Vratit se ze zahranici?

Anonymní
4.11.19 18:57

Vratit se ze zahranici?

Ahoj, resime s manzelem co dal a nemuzeme se rozhodnout, co byste delali vy a proc? Zijeme jiz 3. rokem v USA. Manzel je odbornik v jaderne fyzice. Ja jsem chemik. Narodily se nam tu 2 deti, se kterymi jsem doma. Nasli jsme tu pratele, chodime do kostela, kde nam lide castecne nahrazuji rodinu. O dovolene cestujeme po USA, je tu nadherna priroda. Libi se nam, ze jsou tu nizke dane a usetrime tu dle meho vic, nez kdybysme s CR pracovali oba. Deti se tu mohou krasne naucit anglicky.

Na druhou stranu nam chybi rodina, prarodice, hlidani.. Je mi lito, ze deti nemohou byt u babicky. Ja mam na cas straveny u babicky nejlepsi vzpominky z detstvi. Chybi mi Alpy, lyzovani, zelen, me rodne mesto, kamaradky z CR. Muj sen je mit domecek v mem rodnem meste, babicku blizko. Mam trochu strach, ze kdyz tu budeme moc dlouho, moje babicka s dedou a manzelovy umrou driv nez se stacime vratit s pravnoucaty. A nasi rodice nas prosi, abychom se vratili, jsou zoufali. Dokonce zacali nabizet domy, aby nas nalakali zpet.

Dalsi vec je, ze manzel v CR nesezene praci, ve ktere je odbornik. Musel by zmenit obor a skoncit vedeckou karieru a ani ja v CR nebudu moct delat vyzkum. Planovala jsem za rok tady nastoupit do prace nebo na doktorat. Nevim, jestli v CR bych mohla jit do prace, jestli by mi vzali deti do skolky a do jesli a jestli by jsme si mohli s ceskym platem dovolit jesle a soukromou skolku.

Tady nam chybi hlidani, uz 2 roky jsme nebyli v kine, ani jeden nedelame zadne konicky, coz mi moc chybi. Chybi mi ceske potraviny, bryndza, salamy, sunky, syry, celer,.. tady jsou zase levne a dobre jine veci, orisky, kokosy, banany, mame tu bazen a virivku pred domem.. Zkratka oboje ma sve pro i proti a my si nevime rady, jak se rozhodnout. Manzelovi za rok konci smlouva a musime se rozhodnout nez podepise novou, pripadne zacit pomalu prodavat nabytek. Diky za vsechny odpovedi.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
9896
4.11.19 19:06

Hele a co nějaká evropská země jako kompromis mezi kariérními možnostmi a dostupností rodiny?

Plus teda není důvod, aby děti v ČR byly v soukromé školce - ty rozdíly v kvalitě jsou výrazně menší než v USA s tím že české veřejné školky jsou fajn, případně jsou k dispozici různí komunitní lesní školky a podobně, kde se platí jednotky, ne desítky tisíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.11.19 19:13
@Anonymní píše:
Ahoj, resime s manzelem co dal a nemuzeme se rozhodnout, co byste delali vy a proc? Zijeme jiz 3. rokem v USA. Manzel je odbornik v jaderne fyzice. Ja jsem chemik. Narodily se nam tu 2 deti, se kterymi jsem doma. Nasli jsme tu pratele, chodime do kostela, kde nam lide castecne nahrazuji rodinu. O dovolene cestujeme po USA, je tu nadherna priroda. Libi se nam, ze jsou tu nizke dane a usetrime tu dle meho vic, nez kdybysme s CR pracovali oba. Deti se tu mohou krasne naucit anglicky.

Na druhou stranu nam chybi rodina, prarodice, hlidani.. Je mi lito, ze deti nemohou byt u babicky. Ja mam na cas straveny u babicky nejlepsi vzpominky z detstvi. Chybi mi Alpy, lyzovani, zelen, me rodne mesto, kamaradky z CR. Muj sen je mit domecek v mem rodnem meste, babicku blizko. Mam trochu strach, ze kdyz tu budeme moc dlouho, moje babicka s dedou a manzelovy umrou driv nez se stacime vratit s pravnoucaty. A nasi rodice nas prosi, abychom se vratili, jsou zoufali. Dokonce zacali nabizet domy, aby nas nalakali zpet.

Dalsi vec je, ze manzel v CR nesezene praci, ve ktere je odbornik. Musel by zmenit obor a skoncit vedeckou karieru a ani ja v CR nebudu moct delat vyzkum. Planovala jsem za rok tady nastoupit do prace nebo na doktorat. Nevim, jestli v CR bych mohla jit do prace, jestli by mi vzali deti do skolky a do jesli a jestli by jsme si mohli s ceskym platem dovolit jesle a soukromou skolku.

Tady nam chybi hlidani, uz 2 roky jsme nebyli v kine, ani jeden nedelame zadne konicky, coz mi moc chybi. Chybi mi ceske potraviny, bryndza, salamy, sunky, syry, celer,.. tady jsou zase levne a dobre jine veci, orisky, kokosy, banany, mame tu bazen a virivku pred domem.. Zkratka oboje ma sve pro i proti a my si nevime rady, jak se rozhodnout. Manzelovi za rok konci smlouva a musime se rozhodnout nez podepise novou, pripadne zacit pomalu prodavat nabytek. Diky za vsechny odpovedi.

Tak jistě, že se stýská a stýskat bude pořád. Než bych se vůbec rozhodla, tak bych určitě zmapovala pracovní podmínky v Česku, tak aby jste ani jeden neměl pocit, že jste tady pracovně ochuzení. Podle toho bych uvažovala dál. Já bych byla tam, kde bych si nestýskala. Jestli máte na to, že si tady koupíte domek, nějaké úspory, tak bych se určitě vrátila zpátky. Pracovních možností máte na celý život. Bohužel, rodiče jednou odejdou, prarodiče taky a víc šancí mít nebudete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.11.19 19:19

Manzel by nebyl proti jit zase do jine zeme, ale ja uz nechci nekde zacinat zase od nuly. Trvalo nam dlouho zvyknout si na zdejsi zivotni styl, jinou kuchyni, nastudat si zdejsi zakony, kde a jak co zaridit. Najit si pratele a naucit se jazyk. Navic, hlidani bychom stejne nemeli. Kdyz uz stehovani, tak chci mit babicku v dochazkove vzdalenosti.

Nemam nic proti statni skolce, jen tady porad ctu, dite mi nevzali do skolky, nemohu nastoupit do prace, co mam delat..

Mame deti jeste malicke a ja nechci byt doma do 4 let veku ditete. Myslim, ze i pro deti je prinosne jit do skolky drive.

• Nahlásit
  • Citovat
946
4.11.19 19:30

Ja bych tam zustala, minimalne nez by deti mely jit do skoly, najmi si treba au pairku na hlidani, ja nemam rada to citove vydirani ze strany rodiny, ze umrou apod…babiccin syn taky odesel do kanady, vnoucata videla kdyz byly maly jednou za rok tri tydny, ted litaji na prazdniny sem, stejda se vracet nehce, a ani to po nem nikdo nevyzaduje…nemuzou priletet oni za vami treba na mesic? ale chapu ze se ti styska po kamaradkach, potraviny si vzajemne posilame balikem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.11.19 19:31

Ahoj, je to těžká volba. Já sama se rozhodla pro ČR. Uvědomuju si, že rodiče stárnou a chci být poblíž a chci, aby děti měly babičku a dědu a zažily to, co já v dětství. Ale já se ve svém oboru dobře uplatním i v ČR. Trvale bych v cizině žít nemohla, jsem příliš fixovaná na širší rodinu a mám tu přátele a ráda svoje městečko a pod. V cizině mi vždycky něco chybělo. Pro šťastný život je samozřejmě důležitá kromě rodiny a přátel i uspokojující práce. Proč by se manžel nemohl v ČR uživit jako jaderný fyzik? Má nějakou zvláštní bližší specializaci, kterou nelze v čr uplatnit?

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
9896
4.11.19 19:43
@Anonymní píše:
Manzel by nebyl proti jit zase do jine zeme, ale ja uz nechci nekde zacinat zase od nuly. Trvalo nam dlouho zvyknout si na zdejsi zivotni styl, jinou kuchyni, nastudat si zdejsi zakony, kde a jak co zaridit. Najit si pratele a naucit se jazyk. Navic, hlidani bychom stejne nemeli. Kdyz uz stehovani, tak chci mit babicku v dochazkove vzdalenosti.

Nemam nic proti statni skolce, jen tady porad ctu, dite mi nevzali do skolky, nemohu nastoupit do prace, co mam delat..

Mame deti jeste malicke a ja nechci byt doma do 4 let veku ditete. Myslim, ze i pro deti je prinosne jit do skolky drive.

S tou školkou řešíš stahuješ kalhoty i když je brod daleko.

Ale jinak je to docela těžký - pokud to napíšu cynicky, tak kvůli pár letům s praprarodiči chceš po svém muži, aby obětovat velmi dobrou kariéru, protože zjevně se chceš nastěhovat i do konkrétního města…

Já bych hledala nějakou možnost jak si v Americe nezabouchnout dveře úplně a touhy prostě někde už konečně být na trvalo a na pevno bych se asi spíš vzdala - vyčítala bych si kdyby kvůli mě můj nejbližší zahodil svůj potenciál. Zejména pokud ho věda těší.

Jen tak z prstu si cucám možnost - pokud se vzdáš toho, že se musíte nastěhovat do maloměsta, kde žije tvoje babička, ale přistoupíš alepsoň na nějaké univezritní město, tak se tam může tvůj muž nechat vyslat na „stáž“ v rámci spolupráce mezi jeho současným zaměstnavatelem a českou školou - to půjde zařídit stipendii a granty a české školy po tom určitě skočí a po nějaké době mu zůstane možnost vrátit se ze „sabaticalu“ na provinční univerzitě ve východní Evropě zpátky do první ligy.

Navíc teda minimálně střední a určitě univerzitu chceš aby tvoje děti absolvovaly v zahraničí. A to se teda z českého zaměstnaneckého platu financuje fakt blbě.

Příspěvek upraven 04.11.19 v 19:49

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
9896
4.11.19 19:47
@Anonymní píše:
Proč by se manžel nemohl v ČR uživit jako jaderný fyzik? Má nějakou zvláštní bližší specializaci, kterou nelze v čr uplatnit?

To je jednoduchý, protože se tu prostě špičková věda nedělá a ani na to nejsou podmínky, maximálně se něco zkouší v pár specifických oborech, což ale prostě nemusí být to co dělá zakladatelčin manžel.

Spičkový hudebník taky nepatří do oblastního kabaretu, maximálně v rámci benefičníko koncertu, ale ne na trvalé angažmá. No a česká akademická sféra prostě je oblast (včetně všech nešvarů mezilidských vztahů na maloměstkém divadle :-D)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
740
4.11.19 19:50

Ahoj, trochu te chapu, ja jsem v teto situaci trosku nedobrovolne. V USA jsem zila s otcem
nejakou dobu v detstvi, on je stale tam, matku mam zde. No co se skolek tyce, tak ted ziji v Praze ( a problem se skolkama neni ani nahodou) a zvazovali jsme v lete presun Plzen Sever a tez nebyl problem ve vesnicke skolce. Ja bych tedy resila hodne ty karierni moznosti. Mohu se zeptat, jak mate vyresena visa? Respektive, to je vase vec, me slo o to, zdali napriklad jiz mate oba zelenou kartu a mohli byste pozadat o obcanstvi. Jde mi o moznost navratu. Muzes se totiz nakradne rozhodnout, ale ten sok z ceske reality muze byt vetsi, nez sis myslela a budes litovat, ze sis zavrela dvere. Deti jsou narozene tam? Ja bych treba nechtela prijit o moznost, aby deti mohli studovat v USA vejsku. Coz jde na F1 visa, ale kdo ma na to pri vejsce nepracovat a co potom, az skonci? Jako zvazovani je to slozite. Naprosto chapu, ze chces mit rodinu pobliz. Ja toto resim cely zivot, svym zpusobem je to snazsi tim, ze moje situace reseni vlastne nema. My jsme to ted vyresili tak, ze cca za dva roky pujdeme do USA a pockame si na obcanstvi, moji mamku duchodkyni vezmeme s sebou a pak se vratime. To bude uz i muj otec v duchodu a bude moct s nami travit vice casu. Jeste nam hapruje manzelova mama, ktera zije jeste ve treti zemi, stehovat se nechce a ja tam k nim tez zit jit nechci, takze to reseni nema. Chci rict, ze holt nekdy ty zivotni situace idealni reseni nemaji… :hug: :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11020
4.11.19 20:10

My delame oba vyzkum, oba delame vedeckou karieru, ja byla ze zacatku doma s detma. V USA jsme uz deset let a zpatky uz nepujdem. Mame tri deti, prisli jsme kdyz druhy mel ctyri mesice. Babicky jezdi na cele leto, kdyz je skola stejne deti nemaji cas, i ty vikendy se zaplni sportem. Hlidani jsem si zaridila, kdyz mel prostredni rok a pul, polehoucku, postupne. Prvni dva pul dny kamaradka, pak natvrdo day care pri pul uvazku, kdy vsechny vydelane penize sli na day care. Ale strcila jsem nohu do dveri a uz me nevytlacili ven :lol: Do CR nechci. Lidi jsou jedna vec, ale ty podminky pro zivot,… ja bych to detem neudelala. Ty moznosti co mame tady, tam mit nebudeme. I diky tomu, ze jsme zamestnanci univerzity, neresime zdejsi drahe vzdelani :nevim: Uz jsem zvykla na zdejsi mentalitu lidi a deti uz tak vyrostly. Vidime to, kdyz jedeme na prazdniny do CR..jednou za cas, casteji ani nechceme.
Prisli jsme puvodne na dva roky. Zlomove bylo leto, kdy jsem zacala jezdit do Adirondacku a zamilovala se do tehle zeme. I ti lidi tam… :srdce: nene,

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
4.11.19 20:25

Tez zijeme v USA jiz 8.rokem. manzel vedec a ja momentalne na MD. Vracet do CR se nechceme. Uz jsme zvykli na mistni mentalitu a podminky pro zivot jsou tu lepsi. Rodina za nami jezdi a jezdime i my za nimi. Chapu, ze se ti styska. Musite zvazit vsechny moznosti, ale aby si nelitovala

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
4.11.19 20:46

@Božská Venuše To s temi rodici je velka pravda, moc hezky receno a to me presne trapi. S praci je to bohuzel podobne, jak vedu jednou opusti, uz se tam tezko bude vracet. V CR skutecne jeho specializace neni, musel by slevit. Na dum v CR mame.

@Peggy54 Rodice tu byli, kdyz se narodilo 2. dite, okusili, jake by to mohlo byt a od te doby jsou jeste zoufalejsi. Oni nas nevydiraji, to ne.

Anonymni slunecnice Presne to vse v sobe resim. Bohuzel v cechach by musel delat neco jineho a pohorsil by si. Mohl by delat statistiku nebo programovat, klidne i ucit. Ale ve svem oboru je uz Nekdo.

@Ou Manzela prosby rodicu take trapi. Ja jsem doufala, ze kdyz ja nemam jasne stanovisko, tak to rozhodne on, jenze take vubec nevi. Mas pravdu, ja bych chtela uz mit nejaky trvaly domov a ne mit porad vsechno jen na prechodnou dobu. Ja bych se rada vratila do naseho mesta, ale netrvam na tom. Kdyby prisel muz, ze to chce takhle, tak bych za nim sla, ale on nevi. A tak ta otazka porad visi ve vzduchu.

• Nahlásit
  • Citovat
4.11.19 20:48

@Ou :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Perfektne receno

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.11.19 21:03
@Anonymní píše:
@Božská Venuše To s temi rodici je velka pravda, moc hezky receno a to me presne trapi. S praci je to bohuzel podobne, jak vedu jednou opusti, uz se tam tezko bude vracet. V CR skutecne jeho specializace neni, musel by slevit. Na dum v CR mame.

@Peggy54 Rodice tu byli, kdyz se narodilo 2. dite, okusili, jake by to mohlo byt a od te doby jsou jeste zoufalejsi. Oni nas nevydiraji, to ne.

Anonymni slunecnice Presne to vse v sobe resim. Bohuzel v cechach by musel delat neco jineho a pohorsil by si. Mohl by delat statistiku nebo programovat, klidne i ucit. Ale ve svem oboru je uz Nekdo.

@Ou Manzela prosby rodicu take trapi. Ja jsem doufala, ze kdyz ja nemam jasne stanovisko, tak to rozhodne on, jenze take vubec nevi. Mas pravdu, ja bych chtela uz mit nejaky trvaly domov a ne mit porad vsechno jen na prechodnou dobu. Ja bych se rada vratila do naseho mesta, ale netrvam na tom. Kdyby prisel muz, ze to chce takhle, tak bych za nim sla, ale on nevi. A tak ta otazka porad visi ve vzduchu.

Já si teda myslím, že vám by návrat zrovna prospěl. Někdo má hroší kůži a někdo na odloučení dlouhodobě opravdu není. Jak jsem teda psala, určitě bych hledala možnosti tady. Tady se vám asi nepovede tak dobře jako v USA, ale život tam se taky značně prodraží s porovnáním života tady. A jestli opravdu nemusíte řešit existenční situaci a máte možnost si zavést tady pohodlný život, šla bych sem. I s ohledem na rodinu. Trápí to vás a trápí to vaše blízké. Určitě i tady se najdou zajímavé pracovní nabídky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.11.19 21:54

Nevím, jestli poradím, ale řešili jsme to podobne. Nakonec jsme se vrátili, po 5 letech. Z podobných důvodů- stesky po rodné hroudě, rodině, kamarádech apod. Hlavně manželovi se styskalo, ja už jsem si za ty roky zvykla.. Jen s tím rozdílem, ze jsme ještě neměli děti, ja kariéru žádnou, o čem by se dalo mluvit a manžel slušnou praci, ale žádná špička v oboru nebo tak. První měsíce aklimatizace v Česku trochu kulturní šok no :mrgreen: Ono se to nezdá, ale je to fakt jiný a jak si zvyknes na USA, těžko tady pak spoustu věci rozdychavas. Nic moc tu nenasetrime (a to máme vlastní bydlení), strašně moc věci z jídla nám tu chybí (tady buď těžko dostupné nebo příšerně drahé), s rodinou a kamarády jsme zjistili, ze každý ma tak nějak svůj život a zvládají to v poho bez nás.. Po roce prisel manžel s tím, ze se chce zase do USA vrátit :roll: a ja mam dost smíšené pocity. Když to tak vezmu kolem a kolem, naše životní úroveň byla v USA mnohem mnohem vyšší. Žili jsme si urcite o dost lip. Jenže už nebudeme sami, a ja vím, ze mi bude líto, když tam budem jen ve 3 a dítě (v budoucnu třeba děti) nikdo nepohlida (jasne, mužem mít aupair, ale pořad je to cizi člověk), ze ho ty prarodiče neuvidí. Jen přes skype nebo 1× za rok. Mozna jsou to ty hormony nebo nevím, ale mrzí mě teď hodně, ze se prarodiče těší na vnouče, které v podstatě neuvidí :( Takže jestli se do USA vrátíme (jakoze to vypadá ze jo), ja vím, ze mi to asi pořad bude líto, a ze se stejně zase jednou vrátíme zpět do ČR, i když to putování a stěhování- pořad vše prechodne- už mě nebaví… No asi jsem ti neporadila :lol: My jsme teď vlastně v opačné situaci.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama