Volat hasiče kvůli malému požáru? (pojistné plnění)

25.11.19 10:55

Volat hasiče kvůli malému požáru? (pojistné plnění)

Zdravím, mám následující dotaz. Je nutné volat hasiče k malému požáru, který si člověk doma uhasí sám, aby mu pojišťovna následně nekrátila pojistné? Pojišťovna byla informována, hasiči nebyli zavoláni, pojišťovna chce krátit pojistné plnění z důvodu, že nebyli zavoláni hasiči.
Je to tak doopravdy?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

25.11.19 11:09

Jak to je nevím, ale to bych se teda s nimi dohadovala. Hodnota pojištěných věcí se nemění s tím, kdo požár uhasil :cert:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
165
25.11.19 11:13

Nevyznám se v tom…ale může jít o to, že nebylo zjištěno, zda požár nebyl úmyslně založený ze strany majitele. Jde o konkrétní pojistku a taky o to, co a proč hořelo.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
914
25.11.19 11:22

Ano i k malému požáru je třeba volat hasiče. Osobní zkušenost. I když přijede jen vyšetřovačka. Budou se pídit proč vznikl požár, případně kdo založil a od viníka chtějí pokutu.
Bez papíru od hasičů ani na pojišťovnu nechoď… :kytka: :andel: :mavam:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
601
25.11.19 11:42

Jsem hasič a OZO v PO :) ze zákona máte povinnost nahlásit požár, i když byl uhašen. Pokud to neuděláte, je to porušení zákona 133/1985 Sb. §17, odst. 1, písm. h: „oznamovat bez odkladu územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru každý požár vzniklý při činnostech, které vykonává, nebo v prostorách, které vlastní nebo užívá“… bezodkladně = po uhašení, pokud hasíte sama. Nemusíte čekat žádnou velkou akci. Pokud již nehoří, pošlou třeba jen jednoho důstojníka bez majáků, nebo taky třeba vůbec nikoho. Jde o to, že je to zdokumentováno.
Nedivím se pojišťovně, že chce krátit. Je to jako byste nabourala auto a nevolala PČR. Vůbec bych se nebál řešit to dodatečně. Zavolejte na místně příslušné oddělení VPP (vyšetřování příčin požárů), kajte se, že jste to popletla, oni jsou zpravidla hodní a slušní, ani žádnou pokutu podle mě nebudou chtít dávat. Zeptejte se, jestli je možné to dodatečně nahlásit a zdokumentovat.
Na druhou stranu - pokud nemáte v pojistných podmínkách napsané, že musí být požár nahlášen na HZS, hádala bych se s pojišťovnou, že to nebylo ve smlouvě a ať pěkně solí. Jinak - ať vám pojišťovna sama předloží ustanovení, že je plnění tímto podmíněné - ať už ve smlouvě nebo v legislativě.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 11:50

Děkuji za informace. Naštěstí to není můj případ, stalo se to mojí kamarádce. Teď jí z pojišťovny sdělili, že budou krátit pojistné plnění z důvodu nevolání hasičů.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
601
25.11.19 13:45

Jak píšu na konci - ať reaguje otázkou - na základě čeho? Smlouvy? Je to tam takto uvedeno? Ať chce citovat konkrétní bod smlouvy, který porušila. Jsou to její prachy, ať se o ně zkusí trochu poprat.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.11.19 14:00
@honzek86 píše:
Jak píšu na konci - ať reaguje otázkou - na základě čeho? Smlouvy? Je to tam takto uvedeno? Ať chce citovat konkrétní bod smlouvy, který porušila. Jsou to její prachy, ať se o ně zkusí trochu poprat.

Mockrát děkuju, Tvůj příspěvek jsem jí předala. :kytka: Požár byl už před několika týdny, z pojišťovny se ozvali dnes.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
601
25.11.19 14:38

To nevadí. Pokud už to tam nemají vybílené a opravené, zjišťovatel příčin požárů by i teď byl schopen zprotokolovat, co vše bylo po%skozeno a jak to vzniklo. Klidně i z fotek. Za pokus to stojí. Však uvidí.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama