Vrácení daní, daňové přiznání při dlouhodobé nemoci

953
3.2.16 13:11

Vrácení daní, daňové přiznání při dlouhodobé nemoci

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s daňovým přiznáním v případě dlouhodobé nemoci. Jsem od konce dubna 2015 na neschopence. Smlouvu u zaměstnavatele jsem měla do konce roku. Lístky na peníze tam stále dávám, ale prakticky už zaměstnaná nejsem, byla jsem do konce roku 2015. Příjem za ty čtyři měsíce byl zhruba tak 9000Kč čistého měsíčně. Mám dělat nějaké daňové přiznání a mám nárok na vrácení daní? Zástupkyně v firmě mě řekla ať si to zjistím a podám si to sama :nevim: jenže já to nikdy nedělala a vůbec tomu nerozumím. Neměl by tohle dělat zaměstnavatel, když jsem měla smlouvu do konce roku? Prosím o radu. Předem děkuji.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4184
3.2.16 13:14

Ahojky. Jestli jsi měla přijem cca do 10tis mesicne, tak jsi dane neplatila a přiznání podávat nemusíš.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sunshinegirl
3.2.16 13:24

@yweta??? No to tedy musí!

  • Nahlásit
  • Citovat
sunshinegirl
3.2.16 13:28

Ahoj, já ukončila prac. poměr v srpnu. Když jsem pracovala celý měsíc, činil můj příjem 9500 Kč čistého měsíčně. Přičemž měsíc 1,2,3 jsem byla nemocná, pak jsem byla nemocná ještě 7. měsíc. Poté ÚP. Taky jsem se zděsila, že musím podávat daňové přiznání. Je to růžový formulář přiznání daně z příjmu fyzických osob. K tomu budeš potřebovat jen papír od zaměstnavatele, kde ti vyjede, jaký jsi měla od něj příjem v loňském roce. Pokud bys chtěla, aby si na tebe manžel odpočetl daň, tedy aby mu vrátili peníze jakoby na manželku, tak bys musela mít v minulém roce příjem menší jak 68 tisíc korun, přičemž se do toho započítává také nemocenská a případně podpora z ÚP. Je to zase jiný blanket, musela bys donést opět to potvrzení o příjmu + ze sociálního zabezpečení papír, kolik jsi pobrala peněz na nemocenském.

  • Nahlásit
  • Citovat
Any11
3.2.16 13:38

Zaměstnání nutně nezakládá povinnost ročního zúčtování, pokud se přiznání nepodá (nemá-li člověk příjmy díky kterým se podat musí dle zakona) bere se to že jeho daňová povinnost je splněna zálohami na daň, sraženými z příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání)

  • Nahlásit
  • Citovat
sunshinegirl
3.2.16 13:45

@Any11 A jaká je tedy ta výše příjmů, od které se dělá roční zúčtování? Patnáct tisíc? Jako u podnikatelů?

  • Nahlásit
  • Citovat
6169
3.2.16 14:15

@sunshinegirl žádná výše neexistuje. Pokud má někdo zaměstnání, jsou mu průběžně sráženy ve mzdě zálohy na daň. Pokud nemá zaměstnanec jiný důvod podávat přiznání, může požádat o provedení ročního zúčtování ale nemusí. Pokud měl podepsáno prohlášení a nemá zákonný důvod podávat přiznání, pak je jeho daňová povinnost splněna těma zálohama. A je jedno, zda má 10000 nebo 100000 měsíčně.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sunshinegirl
3.2.16 14:19

@Hanula1212 Absolutně to nechápu, samozřejmě, že každý zaměstnanec, který pracuje má výplatu zdaněnou, to je snad samozřejmé, ne? Tak proč po mne tedy chtějí daňové přiznání?

  • Nahlásit
  • Citovat
6169
3.2.16 14:24

A kdo po tobě chce to přiznání? K podání přiznání Tě může vyzvat jen Finanční úřad a to jen pokud splňuješ podmínky v §38g zákona o daních z příjmů. Nikdo jiný po Tobě nemůže chtít přiznání.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1725
3.2.16 14:24
@sunshinegirl píše:
@Hanula1212 Absolutně to nechápu, samozřejmě, že každý zaměstnanec, který pracuje má výplatu zdaněnou, to je snad samozřejmé, ne? Tak proč po mne tedy chtějí daňové přiznání?

A kdo ho po Vás chce?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Any11
3.2.16 14:24

@sunshinegirl A kdo to chce?

Jinak vetsinou (napr. kdyz mas nejake slevy na dani apod. a nemas uplne nizkou mzdu) byva vyhodnejsi si to danove priznani podat.

  • Nahlásit
  • Citovat
1725
3.2.16 14:24

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sunshinegirl
3.2.16 14:35

@Hanula1212 @carsa @Any11 No já to napsala blbě, on s tím přišel manžel z práce s tím, že mu říkala jeho šéfová, abych si nezapomněla podat daňové přiznání.

  • Nahlásit
  • Citovat
6169
3.2.16 14:47

Pokud jsi měla příjem 9500 měsíčně, podepsané na začátku roku prohlášení, zbytek roku nemocná a ÚP a nemáš jiný důvod (vedlejší podnikání, neosvobozený ostatní příjem, příjmy z kapitálového majetku, pronájmu apod. ), pak nemáš povinnost podat daňové přiznání. Šéfová tomu zřejmě nerozumí nebo nezná podrobnosti.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sunshinegirl
3.2.16 16:28

Tak jsem byla na finančáku a prý nic podávat nemusím. Takže nic.

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama