Vitamín A na začátku těhotenství

Anonymní
7.1.21 12:55

Vitamín A na začátku těhotenství

Hezký den,

Nějaký čas jsem užívala větší dávku vitaminu A a zjistila jsem že jsem těhotná. Může to poškodit miminko už ve 4 týdnu těhotenství, nebo se mám uklidnit? Už ho samozřejmě neberu. Moc děkuji

Prosím anonymně, je to opravdu začátek a nikde jsem ještě nic neříkala

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6005
7.1.21 13:22

Uklidnit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 13:32

@JancaS84 :kytka: děkuji. Googlim, že u dvojnásobek může nevratne poškodit plod, ale už není zmíněno kdy nebo za jakých okolností.
Otázka k zamyšlení je, proč dávají do těhotenských vitamínů vitamín A? 😬

• Citovat
  • Nahlásit
23394
7.1.21 13:54
@Anonymní píše:
Hezký den,

Nějaký čas jsem užívala větší dávku vitaminu A a zjistila jsem že jsem těhotná. Může to poškodit miminko už ve 4 týdnu těhotenství, nebo se mám uklidnit? Už ho samozřejmě neberu. Moc děkuji

Prosím anonymně, je to opravdu začátek a nikde jsem ještě nic neříkala

Uklidnit…no vitamín A na počátku těhotenství rozhodně škodit umí. Bylo prokázáno, že jeho zvýšená dávka v kritické periodě způsobuje rozštěpovou vadu plodu. Ta kritická perioda při vzniku rozštěpových vad jsou právě ty první týdny. Strašit tě nechci, ale pokud se přímo na vitamín A ptáš, odpovídám. Ta pravděpodobnost tu je, prostě musíš počkat na výsledek UZV ve 20tt., na specializovaných pracovištích i dříve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 14:03

@hanka.br. Tak přesně toto jsem nechtěla slyšet, ale moc ti děkuji za odpověď. Ano, bohužel jsem brala vitamín A a těhotenské vitamíny, kde je také 100% ddd retinolu :roll: zkoukla jsem jen, jestli má listovku ve formě folatu a to, že obsahuje Áčko mě ani nenapadlo :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
23394
7.1.21 14:10
@Anonymní píše:
@hanka.br. Tak přesně toto jsem nechtěla slyšet, ale moc ti děkuji za odpověď. Ano, bohužel jsem brala vitamín A a těhotenské vitamíny, kde je také 100% ddd retinolu :roll: zkoukla jsem jen, jestli má listovku ve formě folatu a to, že obsahuje Áčko mě ani nenapadlo :nevim:

To chápu. Kdo se moc ptá…Pokud ty věci zpětně nejde ovlivnit, pak je asi zbytečné se na ně ptát a stresovat se. Vždycky je to buď anebo - nikde není napsáno, že jsi tu kritickou dávku překročila právě v ten daný okamžik srůstu obličeje miminka. Hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 14:16

Jasně. Děkuji :)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
7.1.21 16:00

@hanka.br. Hani, omlouvám se, že tě znovu oslovuji, ale co jsem zjistila z lékárenských a medicínských stránek, že maximální bezpečná dávka Áčka je do 3000 mikrogramů, což jsem nepřekročila ani s kombinací přípravků :-) Ty jsi v tomto tématu nějak kompetentní, můžeš se mi k tomu, prosím, vyjádřit? Maximální mnou užívaná dávka byla 2100 mg, což by tedy mohlo být v pohodě? (přesto je na krabičce označeno 1050 mg jako 100% ddd - už fakt nerozumím ničemu). :D

• Citovat
  • Nahlásit
23394
7.1.21 16:27
@Anonymní píše:
@hanka.br. Hani, omlouvám se, že tě znovu oslovuji, ale co jsem zjistila z lékárenských a medicínských stránek, že maximální bezpečná dávka Áčka je do 3000 mikrogramů, což jsem nepřekročila ani s kombinací přípravků :-) Ty jsi v tomto tématu nějak kompetentní, můžeš se mi k tomu, prosím, vyjádřit? Maximální mnou užívaná dávka byla 2100 mg, což by tedy mohlo být v pohodě? (přesto je na krabičce označeno 1050 mg jako 100% ddd - už fakt nerozumím ničemu). :D

Netýrej se tím, opravdu. Ono je to tak - aby na podkladě nadbytku vitamínu A vznikla rozštěpová vada, musí v čase se sejít dva faktory: dávka vitamínu A, která zapříčiní vznik vady a která může být odlišná od té průměrné, protože to je individuální a závisí na odolnosti každého organizmu (ty uváděné hodnoty jsou jakýsi statistický vzorek) a kritické periodě pro vzniku této vady, tedy okamžiku, kdy se skládají segmenty obličeje. Je to veliká náhoda, když se to sejde, ale prostě se to stává. Pan docent Peterka, přední český embryolog a teratolog na přednáškách uvádí, že když se o sejde fakt blbě, stačí jedna porce jater k obědu a je vymalováno. Což jsou ale spíš výjimky. Takže se tím opravdu zbytečně nestresuj, stres škodí taky. Věř, že je všechno v pořádku a prostě to tak bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.21 18:37

Já myslím, že můžeš být v klidu 😊. Také jsem brala různé doplňky, byla na párty kde jsem si dala pěkně dvě láhve vína a pak jsem měla také výčitky když jsem zjistila, že jsem těhu. :?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat