Vhodný strom na malou zahradu

1884
31.5.16 21:09

Vhodný strom na malou zahradu

Potřebovala bych poradit, jaký strom by se hodil na malou zahradu. Máme řadovku, zahrada je cca 150 m2. Chtěla bych částečně zastínit terasu, která je hned u baráku - cca 4×4m. Je to na jih, takže slunce tu praží téměř celý den, nejsme žádní extra zahradníci, takže něco, co zvládnou obstarat i amatéři a půda taky moc kvalitní není. Nejraději bych nějaký okrasný listnatý, s korunou tak 1,8-2 m nad zemí, aby se pod ním dalo projít. Uvažovala jsem i o ovocném, ale vzhledem k tomu, že se o něj neumíme postarat, nevím, jak by to dopadlo :lol:

Dále bych ještě ráda dala jeden strom do rohu zahrady na opačné straně od domu - taky na částečné zastínění, ale už by ten stín nemusel být tak „velký“. Spíš na doplnění, ozvláštnění zahrady. Tady uvažuji o kroucené vrbě. V zahradě jinak je okrasný záhon s keři a trvalkami, doplníme ještě nějaké menší jehličnany, dále tu máme bylinkový záhon, listnatý živý plot a pár věcí pro děti. Díky za rady!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9759
31.5.16 21:12

Volila bych červený javor, vypadá hezky a ovocný strom by mohl přitahovat vosy, dříve se vždy ovocný sad dával dál od domu.
Edit: na odstínění terasy bych uvažovala i o pergole a něčem pnoucím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30843
31.5.16 21:25

Nápad na ten vyšší stromek nemám, akorát pokud máte řadovku, zjistěte si kvalitu půdy (nejméně do hloubky 1m) a zjistěte si, jestli tam není překážka. Velmi často kvalita půdy bývá zoufalá (my z naší vyhrabali opravdu velké množství cihel a podobného bordelu), měnili jsme v podstatě hlínu po celém pozemku (na trávník to dejme tomu stačilo, na rostlinky už ne).

Další věc - ovocných se nebojte :lol: fakt, všechno se dá naučit a že to člověk musí třeba jednou za rok stříhnout, případně přihnojit, to zvládnete určitě :) a možná vás to pak ještě začne bavit :pankac:

Co se týče menšího stromku, my tu máme třeba Prunus cerasifera, krásný rudý stromek (my teda máme keřovitou verzi, ale je z toho asi 3m strom, akorát větve rostou od od cca 30 - 40cm), nenáročný a svou barvou to tak správně ozvláštňuje.

Jinak pokud byste chtěli něco užitkového a nenáročného, mohu vřele doporučit kanadské borůvky. Dají se pěstovat v květináčích, ale i přímo v zemi. Dorůstá do výšky 1,5m pokud se nepletu a při minimální starostlivosti je z nich většinou opravdu hromada plodů. Jsou náročnější na půdu a na hlídání kyselosti (zálivka bez vápna a chloru, ideálně dešťovou vodou, sázet do rašeliny nebo půl napůl s rašelinou), ale vypadají hrozně krásně, plodí suprově, na nemoci snad vůbec netrpí (jediná kytka, která přežila zatím všechno bez úhony), jsou odolné mrazům až někam do -30 (i v květináčích) a na podzim mají krásné rudohnědé listy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1884
31.5.16 21:25

@zrcadlo Pergolu s něčím pnoucím máme, ale stín by se hodil i z té druhé strany a tak, aby nebyl zastíněný výhled do zahrady, takže proto ten strom. Červený javor je super tip, ale máme ho na předzahrádce, tak bych raději něco jiného? Nevíš, jestli by se hodil nějaký jiný javor - se zelenými listy nebo jsem i viděla takové žlutozelené…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26240
31.5.16 21:27

Katalpa trubačovitá nana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
886
31.5.16 21:31

Prunus globosa frutisoca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9759
31.5.16 21:34

Jestli chcete něco zajímavého, tak co třeba jinan dvoulaločný nebo třeba jedlý kaštan?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
rmtl
31.5.16 21:39

Co treba drezovec? Zlute listy a vytvori spis polostin. Pred terasu idealni - vlastni zkusenost.

• Citovat
  • Upravit
49313
31.5.16 21:45

Ovocne. Neboj se jich.
Co třeba goji nebo muchovník, tresni srdcovku nebo zlutou.
Jsem lobista za ty ovocné s toho aspoň něco ne :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8-D
681
31.5.16 21:49

Jako ozvláštnění zahrady jsem se setkala s převislou morušou, vypadá moc hezky..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18082
31.5.16 21:57

Dala bych ovocny, jednak krasne na jare kvetou a pak ty plody, daji se dobre tvarovat, takze za mne tresen nebo merunku.

Do rohu bych dala jehlicnan a kolem nej zahon s kytkama, kerikama, levanduli a mulcovacku nebo kaminky nebo pak neco jako skalku…jen bych dala bacha, sousedi si kupovali celkem vzrostly strom a sazeli ho do rohu a hned na ne nabehli jejich sousedi, ze to nechteji, ze jim tam budou padat listy… :roll:

A ja co si vyslechla od souseda, kdyz nahodou fouklo z druhe strany a jemu tam napadaly listy z nasi kroucene vrby…nastesti se odstehoval, presto nez se nastehovali novy sousede tak jsme ji radeji razantne zkratili…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1884
31.5.16 22:18

Díky za rady, už googlím :) O tom ovocným jsem uvažovala, třešeň nebo meruňku, tak teď nevím…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
222
31.5.16 22:20
@Malaga píše:
Katalpa trubačovitá nana
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
DOPORUČUJU!!! Zítra můžu fotnout na naší zahradě, jak to krásně vypadá… :mavam:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49313
31.5.16 22:23

Bacha pokud chceš mit ovocné stromy, kere, tak ne jehličnany, ony vypouští nějaké svinstvo a časem ty ovocné zničí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2892
31.5.16 22:49

Já jsem zastánce ovocných. Třešeň je moc pěkná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama