých hladin některých hormonů a prudkých hormonálních změn za krátké časové období.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.9.21 11:11

@Pears206 Já ti rozumím, samotnou mě napadlo, jestli to není něco vážnějšího. Ale jak říkám, pokud by nějaký symptom přicházel, ač třeba nenapadne, tak by se to zřejmě neprojevovalo tak, ze se mi blbě mluví v jedné konkrétní situaci, pak to zmizí a opakuje se to zase až v tu danou chvíli. Nechci to tady zatím úplně rozvádět, mám tu známé a rodinu.
Takže varovné svetylko svítí a uvidíme, co bude dal.
Ted si spis říkám, jestli mozek nepovzbudit i nějakými vitaminy a minerály, trochu nezrelaxovat a tak 😊

Hlavně jsem k tomu nikde nic nenašla, tak mě zajímalo, jestli se s tím někdo nesetkal 🤷‍♀️

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.9.21 12:19

Setkala. Stejně, po dětech, do toho práce, totální únava. Mluvila jsem jak hotentot. R mi nešlo. Najdi si jak logopedi trénují ta inkriminovaná písmenka a potrénuj si to. Jsou to svaly jako jiné.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.9.21 17:20
@Anonymní píše:
Setkala. Stejně, po dětech, do toho práce, totální únava. Mluvila jsem jak hotentot. R mi nešlo. Najdi si jak logopedi trénují ta inkriminovaná písmenka a potrénuj si to. Jsou to svaly jako jiné.

Jeee, to jsem rada, ze nejsem za exota… Nemyslím to zle… Ale připadám si vadná 🙈. A jak to dopadlo? Děkuji za rady, pohledam 👍

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat