VŠCHT - biochemie a mikrobiologie

4105
20.6.21 17:42

VŠCHT - biochemie a mikrobiologie

Ahojte,

omlouvám se, že zakládám ještě jedno téma o školách, ale pořád mě láká ještě něco studovat. Zvažovala jsem znovu medicínu, tu mi psychiatrička zatrhla, tohle by mi snad dovolila. Pak jsem zvažovala zdravotního laboranta, ale jak jsem pochopila tady z příspěvků, tak je zaměstnání rutina, nemohla bych asi dělat ve výzkumu… tak jsem ještě googlila a zaujal mě obor na VŠCHT - biochemie a mikrobiologie.

Myslím, že bych se dostala, protože z chemie jsem měla na gymplu samé jedničky i jsem za jedna z chemie maturovala, z matematiky jsem měla asi 2-krát dvojku, jinak taky samé jedničky a taky jsem z matematiky maturovala, to za dva.

Akorát problém je ten, že jsem 16 let po maturitě a z matematiky a chemie samozřejmě už nic nevím. Všude se píše, že matematika je na VŠCHT v prváku veliké síto a já se bojím, že už to znovu nepochopím (na gymplu mi šly počty, ale geometrie byla horší), teď už si nepamatuji ani žádné vzorečky… na školu bych šla za rok až dva, takže bych si mohla matematiku i chemii nějak zopakovat, ale nevím, jak by mi to lezlo do hlavy.

Nestudujete někdo tento obor? Případně nějaký jiný na VŠCHT? Jak moc je těžký prvák? Co se probírá v matematice?

Budu moc ráda za každý postřeh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
20.6.21 17:47

S laborantem bys mohla dělat ve výzkumu, určitě jsou Bc., můžeš pak pokračovat na Mgr. v podobném navazujícím obor… Pokud chceš jít fakt do výzkumu, laborant je super volná, ale s VŠCHT se taky neztratis. Nedoporucuji obecnou biologii na prifuku a podobně teoretické obory, tam se pak lidi ve výzkumu těžko chytají, jsou moc teoreticky a nepočítají ani molarni koncentraci. Anonym kvůli práci :)

• Citovat
  • Nahlásit
4105
20.6.21 18:00
@Anonymní píše:
S laborantem bys mohla dělat ve výzkumu, určitě jsou Bc., můžeš pak pokračovat na Mgr. v podobném navazujícím obor… Pokud chceš jít fakt do výzkumu, laborant je super volná, ale s VŠCHT se taky neztratis. Nedoporucuji obecnou biologii na prifuku a podobně teoretické obory, tam se pak lidi ve výzkumu těžko chytají, jsou moc teoreticky a nepočítají ani molarni koncentraci. Anonym kvůli práci :)

Fakt bych mohla s laborantem dělat ve výzkumu? Já chtěla na VOŠ na diplomovaný zdravotní laborant a to mi holky psaly, že z toho výzkum moc nejde, že jen rutina v laboratoři. Pak jsem našla v ČVUT v Kladně laboratorní diagnostika ve zdravotnictví Bc. obor, tak z toho bych asi mohla někam na Mgr., abych se mohla věnovat výzkumu, ale nevím. Hlavně já chci studovat v Praze, přeci jen jsem už starší a mám ráda svoje pohodlí a taky mám nějaké zdravotní problémy, které mě v delším cestování omezují. Ale moc díky za info.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.6.21 18:37
@Lollitka píše:
Fakt bych mohla s laborantem dělat ve výzkumu? Já chtěla na VOŠ na diplomovaný zdravotní laborant a to mi holky psaly, že z toho výzkum moc nejde, že jen rutina v laboratoři. Pak jsem našla v ČVUT v Kladně laboratorní diagnostika ve zdravotnictví Bc. obor, tak z toho bych asi mohla někam na Mgr., abych se mohla věnovat výzkumu, ale nevím. Hlavně já chci studovat v Praze, přeci jen jsem už starší a mám ráda svoje pohodlí a taky mám nějaké zdravotní problémy, které mě v delším cestování omezují. Ale moc díky za info.

Jj, ale právě s tím Bc., DiS. je to opravdu na rutinni praci do laboratoře. A zrovna se šikovným laborant z cvut z Kladna spolupracujeme, spousta si pak dodela magistra a dělá na různých odděleních, treba AV :wink: Kladno je z Prahy 20-30 minut budeme, nebála bych se…

• Citovat
  • Nahlásit
4105
20.6.21 18:52
@Anonymní píše:
Jj, ale právě s tím Bc., DiS. je to opravdu na rutinni praci do laboratoře. A zrovna se šikovným laborant z cvut z Kladna spolupracujeme, spousta si pak dodela magistra a dělá na různých odděleních, treba AV :wink: Kladno je z Prahy 20-30 minut budeme, nebála bych se…

Díky moc, no já bych do Kladna dojíždět nechtěla, mám hrozné problémy vstávat i tak a ještě každé ráno dojíždět, uvíznout možná v zácpě (když ne po cestě tam, tak zpátky…), jako obor je to lákavý, mají zajímavé předměty, dívala jsem se na syllaby. Ale ta VŠCHT mi taky přijde zajímavá, jen se bojím matematiky, fyziky a informatiky. Ale kdybych se po Novém roce vrhla na matematiku (mám i možnost doučování), tak třeba bych to dala, sice nevím, co vše se učí na VŠCHT, ale třeba derivace a integrály mě hrozně bavily, i když teď už bych nespočítala nic z toho. No uvidím, třeba nakonec nepůjdu nikam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.6.21 18:59
@Anonymní píše:
S laborantem bys mohla dělat ve výzkumu, určitě jsou Bc., můžeš pak pokračovat na Mgr. v podobném navazujícím obor… Pokud chceš jít fakt do výzkumu, laborant je super volná, ale s VŠCHT se taky neztratis. Nedoporucuji obecnou biologii na prifuku a podobně teoretické obory, tam se pak lidi ve výzkumu těžko chytají, jsou moc teoreticky a nepočítají ani molarni koncentraci. Anonym kvůli práci :)

Všichni mí spolužáci z PřF jsou ve výzkumu. Jen já v medicíně.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.6.21 19:12
@Anonymní píše:
Všichni mí spolužáci z PřF jsou ve výzkumu. Jen já v medicíně.

Jj, ve výzkumu jsou, to nepopiram, ale v mém oboru bohužel tátou v praktické činnosti, viz výpočty koncentraci, základní laboratorní metody apod. V tom prostě mají rezervy a ne iazdy je schopný se to doucit

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.6.21 08:16

Prosím ponechat anonym z důvodu zaměstnání.
Ne nadarmo se říká, že na VŠCHT probíhá přijímací řízení dva roky. :) V té době je totiž nutné absolvovat většinu „velkých“ předmětů (matika, anorganická chemie, organická chemie, analytika, fyzikála, biochemie), a studentů, kteří během těch dvou let odpadnou je tak 60 až 70%.
Navíc teď máme novou bakalářskou akreditaci, kde jsou tyto předměty povinné jako dvousemestrové, takže je to náročnější, i když zase takto se člověk ty základy důkladněji naučí.
Podívej se na stránky školy, i pro nepřihlášené by měly být v SISu viditelné sylaby pro jednotlivé předměty, takže si můžeš zjistit, co se v kterém předmětu kdy bere.
Nevím, zda už pracuješ, pokud ano, tak si ověř, že se obor, o který se zajímáš, vyučuje kombinovaně (ne všechny obory toto umožňují).
Plus je v každém případě potřeba počítat se značnou hodinovou dotací na laborky, některé se vyučují blokově, takže to také může dělat potíž při skloubení práce a studia.
Držím palce!

• Citovat
  • Nahlásit
4105
21.6.21 17:53
@Anonymní píše:
Prosím ponechat anonym z důvodu zaměstnání.
Ne nadarmo se říká, že na VŠCHT probíhá přijímací řízení dva roky. :) V té době je totiž nutné absolvovat většinu „velkých“ předmětů (matika, anorganická chemie, organická chemie, analytika, fyzikála, biochemie), a studentů, kteří během těch dvou let odpadnou je tak 60 až 70%.
Navíc teď máme novou bakalářskou akreditaci, kde jsou tyto předměty povinné jako dvousemestrové, takže je to náročnější, i když zase takto se člověk ty základy důkladněji naučí.
Podívej se na stránky školy, i pro nepřihlášené by měly být v SISu viditelné sylaby pro jednotlivé předměty, takže si můžeš zjistit, co se v kterém předmětu kdy bere.
Nevím, zda už pracuješ, pokud ano, tak si ověř, že se obor, o který se zajímáš, vyučuje kombinovaně (ne všechny obory toto umožňují).
Plus je v každém případě potřeba počítat se značnou hodinovou dotací na laborky, některé se vyučují blokově, takže to také může dělat potíž při skloubení práce a studia.
Držím palce!

Díky moc, chemii si myslím, že bych snad dala, na gymplu mi hodně šla a chodila jsem na přírodovědný gympl, takže nadstandard výuka chemie. Na medicíně jsme měli 3 semestry biochemii a přišlo mi to jednoduché. Ale bojím se matematiky a fyziky. Matematika mě bavila, ale už z ní nic nevím a fyzika mě bavilo jen něco a úplně nadaná na ni nejsem (měla jsem z ní častěji dvojku). Máme ale v rodině a známých matikářku a biochemika, takže doučování bych kdyžtak měla.

Do SISu mrknu, díky, já se dívala jen na ten seznam předmětů a co píší pod tím, když to rozkliknu a tam právě probíraná látka není.

Kombinovaně na VŠCHT teď neotevírají nic, nepracuji, na školu bych čas měla, děti nemám a mít nemůžu. Jen se bojím, že bych už nedala to učení.

Můžu se zeptat, jaký obor studuješ? V kterém jsi ročníku? Baví tě škola? Jak moc se učíš? Jakou máš střední? Jaké jsi měla základy chemie a matematiky? Já studovala 4 roky medicínu, takže učit se snad umím, byla jsem zvyklá se učit třeba 16 h denně. Ale teď, jak jsem starší, tak už tolik nevydržím s pozorností.

Každopádně moc díky za všechny info a moc ti držím palce ve studiu. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.6.21 19:10

@Lollitka
Já tam pracuji, ale na jiné fakultě než je FPBT, takže mám v současnosti zkušenost „z druhé strany“, a nikoli jako student. :)
Podle toho, co píšeš, máš základy dobré. Dost často ti, kteří mají gympl, bojují s chemií, naopak absolventům chemických průmyslovek dělá zase problém matika.
Ale ty máš asi dobrý základ obojího, nebála bych se to zkusit.
Na učení si zvykneš, neboj. S medicínou zkušenost nemám, ale řekla bych, že u nás bude mnohem méně biflování, že bude potřeba spíš látku pochopit, případně hodně počítat či procvičovat, aby se ti ty vědomosti pospojovaly, což třeba mně připadá mnohem příjemnější a snazší. Ovšem já mám odjakživa horší paměť a jsem lenoch, takže mi vyhovuje, když něco pochopím, protože se pak už nemusím bát, že to zapomenu.
Už si přesně nepamatuju, co se kdy bralo, a jak jsem psala, máme novou akreditaci, takže asi došlo i k nějakým úpravám.
Ale pokud si vzpomínám, tak matika A obsahovala matice, limity, derivace, integrály, matika B pak např. Taylorův polynom, vektory, diferenciální rovnice a jejich soustavy. Ve fyzice se brala v prvním semestru mechanika, vlnění, optika, něco okolo elektřiny a magnetického pole, v dalším semestru pak kvantová fyzika.
Všechno bys měla mít podrobně a hlavně aktuálně v těch sylabech.
Jinak myslím, že se pro prváky dělají kurzy matiky a obecné a anorganické chemie, což je vlastně takové opáčko či „doučování“ ze středoškolské látky.
A taky máme tutory z řad studentů a doktorandů, na které se je možné obrátit v případě, že má člověk s nějakou látkou potíž a potřebuje něco vysvětlit.

• Citovat
  • Nahlásit
4105
21.6.21 19:37
@Anonymní píše:
@Lollitka
Já tam pracuji, ale na jiné fakultě než je FPBT, takže mám v současnosti zkušenost „z druhé strany“, a nikoli jako student. :)
Podle toho, co píšeš, máš základy dobré. Dost často ti, kteří mají gympl, bojují s chemií, naopak absolventům chemických průmyslovek dělá zase problém matika.
Ale ty máš asi dobrý základ obojího, nebála bych se to zkusit.
Na učení si zvykneš, neboj. S medicínou zkušenost nemám, ale řekla bych, že u nás bude mnohem méně biflování, že bude potřeba spíš látku pochopit, případně hodně počítat či procvičovat, aby se ti ty vědomosti pospojovaly, což třeba mně připadá mnohem příjemnější a snazší. Ovšem já mám odjakživa horší paměť a jsem lenoch, takže mi vyhovuje, když něco pochopím, protože se pak už nemusím bát, že to zapomenu.
Už si přesně nepamatuju, co se kdy bralo, a jak jsem psala, máme novou akreditaci, takže asi došlo i k nějakým úpravám.
Ale pokud si vzpomínám, tak matika A obsahovala matice, limity, derivace, integrály, matika B pak např. Taylorův polynom, vektory, diferenciální rovnice a jejich soustavy. Ve fyzice se brala v prvním semestru mechanika, vlnění, optika, něco okolo elektřiny a magnetického pole, v dalším semestru pak kvantová fyzika.
Všechno bys měla mít podrobně a hlavně aktuálně v těch sylabech.
Jinak myslím, že se pro prváky dělají kurzy matiky a obecné a anorganické chemie, což je vlastně takové opáčko či „doučování“ ze středoškolské látky.
A taky máme tutory z řad studentů a doktorandů, na které se je možné obrátit v případě, že má člověk s nějakou látkou potíž a potřebuje něco vysvětlit.

Jé díky moc za odpovědi. No základ jsem měla hodně dobrý, ale jsem 16 let od maturity, takže bych si příští rok tak od ledna musela znovu propočítat Petákovou asi (to mě i bavilo, když jsem počítala na maturitu), jen mě štve, že jsem vyhodila sešity z matematiky, ale snad je to nějak vysvětlené třeba i v Odmaturuj z matematiky. Chemii bych si taky musela projet, vypracované maturitní otázky naštěstí mám, i učebnice.

Dívala jsem se do toho SISu na syllaby a musím říct, že mi tam toho už moc neříká, nějaký základ derivací a integrálů jsme na gymplu měli, ale to ostatní se bojím, abych pochopila.

A ještě prosímtě, jak je na tom informatika? Já si sice umím ke všemu najít informace, ale jinak moc s pc neumím (jakože Excel ani ťuk), je mi jasné, že bych se to musela doučit, ale za nás na gymplu byla IVT v prváku a hlavně nějaká teorie a známkoval nám úpravy sešitů, takže z IVT jsem na tom bídně. Na medicíně jsem se musela naučit PowerPoint, ale Excel po mně nikdy nikdo nechtěl. Přemýšlím, že bych šla na rekvalifikační kurz Základy obsluhy osobního počítače alespoň, abych pak nebyla úplně mimo. Probírá se tam informatika od začátku?

Díky moc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.6.21 08:18

@Lollitka
VŠCHT má svoje vydavatelství, kde jsou k dispozici také základní skripta s požadavky z matiky a chemie a také různé sbírky příkladů a cvičení. To by ti asi taky dalo docela dobrý přehled o tom, co bude potřeba.
Obchod je v budově NTK v Dejvicích a máme také e-shop, pokud by se ti sem nechtělo jezdit.
Sylaby jsou látka, která se bere zde na škole, i když třeba ty začátky jsou spíš opakováním ze SŠ. Ale ten hlavní objem je už vysokoškolská látka, takže se přednáší a procvičuje až při studiu, a proto bude nová pro všechny. Neboj se, že tomu nebudeš rozumět, v nejhorším případě prostě budeš chodit na konzultace či si seženeš doučování. Hlavní je nenechat si to moc utéci a začít řešit případné potíže hned v začátku.
Ohledně informatiky ti moc neporadím, já jsem studovala ještě před rokem 1989, takže tehdy byly IT v plenkách :lol:.
Nemám ovšem pocit, že by se zde informatika (tím myslím základy) vůbec řešila. Jsou zde specializované předměty např. na databáze různých oborů, ale stejně jako se předpokládá, že umíš pracovat s wordem, pomocí kterého budeš vypracovávat protokoly z laborek a různé semestrální i absolventské práce, tak se spíš předpokládá, že umíš základy excelu, který právě také použiješ k různým výpočtům, grafům apod.
Podle mě to je vlastně základní pomůcka a nezbytná dovednost, ne něco, z čeho by tě tady někdo zkoušel. Ale to je jen moje domněnka. Každopádně naučit se aspoň základy MSOffice s předstihem, než se zapíšeš, by ti asi docela pomohlo v dalším období studia.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.6.21 08:57

@Lollitka ahoj, prvý rok je taký všeobecný pre všetkých a až potom si vyberieš presný obor. Priprav sa na laborky v blokoch a nutnosť nahrádzať iné, čo bežia cez semester. Matiky sa neboj, tá už nie je taká ťažká ako pred 20 rokmi. Už počas bakalárky budeš musieť robiť „svoju výskumnú prácu“. IT bolo ľahké. Skriptá z VSCHT sú dobrá rada pre predstavu. Ale napríklad skúška z biochémie písomná časť. Úryvok z lekárskej učebnice biochémie a ty si mala vybrať chyby a zdôvodniť. Biochémia a mikrobiológia idú rýchlo dopredu a učia sa nové veci.

• Citovat
  • Nahlásit
13552
22.6.21 09:17
@Anonymní píše:

Pockej, co by asi tak meli delat lidi z PřF UK? Pokladni? :think: Studovala jsem tam pred lety a vetsina spoluzaku je ve vede, dost lidi v zahranici. Par lidi ve firmach, par uci. Vim, ze studijni plany se zmenily a neni to, co to byvalo, ale za nas rozhodne kdo nespocital molarni koncentraci, tak se ke statnicim nedostal… Mozna se clovek nechytne s bakalarskym titulem, po trech letech toho opravdu moc neumi, ale pokud si udela Mgr.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.6.21 09:31
@Hobitka píše:
Pockej, co by asi tak meli delat lidi z PřF UK? Pokladni? :think: Studovala jsem tam pred lety a vetsina spoluzaku je ve vede, dost lidi v zahranici. Par lidi ve firmach, par uci. Vim, ze studijni plany se zmenily a neni to, co to byvalo, ale za nas rozhodne kdo nespocital molarni koncentraci, tak se ke statnicim nedostal… Mozna se clovek nechytne s bakalarskym titulem, po trech letech toho opravdu moc neumi, ale pokud si udela Mgr.?

Zvlášť, když musíš odpokusovat a sepsat diplomku, dělala jsem na ní 5 semestrů. A přísahám, že molární koncentraci třeba takový ornitolog nepotřebuje, proto se jí neučí. Ono taky záleží z čeho pak děláš státnice.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat