Větší zornička na jednom oku v 6 týdnech

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
martinaska
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 11.03.19 21:57
Větší zornička na jednom oku v 6 týdnech

Ahoj maminky, mám dotaz, nemáte některá zkušenost u svého miminka s nestejně velkými zorničkami? Syn má 6 týdnů a má o dost větší jednu zorničku, na ostrém světle jsou stejně zúžené, ale při normálním či horším osvětlení je má rozdílné. Pediatrička říkala, že ho v 1 roce pošle na oční, že do té doby to nemá cenu řešit, prý to může být šeroslepost, vyšší dioptrie na jednom oku, nebo to tak prostě má a vidí normálně. Co myslíte, může se to ještě spravit? Přece jenom se ty oči ještě vyvíjí. Děkuji za odpovědi.

Reakce:
Pandemie
Kecalka 153 příspěvků 11.03.19 22:40

Malý to měl taky. Teď má 14 měsíců, zorničky se srovnaly a řekla bych, že vidí dobře. V knížkách si všímá detailů (prohlížíme knihy od Bernerové, jsou to jen obrázky) a venku ukazuje na střechy nebo do korun stromů, že tam vidí ptáčky. Takže očního neřeším a úplně jsem na to zapomněla. Ale taky jsem to hodně řešila a googlila :lol:

martinaska
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 11.03.19 22:57

@Pandemie Vazne? Uf tak to jsi me uklidnila! A mel to stejne jako syn na fotce? Nebo mirnejsi rozdil? Dekuji :kytka:

Elvinerha
Zasloužilá kecalka 892 příspěvků 11.03.19 23:07

Určitě bych ho nechala raději zkontrolovat na dětském očním (bývá ve všech fakultkách a větších nemocnicích) ten rozdíl je dost znát. Vyšetření nebolí, kouknou se mu do oček oftalmoskopem, případně změří dioptrie. Naše malá začala šilhat a měla po vyfocení bleskem bílou zornici, takže jsme se lekli, aby to nebyl nádor v očku. To se naštěstí nepotvrdilo, ale dcerce naměřili na obou očkách skoro šest dioptrií, tak má brýličky. Krom šilhání na ní nebylo nic znát, má brýle na blízko, ale sebere každé smítko i bez brýlí, takže jediný projev bylo občasné zašilhání jedním očkem. Čím dřív se oční vady řeší tím lépe. Samozřejmě to nic být nemusí, ale také může. Pro klid duše ho objednej, ať se mu na očka mrknou.

martinaska
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 11.03.19 23:12

@Elvinerha Dobre dekuji, poptam se. Zase si rikam, ze dr snad vi co dela. Co se tyce tech bryli, tak do 1 roku by je asi stejne nenosíl? Co vim, tak dioptrie u miminek jsou bezne a casem se spravi samy :think: Dalsi osoba mi tvrdila, ze do 3 mesicu se veskere ocni vady neresi, protoze se oci vyviji.. Ale urcite se na tom ocnim poptam, pro jistotu.

Elvinerha
Zasloužilá kecalka 892 příspěvků 12.03.19 19:37

Záleží jak velká oční vada to je, brýličky nosí i děti co nemají ještě jeden rok. A co se týče pediatrů, ti nejsou na oční vady zaměření a často je neodhalí, vlastní zkušenost. Proto doporučuji dětské oční, tam jsou na dětičky specializovaní.

martinaska
Zasloužilá kecalka 539 příspěvků 14.03.19 14:25
@Pandemie píše:
Malý to měl taky. Teď má 14 měsíců, zorničky se srovnaly a řekla bych, že vidí dobře. V knížkách si všímá detailů (prohlížíme knihy od Bernerové, jsou to jen obrázky) a venku ukazuje na střechy nebo do korun stromů, že tam vidí ptáčky. Takže očního neřeším a úplně jsem na to zapomněla. Ale taky jsem to hodně řešila a googlila :lol:
@martinaska píše:
@Pandemie Vazne? Uf tak to jsi me uklidnila! A mel to stejne jako syn na fotce? Nebo mirnejsi rozdil? Dekuji :kytka:

Prosim prosim, mohla bys mi jeste odpovedet na dotaz nize? Dekuji moc :andel:

Pandemie
Kecalka 153 příspěvků 16.03.19 22:55

@martinaska Ano. V šeru velký rozdíl, možná větší než na vaší fotce. Na světle nebylo nic poznat. Tuším, že se to upravilo kolem 4.měsíce.

Příspěvek upraven 16.03.19 v 23:31

Pandemie
Kecalka 153 příspěvků 16.03.19 23:22

@martinaska Tak jsem trochu googlila na cizojazyčných webech a může to být:
1. Zcela normální. Svaly v oku dozrávají.
2. Hornerův syndrom
3. Jakákoli jiná oční vada - krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus…
4. Poškození nervů v oku vlivem těžkého porodu
5. Anizokorie - vrozená nepravidelnost

Pandemie
Kecalka 153 příspěvků 16.03.19 23:24

Wikipedie: Anizokorie je rozdíl mezí velikostí pravé a levé zornice větší než 0,3 mm. U 20 % populace se vyskytuje fyziologická anizokorie do 1 mm. ......Patologická anizokorie může být způsobena např. jednostranným drážděním nebo lézí parasympatiku, popřípadě sympatiku (Hornerův syndrom), jednostranným zvýšením nitroočního tlaku (glaukom), aneuryzmatem, tumorem, traumatem, nitrolebním krvácením (epidurální, subdurální hematom), roztroušenou sklerózou, jednostrannou slepotou, jednostrannou aplikací mydriatik/miotik atd.

Váš příspěvek
Reklama