Vrozená katarakta neboli šedý zákal

3
14.7.06 21:51

Vrozená katarakta neboli šedý zákal

V dubnu se nám narodilo miminko s vrozenou formou šedého zákalu na jednom očku. Teď už je po operaci a vypadá to, že s pomocí korekčních brejliček bude normálně vidět. Pomocí diskuzního fóra na e-miminu hledám maminku s podobnou zkušeností, jakou máme my.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2733
15.7.06 12:20

Ahoj Tuticku:)
Sice nemám tuto stejnou zkušenost, ale pokud tě to aspoň trochu potěší- sama mám kataraktu, ale získanou. Někdy kolem 12ti let jsem prodělala toxokarózu a dr. si myslí, že je to toho následkem.
Nicméně jsem docela OK už spoustu let, mám to na obou očích, ale jen málo a stojí to, dál se nezhoršuje. Několik let jsem si kapala kapky do očí, ted poslední 4 roky už nemusím. Vidím normálně, mám ejn dioptrie do dálky jako spousta jiných a brýle nosím jen do kina a auta.

Tak ať ten tvůj drobeček je na tom taky tak dobře jako já! neboj se:)
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
10.8.06 21:24

Re: Vrozená katarakta neboli šedý zákal

mám čtyřměsíční dceru kterou to teprve čeká nalezli ji kataraktu v obou očích chtěl jsem se zeptat, kde jste nechali operovat své dítě ?? jakou ji dali čočku a jak dlouho se uzdravovala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
11.8.06 13:47

Dobrý den,
prosím, můžete mi sdělit soukromou zprávou Vaši e-mailovou adresu, případně ICQ, já Vám popíšu čím vším už jsme si prošli. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2284
11.8.06 18:50

Ahoj tuticku,
mám vrozený šedý zákal, ale vůbec se to nemění, neléčí… Při zhoršení prý operace, ale vidím dobře. Před třemi roky mi ale zjistili i zelený zákal, který léčím. Jedná se o dědičnou záležitost, ale se šedým zákalem nesouvisí.

Můžu se zeptat jak napadlo doktory vyšetřit miminko na šedý zákal? Mělo nějaké problémy? a jak to proběhlo? Napadlo mě, že naše holčička ho může mít po mně taky.

Díky za odpověď.

Adka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
11.8.06 18:56

Adko, to vyšetření se dělá standardně snad u všech dětí ještě v porodnici, ne? Mám dojem že v rámci kontroly průchodnosti slzných kanálků…anebo možná ho Vítlkovi dělali, protože to mám já-ale to tím pádem dělali určitě i tvému dítěti, když to má v anamnéze…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
11.8.06 19:24

Adko, opravdu jak píše Kristian se screening očí dělá v porodnici - asi 4. nebo 5. den po narození - všem miminkám už standardně, právě kvůli vyloučení vrozené varianty šedého zákalu. Ale pokud máš pochybnosti, jestli to nemá dcerka, nechej ji raději vyšetřit. U nás v rodině se právě nic takového předtím nevyskytlo, takže vůbec nevíme příčinu, proč k tomu došlo. V těhotenství jsem žádnou infekční ani virovou chorobu nepřechodila a vrozené vývojové vady se taky nepotvrdily, takže opravdu nevím, čím to mohlo být způsobeno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2284
11.8.06 20:26

Díky holky, pro klid duše se doktorky zeptám.. U nás v rodině se šedý zákal objevil až u dědy a babičky ve stáří, vrozený ho mám jenom já. Taky mi doktorka nedokázala vysvětlit, kde se mi tam vzal.. Uklidňuje mě, že to aspoň nebolí :-)

Adka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
12.8.06 01:16

Šedý zákal nám zjistili po přijetí na dětskou kliniku v důsledku problémů se střevy ( zažíváním ). Dcera se dívala dolů až pod víčka ( hledala stíny a světlo ) nejprve nám určili nalévání vody da mozku , ale ťuk ťuk ťuk. není tomu tak nicméně zákal je tu stále. Po oční prohlídce a tomto zjištění jsme si i my začali všímat nezájmu o oční kontakt s hračkami bez předchozího štěrkání. atd
Není pravda , alespoň na FNsP Ostrava Poruba , že vyšetřují oči hned v porodnici .A mohu z vlastní zkušenosti říci , že bez tohoto přijetí si toho ani nevšimnema . Pořád jsme si říkali , že na to kašle ještě nemusí atd :((

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
12.8.06 01:28

Zvláštní, já jsem rodila ve Vítkovicích a toto vyšetření tam dělala dětská lékařka všem dětem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
12.8.06 22:23

možná , že to v porubě bělali taky , ale asi nám to dobře utajili :)))))
Mno , ale do smíchu to moc není :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
12.8.06 22:51

Je to fakt divné, chodila jsem v Porubě na fakultku na předporodní kurs, aspoň tam tedy tvrdili, že maminky absolvují všechna vyšetření s dítkem, a tohle vyšetření čočky prosvícením mám dokonce dojem, jestli není povinný screening 8O … hm, fajn :evil: , je to dost smutné; ještě že na to u vašeho dítěte přišli celkem brzy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.10.06 23:41

šedý zákal

Ahoj tuticku. V květnu se mi narodila dcera, která měla zákal na obouch očích. Hned po šestinedělí ji vyšetřili a operovali jedno oko. Bohužel nám nedali umělou čočku ale kontaktní, kterou denně nandáváme. Druhé očičko nám zatím nechali být - tam ten zákal není ještě tak moc. Jestli tě zajímá něco víc, tak mi napiš na mejla zuzana.kudelkova@centrum.cz

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
26.10.06 21:56

Šedý zákal

Ahoj holky, patřím mezi maminky, které mají miminko postižené vrozenou kataraktou…Ráda s někým pokecám, my už máme za sebou 10 operací, přidal se nám i zelený zákal…nandaváme též kontaktní čočky. Cvičíme oči dle rad z Rané péče různýma pomůckama. Klidně můžete napsat na dadavev@centrum.cz před rokem jsem takhle seděla u internetu a hledala maminky na pokec, jelikož jsem nevěděla co nás čeká, tak snad někomu můžu aspoň trošilinku pomoc..........

• Nahlásit
  • Citovat
Flodrik
3.1.11 08:39

PPro Tutíčka a další

Zdravím, letos v listopadu se nám narodil syn Vítek a v porodnici mu zjistili kataraktu na pravém oku, levé má naštěstí v pořádku. Ve třech týdnech byl na operaci. Chtěla bych se zeptat jak probíhá další léčba…reps. co můžeme dělat my rodiče. Do centra zrakových vab jdeme až na konci února - mají plno. Zatím zdravé oko zalepujeme a před nemocným pohybujeme osvětlenou hračkou. Můžete mi poradit co dělat víc. Na další kontrolu do Motole jdeme 10.1. Díky. Jana

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama