Vinná réva na pergolu

761
30.4.20 11:11

Vinná réva na pergolu

Dobrý den, s manželem jsme se dlouho rozhodovali, jestli k pergole vysadit vinnou révu nebo kiwi, ale hrozny to nakonec vyhrály. Koupili jsme 2 sazenice stolní bílé (vitis vinifera Iza Zalowska). Vůbec se v tom nevyznáme, ale prý je to ranná odrůda, která chutná dětem. Pergolu máme nalepenou na dům, vycházíme na ni rovnou z obýváku. Je široká 5 metrů a z čelní strany (od trávníku) máme 3 nosné trámy. Révu jsme zasadili ke krajním trámům s tím, že k tomu střednímu doroste. Teď jsem, ale na pochybách, jestli ty dvě sazenice nejsou málo a neměli jsme zasadit 3? Pergola má střechu, takže chceme, aby nám vínem obrosla, jako kdyby jen ta čelní strana a možná boky střechy. Taky nemám představu jak rychle to poroste a jak moc je schopná ta jedna sazenice vyrůst? Nemá prosím někdo zkušenost? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
54587
30.4.20 11:17

Jezisi to bych nikdy neudelala. Jednak je to skarede. Pergola a terasa muze byt hezka sama o sobe. Proc ji nechat obrustat? :nevim:
A prilakas si vosy, musky atd. dalsi zviratka :lol:. Ziju na JM, kde jsou vsude vinohrady. Kazdy soused ma, ale primo u baraku a teras nema nikdo. Jestli si nekdy na vlastni zahradu nasadime par hlav revy, tak to bude na druhy konec zahrady. K baraku bych to nedovolila. Mame vsude sitky v oknech a fr. oknech. Ale radi travime cas na terase a ty bzucivce nad hlavou bych nechtela. Ale mi se to teda ani nelibi.

Příspěvek upraven 30.04.20 v 11:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17317
30.4.20 11:17

Mám a nebude se ti líbit, máme na pergole víno, už dlouho, a už bych ho tam znova nedala. Lítají na to vosy (mam pod pergolou terasu),o obrostu se taky mluvit nedá, je potřeba o něj pečovat a stříhat ho, rozhodně nevyrostlo za jedno léto. Naopak na druhou stranu pergoly jsme daly jakousi kytku plazivku, ta krásně vyrostla celkem rychle, v létě je plná listů, dává stína soukromí, ta je super, ale na jmeno už si nevzpomenu…

naštěstí naše víno už tam je fakt dlouho a nijak extra neplodí, ale i na těch pár trsů, které se tam objevují jde havět jak blázen :nevim:

Příspěvek upraven 30.04.20 v 11:19

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3258
30.4.20 11:18

@nikinnna moc rychle to neroste, ale to ani to kiwi ;) já jsem dala z jedné strany kiwi a z druhé strany víno. Už je to dva roky a letos jsem sazela další víno i kiwi. U nás to tipuji tak na další 3 roky než to obroste.
Ale třeba to u vás půjde rychleji, my tady nemáme moc kvalitní půdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3258
30.4.20 11:20

Jo a jestli to chcete rychle, tak doporučuji přísavník tříprstý

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9775
30.4.20 11:23

@nikinnna tak určitě to obroustou jen ty dvě. Pokud budou mít dostatek živin a vody. Ale to je tak na několik let. Ale jinak v tom pak jsou pavouci, lítají na to vosy, muchy atd. :) Navíc, pokud to chce mít i na plody, tak se to musí každý rok správně stříhat a udržovat. Případně stříkat proti nemocím. Pokud chcete jen aby vám to zarostlo zeleným, určitě se najde spousta lepších alternativ :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25054
30.4.20 11:49

My teda máme víno na domě, mimo posezení. Hlavy máme od sebe vzdálené asi dva metry a na domě konstrukci z jemných drátků. Kiwi máme taky, ale sadili jsme loni, takže je to zatím jen pár proutků, plodit letos určitě nebudou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
580
30.4.20 12:53

Děkuji za tuto diskuzi, letos mám také koupeno a měla v plánu je zasadit k pergole a balkonu..ale teď tedy hodně vaham… prosím vy, co je máte jinde, na jaké konstrukcí? děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17317
30.4.20 15:45

@Lathi klsaciky sloupky od plotu a k nim primotany jakysi drát nebo so cca po půl metru, tim jsou sloupky propojeny mezi sebou. Nebo pak dreveny plotek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37068
30.4.20 18:40

My jsme měli vínem porostlý barák hustě do třetího patra, všechno plodilo a vosy na tom nebyly ani tehda. A rostlo to jako blázen, 2 metry za měsíc, jedno mi to prorostlo pár dní otevřeným oknem do pokojíčku :-)

tak nevím, co to máte teďka za chcípáčky, je pravda, že na konzumaci to tehdy byla odrůda nepoužitelná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54587
30.4.20 21:01
@Pudloslava píše:
My jsme měli vínem porostlý barák hustě do třetího patra, všechno plodilo a vosy na tom nebyly ani tehda. A rostlo to jako blázen, 2 metry za měsíc, jedno mi to prorostlo pár dní otevřeným oknem do pokojíčku :-)tak nevím, co to máte teďka za chcípáčky, je pravda, že na konzumaci to tehdy byla odrůda nepoužitelná.

Ani spacky a vinne musky jo? My tady celou sezonu poslouchame, jak strili, houkaji nebo proste jine zvuky plasicu na skodice spacky, ze vinohrad je vsude kolem. Na sve zahrade zatim branim pouze tresen. My zahradu stale budujeme. Takze zatim nic jineho ovocneho nemame, ale vseci domorodci kolem jo. Nikdo si neda to k baraku. Davaji sladke stromky, kere atd. do zahradek, ktere maji dal v zahumence. K baraku bych to nedala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37068
1.5.20 06:53
@Kelsey píše:
Ani spacky a vinne musky jo? My tady celou sezonu poslouchame, jak strili, houkaji nebo proste jine zvuky plasicu na skodice spacky, ze vinohrad je vsude kolem. Na sve zahrade zatim branim pouze tresen. My zahradu stale budujeme. Takze zatim nic jineho ovocneho nemame, ale vseci domorodci kolem jo. Nikdo si neda to k baraku. Davaji sladke stromky, kere atd. do zahradek, ktere maji dal v zahumence. K baraku bych to nedala.

Hnizdil v tom jeden holub, chodili jsme se koukat na mladatka. Jinak nic. je teda fakt, ze to bylo ve meste. Nijak to neobtezovalo, krom toho, ze to mechanicky prekazelo a pod desti z toho dlouho kapala voda. Totez vino mela rodina na dvou chalupach, vlastne maji dodnes a neni to problem. Ted je preci hmyzu mene, nerozumim, jak by to mohlo byt horsi. U vinohradu to si bude jine, tam se asi ti prizivnici drzi ve vyssi koncentraci.
Me teda vadi spadane svestky, mame hodne pozdni odrudu. Jablka taky propadavaji, chce to furt sbirat… asi je lepsi mit to nekde, kde nechces vecer posedavat, Ale pokud se tyce te revy, fakt nepamatuji jedinou obtiz. nepadalo to. Nekolikrat za rok se to muselo cele olamat. Mozna mam taky takove ty zkreslene ruzove vzpominky z detstvi :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37068
1.5.20 06:54

Ja vsadila revu poprve letos, vkladam navod na pestovani, ktery se mi zda snadno pochopitelny: http://www.zahradkarjerome.cz/reva.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1789
1.5.20 09:43

My máme na pergole obrostlý břečťan a okrasné fazole. Přes léto je to hezký zarostlé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat