Studijní volno na zkoušky pod podmínkou

Anonymní
12.2.20 11:40

Volno na zkoušky pod podmínkou

Ahoj jsem v prekerni situaci. Pracuji v soucasnem zamestnani 2 roky, mam smlouvu na dobu urcitou (do srpna). Zaroven studuji VS, ktera je nezbytne nutna k vykonu zamestnani, brali me do prace s tim, ze vi ze studuji (studium mi neplatili, mela jsem ho zdarma).Jenze v cervnu delam statnice a ptala jsem se nadrizene, jak to bude ze studijnim volnem. V zakoniku prace je, ze mam narok na 40 prac. dni. Ja si chtela vzit 10 prac. dni. A ona mi rekla, ze mi to daji pod podminkou, ze se jim upisu na dalsi 4 roky. Ale ja tu chtela zustat max rok a najit si praci bliz (to zamestnavatel nevi). Jak byste to resili? Mam si vzit neschopenku? Nic jineho me nenapada.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2431
12.2.20 11:42

Máš na to nárok ze zákona, vůbec bych o tom s nima nediskutovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3098
12.2.20 11:46

Oni ti ho dat musi. Zkousi to. Kludne jim dej pisemnou zadost se zminebymi zakony a hotovo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10242
12.2.20 11:47

Pokud mas povolene studijni ulevy, pak mas o tom se zamestnavatelem uzavrenou dohodu. Podminkou byva setrvani v PP po dobu studia, kdy bylo poskytovano studijni volno.
Nebo jsi opravdu tak naivni a myslis si, ze ti bude zamestnavatel vyplacet za dny studia nahradu platu a ty po studiu uteces? To snad ne :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15748
12.2.20 11:52
@Anonymní píše:
Ahoj jsem v prekerni situaci. Pracuji v soucasnem zamestnani 2 roky, mam smlouvu na dobu urcitou (do srpna). Zaroven studuji VS, ktera je nezbytne nutna k vykonu zamestnani, brali me do prace s tim, ze vi ze studuji (studium mi neplatili, mela jsem ho zdarma).Jenze v cervnu delam statnice a ptala jsem se nadrizene, jak to bude ze studijnim volnem. V zakoniku prace je, ze mam narok na 40 prac. dni. Ja si chtela vzit 10 prac. dni. A ona mi rekla, ze mi to daji pod podminkou, ze se jim upisu na dalsi 4 roky. Ale ja tu chtela zustat max rok a najit si praci bliz (to zamestnavatel nevi). Jak byste to resili? Mam si vzit neschopenku? Nic jineho me nenapada.

a co si vzít dovolenou? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.2.20 11:54

Co vím, tak je to běžné, buď si studuj ve vlastním volnu, nebo, pokud chceš pracovní úlevy, tak se upisuješ (nedají ti měsíc - nebo i víc, když chceš volno i před jinými zkouškami- placenýho volna jen tak za nic, aby sis za jejich peníze vystudovala a pak jim hned po škole utekla jinam).
Takže naprosto běžný postup (mám zkušenost ve státní správě, tam by si asi jen tak zákony obcházet nedovolili)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
12006
12.2.20 11:55

Upsat se na čtyři roky znamená, že dostaneš normální smlouvu na čtyři roky, nebo tam je nějaký dodatek že když odejdeš dřív, než po čtyřech letech, tak budeš platit pokutu.

Pokud ti nabízí normální prodloužení smlouvy a ty tam chceš zůstat, tak to podepiš. Pokud je tam nějaká taková vypečená podmínka, že tam pod trestem nějaké pokuty prostě musíš zůstat čtyři roky, tak na to nepřistupuj, nemá na něco takového nejmenší nárok a studijní volno ti musí umožnit.

Příspěvek upraven 12.02.20 v 11:55

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
590
12.2.20 11:55

Pokud ti zaměstnavatel povolil studium, tak na to volno nárok máš. Napiš písemnou žádost o zákonném poskytnutí volna na studijní účely v tom a tom rozsahu na ten a ten termín. O smlouvě se s nimi bavit teď nemusíš, když ti končí v srpnu, to věděli už když ti jí psali, takže teď si nemůžou najednou dát podmínku, že u nich musíš zůstat 4 roky. Až budeš smlouvu prodlužovat, tak pak se bude řešit na jak dlouho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.2.20 11:56

@Mar__tanka1983 tak 10 dní není měsíc…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.2.20 11:57

Zodpovědnost za studijní výsledky

V případě požadování výhod po zaměstnavateli je třeba počítat i s jistými povinnostmi. Zaměstnavatel má například právo sledovat průběh studia a výsledky. Pokud nebude s přístupem zaměstnance spokojen, může poskytování placeného volna pozastavit.

Možností kompenzace nákladů spojených se studiem je pro zaměstnavatele také sepsání písemné kvalifikační dohody. Ta zavazuje pracovníka k tomu, že výměnou za podporu při studiu a úhradu nákladů setrvá po smluvenou dobu ve společnosti.

Takto si zaměstnance může firma zavázat až na pět let. V případě nedodržení dohody musí pracovník náklady spojené se studiem zaměstnavateli zpětně uhradit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.2.20 11:59

@Ou nabizi prave to, zd bud tam zustanu 4 roky a nebo mi ho nedaji. Pokud bych to porusila, musela bych jim vracet penize

• Nahlásit
  • Citovat
58911
12.2.20 12:08

@lolink @Ou @JancaS84
Holky, jste si tím jisté? J8 jsem to uplně moc nestudovala, jednalo se u mě o prkotinu, nakonec se to vyřešilo k mé spokojenosti, takže jsem po tom dále nepátrala. Ale bylo mi řečeno, že se ted nějak legislativa měnila. Že je rozlišováno prohlubování kvalifikace a získávání kvalifikace. A že právě legislativa změnila podmínky a možnosti zaměstnavatele uvázat zaměstnance, který si u něj tu kvalifikaci vylepšuje. Bohužel netuším, jakým směrem ( omezení nebo naopak umožnění ve prospěch zaměstnavatele)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
12.2.20 12:08

Je potřeba si ten zákon přečíst celej, nejen ten jeden paragraf, který hovoří o volnu. Zaměstnavatel na to právo má, u nás to taky bylo - státní správa, tady se zákony dodržovat musí, máme kontroly,,, ale u nás to bylo řečeno/sepsáno hned na začátku, jakási dohoda či smlouva…nevím jak u vás.
Ale i logicky…zaměstnavatel ti bude poskytovat úlevy v práci a volno na studium, abys mu pak hned po absolutoriu zdrhla? dyk i lidsky je to nesmysl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10242
12.2.20 12:09
@Anonymní píše:
@Ou nabizi prave to, zd bud tam zustanu 4 roky a nebo mi ho nedaji. Pokud bych to porusila, musela bych jim vracet penize

A tobe jde JEN o 10 dnu? Tak si vezmi dovolenou :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.2.20 12:10
@Katy488 píše:
Pokud ti zaměstnavatel povolil studium, tak na to volno nárok máš. Napiš písemnou žádost o zákonném poskytnutí volna na studijní účely v tom a tom rozsahu na ten a ten termín. O smlouvě se s nimi bavit teď nemusíš, když ti končí v srpnu, to věděli už když ti jí psali, takže teď si nemůžou najednou dát podmínku, že u nich musíš zůstat 4 roky. Až budeš smlouvu prodlužovat, tak pak se bude řešit na jak dlouho.

myslím, že tam někde bude ten zádrhel. Zakladatelka píše o tom, že zaměstnavatel ví, že si dodělává školu, né že jí to povolil. Právě v tom povolení (písemném) je součástí takového povolení právě doložka o „upsání se“ na určité roky. Může z práce odejít i dřív, samozřejmě, jen si náklady spojené se studiem (například vyplacení náhrady po dobu přípravy na zkoušku) případně uhradí sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama