Vrátka daní a dlouhodobá nemocenská

262
14.2.21 18:49

Vrátka daní a dlouhodobá nemocenská

Hezký večer přeji.
Chci se zeptat, je tady prosím nějaká účetní?
Jsem na neschopence od začátku října (rizikové těhotenství). Do té doby jsem celý rok pracovala a daně odváděla..
Teď otázka, četla jsem na internetu že při dlouhodobé pracovní neschopnosti se vrací daně za celý rok. Mám na tohle nárok i já? :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8121
14.2.21 18:55

Máš, ne za celý rok, ale jen za ty měsíce co jsi byla v neschopnosti, to jsi neuplatnovala slevu na poplatníka. Můžeš do zítra požádat zamestnavatele o roční zúčtování, jinak si bude muset podat sama přiznání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
262
14.2.21 19:01

@JancaS84 dobrý večer roční zúčtování už jsem vyplňovala nějak ke konci ledna a účetní mi ještě říkala že by byla škoda kdybych to nepodepsala, že když jsem už tak dlouho na nemocenské, tak určitě něco dostanu.. Ale vůbec se v tom nevyznám :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8121
14.2.21 19:03
@Majka6802 píše:
@JancaS84 dobrý večer roční zúčtování už jsem vyplňovala nějak ke konci ledna a účetní mi ještě říkala že by byla škoda kdybych to nepodepsala, že když jsem už tak dlouho na nemocenské, tak určitě něco dostanu.. Ale vůbec se v tom nevyznám :)

No však to je ono. Vidíš máš to vyřízeno, v březnu čekej z práce peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
262
14.2.21 19:05

@JancaS84 moc děkuji za vysvětlení :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8163
14.2.21 19:11

Počítá se do toho i ošetřovné, já byla před létem na ošetřovném.. Takže v práci sjem nebyla..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
17.2.21 20:11

vrácení daně

V minulém roce jsem byla v práci do 31.3 od 1.4 do konce roku…tedy doposud jsem na nemocenské, dnes jsem byla v práci podepisovat daně, mám tam vypočítáno 8070.- to je asi málo jestliže jsem na nemocenské 9měsíců x 2070.- to vychází na 18630 tak si nejsem jistá jestli to má zaměstnavatel dobře

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
148
17.2.21 20:22

@ivcan Je vidět, že nechápeš důvod, proč se po nemocenské vrací daně. Záleží totiž na tom, kolik jsi za zúčtovací období na daních zaplatila, nikoliv na tom, jak dlouho jsi na nemocenské byla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
17.2.21 20:22

Vratit ti můžou max částku, která ti byla v lednu až březnu sražena. Sleva je sleva, ta daň snižuje, ale nejde „do mínusu“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8121
18.2.21 11:16
@ivcan píše:
V minulém roce jsem byla v práci do 31.3 od 1.4 do konce roku…tedy doposud jsem na nemocenské, dnes jsem byla v práci podepisovat daně, mám tam vypočítáno 8070.- to je asi málo jestliže jsem na nemocenské 9měsíců x 2070.- to vychází na 18630 tak si nejsem jistá jestli to má zaměstnavatel dobře

Secti si podle výplatních pásek za ty 3 měsíce kolik ti byla srazena záloha na daň. Vrátit se ti může na daních jen do výše této částky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
18.2.21 11:38

@leyllae a ted nechápu vůbec…pár dotazů nade mnou je že při dlouhodobé neschopnosti…jancas84…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
18.2.21 12:27
@ivcan píše:
@leyllae a ted nechápu vůbec…pár dotazů nade mnou je že při dlouhodobé neschopnosti…jancas84…

Dotaz nahoře je k případu, kdy tazatelka byla na nemocenské 3měsíce. Takže pokud pracuje 9 měsíců, má uplatněnu slevu na poplatníka za 9 měsíců a na zálohách odvedla např. 18000,– za rok (2000 měsíčně). Pak se jí vrátí částka, odpovídající zhruba neuplatněné slevě na poplatníka za ty 3 měsíce, kdy nepracovala. Protože odvedla měsíčně dostatečně velkou částku.
Ty jsi pracovala pouze 3 měsíce. Pokud bys měla stejnou mzdu jako původní tazatelka, odvedla bys za ty 3 měsíce pouze 6000. A i když ti bude uplatněna roční sleva na poplatníka, tak ti prostě nevrátí více než jsi odvedla, tedy těch 6000. Sleva na poplatníka nejde ""do mínusu"

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21.2.21 20:31

Dobrý večer tak taky přidávám dotaz..Vždycky se všude tvrdí (aspoň mě se to tak tvrdilo i kolegové v práci to říkají) že když člověk dlooouuho marodí tak mu vrátí na daních RANEC.Co to teď tak studuji tak začínám mít pocit že dostanu tak leda prd..Takže k mojí situaci:
Po úrazu na neschopence 1.1.2020-26.9.2020
Invalidita I. stupně od 26.9.2020
A cca od 30.9.2020-31.12.2020 Úřad práce
To byl můj rok takže jak vidíte narodil jsem dlouho ale neodpracoval jsem ani minutu..takže co? očividně mi nevrátí nic a je to jen „pověra“ že když dlouho marodíš vrátí ti mooooc.
Předem děkuji za odpovědi
P. s.:daně si (pokud vůbec)budu dělat sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
21.2.21 20:38

Aby se mohlo něco vrátit, musíš něco nejdříve dát (tzn. nejdřív musíš něco státu z příjmů odvést, pak ti stát může něco vratit). Žádné zdanitelné prijmynebyly, takže z nich nemohlo být nic sraženo a ani odvedeno. Takže k vrácení 0,– Žádné daně si dělat nemusíš, když nebyly žádné zdanitelné příjmy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13637
21.2.21 20:55

@Jarmil Kraso to, co se vrací, je DAŇOVÝ PŘEPLATEK. Ze mzdy se strháva záloha na daň,
pak se to jednou za rok sečte, odečtou se slevy, na které máš nárok, a pokud vyjde přeplatek, tak se ti vrátí.
Nemůžou ti vrátit nic, co jsi nezaplatil.
Je to jako u záloh na energie. Pokud je nebudes platit, tak i když nebudes mít žádnou spotřebu, nic ti nedají zpět, není co.
Když budeš mít spotřebu energie a zaplacené zálohy, dostaneš případný přeplatek.

U daně je to tak, že např pracuješ jeden měsíc, leden, máš velkou výplatu, dan dělá 10 070 (např), z ní odečtou slevu za jeden měsíc tj.2070, a strhnou ti tedy zalohu na daň 8000.

Pak omarodis, nic u nevydelas. Každý má nárok na základní celorocní slevu z dane, loni to bylo 24 840. Takze tento rok v březnu se to prepocita, daň jsi měl za leden 10 070, ale slevu můžeš uplatnit za celý rok tj.24 840. Takže tech stržených 8000 se ti vrátí.

Pokud bys v tom lednu měl takovou obří výplatu, že daň by byla 50 000, tak by ti strhli 50000-2070 sleva = 47830 z výplaty dolů a letos v březnu by ti spocitali 50 000 - 24 840 celorocni sleva =skutecna 25160 daň- stržená zaloha 47 830 = přeplatek 22 670

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat