VŠCHT - obor Technologie potravin a Forenzní analýza

Anonymní
24.3.21 14:46

VŠCHT - obor Technologie potravin a Forenzní analýza

Dobrý den,
mám na Vás dotaz. Posílám si přihlášku na VŠCHT na již zmíněný obor.
Zajímala by mě tato věc: je tento obor hodně náročný?
Na střední škole jsem měla chemii ráda, šla mi a problém jsem s ní víceméně neměla.

Slyšela jsem, že je to těžký obor, že málokdo dostuduje a stojí to spousty sil a vypětí.
Nejsem špatná studentka, mívám samé jedničky, sem tam dvojku, ale u učení sedím tak dvě hodiny každý den (pomineme - li karanténu). Jsem na gymplu.
Proto bych se chtěla zeptat, jak to s touto školou je, pokud s tím má někdo zkušenosti. Budu ráda za jakýkoliv názor. Bojím se hrozně, že mě ze školy vyrazí nebo že to prostě nedám, nejsem Einstein a nejsem ani nějak moc inteligentní či nadaná. Spousta lidí říká, že VŠCHT je strašně náročná a málokdo obstojí. Moc Vám děkuji za názor, budu ráda. :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
54
24.3.21 15:35

Na tomto type škôl býva málokedy problém chémia. Problém býva s matematikou a fyzikou. Aký máš vzťah k týmto predmetom?

(nemám vyštudovanú priamo VŠCHT, ale veľmi podobnú školu v inom meste)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5020
24.3.21 16:03

Ale tak ani VŠCHT už není to, co to bývalo. Náročnost šla dost dolů. Jak už tu poznamenala uživatelka přede mnou, ze začátku jde hlavně o matematiku. Když přežiješ první rok, nebo dva, tak už to pak jde, nemusíš být Einstein (dobře, na chemické inženýrství asi trochu jo ;) ) Technologie potravin by měla být úplně v pohodě, s forenzikou neporadím, ta za mě ještě nebyla. Tu bych si ale rozmyslela kvůli uplatnění, protože jakkoli je to velice atraktivní obor, tak následné uplatnění je problematické a platy ve státní sféře tristní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16039
24.3.21 16:31

Tak normálně - tedy budeš se muset učit, budeš muset chodit do laborek a dá ti to práci. Ale objem učiva je menší než na medicíně a náročnost na prozumění je nižší než třeba matematicé modelování na matfyzu.

Určitě to zkus a pokud tě zajímá ta potravinářský technoloige, tak hodně zajímavu, prakticky zaměřenou a dobru výuku mají ve Zlíně na UTB.

Neboj - to zvládneš - nejhorším nepřítelem studia je panika a úzokost když tyto zaplavují mozek, tak nefunguje bbě si ppamatuje a nedaří se mu řešit racoinální úlohy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4813
24.3.21 17:28

Nesťahuj nohavice pred brodom. Nároky šli rapídne dolu hlavne v matematike a fyzike. A úprimne, ja som bola z prvej prednášky chémie vyplesknuta, lebo hneď vytiahol Schrödingera :nevim: nakoniec to šlo. Ja som sa však skoro nikdy neučila, tak máš výhodu v disciplíne. Škola je to dobrá, veľa praktík (som zvedavá ako to robia teraz) a užitočná do života :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.3.21 20:22

Děkuji moc za názory, popřemýšlím nad tím :)
Matematiku mám docela ráda, docela mě baví, nejsem v ní žádný génius, ale snad bych se tím protloukla.

S fyzikou jsem na tom hůř, moc ji nechápu, ale příklady dokážu řešit, myslím ty, které jsou založené na úpravě algebraických výrazů.
Takže tak :)

• Citovat
  • Nahlásit
24.3.21 22:04

Ahoj, nevím, jak je to teď, ale když jsem roku 2012 nastupovala na Chemii a analýzu potravin, tak jsme měli předměty s Technologiemi potravin a Biotechnologiemi první rok společné (byli jsme pod jedním studijním programem), takže snad ti moje zkušenost pomůže.

První rok je masakr. Největší síto byla matematika a ve druhém semestru potom laborky z anorganiky a fyzika. Do druháku nás prošla tak půlka. Odhaduji. Přesná čísla neznám. Já jsem šla ze strojní průmyslovky a zvládla jsem to až k magisterským státnicím. Takže to na druhou stranu tak hrozné není. :D Od druháku dál už to bylo fajn. Méně počítání a více odborných předmětů.

Pokud jsi zvyklá hodně počítat a matika ti jde, tak je velká šance, že uspěješ. Chemii do tebe skvělí profesoři nahustí. S tím si nedělej starosti. Učitelé na fyziku byli taky fajn a mně se díky nim krásně logicky spojila s matikou, takže dobrý. Spíš se připrav na stovky (doslova) napočítaných příkladů v prvním semestru, aby jsi byla schopna matikou aspoň prolézt. Je to fakt nářez, a to říkám jako člověk, který měl na průmce gympláckou matiku a matika mi vždycky šla.

Další kritické předměty, když už se prokoušeš dál jsou fyzikální chemie a chemické inženýrství. Takže zase počty. Pak už je to pohoda.

S forenzní analýzou zkušenost nemám. Jen vím, že dost lidí po bakaláři přecházelo na magistra k nám, protože zjistili, že v oboru nenajdou uplatnění. :nevim:

Technologii potravin naopak jako volbu oboru chválím. :palec: Uplatnění najdeš určitě, práce ve výrobě potravin je zajímavá a pestrá (ač jsem sama vystudovaný kvalitář a analytik, tak práce technologa by mě bavila o dost víc) a navíc je to obor, který pofrčí i v těch největších krizích. Jíst se prostě musí.

Tak hodně štěstí. Určitě to zvládneš. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4813
24.3.21 22:15
@Anonymní píše:
Děkuji moc za názory, popřemýšlím nad tím :)
Matematiku mám docela ráda, docela mě baví, nejsem v ní žádný génius, ale snad bych se tím protloukla.S fyzikou jsem na tom hůř, moc ji nechápu, ale příklady dokážu řešit, myslím ty, které jsou založené na úpravě algebraických výrazů.
Takže tak :)

Neboj, prinajhoršom si nejaký predmet prenesieš. Pre mňa boli laborky super a užívala som si ich. Jedine z fyziky mi liezli na nervy, lebo boli komplet celý semester a každý začiatok test. :roll: tiež ingy a fyzikálna chémia boli super :nevim: uvidíš čo ťa chytí ;) ak by si mala nejaké otázky, pokojne napíš súkromnú správu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
24.3.21 22:38

Je pravda, že je to obor vhodný i do krize, ale už jsem mockrát litovala, že jsem se touto cestou dala. V potravinářství chybí peníze, málo která firma investuje, vyrábí se na starých linkách… Neustále se hledá, jak zlevnit…prošla jsem menšími firmami i korporátem, ale slušné peníze jsem začala vydělávat až na manažerské pozici, do té doby opravdu bída. Je to práce náročná, zodpovědná, ale nedoceněná. Znovu bych si ji nevybrala. Momentálně přemýšlím nad rekvalifikací. :think: Hodně štěstí v rozhodování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
25.3.21 12:30

@Daniela83 Svet je zvláštny. Ja som naopak nikdy neprestala ďakovať bohu, že som si nakoniec vybrala chémiu (na strednej som uvažovala ešte o inom odbore). Baví ma to aj po 20 rokoch, čo sa jej venujem a myslím si, že aj peniaze máme u más super (ale teda je pravda, že sa nevenujem potravinárskemu ale chemickotechnologickému smeru. A nie som v štátnom, ale v ťažkom priemysle)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43
25.3.21 12:39

@Ryksa Chápu a je dobře, že to tam máte. Spousta mých kolegů a bývalých spolužáků to má stejně jako já. Potravinářství není žádná výhra (až na výjimky). Průmyslová chemie a farmacie je na tom s uplatněním mnohem lépe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat