Vícegenerační bydlení - odstěhování, jak to rodiče přijali?

Anonymní
7.4.17 16:51

Vícegenerační bydlení - odstěhování, jak to rodiče přijali?

Prosím o anonym, je to pro mě hodně citlivé :,( Bydlíme ve vícegeneračním domě, kde kdysi vše fungovalo na výbornou, proto jsme se rozhodli tady zůstat..mělo to jen samá pozitiva..bohužel od doby, co se nám narodilo první dítě, jde všechno z kopce :( prostě to nefunguje a jsme tu nešťastní..nechci tu rozebírat, co přesně skřípe, ale musím podotknout, že neřešíme úplně ty typické problémy tohoto soužití..pomalu se rozhodujeme odtud odejít a mě zajímá, kdo jste v té situaci byli, jak vaše odstěhování rodiče přijali? Vím, že naši tu s námi počítají..že se budeme o dům starat a je pravda, že tím, že se odstěhujeme jim dost stoupnou náklady jak na provoz tak na starost o dům..taky jsou přesvědčeni, že všechno dělají správně a nejsme už schopni najít nějaký kompromis..řešit jsem to už milionkrát zkoušela, ale bez výsledku..hrozně se bojím, že to budou brát jako zradu a neopustí mi to :,( díky za reakce!

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

15055
7.4.17 16:57

Možná budou chvíli nafoukly ale ono je to přejde. Vždyť i oni musí cítit že to není dobrý a jestli jsou rozumní tak to časem sami uznají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8234
7.4.17 16:59

My jsme bydleli 15 let s tchyní a tchánem, pak jsme si koupili svůj dům a odstěhovali se, tu část domu kde jsme bydleli pronajímají takže to nevyužité nezůstalo. Soužití špatné nebylo ale není nad to žít každý sám a po svém. Pokud se chcete odstěhovat tak hurá do toho, časem si zvyknou a bude to dobré :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.4.17 17:02

Jsme v naprosto stejné situaci a i u nás to začalo narozením našeho syna. Řeším to už několik měsíců, s našima jsem o tom ještě nemluvila. Nevím jak s tím začít. Ale už máme hádky na denním pořádku a jestli si s nimi chci zachovat aspon nějaký dobrý vztahy, budeme to muset vyřešit rychle.
Prosím také o anonym, jsou to pro mě velmi citlivé informace. Dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
28893
7.4.17 17:08

Přesně tak, musíš chvíli přetrpět, že se nafouknou, nebudou se s vámi bavit a budou vyčítat kde co.Ale časem je to přejde.

Já jsem tedy až v tak typické situaci nebyla, bydlela jsem u našich s prvním dítětem chvíli po jeho narození, ale všichni jsme věděli, že to není věčné, že je to jen do doby, než se vyřeší moje bytová situace a dáme si byt do pořádku..Stejně tak jsem to měla na talíři ještě další rok, taky se nafoukli, tři měsíce jsme se tenkrát nebavili(po narození druhého dítěte, které přišlo už do nového bytu).Ten konflikt nebyl vyloženě k vůli stěhování samotnému, ale že nám chtěli nadále organizovat život a chovali se k nám jako kdybychom se nikdy nepřestěhovali a dělali si přehnané nároky na naše první dítě. My jsme to utli a řekli jsme svoje.
Ale naši, hlavně můj otec, je komplikovaná povaha, nikdo se mu nezavděčí, ke všemu má připomínky a má přehnanou potřebu řešit cizí záležitosti, hlavně od té doby, co je v předčasném důchodu a nechodí do práce. Matka byla a je „oslice“ bez vlastního názoru, co mu odkýve všechno, aby byl klid.
Stejnou situaci prožili i moji sourozenci, kteří zatím žádné děti nemají, ale odešli natrvalo pryč za studiem.
Už je to 8 let zpět, vztahy se zklidnily, vyvážily, oni se sžili se svými novými rolemi, vídáme se poměrně pravidelně, oni jezdí k nám a my jezdíme tam, i děti samotné podle možností.
Tenkrát jsem jim ale do zadku nelezla, čekala jsem, až se uklidní oni, což se po třech měsících stalo. Žila jsem dlouho pryč k vůli škole, potom jsem se na necelý rok vrátila, ale přispívala jsem jim poměrně dost peněz na energie a všechno kolem(do konce těhotenství jsem chodila do práce),veškeré výdaje kolem sebe a dítěte jsem si platila sama. Neměla jsem žádné výčitky, že bych jim něco „dlužila“.

Záleží, jaká jsou rodiče povaha, jestli jsi první dítě, které opustilo rodné hnízdo a taky, jestli jste před tím dobrovolně souhlasili, že tam budete bydlet a společně hradit náklady. Ale ať to bylo tenkrát jakkoliv, okolnosti se změnily a oni se s tím musí vyrovnat.
Držím pěsti :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.4.17 17:56

Je možný že nějakou dobu budou naštvaní, ale to je časem přejde. Pokud chcete odejít odejděte ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
32911
7.4.17 18:09

No hlavně byste jim to měli říct v předstihu, at se na situaci alespon trochu finančně připraví..( protože říct to ze dne na den bych jako zradu brala )
Navíc si u toho můžete říct i co vám teda vadí, když rodiče si myslí že dělají vše správně, tak asi neví, že vám něco vadí..
Potom bych jim navrhla jak se se situací finančně poprat - např vzít si tam někoho jiného z rodiny, případně pokud je to samostatný vchod, tak třeba pronajímat..rodině, studentům atd..
Oni třeba ani neví že dělají něco špatně, proto bych jim nejprve řekla co vám vadí, a že chcete třeba do tří měsíců odejít..( aby měli čas něco finančně vymyslet )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.4.17 18:17

Díky holky! :kytka: já mám prostě strach, že jak jsou šprajclí teď, tak šprajclí zůstanou :,( já mám i trochu výčitky když vím, jak s námi počítají..je to všechno hrozně zamotané..jde dokonce o trojgenerační dům (bydlí tu i moje babička, která tu taky nebude věčně :( ), takže veliký jako blázen a když pomyslím, co si tady s tím počnou, až odejdeme..o náklady se dělíme spravedlivě..vím, že nájemníky si sem nevezmou..a bojím se, že kvůli našemu rozhodnutí budou muset dům třeba i prodat :,( ale pořád si říkám, že v tomhle prostě musíme taky myslet na sebe a na děti.. ještě ke všemu už jsme tady do toho vrazili dost peněz za rekonstrukci našeho bytu (máme vlastnický podíl), takže začátek někde jinde vůbec nebude jednoduchý :,( Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.4.17 18:26
@smurfka píše:
No hlavně byste jim to měli říct v předstihu, at se na situaci alespon trochu finančně připraví..( protože říct to ze dne na den bych jako zradu brala )
Navíc si u toho můžete říct i co vám teda vadí, když rodiče si myslí že dělají vše správně, tak asi neví, že vám něco vadí..
Potom bych jim navrhla jak se se situací finančně poprat - např vzít si tam někoho jiného z rodiny, případně pokud je to samostatný vchod, tak třeba pronajímat..rodině, studentům atd..
Oni třeba ani neví že dělají něco špatně, proto bych jim nejprve řekla co vám vadí, a že chcete třeba do tří měsíců odejít..( aby měli čas něco finančně vymyslet )

Ono ještě nějaký čas potrvá, než budeme moct z finančních důvodů odejít..ale určitě to s nimi proberu včas..nájemníky si sem nevezmou, to vím..viz. můj příspěvek výš..a bohužel, i přesto, že se snažím s nimi o tom promluvit, nehnou se z místa :( to už tady bylo nesčetněkrát a bohužel se vždycky dozvím, že jim nebudu určovat, jak mají žít a jak se mají chovat..domluva neexistuje..takže ústupky tu děláme akorát my a oni si dál vesele hrabou na vlastním písečku..a to sice vlastně žijeme v jednom baráku, ale chovají se právě jakoby tu ty nájemníky měli..my jsme tu stejně odkázaní jen a jen sami na sebe, po všech stránkách..Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
32911
7.4.17 18:49

Podle mě je trošku sobecké od rodičů si myslet že děti s nima zustanou ve vícegeneračním domě..( jo možná za franty klacka se to prostě dělalo, jasně..ale ted, kdo chce zůstat někde v zahrabané dědině kde není nic pro děti, žádná práce, žádné školy, obchody).. Říkáš, že bez vás to budou muset prodat, ale o tom hodně pochybuju..jezdíme za rodinou do Bruntálu a do Mikulovic a projíždíme dědinama, kde tyto vícegenerační domy jsou a všechny jsou opuštěné a strádají a…jsou na prodej..tohle nikdo kupovat nechce, když už dům na dědině, tak ano, třeba něco na stáří, malého pro sebe a třeba pokojík pro vnuky..ale ne třígenerační dům..S tím prodejem budou problémy, nikdo nechce na stáří se starat o velký dům, finančně to ani nejde utáhnout..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.4.17 19:24
@smurfka píše:
Podle mě je trošku sobecké od rodičů si myslet že děti s nima zustanou ve vícegeneračním domě..( jo možná za franty klacka se to prostě dělalo, jasně..ale ted, kdo chce zůstat někde v zahrabané dědině kde není nic pro děti, žádná práce, žádné školy, obchody).. Říkáš, že bez vás to budou muset prodat, ale o tom hodně pochybuju..jezdíme za rodinou do Bruntálu a do Mikulovic a projíždíme dědinama, kde tyto vícegenerační domy jsou a všechny jsou opuštěné a strádají a…jsou na prodej..tohle nikdo kupovat nechce, když už dům na dědině, tak ano, třeba něco na stáří, malého pro sebe a třeba pokojík pro vnuky..ale ne třígenerační dům..S tím prodejem budou problémy, nikdo nechce na stáří se starat o velký dům, finančně to ani nejde utáhnout..

Nejsme na vesnici..je to okresní město..ale jinak s tebou souhlasím v tom, že je to asi vlastně sobecké naložit nám na hrb takovýto závazek..ale je mi taky jasné, že to mysleli dobře..máme bydlení bez hypotéky. Na jednu stranu jsem za to vděčná, na druhou stranu taky si s manželem neděláme iluze, že by tu s námi jednou bydlely naše děti. Vlastně po téhle zkušenosti bych to ani nechtěla. No, uvidíme, jak tohle všechno dopadne. Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
1939
8.4.17 12:05

No a nešlo by to bydlení úplně oddělit včetně vchodu a rozdělit si i zahradu? Nepíšeš o jaký problém se jedná, ale oddělit i spotřebu energií apod. Jedině si s nimi v klidu sednout a dohodnout se, co dál. Třeba pokud by nad nimi visela i hrozba toho, že odejdete, tak by se mohli víc snažit s vámi vycházet. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.17 13:02
@ivunak píše:
No a nešlo by to bydlení úplně oddělit včetně vchodu a rozdělit si i zahradu? Nepíšeš o jaký problém se jedná, ale oddělit i spotřebu energií apod. Jedině si s nimi v klidu sednout a dohodnout se, co dál. Třeba pokud by nad nimi visela i hrozba toho, že odejdete, tak by se mohli víc snažit s vámi vycházet. :nevim:

Rozdělit to nejde a popravdě si myslím, že i kdyby to šlo, stejně by nám to v tomhle nepomohlo :( s energiemi problém není vůbec, to není problém podělit tak nějak spravedlivě..ty problémy se totiž netýkají toho, že máme něco společně..a promluvit jsem si s nimi už několikrát zkoušela, jsem člověk, co problémy potřebuje řešit narovinu..ale výsledky to žádné nepřineslo, spíš mi většinou po takovéhle rozmluvě bylo ještě hůř :( myslela jsem si, že lze najít nějaký kompromis, ale to by musela chtít i druhá strana..už to trvá docela dlouho, takže už ani nevěřím, že by se podařilo najít jiné řešení, než že se odstěhujeme :,(

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama