Vlaštovičník - dítě si s ním vytřelo pusu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jana206
Nadpozemská drbna 26566 příspěvků 16.05.11 17:32
Vlaštovičník - dítě si s ním vytřelo pusu

Maminky prosím o radu..
Byli jsme venku, syn si hrál na hřišti s jiným dítětem a to mu vytřelo pusu vlaštovičníkem­..Nevím, co je to napadlo, bylo to v parku, normálně tam roste.
Bylo to tou rozlomenou částí, „mlékem“, kterým se potírají bradavice..Je to nebezpečné?
Vím jistě, že syn žádnou část vlaštovičníku nesnědl, nespolkl..Nebylo vidět ani nic žlutého na jazyku, jen si ztěžoval na trpkou chuť, kterou zapil vodou..

Vím, že vlaštovičník je svým způsobem jedovatý, je toto nebezpečné? Mám to nějak řešit? Co mám hlídat? Google mi vyplivl snad milion odkazů a o této situaci tam nemůžu nic kloudného najít..Snad jen to, že je nebezpečný pro oči, přesto se někdy doporučuje při určitých nemocech oči vykapávat..A že odvar nebezpečný není..

Je to více jak půl hodiny, syn si normálně hraje, na nic si nestěžuje..Všichni říkají, že by se nemělo nic stát, že ho maximálně bude bolet břicho :mrgreen:
Tak doufám, že to tak bude..
Máte někdo zkušenost? Nevíte, jak moc je nebezpečný? Kdyby se přiotrávil, způsobuje žaludeční nebo neurotické potíže? Řešili byste to nějak?

Díky :kytka:

Reakce:
meduzza
Echt Kelišová 8732 příspěvků 16.05.11 17:40

Třeba tady píšou, že se dá užívat i vnitřně :nevim: : http://www.medicina-kosmetika-leky.cz/…vlastovicnik

luon
Ukecaná baba ;) 1496 příspěvků 16.05.11 17:44

Ahoj, našla jsem tento odkaz:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K261.php
Je tam popsáno, jak se projevuje otrava. DOufala bych, že toho nemohl sníst moc :nevim:
Ať jste ok :kytka:

Jana206
Nadpozemská drbna 26566 příspěvků 16.05.11 17:53

Díky, :kytka: Myslím,že toho moc nepozřel. Šlo o chviličku nepozornosti. Děti mám dvě a nemůžu stále jednomu stát za zadkem. Staršího normálně pouštím za plot hřiště..
Hrál si s kamarádem hrál, že má na jazyku bradavici. Kamarád ho pravděpodobně navedl - on je takový otrlejší, můj syn v tomto směru benbek. Nechá si od dětí vše líbit, půjčuje hračky na svůj úkor..To i přesto, že je nadprůměrně inteligentní.
Potom přišel a hrozně řval, že mu „tím jedovatým“ vytřel pusu - syn ví, že je to jedovaté, babička si tím potírá bradavice..Uvědomil si to..

Já jsem v pusy žádné pozůstatky listů neviděla, ani žluté, jen že má trpko na jazyku, napil se, prvních pár hltů vyplivl, na nic si nestěžuje..
Díky :kytka:
Taky doufám, že nemusím plašit :mrgreen:

jizvíková
Extra třída :D 12685 příspěvků 16.05.11 17:57

zavolej na toxikologii, tam ti hned reknou , jestli plasit nebo ne

Jana206
Nadpozemská drbna 26566 příspěvků 16.05.11 18:00
jizvíková píše:
zavolej na toxikologii, tam ti hned reknou , jestli plasit nebo ne

Já jsem spíš přemýšela, že zavolám na dětskou pohotovost, toxikologii tu nemáme..
Ale už je hodina pryč a dítě je v pohodě, lítá po dvoře jak střelené, hraje si, na nic si nestěžuje, není unavené, není mu špatně..

Mišuna
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.11 18:07

Toxikologické inf. středisko je podle mě jedno centrální pro celou republiku.
Alkaloidy v tom mléce jedovaté jsou, ale ta dávka byla podle toho co píšeš nízká. Ale nechci spekulovat, pozoruj a rozhodni se sama. Ono jim stejně na otázku jaké množství do sebe dostal/nedostal neodpovíš.

meduzza
Echt Kelišová 8732 příspěvků 16.05.11 19:34

Toxikologické informační středisko: 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02

http://vfn.lf1.cuni.cz/tis/pomoc.html

Jana206
Nadpozemská drbna 26566 příspěvků 16.05.11 20:28

Díky všem :kytka:
Já jsem nakonec nikam nevolala, ale malého jsem bedlivě sledovala. Je to víc než 3 hodiny, choval se úplně normálně, na nic si nestěžoval. Navíc, množství, které pozřel, bylo fakt stopové..
Vzhledem k tomu, že jsem se o vlaštovičníku dočetla, že je to vlastně v malém množství lék, tak jsem celkem v klidu. Riziko, že by mu něco bylo je minimální..
Kdyby snědl nějaké bobule nebo něco, co neznám, tak bych v klidu nebyla.. Číslo si píšu, snad to nebudu nikdy potřebovat :kytka: ..

Ještě jednou díky :-)

Jana206
Nadpozemská drbna 26566 příspěvků 17.05.11 16:15

Doplním, že je vše v pořádku, nikam jsme včera nevolali. Na synkovi jsem nepozorovala nic zvláštního. Ale šlo o stopové množství požitého vlaštovičníkového mléka při hře dětí..
Jen pro úplnost, kdyby někdo někdy hledal a na tuto diskuzi narazil :-)

meduzza
Echt Kelišová 8732 příspěvků 17.05.11 16:26
Tak to je
Jana206 píše:
Doplním, že je vše v pořádku, nikam jsme včera nevolali. Na synkovi jsem nepozorovala nic zvláštního. Ale šlo o stopové množství požitého vlaštovičníkového mléka při hře dětí..
Jen pro úplnost, kdyby někdo někdy hledal a na tuto diskuzi narazil :-)

To je prima, že je vše v pořádku :palec: :-)

Jinak kdyby někdo na tuto diskuzi narazil, na stránkách Toxikologického is se při požití vlaštovičníku doporučuje podat aktivní uhlí pokud by nebyla možnost jim zavolat či vyhledat hned lékaře.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Pomeje si vyslechl krutý verdikt: Rakovina se šíří dál a lékaři tápou

Rakovina je velmi zákeřný soupeř, který se nechce vzdát bez boje. Svoje o tom... číst dále >

Těžkej Pokondr zuří kvůli údajné cenzuře. Ředitelka Supraphonu: Ondráček je uražený lhář!

Miloš Pokorný (54) a Roman Ondráček (52) z hudebního dua Těžkej Pokondr... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >