Vícegenerační soužití - psychické týrání

Anonymní
25.8.11 14:04

vícegenerační soužití - psychické týrání

Ahoj holky, musim se tu vypsat, protože mě to tíží a nevím, co s tím udělat. :cry:

Jedná se o vztahy v naší rodině. Já jsem s toho vedle, protože žiji s partnerem v jiném městě, takže se k prarodičům dostanu jen občas - cca jednou za měsíc. Prarodiče žijí na baráčku, obývají spodní patro, vrch teta a strýc. Při pár posledních návštěvách jsem si všimla, že se chovají k dědovi jako hovada. Prostě jako by byl nesvéprávný, obviňují ho z věcí, které nedělá a vim, že se svou povahou nikdy neudělal (že kope do kočky od tetky a tak), buzerují ho při každém jeho úkonu, a mluví mu do všeho. Blbé je, že nemá právě oporu ani v babičce. Ta po něm řve taky. Strýc(jeho syn), jinak na pohled kultivovaný zachovalý padesátiletý chlap,s ním mluví jak s … a tetka - věčně zpitá na mol a věčně s blbejma kecama u všeho. Mají peněz jak šlupek, ale neodstěhujou se, barák mají zdědit. O co jim jde? Chápu, že soužití se staršími lidmi má své mouchy i děda je podrážděný a občas prostě nervní, ale s tím měli počítat, když do společného bydlení šli. :nevim:

Vím, že mi můžete říct, že všude je něco, a že bydlím jinde a že je to jejich nějaká rodinná situace, ale mě jde o to, že dědečkovi bylo 65 a prostě má nárok ještě si prožít klidné stáří, a ne aby - jak se svěřil mé mamce - že už jej nebaví život. Tento víkend jsme tam byli na návštěvě a byli svědky pár situací, které prostě jsou nepochopitelné. (chci s tim něco dělat protože v rodině z otcovy strany už byl jednou spor, kdy dva sourozenci se tak hádali o majetek a 90letý praděda spáchal sebevraždu) 8-o

Bratr mi radí, ať to neřeším, že jsem v poledním stadiu těhotenství a stejně to nevyřeším, ale v posledních dnech na to musim myslet. O všem jsem telefonicky mluvila s babičkou, a řekla ji, že se mi tam ani nechce jezdit kvůli jejich vztahům. Děda má podporu v celé naší rodině, ve svých dvou dcerách, nás vnoučatech, ale my tam s nimi nežijem - žije tam s hlavními aktéry teroru. Hlavně pořád vidím tu jeho bezmoc v očích, když jsme se loučili. :cry: :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4840
25.8.11 14:32

Ahoj, nebudu rozebírat, co je v naší rodině stejné nebo jiné. Jen ti poradím, co si tak myslím já.
Ono je těžké do toho zasahovat, co vlastně můžeš dělat? Téměř nic.
Ale mohla bys třeba dědovi trochu zpříjemnit život, já mám s babičkou tarif, že zaplatím 49 Kč týdně a je to neomezené volání a volám jí denně, třeba půl hodiny.
Ona je ráda, říká, že jsem její každodenní sluníčko, už má připravené co mi všechno řekne a tak. Plus k ní jezdím skoro každý týden, prostě co to jde, i když někdy jen na chvilku.
Strašně bych si přála už být těhu a moct jí to říct, měla by zase o důvod víc být šťastná. A to ty máš, děda bude mít pravnouče, dala bych mu aspoň ten telefon a snažila se mu zpříjemnit každý den, povídat mu novinky, i zdánlivé nesmysly, ale slyšel by milý hlas, věděl ještě víc, že na něj myslíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
711
25.8.11 15:32

Neporadím, jestli se plést nebo ne. Já bych nevydržela nic nedělat, ale já se pletu do všeho.
Jenom jak radila veverka tak mi jsme babiče pořídli PC, je jí 73 už se naučila skypovat a hledá si na netu. Tvůj děda je mladoch tak by se to taky naučil a mohl by jste si i psát, kdykoliv budete chtít.
Jinak náš případ je takový, že babička žije sama (vdova) a jezdí jí tam každý den její syn (strejda) on je od přírody diktátor, babička si dost čast stěžovala, že je na ní hnusnej. Tak jsem se rozhodla, že jí s tím pomůžu, jezdila jsem tam každý týden. Snažila jsem se jí bránit, ale nakonec se to obrátilo proti mě. Babička už není schopná se oprostit od vlivu strejdy a na mě jsou nasraný všichni, že dělám rozbroje v rodině. Ale jsem ráda, že jsem se do toho pletla, alespon můžu mít čisté svědomí :nevim:
Nenapadlo tě vzít si dědu na pár dní k sobě? Aby si odpočinu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1112
25.8.11 15:37

Zakladatelko, dědovi bylo 65 a má 50ti letého syna nebo to je překlep a dědovi je 85?
Pokud to je ten první případ, tak je-li mentálně v pořádku, má snad ještě dost sil na to, aby si svého synáčka srovnal ne??
A pokud na to nemá, ať už kvůli věku nebo čemukoliv jinému, měla by tvého strýce srovnat rodina - píšeš, že vy všichni „stojíte“ za dědou, tak to předveďte v praxi, nenajde se mezi vámi jediný, koho by strýc bral za autoritu a kdo by mu dokázal nějakým způsobem domluvit a srovnat ho?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.8.11 16:58
Aghata píše:
Zakladatelko, dědovi bylo 65 a má 50ti letého syna nebo to je překlep a dědovi je 85?
Pokud to je ten první případ, tak je-li mentálně v pořádku, má snad ještě dost sil na to, aby si svého synáčka srovnal ne??
A pokud na to nemá, ať už kvůli věku nebo čemukoliv jinému, měla by tvého strýce srovnat rodina - píšeš, že vy všichni „stojíte“ za dědou, tak to předveďte v praxi, nenajde se mezi vámi jediný, koho by strýc bral za autoritu a kdo by mu dokázal nějakým způsobem domluvit a srovnat ho?

Je mu 65, strejc má míň, než 50 (nechcu tu psát přesný věk a podrobnější info).
No, děda byl vždycky takový silný chlap a osobnost, ale jak tam do něj všichni jedou, tak prostě se změnil. Je z něj spíš takový staříček. Občas se vzbouří a něco jim řekne, a oni se pak s nim nikdo nebaví, ani ho třeba nepozdraví, když se potkají.
Jinak strejda nebere jako autoritu nikoho. S mamkou plánujem, že teďka jak tam pojedem, tak jim prostě řeknem něco, ale pochybuju, že to bude mít účinek a že se něco změní, spíš ať to není ještě horší :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
14241
25.8.11 16:58

Chápu, co prožíváš, něco podobného jsme měli v rodině, nakones to skončilo dvojitým rozvodem, jdnou psychiatrickou léčebnou, tím, že na jedné straně jsou vztahy chladné, odměřené..
Co bych radila?? Nemíchat se vůbec do toho, protože vždycky to odnese ten co nejmíň je to doho zapletený..
Co tety, co baička, co ostatní oni jsou těhotní?? Bez urážky, ale spíš si mysím, že oni by se měli zamyslet, jak jsou sobečtí, že tebe teď tímto zatěžují a už proto, by tě neměli tímto vůbec zatěžovat a řešit to ty tety, babička a ostatní členové rodiny.. Co se tety - sestry strýce bojí neb co??
Přeju pevné nervy a brzké vyřešení :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.8.11 16:59
hefilka píše:
Neporadím, jestli se plést nebo ne. Já bych nevydržela nic nedělat, ale já se pletu do všeho.
Jenom jak radila veverka tak mi jsme babiče pořídli PC, je jí 73 už se naučila skypovat a hledá si na netu. Tvůj děda je mladoch tak by se to taky naučil a mohl by jste si i psát, kdykoliv budete chtít.
Jinak náš případ je takový, že babička žije sama (vdova) a jezdí jí tam každý den její syn (strejda) on je od přírody diktátor, babička si dost čast stěžovala, že je na ní hnusnej. Tak jsem se rozhodla, že jí s tím pomůžu, jezdila jsem tam každý týden. Snažila jsem se jí bránit, ale nakonec se to obrátilo proti mě. Babička už není schopná se oprostit od vlivu strejdy a na mě jsou nasraný všichni, že dělám rozbroje v rodině. Ale jsem ráda, že jsem se do toho pletla, alespon můžu mít čisté svědomí :nevim:
Nenapadlo tě vzít si dědu na pár dní k sobě? Aby si odpočinu.

Sěda je z venkova a u nás na návštěvě nevydrží, je zvyklý něco kutit na zahrádce a tak, takže to by asi nechtěl přijet do města. Ale jinak díky za názor. 8-)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama