Všeobecné znalosti a jak na ně?

Anonymní
20.11.20 17:30

Všeobecné znalosti,jak na ně?

Anonym, nebo smazat, stydím se…

Nemám všeobecný přehled, neznám mnoho spisovatelů, nevím který malíř je v kterém slohu, nevím jaká řeka teče kudy, nevím…někdy mám pocit že nevím nic a to už nejsem nejmladší, přitom čtu kde co, ale spíš dobrodružné, detektivky, žádné naučné, nebo cestopisné věci…

Jak získat nějaký přehled, kvůli sobě a kde hlavně začít?
Nemáte nějaký tip na kvizi na netu, nebo nějaký postup…případně mi, že by bylo nejlepší nastoupit do základny od zacatku :roll:..

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3957
20.11.20 17:34

V podstatě sis odpověděla sama, číst i něco jiného. Potom koukat třeba na prima zoom či něco takového, jezdit na poznávací výlety, do muzeí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17559
20.11.20 17:37

Všeobecný přehled nezískáš z kvízu a ani z čtení beletrie, to je výsledek dlouholetýho a soustavnýho studia. Chceš vědět kudy teče která řeka? Tak si kup atlas světa. Chceš mít přehled o lidským těle? Kup si učebnici biologie. Chceš znát spisovatele? Kup si encyklopedii. Navíc potřebuješ mít touhu po vědění a tu si bohužel nekoupíš ani z prstu nevycucáš…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2852
20.11.20 17:39

Tak jestli čteš „kde co“, tak asi nějaké spisovatele znáš, bez ohledu na žánr, ne?
Myslím, že pokud tě některé věci prostě nezajímají a raději si přečteš detektivku, tak máš možnost buď to přijmout, nebo se do nich začít nořit z povinnosti.

Celkem dobrou metodou je zkusit si věci zařadit a zafixovat ve chvíli, kdy na ně „přirozeně“ narazíš. Třeba vidíš někde viset reprodukci slavného obrazu, o kterém víš, že tak nějak patří k zásadním věcem, tak si dohledáš jméno autora, naučíš se ho vyslovovat, přečteš si o něm první odstavec ve Wikipedii a zjistíš, co je to za éru. Pět minut času a máš lepší šanci si to zapamatovat, než když náhodně otevřeš encyklopedii a začneš v ní číst.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1931
20.11.20 17:53

Kup si vseobecnou encyklopedii

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19759
20.11.20 17:54

Tak ono nemuzes vedet vsechno, se zamer na neco :nevim: ja si treba obcas koupim nejaky ten casopis se zajimavostma, hrala jsem na internetu dobyvatele, tam člověk taky lecos okouka :D co se tyce literatury, tak čtu rada, ale mam svoje autory a mimo ne moc nebrouzdam, spis mam prehled o tech autorech co sme meli povinne ve skole, rada ctu spis takove ty co zili pred 100 lety, treba o současných vim taky prd :mrgreen: co se týče zemepisu vim spis to, co sem nekdy vedet potřebovala. Nemusim znat reku, co tece na druhem konci světa, ale treba česko-slovensko mame celkem projete, protoze nas bavi jezdit po vyletech, památkách, přírodních zajimavostech… ale jen tak sedet nad atlasem by me taky neuzilo :mrgreen: proste tak nejak přirozeně, jak na co narazim. Ja se teda přiznám, ze mam ruzna období, kdy me fascinuje nejake tema, tak o tom zjistím co muzu a pak me zacne zas bavit neco jineho :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60991
20.11.20 17:54

To nejde jen tak.. Chce to dlouhodobě se zajímat.. Od dokumentů, čtení až přes sledování aktualit :think: kvíz nepomůže

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32300
20.11.20 18:10
@Anonymní píše:
Anonym, nebo smazat, stydím se…

Nemám všeobecný přehled, neznám mnoho spisovatelů, nevím který malíř je v kterém slohu, nevím jaká řeka teče kudy, nevím…někdy mám pocit že nevím nic a to už nejsem nejmladší, přitom čtu kde co, ale spíš dobrodružné, detektivky, žádné naučné, nebo cestopisné věci…

Jak získat nějaký přehled, kvůli sobě a kde hlavně začít?
Nemáte nějaký tip na kvizi na netu, nebo nějaký postup…případně mi, že by bylo nejlepší nastoupit do základny od zacatku :roll:..

Nemáš školní děti? Myslím si, že příprava do školy s nimi všeobecné znalosti hodně oživí.
V oblastech, které Tě zajímají, si vyhledavej informace, aktuality dokumenty. Pokud to nepotřebuješ ke své práci nebo k působení na určitou společnost, tak se tím až tak netrap. I učitelé si dělají písemné přípravy, které v prvních letech praxe zaberou hodně času a druhém stupni a střední škole jsou zase zamereni podle svých předmětů. Někdo vstřebává informace líp a umí je podat. Málokdo je ale takový, že by měl hluboký přehled úplně o všem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24395
20.11.20 18:19

Já si tohle všechno tak nějak pamatuju ze školy :nevim: některé věci si teď znovu připomínám s dětmi, když se to učí ony. A mám ráda třeba soutěž kde domov můj, nebo jsem se během jarní karantény dívala na O poklad Anežky České, O korunu krále Karla..mám ráda dokumenty..doma m různé encyklopedie, slovníky.. I bez internetu se u nás dá najít odpověď na ledacos.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5611
20.11.20 18:21

Ja si taky myslim, ze nejde jen sehnat nejaky kviz, co vam to za odpoledne nasype do hlavy. Ten vseobecny prehled je celozivotni postoj. Byt zvidavy, zajimat se. Cestovat, sledovat dokumenty a nebo na netu hledat a zajimat se. Ale zase treba kdo ma takovy prehled o malirich, umelcich atd. tak treba absolutnr netusi, jak je zdanena jeho vyplata. Asi kazdy se zajima „o neco“ i kdyz to je obcas jen tupe sledovani ordinace a slunecne. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
744
20.11.20 18:25

Taky nemám takový druh přehledu a nevím, proč by mě to mělo štvát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21006
20.11.20 18:28
@me57h píše:
Taky nemám takový druh přehledu a nevím, proč by mě to mělo štvát.

protože jsi nevzdělaná prodavačka. Ale ty jsi se svým omezeným rozhledem spokojená, tak si tak žij. Zakladatelka spokojená není, takže hledá, jak to změnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
744
20.11.20 18:29
@neumisa píše:
protože jsi nevzdělaná prodavačka. Ale ty jsi se svým omezeným rozhledem spokojená, tak si tak žij. Zakladatelka spokojená není, takže hledá, jak to změnit.

Jako pardon, ale fakt mě nezajímá, kde teče jaká řeka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2981
20.11.20 18:30

Tyto znalosti jsou fakt ze školy, jasně člověk toho i dost zapomene, takže bych řekla sledovat naučné pořady, cestopisy a když narazíš na něco, co neznáš a chtěla bys, tak je super i Wikipedie… Hned najedu a hned vím, co potřebuji… Teď jsem třeba koukala na Kamalu Harrisovou :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21006
20.11.20 18:30
@me57h píše:
Jako pardon, ale fakt mě nezajímá, kde teče jaká řeka.

však v pořádku, zůstaň hloupá. Máš na to právo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat