Ví manipulátor, že manipuluje?

Anonymní
1.4.21 13:50

Ví manipulátor, že manipuluje?

Ahoj, ať hledám, jak hledám, nacházím převážně články o tom, jak manipulátora poznat, případně, jak s ním bojovat. Ale mě by zajímalo, jestli si sám manipulátor uvědomuje, že manipuluje? Alespoň občas, ve slabé chvilce? A pokud si to uvědomí, může s tím vědomě bojovat? Případně jestli je možné, že se manipulátorská povaha vyvíjí a objevuje postupně v průběhu let? Děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1022
1.4.21 13:54

Pokud je to manipulátor, samozřejmě ví, že manipuluje. Manipuluje vědomě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16021
1.4.21 14:03

To záleží na míře sebereflexe. Taky se podle oné míry sebereflexe rozlišuje jestli to je součást poruchy osobností (žádná seberflexe) a nebo ne.

V případě že se ptáš pro sebe, protože nechceš nadále manipulovat se svým okolím, tak by to mohla být jiskra sebereflexe a pak samozřejmě je cesta ven. většinu to vyžaduje psychoterapii, protože jen tak sám od sebe člověk co má tendenci vyhýbat se konfrontaci a odmíntutí manipulacemi nepřestane a ten cvičný, zdravý terapeutický vztah je v tomhle nenahraditelný.

Pokud se ptáš proto, že nejsi schopná se od nějakého manipulanta či manupulantky odpoustat a dotyčný/á nemá nejmenší náhled, tak cesta vede taky přes psychoterapii a taky tvojí - aby si do podobných vztahů nadále nepadala.

A ne chování druhého nezměníš. jedinné koho můžeš změnit, jsi ty sama.
@milami píše:

Ne - to fakt není pravda. Většina manipulativního chování připadá těm co to dělají jako běžné a jedinné férové.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20624
1.4.21 14:04

Jako myslíš, že se manipulátoři a psychopati chovají patologicky nevědomě? Ne, oni ví úplně přesně, co dělají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.4.21 14:13

Ptám se, protože po mnoha letech manželství jsem v situaci, kdy se sama sebe ptám, jestli byl můj manžel manipulátor už na začátku (a já si toho nevšimla) nebo se to u něj vyvinulo postupně. Nebo to u něj propuklo (něco jako duševní choroba). A zároveň jak s tím naložit, jaké jsou možnosti řešení. Psychoterapii (svojí) v plánu mám, ale bohužel objednací doby jsou dlouhé a vzhledem k zavřeným školám a školkám mám omezené možnosti hlídání, ale termín už mám.

• Citovat
  • Nahlásit
68494
1.4.21 14:20
@milami píše:

Ne, to není pravda. Obvykle si to nepřipouští ani sami sobě, přijde jim to v pořádku a sami těm manipulaci uvěří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68494
1.4.21 14:23
@divine woman píše:
Jako myslíš, že se manipulátoři a psychopati chovají patologicky nevědomě? Ne, oni ví úplně přesně, co dělají.

Není pravda

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15039
1.4.21 14:25

Jak kteří. Ty které znám to až na jednoho dělali nevědomky. Nebo spíš dělali to automaticky, přišlo jim to správné. Oni to nedělali úplně s úmyslem zmanipulovat, ale prostě jim přišlo fér dosáhnout svého cíle. A udělali to tak jak to uměli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20624
1.4.21 14:33

@Lama Lama Vždyť píšu, že ví přesně, co dělají. To, co se jim samotným zdá správné. Mají pokřivené vnímání světa. A nikdo jim to asi nevysvětlí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68494
1.4.21 14:50
@divine woman píše:
@Lama Lama Vždyť píšu, že ví přesně, co dělají. To, co se jim samotným zdá správné. Mají pokřivené vnímání světa. A nikdo jim to asi nevysvětlí.

Nedělají to vědomě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
447
1.4.21 15:00

Řekla bych, že ty důvody, pro manipuluje, můžou být nevědomé, ale ty metody už vědomé budou (musí vědět, co dělat, aby dotyčného dostali, kam chtějí), ledaže by se sešel manipulátor a osoba, co je z prostředí, kde je manipulace běžná a oba dva by na sebe nějak podvedomne reagovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
303
1.4.21 15:05

Podle mě vědí, že nikoho ve skutečnosti nemilují a lásku jen předstírají. Ale nechtějí si to připustit. V těch ostatních věcech považují manipulativní chování za přínosné a ostatní lidi za blbce. A s těmi, co to prokouknou, se nesnesou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2125
1.4.21 15:19

Myslim si, ze jednaji tak, jak jsou zvykli jednat, aby jim to prineslo uzitek (prospech, uspech, dosad si co zrovna dany potrebuje dosahnout), ale zaroven ze si vetsina z nich vubec neuvedomuje, ze delaji neco pres caru. Protoze to by bud museli byt v psychoterapii anebo by se z toho museli zvencnout… podle me dost z nich vyrustalov nejak nefunkcnim prostredi (ze treba byli sami jako mali manipulovani anebo jim neumel nikdo nastavit zrcadlo a nechali je manipulovat) a oni se proste takto naucili reagovat.

Jinak receno, ve Tvem pripade si myslim ze manzel byl manipulativni odjakziva, mozna ne tolik, ale zaklad tam musel byt a jen sis toho nevsimla. Anebo nejak v prubehu manzelstvi zjistil, ze to na Tebe funguje :think: Ale obecne se mi zda ze lidi jednaji jednim zpusobem, malokdo prizpusobuje svoje jednani protistrane (jasne, treba na urade se chova jinak nez v rodine, ale snad mi rozumis, jak je to mysleno).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1239
1.4.21 15:20
@mokkk píše:
Podle mě vědí, že nikoho ve skutečnosti nemilují a lásku jen předstírají. Ale nechtějí si to připustit. V těch ostatních věcech považují manipulativní chování za přínosné a ostatní lidi za blbce. A s těmi, co to prokouknou, se nesnesou.

Pravda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
188
1.4.21 16:02
@mokkk píše:

Naprostý souhlas. Já mám manipulátorku matku i sestru, takže vím, o čem mluvím.
Co se týče, zdali to dělají vědomě nebo ne, odpověz si tahle: Vědomě (důkazem je, že většina manipulací probíhá bez svědků a samozrejmě k tomu dvojsmyslné věty a povzdychy atd. během návštěvy, které mají jasný význam pro oběť), ALE oni jsou už tak zkaženi myšlením, bezcitností, iracionálností svého chování, že to dělají také nevědomě - to jsou ty jejich strašně rychlé a naprosto debilní reakce na jednoduché otázky, ze kterých oběti zůstává rozum stát!

Mně velmi pomohla videa pána Jana Dvořáka (mluví tam sice o narcisech, psychologové je totiž nazývají psychopati, sociopati, manipulátoři, osoby s histriónskou poruchou, manipulátoři):

https://www.youtube.com/…uAsar7kr3pbw

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat