Vratná kauce lze použít na nájemné?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.19 22:45
Vratná kauce lze použít na nájemne?

Hezký večer, zajímá mě mám vratnou kauci 25 tisíc muze to majitel použít na nájemne za 2 měsice? Pak se stěhují a nevěřím že by mi kauci vrátil. Mám špatné zkušenosti s vrácením ještě se mi nestalo že by se mi kauce vracela. Proto mě zajímá mohu mu říct že mu neuhradim nájem? A z výplaty si odlozim na nový byt. Děkuji za radu.

Reakce:
Regina Hero
Nadpozemská drbna 28720 příspěvků 12.06.19 22:49
@Anonymní píše:
Hezký večer, zajímá mě mám vratnou kauci 25 tisíc muze to majitel použít na nájemne za 2 měsice? Pak se stěhují a nevěřím že by mi kauci vrátil. Mám špatné zkušenosti s vrácením ještě se mi nestalo že by se mi kauce vracela. Proto mě zajímá mohu mu říct že mu neuhradim nájem? A z výplaty si odlozim na nový byt. Děkuji za radu.

kauce neslouží jako záloha na nájem, teoreticky pokud si z toho strhne nájem, musíš ji zase doplnit do plného stavu… on po tobě ten nájem v takovém případě může i soudně vymáhat a kauci ti pak nevrátí, protože jsi porušila smluvní podmínky…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.19 22:54

@Regina Hero nemám jistotu že mi tu kauci vrátí proto nechci hradit nájemne a ve smlouvě stojí že lze kauci použít teď to čtu na nájemne a já tu bydlet nechci budu odcházet za 2 měsice.

katintheBOx63
Kecalka 478 příspěvků 12.06.19 22:55

Koukni se co máš ve smlouvě, ale pochybuji, že by tam bylo uvedeno že z ní lze zaplatit poslední nájmy. Jako pronajímatel bytu to tam taky nemám, kauce na tohle fakt neslouží - spíše na nedoplatky nebo poškození, které by si po sobě zanechala při odstěhování. Na nájem jen v případě, že fakt nezaplatíš ale jak píše @Regina Hero, tak tým porušuješ smluvní podmínky. Jinak jak ti odůvodnili předchozí pronajímatelé nevrácení kauce? Tohle taky nejde jen tak, má to své náležitosti. Takže asi to nebylo jen jejich neochota ti cokoli vracet :?

Agusaguss
Povídálka 45 příspěvků 12.06.19 22:56

A skody a nedoplatky si uhradi z ceho?

Aduš8
Závislačka 4917 příspěvků 12.06.19 23:14

Kauce by měla dle zákona být uložená extra a použita v případě škod a nedoplatků. Je to jen na dobré vůli majitele, pokud bude souhlasit s jejím užitím jibak. Když z toho uhradí dva poslední nájmy, kde má jistotu on, že ty mu uhradíš nedoplatky, které přijdou…

bse.pedro
Kecalka 122 příspěvků 12.06.19 23:21
@Anonymní píše:
@Regina Hero nemám jistotu že mi tu kauci vrátí proto nechci hradit nájemne a ve smlouvě stojí že lze kauci použít teď to čtu na nájemne a já tu bydlet nechci budu odcházet za 2 měsice.

V nájemních smlouvách je obvykle uvedeno, že v případě neuhrazení nájmu je pronajímatel oprávněn použít kauci nebo její část na uhrazení dlužné částky a nájemce je povinen do určité doby kauci doplnit do původně stanovené výše.
Teď z hlavy nevím jistě, ale mám dojem, že na vrácení kauce má pronajímatel měsíc od ukončení nájmu. Pokud vznikl nedoplatek, nebo škoda na jeho majetku, může si opět z kauce strhnout příslušnou částku na úhradu. Nezaplacením nájmu porušuješ smlouvu a můžeš si tím přivodit zbytečné problémy. Dnes už je docela časté, že si nový „domácí“ zavolá stávajícímu a poptá se, jaká je tvá platební morálka a jak ses v bytě chovala. A nezaplacení posledního nájmu, byť podle tvého názoru oprávněné, může vést k tomu, že časem nenajdeš místo ani pod mostem…
Mluvím z vlastní zkušenosti, už jsem se jako pronajímatel dost vyškolil a už si taky začínám nájemníky důkladně prověřovat…

Uživatel je onlineDiana69
Kecalka 481 příspěvků 12.06.19 23:25
@Anonymní píše:
Hezký večer, zajímá mě mám vratnou kauci 25 tisíc muze to majitel použít na nájemne za 2 měsice? Pak se stěhují a nevěřím že by mi kauci vrátil. Mám špatné zkušenosti s vrácením ještě se mi nestalo že by se mi kauce vracela. Proto mě zajímá mohu mu říct že mu neuhradim nájem? A z výplaty si odlozim na nový byt. Děkuji za radu.

My to máme ve smlouvě taky tak..kauce je na škody atd…ale kdyby jsme se stěhovali.. tak 2× nezaplatime nájem a on si to vezme z toho..je to o domluvě…

bse.pedro
Kecalka 122 příspěvků 12.06.19 23:40
@Diana69 píše:
My to máme ve smlouvě taky tak..kauce je na škody atd…ale kdyby jsme se stěhovali.. tak 2× nezaplatime nájem a on si to vezme z toho..je to o domluvě…

Je to skutečně o domluvě a o chování obou stran. Pokud mi končí bez problémů platící nájemníci, zkontroluju si byt a pokud tam nejsou žádné větší škody, při dvouměsíční kauci od nich poslední dva měsíce neberu nájem. Předpokládám, že pokud se rok nebo dva chovali slušně, tak mi za ty poslední dva měsíce byt nezdevastujou. Často je to ale spíš naopak, dvouměsíční kauce, první nájem a pak to drhne, 3 měsíce trápení, pak tři upomínky a okamžitá výpověď z nájmu pro hrubé porušení smlouvy, takže minimálně tak 5-6 měsíců, než neplatiče dostanu vlastními silami z domu /přes soud by to trvalo klidně rok nebo dva/, dlužný nájem a energie většinou nemá cenu vymáhat, neboť není z čeho a často je v bytě ještě další škoda. Jeden z posledních nájemníků mi v bytě 2+1 s nájemným 7000,– stačil za půl roku udělat škodu za 100000,– jen na zařízení v domě…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.19 23:44

Kdysi jsem to tak udělala na radu v právních vztazích zkušenější osoby. Podobná situace.
Ve výpovědi jsem to navrhovala žádostí, aby vratná kauce (ve výši 1 nájmu) byla použita na úhradu posledního nájmu vzájemným zápočtem. Protistrana akceptovala, žádný problém.
Zkus hodit do googlu.
Držím palce, taky mám za sebou špatnou zkušenost.
Prosím anonym, nerada bych, aby si tuhle historku někdo spojil s mojí identitou. :mavam:

Janli
Echt Kelišová 8903 příspěvků 13.06.19 00:00

Udělat můžeš cokoliv, ale taky musíš počítat s tím, že spláčeš nad výdělkem. Víš třeba, že pokud někomu dlužíš, může ti zabavit movitou věc a tu zadržet až do úplného splacení dluhu? Takže se klidně můžeš vrátit z práce do bytu a tam z tvých věcí moc nezůstane. A majitel bude v právu. Nebo na tebe taky může podat žalobu k soudu a ty budeš bez kauce, zaplatíš i ty dva nájmy a navrch soudní výlohy… Zařiď se, jak uznáš za vhodné…

bse.pedro
Kecalka 122 příspěvků 13.06.19 00:25
@Janli píše:
Udělat můžeš cokoliv, ale taky musíš počítat s tím, že spláčeš nad výdělkem. Víš třeba, že pokud někomu dlužíš, může ti zabavit movitou věc a tu zadržet až do úplného splacení dluhu? Takže se klidně můžeš vrátit z práce do bytu a tam z tvých věcí moc nezůstane. A majitel bude v právu. Nebo na tebe taky může podat žalobu k soudu a ty budeš bez kauce, zaplatíš i ty dva nájmy a navrch soudní výlohy… Zařiď se, jak uznáš za vhodné…

Asi tak nějak…
Já jako majitel bytu/domu potřebuju až do řádného předání včetně klíčů a odečtu energií nějakou jistotu. A nějakých 25000,– mi nepokreje to, že se někdo zdekuje v mé nepřítpmnosti i s mým zařízením - kuchyňskou linkou, ledničkou, sporákem a koupelnovým nábytkem, takže u nájemníka, který mi svévolně přestane platit, se budu okamžitě bránit. Napsat návrh soudu na vydání platebního rozkazu je otázka 5 minut a soudce tyto věci vyřizuje velmi rychle a přednostně, protože tyto dluhy jsou naprosto jasné kauzy a jím se tím zvyšuje procento vyřízených případů. Je to pro soudce jednodušší, než probírat 200stránkový spis nějakého obchodního sporu.
Takovou věc si dokážu vyřídit sám, dlužník pak zaplatí dluh + soudní výlohy. A když budu svině a budu vědět, že dotyčný má z čeho zaplatit, nebudu si ten jeden papír psát sám a najmu si na to právníka a je to o další tisíce dražší…
Většina soudců to bude řešit dle zákona, a i kdyby byl na kauci milión, dluh 20000,. na nájemném bude pořád dluh…

SlečnaDahlia
Závislačka 2596 příspěvků 13.06.19 08:58

My to třeba takhle máme, že kauce je nevratná a bude krýt poslední dva nájmy. Majitel bytu kromě zdí a podlah nemá v bytě nic, co by se dalo zničit, naopak jsme něco málo investovaly ze svého pro naši kvalitu žití (podlaha v koupelně, baterie, něco v kuchyni.. ), energie máme na sebe, takže i kdybychom neplatily, z kapsy majitele by to nešlo. Podstatný rozdíl je, že my jsme takhle byly domluveni (i se smlouvou) předem.

Proč čekáš, že se ti kauce nevrátí?

dog.s
Povídálka 35 příspěvků 13.06.19 09:03

Kauce slouží jako jistina, tedy pokud něco zničíš nebo necháš dluh ;) klidně i na elektřině nebo si vezme nájemné, ale na tom je lepší se dohodnout, ne? Jinak, pokud jste nic nezničili nebo nenechali dluh, jistina je vratná v plné výši ode dne měsíce od ukončení nájemní smlouvy.

Uživatel je onlineDeeDee.518
Kecalka 304 příspěvků 13.06.19 10:33

Domluvila bych se s majitelem. Pokud by na to přistoupil, dobře pro vás. Rozhodně bych to ale nedělala sama od sebe. Majitel se bude dost divit, kde jsou peníze, když dosud chodily a věřte mi, že jeho postoj po náhlém nezaplacení jednoho nebo dvou nájmů, pozitivní a vstřícný nebude. Tohle se prostě bez předchozí domluvy nedělá…

Váš příspěvek
Reklama