Velikost příjmů a hypotéky

120
20.5.16 12:56

Velikost příjmů a hypotéky

Zdravím všechny :-)

Právě jsem dodělala vysokou, a s přítelem (jsme spolu přes 5 let) plánujeme, co dál.
Oba jsme se shodli, že bychom rádi do baráčku někam v rozumné vzdálenosti od Prahy.

Nezávazně zatím projíždíme inzerce, hledáme pozemek, stačí menší, okolo 500-700 m2 (nechceme zahradu, je to kupa starostí, a ani jeden na to moc nejsme, stačí nám mini plácek na gril a dvě židle), s tím, že domek si pak necháme postavit podle představ.

na ten pozemek počítáme max do milionu, na typové baráky koukáme max do tří milionů, ale samozřejmě bysme se rádi vešli na co nejnižší částku, ideálně okolo 3M za všechno. (aby to bylo autem tak do 30 minut od Prahy, ale zároveň s vybaveností obce -školka apod. už někde blíž, líbí se nám lokalita okolo Mělníka, Neratovic, případně Kralup apod.) Představa o domku: menší pozemek/zahrádka, domek nejspíše patrový, 4 místnosti, gar. stání nebo garáž. Plus běžné výdaje-provoz auta, spoření, pojistky,…

Ale buďme realisti, počítáme tedy s tou útratou okolo 4M. Na což si chce vzít hypotéku.
Naspořeno máme okolo 500 tis.

Tedy hypotéka 3,5M, ta vychází okolo 16tisíc měsíčně na 30 let.

Já mám hrubý plat 45000, přítel 25000 s příslibem zvýšení (je krátce po škole, toto je jeho druhé místo, je ve velké firmě s možností postupu). Tedy čistého nám to dává okolo 50 000 měsíčně.

Bydlíme teď v pronajatém bytě, ale je to přes rodinu, takže platíme jen víceméně náklady. Nemáme představu, kolik tak může nad rámec hypotéky stát bydlení v domečku. splátku jako takovou přecijen budeme podle mě schopni splácet, ale abysme pak neztroskotali na tom, že nepoplatíme výdaje okolo - počítáme že během mateřské (chceme asi jen jendo dítě) bude dům nový, tudíž bez větších nutných oprav. Navíc v mé práci nastupupjí mamky po roce zpět do práce alespoň na částěčný úvazek nebo home office, firma i zajištuje hlídání, takže nepředpokládám, že by nás mateřská nějak úplně zmohla (navíc máme suprové rodiče, takže nevěřím, že kdybysme hodně potřebovali, že by nám nepomohli).

Děkuji všem, kdo to dočetl až sem :-) a prosím o zkušenosti, jak velkou část příjmu lze dát na hypotéku? Je 16000/50000 moc? Dá se to zvládat?

Děkujiiiiiiii :* :* :*

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
20.5.16 13:06

Uplne v pohode myslim.My jsme 4,ja jeste na rd, plat celkem necelych 50tis (vcetne toho meho rodicaku) a bez obstrukci nam dali hypo na 4mega.Plus jsme meli asi 700tis sveho.

• Nahlásit
  • Citovat
18436
20.5.16 13:08

Pomer 16/50tis jde, ale mysli na to, ze az budes na rodicaku, vypadne vam ten vetsi prijem. Pokud nebudes pri rodicaku pracovat, tak abyste nemeli pomer 16/30, to uz by bylo krizove.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18436
20.5.16 13:11

A jeste pozor s tim pozemkem, zalezi na uzemnim planu dane obce, ale 500 m2 na samostatny dum je malo, to byste se nemuseli vejit do povolene zastavene plochy pozemku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19184
20.5.16 13:12

Máme hypotéku na 3M, platíme 12.600,– měsíčně. Příjmy máme 45 tisíc a dáváme to levou zadní. Nemáme teda žádné dítě, ale každý měsíc 12 tisíc ušetříme bokem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
511
20.5.16 13:13

Ano, přesně tak. Hypo není na příštích 5 let. Počítejte. Kolik budete mít příjem na MD/RD.
Mě to vychází zhruba takto, na 3-člennou rodinu:

• útraty v obchodě, hotovost, prostě téměř vše: 15000, z čehož tak 1000 mám benzín. Někdy to neutratím, ale v rozpočtu musím být tohle.
  • odchozí platby z účtu: jsme v bytě, takže jen nějakých 7000/měsíc. U baráčku to bude mírně víc.
  • plus ta slavná hypotéka.

Můžete jít cestou, že si vezmete hypotéku, dáte si nějakou příšerně vysokou splátku, třeba 20 tis a při další fixaci (za 3 -5 let) prodlužíte splatnost, čímž klesne splátka na přijatelnou mez. A pak hurá do plození dětiček. Jak Vám do toho budou kafrat biologické hodiny, to už Vám neporadím :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
20.5.16 13:14

Teď v pohodě, ale na rodičáku to nedáte. Musíš mít něco našetřeno na dobu, kdy vypadne tvůj příjem. A výdaje na RD - my máme nízkoenergetický velký RD a platby jsou stejné jak za dvougarsonku v paneláku :roll: do 4 000/ měs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1190
20.5.16 13:19

My máme momentálně poměr 16/44 a jde to v klidu. Ještě něco ušetříme - i když zase hned utratíme, protože jsme ve fázi dodělávání domečku. Ostatní výdaje jsou jen elektrika, plyn a voda, což se měsíčně do pěti tisíc vlezete. Další dva tisíce si odkládáme na pojistky, ty se platí vždy najednou (auto, dům, odpovědnost, daň apod.). Kolem domku by toto mělo být vše, ale také záleží, kolik spotřebujete na jídlo, drogerii, benzín a koníčky. Podle mě poměr 16/50 stačí. Ale na tvém místě bych si nechala alespoň 100 tis. rezervu (nemoc, kdyby někdo z Vás přišel o práci ta na období než si najde novou apod.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11689
20.5.16 13:24

@shanoona
16 tis z příjmu 50 tis je opravdu až moc, jelikož je to jen ta hypotéka co jsem pochopila. Bez energií, bez jídla a jiných věcí, které musíš kupovat k běžnému životu, ono i to mimčo něco stojí a když vypadne tvůj příjem a zbyde jen příjem muže (na nějaké přísliby zvýšení platu bych nespoléhala) tak je to hodně špatné. Stejně tak bych nespoléhala na to, že budeš moci jít po roce do práce, absolutně nevíš jak to bude s dítětem, ani na hlídání rodičů bych se neupínala.
Nevím nevím, kdyby alespoň ten tvůj plat měl chlap. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2095
20.5.16 13:32

Teda tahle diskuze mě zaujala a docela se bojím, my máme hypo na 9500 a příjmy cca 35 čistého (elektriku, plyn a vodu platit nemusíme), z čehož 5 tisíc je do budoucnosti nejistých. Všichni kolem mě ujišťují, že (samozřejmě pokud se hodně uskromníme) dítě zvládnem, ale už si teda nejsem jistá. Aspoň, že nemáme auto (a mít nebudeme) a nekouříme..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
20.5.16 13:54

@Příšera tak jde i o to, jaké příjmy budete mít, až budeš s dítětem na RD. Takhle by to šlo :think: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3397
20.5.16 14:34

Zvládnutelné to je, ale nechtělo by se mi do toho

Upřímně, 16 tis. hypotéka, 5 tis. energie, další poplatky a údržba 2 tisíce?

Zároveň jsem zvědavá, jaký pozemek s těmito parametry za tu cenu najdete? Taktéž varuji, že postavit barák u Prahy je dražší než ho postavit jinde (pokud si to neděláte tedy sami) a že ceny v katalogu jsou nereálné. Nevím tedy, jaký chcete dům, ale pokud nechcete ty totálně nejlevnější materiály, tak dům za 3 miliony včetně plotu, zahrady, příjezdové cesty, projektu, přípojek je dle mého názoru nereálná částka - u Prahy.

My jsme měli našetřeno, hypotéku splácíme jen 10 tis. a příjmy máme vyšší než vy. A je to podle mě tak akorát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kobea
20.5.16 14:49

@shanoona Jen malá poznámka k těm pozemkům: bydlíme kousek za Prahou a na pozemku menším jak 800 m2 si u nás domek nepostavíš, tak si ohlídejte podmínku velikosti pozemku ke stavbě.

• Nahlásit
  • Citovat
59251
20.5.16 15:22

U nás jsou např pozemky menší jak 600 m k prodeji a stavbě RD zakázané. Mega za takový pozemek mi přijde nereálné - i u nás jsou ceny mnohem větší. Co se týče zbytku - nešla bych do toho - Ty máš větší příjem, jestli vypadne, jste oba v háji :think: navíc třeba počítat s tim, že samotná hypo 16 tis, dalších 10 poplatky kolem. Nešla bych do toho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20.5.16 15:39

Myslím si, že v pohodě. Než najdete vhdoný pozemek, tak ještě něco našetříte a než to postavíte, tak zase něco našetříte a než si uděláte rodinu, tak našetříte ještě víc (pokud není prcek už na cestě:-) )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama