Vlastni hlava behem porodu

28.2.21 18:53

Vlastni hlava behem porodu

Ahoj holky,
mel jste nekdo u porodu silu na to mit vlastni hlavu. Napr pokud jste chtely rodit ve stoje/klece, ale PA prndala, ze tam nevidi, ze je moc ohnuta a cpala vas na zada nebo na bok? Dopomoc gravitace je jasna, ale nasla jsem i tabulku, ze porod na zadech vede k castejsim poranenim porodnich cest nez ten s gravitacni dopomoci. Vyhoveli vam PA a Dr vzdy? Nebo se snazi donutit rodicku k necemu co puvodne nechtela, jen uz proste nema silu se branit?

Je mi jasne, ze v planu muze byt cokoliv, ale jde mi o realitu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16087
28.2.21 18:57

Ne, vubec jsem nevnimala, vím, že na mě mluvili, ale co říkali netuším. bylo to jak kdyby mezi námi bylo sklo. Ale od toho jsem tam měla manžela, který věděl co chci a co ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.2.21 19:02

@debra.morgan prave taky si myslim, ze je nebudu vnimat. Dula co by se nejak zastala neni dovolena a partner asi na tu zaverecnou vypuzovaci fazi nebude. Pry si to odheka se mnou, ale s tou posledni fazi si nejak neni jistej a nechci ho na to finale nutit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
264
28.2.21 19:12

Dceři se v poloze na zádech právě vůbec nechtělo ven, takže sama PA mě poslala si sednout na WC abych jako prostě seděla a gravitace udělala své. Za chvíli pak byla malá venku. Ale já jsem měla celkově těžký porod - předozadní poloha atd…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.2.21 19:17

Raději bych se snažila nějak předem domluvit, třeba si nechat v poradně orazítkovat porodní plán. Z vlastní zkušenosti vím, že není dobré přijít rodit v „bojovné“ náladě (naopak je třeba se uvolnit, cítit se v bezpečí…). Porodní asistentka může „vlastní nápady“ rodičky blokovat tím, že jí v nich nepomáhá, případně se jí posmívá stylem „já to říkala, že je to blbost“.

• Citovat
  • Nahlásit
273
28.2.21 19:26

Nemám zkušenost, ale ráda bych to udělala asi takhle: Obejdu okolní nemocnice, nejdřív si tam zavolám a domluvím se, během návštěvy vše prodiskutuju s lékařem a uvidím, kde budou jak vstřícní. Snad se dá do té porodnice pak registrovat nebo co, to jsem ještě nezjišťovala.

Žádný extrémní požadavky nemám, snad jen nadstandard kvůli soukromí (když nebude, tak se svět nezboří), ale velmi ráda bych se chtěla hýbat „dle potřeby“ a rodit v takové poloze, ve které to bude aktuálně nejsnazší. Když se cokoliv začne podělávat, nechám postup plně na lékařích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12002
28.2.21 19:28

@mandle-v-cokolade vnímala, mela jsem i porodní plan. Neboj, nemusíš být tak mimo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16087
28.2.21 19:29

@mandle-v-cokolade napsat dvp, porodní plán, včas ho v nemocnici předhodit a probrat, nejlíp ve více porodnicích v okolí a dle toho si vybrat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
188
28.2.21 19:40

Já mám teda tu zkušenost, že pokud PA rodičku nutí do nepříjemné pozice, nedělá to z vlastního plezíru, ale protože ví, že to v tu chvíli pomůže.

Kdybych zůstávala jen v pozicích, které mi byly příjemné, tak rodím dodnes.

Takže za mě porodní plán klidně mít, ale nelpět na něm za každou cenu a rady PA neignorovat. Ona ví, co dělá a proč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1552
28.2.21 19:44

Tak kdyz mas porodni plan a reknes, ze na tom trvas, tak neni o cem mluvit. Muj porodni plan byl dodrzen. Rodila jsem nakonec na zadech a byla jsem za to rada, protoze na ctyrech bych se snad ani neudrzela :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
585
28.2.21 19:47
@mandle-v-cokolade píše:
@debra.morgan prave taky si myslim, ze je nebudu vnimat. Dula co by se nejak zastala neni dovolena a partner asi na tu zaverecnou vypuzovaci fazi nebude. Pry si to odheka se mnou, ale s tou posledni fazi si nejak neni jistej a nechci ho na to finale nutit.

Můj muž si taky nebyl jistý. Chtěl na závěr raději pryč. A když šlo do tuhého tak se mnou zůstal. :srdce: A to nešlo o hladký porod. Tak třeba to nakonec dá. :think: :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1045
28.2.21 20:10

Teď jsou strašně moderní všechny porodní plány, duly, kurzy atp. Ale je to všechno absolutně k ničemu. Pokud jde všechno tak, jak má, tělo samo ví, co a kdy má dělat, a vy to podle něj uděláte, ani nevíte, jak. Personál nemá důvod do porodu zasahovat, nemá důvod se s rodičkou dohadovat. Pokud vše nejde tak, jak má, tak jdou přání rodičky stranou a jedna se tak, aby se dítě narodilo živé a zdravé a rodicka taky přežila ve zdraví. Samozřejmě pokud má rodicka nesmyslné požadavky nebo jsou její požadavky v rozporu s tím, co je potřeba ze zdravotního hlediska, tak ano, budou jednat „proti jejímu prani“, Ale v jejím zájmu (což si spousta těch žen vůbec neuvědomuje). Navíc na veškeré úkony se dopředu ptají a vyžadují souhlas. Když souhlas nedáš, neudělají to. Pokud to samozřejmě není nutné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1037
28.2.21 20:48

Taky se může ale stát, že budeš potřebovat něco jiného, než si myslela, že budeš potřebovat :) Já si myslela, jak mi bude vyhovovat pohyb, nakonec jsem byla ráda za úlevovou polohu na boku. Ale rodit jsem chtěla v dřepu a bylo mi vyhověno. Neměla jsem problém se domluvit i bez plánu, ale je mi jasný, že člověk může narazit i na asistentku nebo doktora, kteří prostě celý život to dělají takhle, mají to osvědčené a nejsou příliš otevření modernějšímu přístupu. Argument,, odrodil jsem 20000 dětí" může ale vedle železné košile a nepružnosti i skýtat ohromné zkušenosti a zpravidla i schopnost poradit si v obtížné situaci, takže pokud bych viděla, že to nejde jak po másle a hrozí komplikace, svěřila bych se a důvěřovala. Úmysly mají všichni dobré, nikdo nechce ubližovat. Sepiš si pro sichr porodní plán, popřemýšlej nad vlastní PA. Mně se osvědčilo i dát svým přáním nějakou prioritu, nižší a vyšší. Co by se mi líbilo, ale když se nepovede, nevadí tolik, a z čeho slevím až v nejzazším případě. Nastavit si tu laťku trochu níž, aby člověk mohl být nakonec milé překvapen :). Osobně jsem hlavu neztratila natolik, abych nedokázala říct, co chci, měla jsem ale nekomplikovaný porod a vstřícný personál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
385
1.3.21 09:11
@Midaku píše:
Teď jsou strašně moderní všechny porodní plány, duly, kurzy atp. Ale je to všechno absolutně k ničemu. Pokud jde všechno tak, jak má, tělo samo ví, co a kdy má dělat, a vy to podle něj uděláte, ani nevíte, jak. Personál nemá důvod do porodu zasahovat, nemá důvod se s rodičkou dohadovat. Pokud vše nejde tak, jak má, tak jdou přání rodičky stranou a jedna se tak, aby se dítě narodilo živé a zdravé a rodicka taky přežila ve zdraví. Samozřejmě pokud má rodicka nesmyslné požadavky nebo jsou její požadavky v rozporu s tím, co je potřeba ze zdravotního hlediska, tak ano, budou jednat „proti jejímu prani“, Ale v jejím zájmu (což si spousta těch žen vůbec neuvědomuje). Navíc na veškeré úkony se dopředu ptají a vyžadují souhlas. Když souhlas nedáš, neudělají to. Pokud to samozřejmě není nutné.

Zažila jsem úplný opak toho, co popisuješ, právě proto lituji, že jsem neměla porodní plán a dulu sebou, porod byl komplikovaný následkem chování lékařů. Mělo mě varovat už provedení Hamiltna, aniž by se zeptali, provedli ho bez mého vědomí, ještě mi tvrdili, že to NEBYL Hamilton, to se mi jen zdálo… Až po několika měsících mě napadlo podívat do výpisu ze zdravotní pojišťovny a samozřejmě mi ten Hamilton provedli. Takže případy, kdy se lékaři dopředu neptají a nějaký souhlas je jim ukradený, se dějí, některé máte jen štěstí na personál a tohle se vám naštěstí vyhnulo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
246
1.3.21 09:46

U porodu je naopak žádoucí vlastní hlavu vypnout. A ideálně poslouchat vlastní tělo. Obávám se ale, že některé porodnice to skutečně ztěžují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat