Více očkování, kam vsunout klíšťovku a je opravdu stěžejní?

1101
30.4.20 09:59

Více očkování,kam vsunout klíšťovku a je opravdu stěžejní?

Dobrý den maminky, mám trošku v hlavě guláš a tak bych ráda znala i vaše názory. Syn má teď pět let a dle dr bychom měli v tomto roce zvládnout přeočkování na hexu i MMR a do toho jsem pomalu chtěla dát očko na klíšťovku, jenže to by znamenalo 5 očkovacích látek v jednom roce což se mi příčí, tak teď nevím jak se rozhodnout :( Dr říkala že jestli moc chci tu klíšťovku, dáme ji teď, hexu dáme na podzim, MMR třeba začátkem 6 roku ale do toho už se tam pak bude míchat i přeočkování na encefalitidu a navíc to vychází i na zimu, kdy je to očkování i ovlivněno hodně nemocností. Nevím jak se mám rozhodnout…Klíšťat se hrozně bojím, na druhou stranu děti mám pořád pod dohledem a denně kontroluji, do přírody chodíme tak normálně, nebydlíme na vesnici ani neprovozujeme nějaké extra aktivity kde by klíšťata hrozila, chodíme jen na procházky, na kolo a tak…Znáte někoho, kdo by v takovém věku měl klíšťovku? Co jsem tak zjišťovala, je to spíš rarita.Ale nevím no, čemu dát přednost. Poradíte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1270
30.4.20 10:09

Já dětem (o dost mladším než tvůj syn) budu klíšťovku dávat, protože jsme venku prakticky víc než doma a já a starší syn si klíště přineseme snad každý týden. Na druhou stranu do teď jsme ji neměli a fakt z každého klíštěte nehysterčím. :roll: Ale nedává se spíš na podzim? Teď si nejsem jistá. :think: A asi záleží jak moc to na vás leze, jestli za pět let měl klíště jednou, asi to nemá smysl hrotit. :nevim: A jak zjišťuješ, že je to rarita? Že ji nemá pár vašich kamarádů? A co jako? Však je to vaše rozhodnutí. :nevim: Mimochodem, ta ujištění, že máš děti pod dohledem a nebydlíte na vesnici jsou fakt vtipná. Myslíš, že se tě na to klíště bude ptát? Nebo že ti v trávě kolem paneláku může lézt míň infikovaných klíšťat než v čisté přírodě? :P

Příspěvek upraven 30.04.20 v 10:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1101
30.4.20 10:11

@prejeta_zaba bylo mi to řečeno na hygienické stanici, ale zase co čtu, tak ty informace se různí. Z našich známých ji nikdo neměl. Syn má pět a měl klíště poprvé loni 2×

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4477
30.4.20 10:13

Ahoj, naše pediatrička říká, že očkovat proti klíšťatům u předškolních dětí je zbytečné. Rizika pro ně jsou prý minimální. Já dětem dávám B-komplex kapky a posední 2 roky nikdo z nich neměl žádné klíště a to jsme venku opravdu často. :palec:
Určitě bych dala tu Hexu a MMR klidně můžeš odložit až na ten 6 rok…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2936
30.4.20 10:14

Tak když nikam moc nechodite, proč mu to chceš dávat? Pokud se bojis klíšťat, tak používej repelent a prohlížej ho :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1101
30.4.20 10:16

@Semtex tak nesedíme doma na zadku že a klíště můžeš chytit i na hřišti. Myslela jsem to tak že nepodnikáme třeba žádné rizikové aktivity v tomto směru ale to neznamená že nejsme v kontaktu s přírodou. A na repelent moc nevěřím, loni když ho právě chytil u známých na chatě tak byl nastříkaný pořádně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5573
30.4.20 10:37

@Saffiraa Přesně tohle tvrdí i náš pediatr. Je prý zbytečnost očkovat předškolní děti klíšťovkou - navíc jsem tedy myslela, že se očkuje jen na podzim :think:

Na Tvém místě bych dala přeočkovat tu Hexu, MMR můžeš oddálit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2644
30.4.20 10:39

@Teruška85 Ja se s dovolením zapojim do diskuze, mam nedávno ockovaneho akčního dvouapůlletaka, ale ockovala jsem právě proto, ze je akční, miluje procházky v lese a na chalupě máme tmavého dlouhisrsteho psa, se kterým se pořad nuchna, a tam ty klíšťata proste nejde na 100% vyloučit.

Ockuju i poté co jsem ve 40tt se synem měla po x letech klíště a posílala ho za 5 tisíc na rozbor, sice pry klistovka u deti nemá následky, ale stejně je to o tom, ze by měl minimálně tyden čtyřicítky, což se mi nechce riskovat.

Nejlépe je očkovat před sezonou, tzn únor a březen, teď už jsou klíšťata aktivní a funguje až druhá dávka očkováni, ale můžeš očkovat kdykoli během roku.

5 injekci za rok prý zdravému decku nevadí, když jde o neživé vakcíny, to mi zrovna včera potvrzovali v očkovacím centru (dávala jsem letos 2× klistovku, čeká nás druhá žloutenka a řeším zda dat raději všechny meningo nebo na zimu chřipku, a tolik vakcín už se mi pravé zdálo moc). Nepamatuju si, jestli je MMR živá :think:

Buď jak buď, dala bych očkovat na to, co Tobě osobně případa jako větší risk. Klistovka letos stačí 2 dávky a do roka od druhé dávky přeočkování třetí dávkou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1311
30.4.20 11:08

Já i manžel máme očkování proti encefalitidě a děti nechám očkovat tak po desátém roce jejich života. Mám tři děti, z toho starší pětiletá a mladší tříletý jsou drtivou většinu času na vesnici. Máme doma i psa… Četla jsem (i to jsou názory některých pediatrů), že pokud dostane takto malé dítě klíšťovku, tak si s ní většinou poradí velmi dobře (vypadá to u něj jako viróza). U dětí jsem zatím ani žádné klíště nenašla (díky Bohu a musím to zaklepat). Na tvém místě bych nejdříve dala povinná očkování…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4515
30.4.20 14:05

@Teruška85 s tou klíšťovkou bych klidně počkala. U malých dětí bývají průběhy nezávažné, většinou jen jako lehká viroza.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2056
30.4.20 14:34

@Helca83 Rozbor za 5 tisíc??? To snad stojí max. 1000 Kč, nebo ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.4.20 14:36

@Teruška85 Jak jsi očkování proti klíšťovce snášela ty? Já moc dobře ne (mám od té doby potíže s klouby, poprvé se to objevilo po druhé injekci). Takže dost váhám, jestli to dávat dětem (ale jsou zatím malé, takže to není aktuální).

• Citovat
  • Nahlásit
15282
30.4.20 15:25

Já jsem se o vakcinaci klíšťovky radila s alergologem, který je současně i imunolog a poměrně uznávaná kapacita ve svém oboru. Říkal, že u dětí toto očkování moc smysl nemá, že ho primárně doporučuje dospělým. Pětiletému bych to nedala, raději naočkujte hexu a to MMR. To je podle mě mnohem přínosnější očkování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2644
30.4.20 15:35

@pet p V září 2017 to stalo tolik, bylo to snad do týdne hotové (spěchala jsem kvůli termínu porodu, aby mi případně stihli nasadit antibiotika, kdyby bylo klíště infikované boreliozou) a překvapilo me, ze většina laboratoři, co klíšťata zkoumá, byla v Jižních Čechách :nevim: ) podotýkám ze šlo fakt o rozbor toho klistete, ne testy z krve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
388
30.4.20 18:01

Tak moje dcera měla klistovou meningoencefalitidu v pěti letech a rozhodně to není jen nějaká virozka. Mladší jsem očkovala ve třech letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat