Večer nechce usnout - zrušit odpolední spánek?

2257
1.12.07 23:07

Večer nechce usnout-zrušit odpolední spánek??

Ahoj, maminky, mám dotaz, Adélka poslední dobou nechce usínat večer. Trvá to dlouho, často dojde na pláč a výhružky, nechceme jí pořád ale strašit bubákem a tak. Odpolední spaní je naopak bez problému, usne skoro hned po pohádce, ale spí třeba i dvě a půl hodiny. Jednu dobu jsem jí to regulovala na max hodinu a půl, ale i tak to večer byla hrůza. Usínám s ní, to už jsem řešit přestala, protože když usne rychle, není to takový problém. Ale poslední dobou je to hrůza. Snažíme se s ní chodit ven dopoledne a i odpoledne, ale asi má dost energie. Ráno vstává kolem osmé až půl deváté, po obědě chodí spát mezi půl jednou a jednou. Někdy, když jí spát nedám, tak večer usne skoro pohádkově, ale někdy je hodně protivná a nebo si sama o odpolední spaní řekne.
Chtěla bych se hlavně zeptat, jestli už vaše děti po obědě taky nespí, nám je 2,5 roku a myslela jsem si, že by to ještě mohlo nějakou chvilku vydržet.
Napadlo mě jí ráno budit dřív, ale tím, že máme prodloužené to večerní spaní, tak i já ráno dospávám, protože věci dělám pak hodně pozdě, nebo díky těhu nemůžu pak dlouho zabrat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

157
2.12.07 07:12

Ahoj ahoj! Tak nase Kacka kratce po druhem roce prestala spat pres den uplne, ale o to driv chodila spat vecer (cca po 19:00). Abych rekla pravdu, tak mi to vubec nevadilo, protoze kamaradky decka sice spaly po obede, ale vecer byly vzhuru az do pulnoci… 8O

Ja myslim, ze mas dve moznosti - bud ji davat spat porad i odpoledne, nechat ji spat klidne i ty dve a pul hodiny, ale pak mas velkou pravdepodobnost, ze ti bude vecer radit az „do pulnoci“. :lol:

Nebo ji spat odpoledne nedavat vubec (nebo jen opravdu tak max.na hodinu) a pak si myslim, ze by problemy s vecernim spanim byt nemely.

Verim, ze jsou i deti, ktere v tomto veku spi jak po obede, tak chodi brzy i vecer… ale podle me to jsou spise vyjimky. Ja tedy osobne neznam nikoho, komu by takhle stare dite chodilo spat na 2,5 hodiny po obede a vecer hned po sedme. Proste bud a nebo.. :)

Zdravim, Jana.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5255
2.12.07 08:05

Ahojky,tak já nemám tak staré dítě,ale švagrová má úplně stejně starou holčičku,2 roky 4 měsíce a zrovna včera jsme spánek její malé řešily. Přes den jí dává už před 12 a nejpozději o půl 2 ji budí,večer pak usne kolem 8. Když malá přes den nechce spát,tak je sice večer už kapánek protivná,ale zato už v 7 večer spí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1966
2.12.07 13:29

Ahoj,
tak já si zase myslím, že je dobré dávat prcka po obědě spát nebo aspoň „odpočívat“ - prohlížet si v posteli knížky, poslouchat pohádky, písničky nebo tak něco, už jen z toho důvodu, že ve školce to po něm budou stejně vyžadovat. Takže bych malou dala po obědě zdřímnout (zvlášť, když sama chce) a třeba po hodince ji vzbudila.

My jsme teda naštěstí ti jedni z mála, syn má 3 a půl, po obědě spí tak 1,5-2hodiny a večer usíná (resp. je uspáván :twisted: ) kolem 20hod. Ráno vstává něco před 7. Ale je pravda, že je ve srovnání s ostatními dětmi dost spavý, taky co začal chodit do školky, bývá večer hodně unavený a s usínáním nejsou problémy. Ve školce ho chválí, že usne vždycky jako jeden z prvních :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
2.12.07 13:34

Ahoj,
tak náš Mates je to samé. Po o usne bez problémů do minuty, ale večer je to na dlouhý lokte. Nicméně i tak si myslím, že odpolední spánek ještě potřebuje.
Nechávám ho spát cca 1,5 hod., nejpozději do dvou, půl třetí. Večer ho dáme spát v osm a do půl deváté, někdy do devíti neusne. Ale už je to lepší, neřve, jen leží v posteli a něco si mumlá. Nejdřív mu taťka čte pohádky a pak sám leží ještě půl hodiny a posluchá nás, jak tu ševelíme. To ho uspí a je klid. Sice to teda trvá dlouho, ale aspoň je v posteli. Dřív furt vyřvával, že má hlad, že se bojí, že chce čůrat… :lol:
Ráno vstává před osmou.
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1535
2.12.07 14:32

Ahoj,
tak my byli donedávna „vzorňáci“ - po obědě spal Mates 2 až 3hodiny a večer usínal tak do 20:30. Jenže poslední dobou se nám to večerní usínání jaksi prodlužuje :? Už jsem zkoušela ho bo obědě budit, třeba po 1,5h spánku, ale Matý je tak unavený, že po minutce zase usne, když mu to nedovolím, že třeba někam musíme, je tak protivný, že se to nedá :x Takže taky řeším, jaké pro nás bude nejmenší zlo, každopádně u vás bych to viděla na pokračování spaní po obědě, ale třeba jen tu hodinku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
292
2.12.07 15:22

ahoj,

tak my jsme ta vyjimka,jak tu nekdo psal :lol: Stepanek ma 2r5m

Maly vstava kolem osme,v jednu jde spat…spi 1,5-2,5hod a chodi vecer spat mezi 20-21h…ale kolem nas je dost podobnych deti…

myslim,ze zvyk je zelezna kosile :wink: mame obcas obdobi,kdy jsou s jednim nebo druhym spanim problemy…ale to vzdy zase pominulo … ja na rezimu trvam…a on to uz vi…

Myslim si,ze takhle male dite spanek odpoledne potrebuje…nebo si aspon odpocinout…navic fakt ve skolce se chodi spat…
A ty cekas dalsi miminko…vis jaka je to pomoc,kdyz mas na chvilku jen to mladsi popr. chodi spat oba…chvilka klidu za cely den…

zkusila bych omezit ten odpoledni spanek,ale nerusit…ne nasilim…ale po hodince otevrit dvere do pokojiku,zacit „rachotit“,chodit kolem a ditko se probere…a pak vecer nahnat do postele,lehnout si treba s ni,ze budete jen vy dve spolu si povidat,co bylo za cely den,povidat spolecne pohadku(ona bude doplnovat)…a budete lezet,zklidni nervovou soustavu…a myslim,ze vytuhne…a pak si na to zvykne a zacne chodit normalne spat…
nas maly v jednom obdobi,kdy nechtel vecer usinat delal pri vecernim usinani stojky na hlave,kotouly…dlouho mu trvalo,nez se uklidnil a usnul…pomohlo prave to povidani a lehnuti si k nemu…ale kazde dite je jine…no..

a tak to praktikujeme i po narozeni mladsi…ta chodi spat drive a pak jde spat strsi…jdu si s nim lehnout a v devet uz mam „volno“…

tak preju hodne stesti…

Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
292
2.12.07 15:41

a dala bych te zmene „cas“…proste to zkouset aspon tyden a pak udelat zaver…protoze mala uz ma uricity postup zazity a to v sobe nezmeneni ze dne na den…

tak hodne sily,j.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2257
2.12.07 18:50

Maminky, děkuju za rady, dneska jsme tedy spát nešli, ale Adla vstávala zase kolem 3/4 na devět a teď jdeme do sprchy a do hajan s knížkou a snad usne. Jinak mě ještě napadlo vyzkoušet vstávat ráno dřív a dávat kolem 12 hodiny spát na tu hodinu a půl max. Je fakt, že měla oči červené a i když pořád srší elánem, tajně doufám, že rychle vyprchá..Ono je sice fajn ráno dlouho spát, ale pak je celé dopoledne zabité a pak to večerní spaní..
Dám vám vědět, jak jsme pokročili :wink: Pěkný večer

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2590
2.12.07 22:39

Ahoj máme obdobný problém Vali ráno vstává v půl sedmé, protože chodíme s bráchou do školy ,kolem jedenácté jde spát, ona je hroznej spáč kdyby nemusela vstávat tak spí třeba do devíti ,ale jelikož vstává tak brzo tak už je v jedenáct hotová.Spí tak tři hodiny a to jí musim budit nikdy se sama neprobudí spala by asi až do večera ale nikdy jsem to nezkoušela.Večer je ale na zabití ,hrozně ruší Jiříka kterej by spal pořád mu tam vypráví a zpívá nevadí jí, že je sama zpívá si třeba hodinu a půl.Už jsem zkoušela jí nedávat spát většinou o víkendu nespí, protože vstává dýl a já mám práci s vařením tak že jí nestihnu uložit.Záhada je, že i když nespí tak večer povídá a zpívá stejně dlouho.Tak jí spát dávám, protože to vyjde na stejno a já mám klid aspon v poledne.
ZUZAN

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
292
2.12.07 23:53

PeZa…jeste ti tu okopiruju kousek clanku,co jsem cetla na jinem serveru…pisou tam o chronicke unave…nevedela jsem,ze to existuje…a mozna je na tom kus pravdy…to posud sama…

"- Věnujte pozornost dennímu spánku.
Pokud dítě dlouhodobě málo spí, stane se chronicky unaveným. Tělo začne v tomto stavu bojovat s únavou zvýšenou aktivitou. Zdálo by se, že pokud dítě spí přes den méně, bude v noci spát lépe. Opak je však pravdou. Pokud se dobře vyspí přes den, bud mít o to spokojenější a delší spánek přes noc! Není to logické, ale biologické! Pokud dítě spí 11 hodin (místo 14) denně a méně, je pravděpodobně chronicky unavené!
Známky chronické únavy: přehnaná aktivita, nervozita, neschopnost delšího soustředění, věšení se na mámu, náladovost, mrzutost
Chronicky unavené děti nevykazují známky únavy jako: pokles aktivity, ztráta zájmu o lidi a hračky, lehání si na zem. Zívání, skelný pohled

Tipy, jak situaci zlepšit
1/ Dejte dítě večer brzy spát - když promeškáte správný čas, bude dítě večer unavené a bude mu dlouho trvat, než se dostatečně uklidní a usne. Vystopujte ideální čas pro vaše dítě!
2/ Uložte dítě včas na dopolední spánek - velmi unavené dítě může být unavené již 1-2 hodiny po probuzení. Pokud vaše dítě spí již jen jednou denně, zkuste ho uložit již v 11 :00 hodin.
3/ Sledujte známky únavy - zkuste ho dát spát dříve, než organismus spustí útok proti únavě a dítě zase ožije.
4/ Vybudujte flexibilní režim - dítě má biologické hodiny, které mu říkají, kdy má jít spát ~ částečně začínají fungovat ve čtyřech měsících, v devíti je již dítě plně připraveno na pravidelný režim. Pokud den nemá žádnou strukturu, biologické hodiny nemají šanci se nastavit.
5/ Vybudujte si večerní rituály - večeře, koupání, čtení knížky, uložení do postýlky. Všechny tato činnosti připravují ditě ke spánku, uspokojují ho a dávají nu signál, že má jít spát. Důležitý je kraťoučký rituál i před poledním spaním - třeba jen zatažení závěsů a vždy stejný sled událostí."

Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
3.12.07 11:16

Tak malá po obědě stále chodí spát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2257
3.12.07 12:54

Ahoj, včera usnula prakticky hned v osm, ale spala klidně celou noc do devíti do rána. Bohužel jsem se zavčasu neprobudila, protože jsem zase pro změnu nemohla usnout (ach to těhu), takže jsme vstávali tak nějak kolem deváté. Teď s ní leží manžel, myslím, že když neusne, aspoň bude stačit, když bude ležet a odpočívat.

Ale odpolední spánek jí rušit úplně nechci, protože jsem včera viděla, jak měla červené oči, takže to nějak musím vychytat..

Jaana-děkuju za kousek článku, třeba ty rituály máme, ale i když všechno děláme pořád dokola, i hodina je stejná, tak je stejně pořád vyrvál. Oblíbáme skoro všechno, co kde leží, zamkneme i pusinku, ale někdy to je prostě k ničemu. No uvidíme, jak dneska..

Dám vám vědět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
299
4.12.07 19:07

Ahojky.

Tak my máme stejný problém. Lucinka má 2 roky a 2 měsíce a ráno spí tak do 8 a v poledne chodí spát tak kolem jedné spí i do 16 hodin a večer pak usíná až po 21 hodině někdy až ve 22 hodin. Je to asi po narození malého ten má 1,5 měsíce. No je to někdy na bednu, ale říkám si, že se to snad spraví.
Vojtíšek usíná různě někdy v 21 někdy až ve 22 hodin trápí ho prdy a tak no nemá ještě žádný režim a Lucinka jak ho slyší, tak si z postýlky pořád vymýšlí čůrat a tak. No snad se to srovná zatím to neřeším. A to, když nejde spát po obědě má pak spánek večerní neklidný to je pravda jak píší v tom článku. Odpolední spánek bych ještě nerušila je to brzy. Tak přeji zdravé mimnko a zlepšení spaní. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2766
2.1.08 23:00

Ahoj Pezo ,tak jak jste na tom?

Náš Jiřulka vstává kolem sedmé,po obědě chodí spát kolem jedné a spí tak dvě hodiny.Když to vypadá,že bude spát déle,tak ho nenápadně vzbudím.Večer usíná většinou po půl deváté,během deseti minut,po pohádce.Občas mu to samozřejmě trvá déle.Ale určitě bych to odpo spaní nerušila..Navíc teď mi to vyhovuje,že po obědě chodím spát taky,bůhví co bude pak :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama