Vrácení daně za manželku - jak to je?

Anonymní
25.6.15 12:17

Vrácení daně za manželku-jak to je?

Prosím mohl by mi někdo vysvětlit jak to je? Vím, že času habaděj, ale já se v tom nějak nevyznám.
Jaké všechny příjmy se do toho započítávají? PPM, dovolená a dál? Započítává se tam i vrácení daně za loňský rok? Příspěvek od pojišťovny na očkování?
Když mi v lednu přišela PPM za prosinec je to příjem prosincový nebo lednový? Započítat nebo ne?
A poslední otázka, kolik vlastně vracejí? Všude čtu něco jiného…Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1219
25.6.15 12:20

Nám vracejí okolo 22 tisíc… říkali mi, že se počítá veškerý příjem krom rodičáku, můžeš mít maximálně 68 tisíc… a jestli ti peníze přišly v lednu tak se to bohužel počítá, aspoň tak mi to řekli
příspěvek od pojištovny se nepočítá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.6.15 12:23

@JaneDoe a vrácení daně za minulý rok?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
25.6.15 12:24

@JaneDoe týjo jaktože vám vrátili tolik? já si uplatňovala na manžela, nevydělal víc jak 68 tisíc a vrátili mě nějak kolem 4 tisíc, ale v tom jsem byla započtená i já..tak já nevim jak to teda je :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
50114
25.6.15 12:27
@Anonymní píše:
@JaneDoe týjo jaktože vám vrátili tolik? já si uplatňovala na manžela, nevydělal víc jak 68 tisíc a vrátili mě nějak kolem 4 tisíc, ale v tom jsem byla započtená i já..tak já nevim jak to teda je :nevim:

Jedině proto, že máš nízký příjem a neodvedla jsi tolik na daních. Tato vratka jde maximálně do té výše kolik jsi odvedla. Jen sleva na dítě se vyplácí do bonusů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.6.15 12:29

Jinak je sleva na manželku ročně max. 24.840,–, což je 2.070,– měsíčně (=sleva na poplatníka)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.6.15 12:31

Co se do příjmů počítá:

K uplatnění slevy nesmí příjmy protějšku poplatníka přesáhnout hranici 68 000 korun za rok. Příjmy není třeba nijak dokládat, potvrzují se pouze čestným prohlášením. Za příjem se považují hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne tedy příjmy minus výdaje, ale pouze příjmy neboli tržby), příjmy z pronájmu, důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.
Do příjmů se naopak nezapočítává rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření. Jak potvrdilo Generální finanční ředitelství, do příjmů se nezapočítává ani případný vrácený přeplatek na dani z předchozího zdaňovacího období.
U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.

Období zahrnutí příjmů:

Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky vyplacené poplatníkovi nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období. Znamená to, že se příjmy ze závislé činnosti ( ze zaměstnání) vyplacené za prosinec 2014 až v lednu 2015 zahrnují do vlastního příjmu manželky (manžela) do zdaňovacího období roku 2014.
Do příjmu manželky (manžela) se zahrnují sociální dávky dosažené v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku. To znamená, že mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné vyplacené v lednu 2015 se započítávají do vlastního příjmu manželky (manžela) ve zdaňovacím období roku 2015.
Od roku 2013 platí omezení k využití této slevy pro podnikatele, kteří využívají výdajové paušály a mají příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti. Nárok na slevu zůstane zachován OSVČ, která je zaměstnána a součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 % celkového základu daně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.6.15 12:36

@RadkaCh JAk to tady čtu tak mi to nedá a musím mít rejpavý dotaz. Když se to dokládá jen čestným prohlášením, tak kdo to prověřuje dál, co když někdo bude mít příjem dejme tomu 70 000kč a napíše čestný prohlášení, že neměl víc jak těch 68 000Kč. Vím že čestný prohlášení je postihnutelný. Ale taky vím, že někteří spoluobčané toho jsou schopni. To pak kontroluje FÚ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.6.15 12:41

@Medvídě30 To nevím, jak moc to kontrolují. S finančním úřadem nemám absolutně nic společnýho :lol: Jestli náhodně nebo u všech :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4621
25.6.15 12:43

Muzu se vetrit s dotazem? Kdyz mame 1 dite a vse (dite i me) si manzel uplatnuje najednou pri rocnim zuctovani, tak pokud zaplatil dan napr. 20t. tak mu vrati manzelku u dite (tj nejakych 32t.) nebo jen za dite tech. cca 13 a za manzelku jen 7t. protoze uz tam vic neni? Omlouvam se ze pisu jak idiot ale porad mi to vrta hlavou jestli by nebylo vyhodnejsi uplatnovat manzelku prubezne :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8174
25.6.15 12:45
@geilens píše:
Muzu se vetrit s dotazem? Kdyz mame 1 dite a vse (dite i me) si manzel uplatnuje najednou pri rocnim zuctovani, tak pokud zaplatil dan napr. 20t. tak mu vrati manzelku u dite (tj nejakych 32t.) nebo jen za dite tech. cca 13 a za manzelku jen 7t. protoze uz tam vic neni? Omlouvam se ze pisu jak idiot ale porad mi to vrta hlavou jestli by nebylo vyhodnejsi uplatnovat manzelku prubezne :)

manželka průběžně uplatňovat nejde, a ve slevě se nejdřív počítá manželka, a až pak dítě, které jde do bonusu, takže dostane oboje

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.6.15 12:46

@geilens Mělo by to být, tuším, těch necelých 32.000,–. Na manželku nejde uplatnňovat měsíčně, nebo o tom aspoň nevím :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.6.15 12:50

@RadkaCh takže podle toho co píšeš se tam ani přeplatek daně co mi vraceli nezapočítává, že?

• Nahlásit
  • Citovat
4621
25.6.15 12:51

@zrcadlo @RadkaCh Aha, dekuji ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
25.6.15 12:53
@Anonymní píše:
@RadkaCh takže podle toho co píšeš se tam ani přeplatek daně co mi vraceli nezapočítává, že?

Tak tak :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama