Věkový rozdíl 3 nebo 4 roky z pohledu sourozenců

Anonymní
26.1.21 18:06

Věkový rozdíl 3 nebo 4 roky z pohledu sourozenců

Ahoj,

plánujeme druhé dítě, původně jsme chtěli děti cca ty 3 roky od sebe (méně bych nedala). Teď se pomalu blíží doba, kdy bychom se měli začít snažit, ale já se momentálně na těhotenství moc necítím :?

Chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s věkovým rozdílem cca 4 roky, ale z pohledu sourozenců.
(Nepochybuji o tom, ze tenhle větší odstup přináší výhody matkám, a psalo se tu o tom hojně, ale zajímalo by mě pravě, jak to vnímají sourozenci).

Mate některá sourozence s takovýmto odstupem? Byli jste kámoši nebo spis dva jedináčci?
Případně máte děti s tímto odstupem? Hrají si spolu, baví je společné aktivity, výlety, dovolené?

Děkuji za zkušenosti :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20581
26.1.21 18:10

Já mám segru necelé 3 roky a je to super, s druhou segru mame větší věkový odstup a už si nejsme tak blízké. Já mám děti od sebe 4 roky a už se mi to zda dost, jako něco si spolu hrajou, ale většinou se spis jenom perou, protože větší si chce hrát s legem, skládat puzzle a mladší mu všechno ničí :roll: společné aktivity moc nejdou, co dělám s jedním nechce ten druhy, ale třeba výlety a dovci v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24225
26.1.21 18:16

S rozdilem 4 roky uz se ty deti zacinaji mijet (mam takto bratrance a deti kamaradky a sousedu). Je trochu horsi vymyslet spolecne aktivity, ale jeste se da (rozdil treba 6 let uz je podstatne horsi).
Zase si tolik nekonkuruji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
253
26.1.21 18:22

Mam brachu o 4 roky.. Nehrali jsme si spolu, nerozumeli si vubec… Zacali jsme se bavit az kdyz se odstehoval o 100km dal.. Pro brachu jsem byla vzdy brzda a kdyz mi neco slo lip nez mu, tak me za to mlatil :mrgreen: :mrgreen: protoze se citil asi pokoren, ponizen :mrgreen: :mrgreen: byla to vojna… Navic vsichni byli vzdycky hotovi z brachy „prvni dite“ kdyz pak prarodice umirali (meli uz alzheimra), ptali se jen na brachu.. Ja jako bych nebyla… ale to uz odbocuji… Kazdopadne me to podnitilo k tomu mit mezi detmi vazne mensi vekovy rozdil ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52235
26.1.21 18:22

Ty tri roky jsou fajn. Ctyri a vic mi prijde moc.
Ale uvidis, jak si to priroda zaridi ;).
Za sebe mam 1,5-3r. idealni rozdil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 18:26

Já bych řekla, že je to hodně i o povaze děti. Mám tři polorodé sourozence. Ségry jsou od sebe 2 roky a blízké si nikdy nebyly. V dětství se spíš o hračky praly a hádaly, než že by si spolu hrály. V dospělosti se vyloženě nemusí, nestýkají se. Bratr, o 6,5 roku mladší od té mladší ségry. Ti dva se celý život mají rádi. Ségra ho měla jako panenku, od malá se o něj ráda starala. V dospělosti se vzájemně podporují, oba si zažili svoje a jsou si velkou oporou. Nejstarší sestra je úplně mimo jejich vztah.
Prosím anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
418
26.1.21 18:28

Jsme se sestrou od sebe 2 roky a 8 měsíců.
Myslím že ten cca 3 letý rozdíl je super. Byly jsme si hodně blízko a zároveň mě kde co naučila. Ale když jsem byla ještě ve školkovém věku, snesla bych i ještě o něco mladšího sourozence. Pak přišel takový ten zlom, kdy já byla ještě dítě a sestra pubertacka. To jsme si nerozuměly, ale to přijde vždycky když deti nemáš hned 1-2 roky za sebou. Kdyby byla rok a více starší, tak si myslím že v tom školním věku už si tak blízko asi nebudeme, ale to nemohu posoudit.
Každopádně záleží i na pohlaví sourozenců a povaze. Sestřenice s bratrancem byli od sebe 11 měsíců :mrgreen: no a tam to byla pěkná válka dokud nevyrostli :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3252
26.1.21 18:29
@Anonymní píše:
Ahoj,

plánujeme druhé dítě, původně jsme chtěli děti cca ty 3 roky od sebe (méně bych nedala). Teď se pomalu blíží doba, kdy bychom se měli začít snažit, ale já se momentálně na těhotenství moc necítím :?

Chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s věkovým rozdílem cca 4 roky, ale z pohledu sourozenců.
(Nepochybuji o tom, ze tenhle větší odstup přináší výhody matkám, a psalo se tu o tom hojně, ale zajímalo by mě pravě, jak to vnímají sourozenci).

Mate některá sourozence s takovýmto odstupem? Byli jste kámoši nebo spis dva jedináčci?
Případně máte děti s tímto odstupem? Hrají si spolu, baví je společné aktivity, výlety, dovolené?

Děkuji za zkušenosti :kytka:

řekla bych, že záleží na povaze staršího dítěte, mám 3 deti po 3 a 3,5 letech, tzn. nejmladší a nejstarší mají rozdíl 6 a půl let, ale jsou to holky, starší dcera si s malou vyhraje, ale musí se trošku ponížit na její úroveň nebo naopak se k ní chová jako vychovatelka :mrgreen: myslím, že problém nastane až v pubertě té starší, že jí nebude bavit za sebou tahat sestru jako ocásek :mrgreen:

druhá věc je, že menší dítě ničí té větší věci, ale z toho zase brzo vyroste…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4357
26.1.21 18:29
@purplee píše:
Mam brachu o 4 roky.. Nehrali jsme si spolu, nerozumeli si vubec… Zacali jsme se bavit az kdyz se odstehoval o 100km dal.. Pro brachu jsem byla vzdy brzda a kdyz mi neco slo lip nez mu, tak me za to mlatil :mrgreen: :mrgreen: protoze se citil asi pokoren, ponizen :mrgreen: :mrgreen: byla to vojna… Navic vsichni byli vzdycky hotovi z brachy „prvni dite“ kdyz pak prarodice umirali (meli uz alzheimra), ptali se jen na brachu.. Ja jako bych nebyla… ale to uz odbocuji… Kazdopadne me to podnitilo k tomu mit mezi detmi vazne mensi vekovy rozdil ;)
:hug:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3960
26.1.21 18:39

Mám bráchu o 4 roky staršího. Já jsem ho chudáka pořád provokovala, on mě moc nebral, vždycky jsem chtěla jít ven s ním a jeho kamosema, tak to byl dost naštvanej, že dolejzam.. já se mu teda ani nedivim :lol: teď v dospělosti jsme v pohodě - normálně se spolu bavíme, máme společný smysl pro humor.. podle mě taky záleží na povahach těch dětí a taky třeba to, kdo je starší.. myslím, že když je třeba starší holka, tak je to možná lepší, že se chce o to mladší třeba starat a tak :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8309
26.1.21 18:56

Všechno má své klady a zápory. Já mám sestru o 4,5roku mladší a dost jsme si rozuměly, ale myslím, že velkou roli v tom hrál s moje potřeba o někoho pečovat na jedné straně a na druhé straně to, že máma na nás byla sama neměla moc času a sestra mě měla jako „náhradního“ rodiče. Naučilo nás to toleranci, vycházení s „parťákem“ jiného věku, než naši spolužáci. Ale osobně si nemyslím, že by takový rozdíl byl lehčí pro rodiče. Práce naopak. Když už se s tím starším dítětem dá něco podnikat, víc toho ujde, více věcem rozumí, umí lépe vyrábět, rozumět složitějším četným textům atp, tak do toho přijde miminko. Já jsem to tak vnímala u třetího dítěte, které je o 4,5 roku mladší, než nejstarší. To léto, co se narodila, mi to bylo trošku líto vůči těm starším dvěma, protože už jsme s nimi mohli jezdit na cyklovýlety, na vodu, na různé akce, v zimě lyžovat a místo toho jsme se placatili s miminkem a v těch aktivitách byli dost omezení. Číst dětem musíme taky odděleně, protože dvouletá čte něco jiného než 5 a 7letý atd atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1857
26.1.21 19:26

Se segrou mame rozdil necele 4 roky. V dospelosti pohoda. Jako diteti mi to prislo strasne moc. Hraly i praly jsme se teda dost, ale prislo mi, ze je jinde a dolezam. Deti jsem proto chtela s mensim rozdilem. Ma to sve vyhody i nevyhody jako vsechno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3207
26.1.21 19:37

Chtěla jsem děti dva roky od sebe. Než se manžel rozhoupal tak to mohlo byt 2,5. Tři potraty zaridily, ze jestli budu v následujících měsících tehotna tak budou prvnímu čtyři roky. Nevymyslela bych blbosti jestli rozdíl 3 nebo 3,0008 let od sebe, ale šla bych do toho. Aby jsi nebyla překvapena až to nepůjde nebo budou problémy a budeš rada když budou mít třeba rozdíl 6 let a to dite vůbec mas

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 19:58

Děkuji za příspěvky! Trochu mi potvrzujete, že ty 4 roky už je skoro moc, no :?

Věřím, že pak v dospělosti je to jiná a vztah si můžou udělat bez ohledu na to, jak vycházeli v dětství.

Ale jde mi teď spíš o to období od narození cca do puberty - aby děti byly schopný se spolu plus mínus zabavit a já nemusela běhat od jednoho k druhýmu a s jedním prohlížet leporelo a s druhým hrát člověče nezlob se :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 20:01
@hospodki píše:
Chtěla jsem děti dva roky od sebe. Než se manžel rozhoupal tak to mohlo byt 2,5. Tři potraty zaridily, ze jestli budu v následujících měsících tehotna tak budou prvnímu čtyři roky. Nevymyslela bych blbosti jestli rozdíl 3 nebo 3,0008 let od sebe, ale šla bych do toho. Aby jsi nebyla překvapena až to nepůjde nebo budou problémy a budeš rada když budou mít třeba rozdíl 6 let a to dite vůbec mas

Má tom něco bude :palec: na druhou stranu znám zase i několik párů, který se z důvodu “co když to nepůjde hned” se začali snažit dřív a pak byli celkem zaskočený, když to hned bylo :nevim:

Držím Vám palce ať to vyjde!

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat