Velmi citlivý sluch, nebo neuróza?

Anonymní
14.9.11 12:40

velmi citlivý sluch, nebo neuróza?

Dobrý den,
chtěla bych se svěřit s problémem, který mne v poslední době trápí. Mám odjakživa dost citlivý sluch, vadí mi zvuky, které ostatním v drtivé většině nevadí, nebo je ani nevnímají - příklad - mlaskání, vysoké tóny, některé zvířecí projevy, někdy tleskání..atd..
V poslední době si ale už opravdu případám jako blázen. Nejsem schopna usnout jinak , než v NAPROSTÉM tichu. Nesnesu otevřené okno, dýchání „spoluspáče“, natož např. televizi, nebo zvuky od sousedů (kupodivu tikání, které některým lidem vadí, je OK). Dříve mi stačilo si dát peřinu na hlavu a bylo to ale dnes musím vstát a vyřešit situaci ke své spokojenosti.
Jsem obecně nervóznější typ, když mi ale něco vadí, neříkám nic, odcházím - což je ale mnohdy taky neslušné, ale já bohužel neůžu jinak..

Připadám si jako blázen :-? , proto anonymně.

Vím, že spaní lze vyřešit špuntama, nicméně si nedovedu představit už celý život s nima spát..i když poprvdě žádné řešení nevidím. Snad psycholog :nevim:

jste na tom někdo podobně? :-(

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

17629
14.9.11 12:53

každý má jinak dráždivý nervový systém, ty máš holt citlivost extrémní a okamžitě sebemenší změnu zaregistruješ

taky jsem citlivka, ale ne tolik.
potíž může být v tom, jakmile se na to začneš soustředit, tak se ten problém cyklí a potencuje - může to pak vygradovat až v pořádnou neurózu.

takhle po netu to ale nejde diagnostikovat, jestli se to opravdu rapidně horší a dělá ti to potíže, zajdi k psychologovi, příp psychiatrovi, nebo už jsi to někdy řešila?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13498
14.9.11 12:57

Co se narodila mala mam taky velmi citlivy sluch, spava totiz od miminka ve svem pokojicku takze abych ji slysela.
Od te doby slysim snad vsechno, obcas mi to uz i vadi, ale je pravda, ze jsem se naucila nektere veci jako treba tikot hodin neslyset.
Pokud ti to vadi, tak s tim nekam zajdi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.11 13:04
Saroya píše:
každý má jinak dráždivý nervový systém, ty máš holt citlivost extrémní a okamžitě sebemenší změnu zaregistruješ

taky jsem citlivka, ale ne tolik.
potíž může být v tom, jakmile se na to začneš soustředit, tak se ten problém cyklí a potencuje - může to pak vygradovat až v pořádnou neurózu.

takhle po netu to ale nejde diagnostikovat, jestli se to opravdu rapidně horší a dělá ti to potíže, zajdi k psychologovi, příp psychiatrovi, nebo už jsi to někdy řešila?

Ahoj, díky za reakci. Ne, nijak jsem to ještě neřešila, ale o svém duševním zdraví jsem už pochybovala :lol: a dokonce se čas léčila ATD, které jsem nejspíš vůbec nepotřebovala.
Ani se na to nějak nechci zaměřovat, ale bojím se, aby nás to nějak nepoznamenalo s partnerema a i organizačně je to složitý, když já se v půlce noci musím sbalit a odejít, protože slyším přes (zavřené) okno silnici (je cca 300m) a odcházím do pokoje který je do dvora. Partner to ví a je víceméně OK, ale tohle štve i mě. Ráda bych spala s ním :wink:

Je to hrozný..

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
14.9.11 13:05

Taminko, to jo, ale kam? Na ušní? :think:

Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
17629
14.9.11 13:07
Anonymní píše:
Taminko, to jo, ale kam? Na ušní? :think:Zakl.

já bych zašla fakt za psychologem/psychiatrem nebo neurologem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29039
14.9.11 13:07

Jsem na tom podobně, sice ani ne přes den, za to při usínání musím mít taky naprosté ticho (a to včetně tikání). Už několik let spím se špuntama v uších. Zvykla jsem si a jsem nervní, když si je třeba na dovolenou zapomenu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.11 13:10
veria píše:
Jsem na tom podobně, sice ani ne přes den, za to při usínání musím mít taky naprosté ticho (a to včetně tikání). Už několik let spím se špuntama v uších. Zvykla jsem si a jsem nervní, když si je třeba na dovolenou zapomenu.

Ahoj verio, vítám tě do klubu :mrgreen:
Spíš s nima fakt každou noc? Já používám plastifony, ale bojím se každou noc. Je pravda, že můj hlavní problém by to řešilo 8-)

Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
24467
14.9.11 13:14

Zkus pohledat autogenní trénink…
Ve zkratce - ležíš, ale mysl zaměstnávíš uvolněním, pocitem tepla v končetinách a břichu, rytmem dýchání…

No ale kdyby to nepomohlo, tak asi nějaký lékař - zašla bych za obvoďákem, co by on udělal jako první vyšetření.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29039
14.9.11 13:19

Ano, úplně každou noc. Bohužel někdy partnerovo chrápání neutlumí a musím se stěhovat do vedlejšího pokoje. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29039
14.9.11 13:20

A co to jsou plastifony?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.11 13:34

Veru, jsou to takové balíčky, ve které je jakási hmota. Ty teplem rukou rozválíš a vrazíš si je do ucha. V tom uchu se ta hmota roztáhne a fakt není slyšet naprosto nic. Jen vlastní dech a tlukot srdce. je to až divný. Když na tebe někdo promluví, nic :lol:
Jiný špunty mně přijdou uplně nanic.

http://www.auris-audio.cz/…nty-do-us/63

• Nahlásit
  • Citovat
12980
14.9.11 13:38

Tak při usínání musím mít také tmu, ticho, žádné tikání..
Dokonce musí být zavřené vždy okno ( ložnice u silnice) i když jsou tropická vedra..Prostě mi to vadí..
Na návštěvách kde spím schovávám budík do šuplíků..
Vadí mi když někdo přes den píská, cvaká propiskou, něčím ťuká a podobně..
Ale to jsem spíš netolerantní, než že bych byla citlivá na sluch.. :oops:
Doufám, že najdeš nějakou radu..Musí to být nepříjemné. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
425
14.9.11 13:43

Tak já jsem si myslela, že jsem snad jediná na světě s tímto problémem. Zažívám to téměř stejně a nejhorší je, že to jen tak někdo nepochopí. (hlavně partner…)Noci jsou pro mě naprosto děsné, poslouchat chrápání, i jen dýchání je hrůza. Půl noci jsem vzteky bez sebe a bohužel, musím zůstat v ložnici, protože se mi malá budí každou chvilinku a k tomu spí s námi v posteli. :zed: Takže ráno vstávám naštvaná a úplně grogy… Přes den mi vadí i hudba z rádia. Tu můžu poslouchat, jen pokud mám na ni náladu. A můj chlap je duší rocker a metalista, takže děs běs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29039
14.9.11 13:44
Anonymní píše:
Veru, jsou to takové balíčky, ve které je jakási hmota. Ty teplem rukou rozválíš a vrazíš si je do ucha. V tom uchu se ta hmota roztáhne a fakt není slyšet naprosto nic. Jen vlastní dech a tlukot srdce. je to až divný. Když na tebe někdo promluví, nic :lol:
Jiný špunty mně přijdou uplně nanic.http://www.auris-audio.cz/…nty-do-us/63

Tyjo, díky za tip!! To vůbec neznám. Právě mi ty špunty přijdou poměrně málo účinné (pro nás citlivky), tak tohle si určitě pořídím!
Jinak si myslím, že na lékaře to není. Určitě to není sluchem (a i kdyby náhodou - co budou léčit, příliš dobrý sluch?). Podle mně je to forma lehké neurozy, a s tím se nic moc nenadělá, když jeden nechce trávit život na psychoterapiích. Kvůli tomuto bych je tedy asi neabsolvovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama